Bavarishtja veriore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bavarishtja Veriore

Nordboarisch
Flitët në Gjermani (Oberpfalz, Oberfranken,

Oberbayern, Niederbayern)

Folësit
Taksonomia
Filogjeneza Indo-evropiane
 Gjermanike
  Perendimore gjermanike
   Të larta gjermane
    Të epërme gjermane
     Bavareze
      Bavarishtja Veriore
Shkrimi Latin
Kodet e klasifikimit
ISO 639-3
Bairisches Mundartgebiet.PNG
Dialektet Bavareze

Bavarishtja e veriut është dialekt i gjuhës bavareze, së bashku me bavarishten qendrore edhe bavarishten jugore. Dialekti flitet kryesisht në Oberpfalz, edhe jo në Regensburg, që është një zonë kryesisht bavareze, sipas një studimi gjuhësor të bërë në fund të viteve 1980[1]. Sipas të njëjtit studim, bavarishtja e veriut flitet gjithashtu në Franconinë e Epërme, si dhe në disa zona në Bavarinë e Epërme dhe të Ulët, si në zonat rreth Eichstätt dhe Kelheim. Disa folës mbetën në Republikën Çeke, kryesisht të përqendruar rreth dhe Železná Ruda, në kohën e sondazhit, por duke marrë parasysh kohën që ka kaluar që nga sondazhi, dialekti mund të zhduket në ato vende sot. Nëse ajo ende ekziston atje, do të përfshinte edhe Dialektgruppe ostegerländische.[2][3] Etnologue pohon se në Republikën Çeke ka 9,000 folës të gjuhës bavareze që nga viti 2005, por nuk deklaron se sa prej tyre janë folës të Bavarishtes Veriore.[4]

Sipas të njëjtit studim gjuhësor[1], dialekti po lulëzon në zonat ku është folur, pavarësisht faktit se shumica e folësve janë gjithashtu të rrjedhshëm në gjermanisht. Në jug të zonës ku flitet gjuha e Bavarisë Veriore, thuhet se Bavarishtja qendrore ka një prestigj të lartë dhe karakteristikat e Bavarishtes Veriore nuk janë aq të dukshme sa në veri, ku folësit madje kanë tendencë të përdorin një theks të rëndë të Bavarishtes Veriore kur flasin gjermanisht.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Russ, Charles V. J. (1990). The Dialects of Modern GermanISBN 0-415-00308-3.
  2. ^ Ludwig Erich Schmitt (ed.): Germanische Dialektologie. Franz Steiner, Wiesbaden 1968, p. 143
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 10 qershor 2007. Marrë më 20 nëntor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Ethnologue