Trnava

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Trnava
Qytet
noform
Katedralja e Shën Gjon Pagëzorit
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Trnava is located in Sllovakia
Trnava
Trnava

Koordinatat: 48°22′37″V 17°35′35″L / 48.37694°V 17.59306°L / 48.37694; 17.59306

Administrimi
Shteti Flamuri Sllovakia
Rajoni Rajoni Trnava
Kryetari i Bashkisë Peter Bročka
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 71,54 km2
Lartësia 146 m (m.n.d.)
Popullsia 65 596 banorë
Dendësia 916,91 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 917 01, 917 02, 917 05, 917 08
Prefiksi (+421) 33
Targa TT
Koordinatat 48° 22′ 37″ Veri

17° 35′ 35″ Lindje

Faqja Zyrtare www.trnava.sk

Trnava është qytet në perëndim të Sllovakisë. Ndodhet 57 kilometra në verilindje të Bratisllavës, 47 kilometra në perëndim të Nitrës dhe rreth 70 kilometra prej kufirit me Çekinë. Për shkak se shumica e kishave që janë brenda mureve të qytetit, Trnava është quajtur si "parva Roma" (Roma e Vogël) ose si në kohët e fundit "Roma Sllovake".

Kryetarët e Bashkisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1990 - 1994 - Imrich Borbély
  • 1994 - 1998 – Štefan Bošnák
  • 1998 - 2002 – Štefan Bošnák
  • 2002 - 2006 – Štefan Bošnák
  • 2006 - 2010 – Štefan Bošnák
  • 2010 - 2014 – Vladimír Butko
  • 2014 - 2018 – Peter Bročka

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]