Bavarishtja jugore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bavarishtja Jugore

Südbairisch[1]
Flitët në Gjermani,Austri

Brazil, SHBA

Folësit
Taksonomia
Filogjeneza Indo-evropiane
 Gjermanike
  Perendimore gjermanike
   Të larta gjermane
    Të epërme gjermane
     Bavareze
      Bavarishtja Jugore
Shkrimi Latin
Kodet e klasifikimit
ISO 639-3
Bairisches Mundartgebiet.PNG
Dialektet Bavareze

██  Bavarishtja Jugore

Bavarishtja jugore, apo Austro-bavarishtja jugore, është një grup i dialekteve të gjermanishtes së epërme të grupit bavarez. Ata fliten kryesisht në Tirol (domethënë shteti federal austriak i Tirolit dhe krahinës italiane të Tirolit Jugor), në Karintie dhe në pjesën perëndimore të Stiririt të Epërm. Për shkak të izolimit gjeografik të këtyre rajoneve alpine, shumë karakteristika të gjuhës së vjetër bavareze nga periudha e Mesme e Lartë gjermane janë ruajtur. Nga ana tjetër, zona dialektike e Bavarisë Jugore ndikohet nga gjuhët sllovene, italiane dhe ladinase të minoriteteve.

Zona e fjalimit historikisht përfshinte ish-enklavat gjuhësore në Karnevë (Sllovenia e sotme) rreth Koçevjes në Gottschee (Gottscheerish), Sorica (Zarz) dhe Nemški Rovt (Deutsch Ruth).Gjuha e Cimbrianit ende e folur në disa gjuhë-ishuj në Italinë veri-lindore (Friuli, Veneto dhe Trentino) kryesisht llogaritet si një variant i veçantë në gjuhën bavareze.Bavarishtja e jugut është folur edhe në rajon Werdenfelser Toka rreth Mittenwald dhe Garmisch-Partenkirchen në gjermanisht Bavaria e Epërme.

Unterlandi i Tirolit, rajonet alpine të Salzburgut (Pinzgau, Pongau dhe Lungau), si dhe pjesët e afërta të Steiermarkit dhe Burgenlandit jugor formojnë kontinuitetin dialektik me zonën e gjuhës qendrore bavareze në veri.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ethnologue entry