Varazhdin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Varaždin
Varasd, Warasdin
—  Qytet  —
Varaždin is located in Kroacia
Varaždin
Varaždin
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Varaždin
Statistika dhe Territori
Koordinatat 46.31°0′0″V 16.33°0′0″L / 46.31000°V 16.33000°L / 46.31000; 16.33000 (Varaždin)Koordinatat: 46.31°0′0″V 16.33°0′0″L / 46.31000°V 16.33000°L / 46.31000; 16.33000 (Varaždin)
Popullsia 38.487 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

Varaždin (në Kroatisht Varasd, Warasdin) është një qytet në zhupaninë Varaždin në Kroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 38487 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 38746 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 41434 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.67%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Varaždin