Nitra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nitra
Qytet
noform
Pamje nga ana jugore të kështjellës Nitra
Stema_figura
Stema e Nitrës
Vendndodhja
Nitra is located in Sllovakia
Nitra
Nitra

Koordinatat: 48°18′25″V 18°5′11″L / 48.30694°V 18.08639°L / 48.30694; 18.08639

Administrimi
Shteti Flamuri Sllovakia
Rajoni Nitra
Kryetari i Bashkisë Jozef Dvonč
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 100.48 km2
Lartësia 190 m (m.n.d.)
Popullsia 80,524 banorë
Dendësia 801 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 949 01
Prefiksi (+421) 37
Targa NR
Koordinatat 48° 18′ 25″ Veri

18° 5′ 11″ Lindje

Faqja Zyrtare www.nitra.sk

Nitra është qytet në perëndim të Sllovakisë, ndodhet në malin Zobor në luginën e lumit Nitra. Qyteti është në gjysmë të rrugës mes Bratisllavës, 92 kilometra dhe Banská Bystrica, 118 kilometra. Nitra ka pasur 80,524 banorë më 2015 dhe është qyteti i pestë më i madh në Sllovaki.[1]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nitra ka klimë kontinentale me katër sezone të ndryshëm. Qyteti ndodhet në pjesë më të nxehtë të Sllovakisë.

Popullësia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullësis më 2011, Nitra ka pasur 78,916 banorë. 89.3% të qytetarëve ka deklaruar se janë sllovakë, 1.8% hungarezë, 0.7% rumunë, 0.7% çekë dhe 7.8% nuk e kanë përcaktuar nacionalitetin.[2]

Distriktet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nitra ndahet në 13 distrikte:

 • Dolné Krškany
 • Horné Krškany
 • Staré Mesto
 • Čermáň
 • Klokočina
 • Diely
 • Párovské Háje
 • Kynek
 • Mlynárce
 • Zobor
 • Dražovce
 • Chrenová
 • Janíkovce

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "The largest cities in Slovakia". world-gazeteer.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 2. ^ Resident Population by nationality, by municipalities, 2011 Census