Salcburgu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to searchSalzburg
Såizburg
Qytet
noform
Qendra e Qytetit
Vendndodhja
Salzburg is located in Austria
Salzburg
Salzburg

Koordinatat: 47°48′0″V 13°02′0″L / 47.80000°V 13.03333°L / 47.80000; 13.03333

Administrimi
Shteti Flamuri Austria
Shteti federal Salzburgu
Qarku Qarku Statutori
Kryetari i Bashkisë Heinz Schaden
Partia Partia Social Demokratike e Austrisë
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 65.678 km2
Lartësia 424 m (m.n.d.)
Popullsia 148,078 banorë
Dendësia 2,255 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 5020
Prefiksi 0662
Targa S
Koordinatat 47° 48′ 0″ Veri

13° 02′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.stadt-salzburg.at

Salzburg (sqt. Salcburg) është një qytet në pjesën perëndimore të Austrisë. Është qyteti i katërt më i madh në Austri. Pozita gjeografike e tij bën të mundur një zhvillim turistik te gjithë zonës(Land-it te Salcburgut). Njihet në të gjithë botën si qyteti ku ka lindur kompozitori me famë botërore Wolfgang Amadeus Mozart. Në Austri nihet gjithashtu si pika e sporteve dimërore siç është Ski'imi, patinazhi artistik gjithashtu dhe Bialthon. Qeverisja e ketij Land-i është ndikuar për shkak të pozitës gjeografike. Ndodhet 220 km larg nga Vjena e gjithashtu 225 km larg nga München ku ndikimi kulturor I këtyre qyteteve të mëdha ka qenë tepër i rëndësishëm.Në 2006 popullsia e Salzburgut ishte 150,000 banorë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]