Jump to content

Edin Džeko

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Edin Džeko

Džeko me Bosnja dhe Hercegovinën në vitin 2015
Të dhënat vetjake
Emri i plotëEdin Džeko[1]
Datëlindja (1986-03-17) 17 mars 1986 (38 vjeç)
VendlindjaSarajevë, Jugosllavi
Gjatësia1.93 m (6 ft 4 in)[2]
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Internazionale
Numri9
Karriera me të rinjtë
1996–2003Željezničar
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2003–2005Željezničar35(3)
2005–2007Teplice43(16)
2005Ústí nad Labem (huazim)15(6)
2007–2011VfL Wolfsburg111(66)
2011–2016Manchester City130(50)
2015–2016Roma (huazim)31(8)
2016–2021Roma168(77)
2021–Internazionale43(14)
Karriera ndërkombëtare
2003–2004Bosnja dhe Hercegovina U195(0)
2006–2007Bosnja dhe Hercegovina U215(1)
2007–Bosnja dhe Hercegovina105(58)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 15 shtator 2019
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 8 shtator 2019

Edin Džeko (Boshnjakisht: [ědin dʐêːko]; lindur më 17 mars 1986) është një futbollist profesionist boshnjak i cili luan si sulmues për klubin italian Internazionale dhe kombëtaren boshnjake, ku është edhe kapiten.

Ai është emëruar Futbollisti boshnjak i vitit tre herë rresht.[3] Ai ka pseudonimin "diamanti boshnjak" ose thjesht "diamanti" (boshnjakisht: Bosanski Dijamant" ose "Dijamant") nga tifozët dhe gazetarët në Bosnje dhe Hercegovinë.[4][5][6][7] Para se të kalonte te Roma, Džeko ka luajtur për Manchester Cityn, por famën e fitoi në Gjermani me VfL Wolfsburg, me të cilën fitoi titullin e Bundesligëssezonin 2008–09. Në atë sezon ai ishte golashënuesi i dytë më i mirë me 26 gola. Në sezonin e ardhshëm, ai shënoi 22 gola dhe u shpallur edhe golashënuesi më i mirë. Përveç golave, ai regjistroi edhe dhjetë asista në dy sezone.

Gjatë sezonit 2011–12 në Premier Ligë, Džeko shënoi katër gola në një ndeshje kundër Tottenham HotspurWhite Hart Lane.[8] Në ndeshjen e fundit të atij sezoni, ai shënoi golin e barazimit të përkohshëm kundër Queens Park Rangers në minutën e 92të, para se Sergio Agüero të shënonte golin e fitores disa sekonda para fundit, duke i siguruar ekipit kampionatin e parë pas 44 vitesh.[9][10] Ai më vonë deklaroi se ky gol ishte një nga më të rëndësishmit e karrierës së tij.[11] Më 3 mars 2015, Džeko shënoi golin e 50të në kampionat për Romën, duke u bërë lojtari i parë që shënon 50 gola në tre nga pesë kampionatet më të rëndësishme të Evropës.[12]

Në nivel ndërkombëtar, Džeko ka luajtur me ekipet e moshave nën-19 dhe nën-21 të Bosnje Hercegovinës, para se të debutonte me ekipin e parë në vitin 2007. Që nga ajo kohë, ai ka luajtur më shumë se 100 ndeshje dhe ka shënuar më shumë se 50 gola. Ai u bë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i vendit të tij më 7 shtator 2012 në një ndeshje kundër Lihtenshtajnit, ku ai shënoi një tregolësh dhe parakaloi dyshen Zvjezdan Misimović dhe Elvir Bolić. Më 11 shtator 2018, ai u bë lojtari me më shumë ndeshje për kombëtaren, duke luajtur ndeshjen e 95të kundër Austrisë që e lejoi të kalonte Emir Spahić. Dhjetë golat e shënuar nga ai në fushatën kualifikuese e ndihmuan Bosnjen të kualifikoheshe në Kupën e Botës 2014, duke regjistruar prezencën e parë në një turnament madhor.[13]

Karriera me klube

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Džeko filloi karrierën e tij te Željezničar, duke luajtur si mesfushor në vitet 2003–05, duke pasur pak sukses në atë pozicion. Ai ishte shumë i gjatë dhe kishte aftësi të pakta teknike.[14][15][16] Megjithatë, trajneri i tij në atë kohë, Jiří Plíšek, pa potencial te lojtari dhe pasi u rikthye në shtëpi, ai i sygjeroi klubit Teplice që t'a blinte. Željezničar pranoi ofertën prej vetëm 25,000 € për Džekon. Një nga drejtuesit e Željezničar deklaroi vite më pas: "Neve menduam se kishim fituar llotarinë", duke ju referuar shitjes së tij.[17]

Džeko pati një periudhë si i huazuar te Ústí nad Labem në vitin 2005, duke shënuar gjashtë gola në 15 ndeshje. Më vonë në atë vit, ai u rikthye te Teplice, duke qëndruar deri në vitin 2007. Me 13 gola në 30 ndeshje, ai ishte shënuesi i dytë më i mirë i Ligën Çekesezonin 2006–07. Performancat e tij bënë që trajneri i VfL Wolfsburg Felix Magath t'a blinte për 4 milion €.[18]

Džeko duke u përshëndetur me tifozët e klubit.

