Jump to content

Salcburgu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Salcburgu
Såizburg
Qytet
Qendra e Qytetit
Qendra e Qytetit
Popullsia
 • Gjithsej148.078
{{{postal_code_type}}}
5020
TargatS
Faqja zyrtarewww.stadt-salzburg.at

Salzburg (sqt. Salcburg) është një qytet në pjesën perëndimore të Austrisë. Është qyteti i katërt më i madh në Austri. Pozita gjeografike e tij bën të mundur një zhvillim turistik te gjithë zonës(Land-it te Salcburgut). Njihet në të gjithë botën si qyteti ku ka lindur kompozitori me famë botërore Wolfgang Amadeus Mozart. Në Austri nihet gjithashtu si pika e sporteve dimërore siç është Ski'imi, patinazhi artistik gjithashtu dhe Bialthon. Qeverisja e ketij Land-i është ndikuar për shkak të pozitës gjeografike. Ndodhet 220 km larg nga Vjena e gjithashtu 225 km larg nga München ku ndikimi kulturor I këtyre qyteteve të mëdha ka qenë tepër i rëndësishëm.Në 2006 popullsia e Salzburgut ishte 150,000 banorë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]