Trnava

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Trnava
Qytet
Katedralja e Shën Gjon Pagëzorit
Katedralja e Shën Gjon Pagëzorit
Popullsia
 • Gjithsej65 596
{{{postal_code_type}}}
917 01, 917 02, 917 05, 917 08
TargatTT
Faqja zyrtarewww.trnava.sk

Trnava është qytet në perëndim të Sllovakisë. Ndodhet 57 kilometra në verilindje të Bratisllavës, 47 kilometra në perëndim të Nitrës dhe rreth 70 kilometra prej kufirit me Çekinë. Për shkak se shumica e kishave që janë brenda mureve të qytetit, Trnava është quajtur si "parva Roma" (Roma e Vogël) ose si në kohët e fundit "Roma Sllovake".

Kryetarët e Bashkisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1990 - 1994 - Imrich Borbély
  • 1994 - 1998 – Štefan Bošnák
  • 1998 - 2002 – Štefan Bošnák
  • 2002 - 2006 – Štefan Bošnák
  • 2006 - 2010 – Štefan Bošnák
  • 2010 - 2014 – Vladimír Butko
  • 2014 - 2018 – Peter Bročka

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]