Pas kalimit të tij te Wolfsburg, Džeko regjistori 9 gola në 33 ndeshje në të gjitha kompeticionet. Ai u shpall lojtari më i mirë i Bundesligës për pjesën e parë të sezonit 2007–08 nga Sportal. Ekipi e mbylli kampionatin në vendin e 5të, duke siguruar një vend në Kupën UEFA për sezonin 2008–09. Në kampionat, ai shënoi tetë gola dhe asistoi shtatë të tjerë në 17 ndeshje të luajtura si titullar.[19]

Pasi klubi bleu boshnakun tjetër dhe shokun e tij në kombëtare Zvjezdan Misimović në korrik 2008, paraqitjet e Džekos pësuan rritje të madhe në sezonin 2008–09.[20] Ai shënoi pesë gola dhe asistoi shtatë të tjetër në pjesën e parë të sezonit, por ai dhe ekipi u përmirsuan në mënyrë drastike në pjesën e dytë të sezonit, ku Džeko shënoi plot 21 gola si dhe regjistroi edhe tre asiste të tjerë. Ekipi vendosi një rekord personal duke fituar 10 ndeshje rresht nga 7 shkurti e deri më 26 prill 2009; në këtë periudhë, ai shënoi 11 gola dhe asistoi një gol tjetër.[21] Më 2 maj 2009, ai shënoi një tregolësh në fitoren 4–0 kundër 1899 Hoffenheim,[22] të cilën e pasoi me një tregolësh tjetër në fitoren 5–0 kundër Hannover 96 dy javë më vonë;[23] 26 golat dhe 10 asistet në kampionat ishin jetësore për Wolfsburgun që fitoi titullin e parë të Bundesligës në histori.[24]

Me 26 gola, ai u shpall golashënuesi i dytë më i mirë i Bundesligës, mbrapa shokut të skuadrës dhe partnerit në sulm Grafite, i cili shënoi 28 gola në 25 ndeshje, duke formuar dyshen më të suksesshme në historinë e kampionatit.[25][26] Ata u ndihmuan edhe nga pasimet dhe asistet e organizatorit kryesor të ekipit, Zvjezdan Misimović, i cili regjistroi 20 asiste, duke vendosur një rekord të ri në kampionat.[27][25][27] Ata formuan grupin që njihej si "trekëndësi magjik".[25][28] Wolfsburgu e fitoi titullin me dy pikë diferencë ndaj Bayern München, ekip të cilin ata e mposhtën me rezultatin 5–1, në një ndeshje të paharrueshme që pa Džekon dhe Grafiten të shënonin nga dy gola secili, përfshirë edhe një me thembër nga braziliani pasi dribloi të gjithë mbrojtësit dhe portierin.[29][25] Kjo fitore rezultoi vendimtare për Wolfsburgun, pasi tre pikët e marra nga ajo e ndeshje e lejuan ekipin të kalonte Bayernin në renditje për herë të që parë, e cila para asaj ndeshje kryesonte me dy pikë avantazh.[30]

Džeko tregoi formë të mrekullueshme edhe në kompeticionet e tjera; ai shënoi gjashtë gola në dy ndeshje në DFB-Pokal, kurse në Kupën UEFA, sulmuesi shënoi katër gola dhe dy asiste në tetë ndeshje, duke ndihmuar ekipin të arrinte në raundin e 32-tave, ku u eliminuan nga Paris Saint-Germain.[31] Në fund të sezonit, për performancat e tij në kampionat, Džeko u shpërblye me çmimin "Futbollisti i vitit i futbollistëve".[32] Pavarësisht interesimit të shfaqur nga klubi italian Milan, Džeko vendosi të qëndroi dhe firmosi një kontratë të re deri në vitin 2013.[33][34]

Në sezonin 2009–10, Džeko shënoi golin e parë në UEFA Ligën e Kampioneve në një ndeshje të fazës së grupeve kundër Manchester United më 30 shtator 2009; anglezët fituan 2–1 në Old Trafford.[35][36] Në fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve, ai shënoi katër gola në gjashtë ndeshje, me Wolsburgun që u eliminua pasi e mbylli grupin në vendin e tretë, duke zbritur në Ligën e Evropës.[37] Në fund të vitit, Džeko ishte një nga 30 lojtarët e nominuar për çmimin prestigjoz Topi i Artë 2009, ku ai në fund u rendit në vendin e 13të.[38] Ai e mbylli sezonin 2009–10 duke u shpallur golashënuesi më i mirë në Bundesligë me 22 gola.[39] Megjithatë, pavarësisht golave të tij, Wolfsburgu dështoi që të mbronte titullin, duke e mbyllur kampionatin në vendin e 9të.[40]

Më 28 gusht 2010, Džeko u bë golashënuesi më i mirë i klubit në kampionat me 59 gola në 96 ndeshje, duke thyer rekordin e Diego Klimowicz me 57 gola në 149 ndeshje.[41] Në pjesën e parë të sezonit 2010–11, Džeko kishte shënuar 10 gola në 17 ndeshje në kampionat, si dhe një gol në dy ndeshje në kupë.[42]

Džeko duke festuar triumfin në Kupën FA 2011.

Më 3 janar 2011, trajneri i Manchester Cityt Roberto Mancini konfirmoi transferimin e Džekos në klub për 32 milion €.[42] Ai u bë transferimi i dytë më i shtrenjtë në historinë e klubit, kurse transferimi i parë ishte ai i Robinhos nga Real Madridi për 42.5 milion €. Ky transferim ishte gjithashtu i gjashti më i shtrenjtë në historinë e Premier Ligës.[43] Përveç kësaj, kjo ishte gjithashtu edhe shitja më e shtrenjtë që një klub i Bundesligës kishte kryer.[44] Džeko u bë lojtari boshnjak dhe jugosllav më i shtrenjtë në atë kohë.[45][46][47]

Džeko kreu vizitat mjeksore më 5 janar, dhe, dy ditë më pas, u prezantua zyrtarisht si lojtari më i ri i klubit, duke firmosur për katër vite e gjysëm.[48]

Džeko bëri debutimin e tij me klubin më 15 janar në një ndeshje të fituar 4–3 kundër Wolverhampton Wanderers më 15 janar, duke asistuar golin e tretë të ekipit të tij të shënuar nga Yaya Touré.[49] Ai debutoi në Kupën FA 15 ditë më pas në një ndeshje kundër Notts County e cila u mbyll në një barazim 1–1, ku Džeko shënoi golin e barazimit, duke regjistuar rrjetën e parë me klubin e ri.[50] Në përsëritjen e ndeshjes më 20 shkurt, Džeko shënoi sërisht, duke ndihmuar Manchester Cityt të fitonte 5–0 dhe të përparonte në raundin tjetër.[51] Katër ditë më pas, në ndeshjen e kthimit të raundit të 32-tave të UEFA Ligës së EvropësCity of Manchester Stadium kundër Aris Thessaloniki, Džeko shënoi një dygolësh brënda katër minutash në një fitore 3–0.[52]

Më 25 prill 2011, Džeko shënoi golin e parë në Premier Ligë me një gjuajtje me të djathtën kundër Blackburn RoversEwood Park.[53] Ky ishte goli i vetëm i fitores 1–0 të Manchester Cityt.[54]

Goli i tij i fundit erdhi kundër Bolton Wanderers në javën e fundit të kampionatit, duke ndihmuar Cityn të sigurojë një vend të tretë në Premier Ligë ndaj Arsenalit, një vend që solli edhe kualifikimin në fazën e grupeve të UEFA Ligës së Kampioneve.[55] Më 14 maj, ai ishte një zëvëndësues i papërdorur në fitoren 1–0 të Manchester Cityt kundër Stoke Cityfinalen e Kupës FA 2011, duke fituar trofeun e parë në Angli.[56]

Džeko me Cityn, 2011.

Džeko e nisi sezonin e tij të dytë te Manchester City duke shënuar gol në disfatën 3–2 kundër Manchester UnitedFA Community Shield.[57] Në ndeshjen e javës së tretë të Premier Ligës, Džeko shënoi katër gola kundër Tottenham Hotspur.[8] Në këtë ndeshje, ai vendosi një rekord duke u bërë lojtari i parë në historinë e klubit që shënon katër gola në një ndeshje të Premier Ligës.[58] Gjashtë golat e shënuar në tre ndeshjet e para të kampionatit e shpërblyen atë me çmimin Lojtari i Muajit i Premier Ligës në gusht.[59]

Në vazhdim të sezonit, ai vazhdoi të shënonte gola të rëndësishëm si ai me kokë në fitoren 1–0 kundër Wigan Athletic që e lejoi Cityn të rriste kryesimin me tre pikë ndaj ndjekësit më të afërt Manchester United.[60] Një tjetër gol i rëndësishëm ishte ai kundër Portos në Ligën e Evropës, duke ndihmuar ekipin të fitonte me rezultatin e përgjithshëm 6–1.[61]

Džeko gjithashtu shënoi me kokë në ndeshjen kundër Blackburn Rovers, që i dha avantazhin 3–0 ekipit, dhe vulosi ndeshjen; kjo fitore i lejoi Manchester Cityt të ruante avantazhin prej dy pikësh kundër Manchester United në kampionat.[62]

Trajneri i kombëtares boshnjake Safet Sušić e këshilloi Džekon të largohej nga City në përfundim të sezonit për shkak të minutazhit të pakët në ekipin e parë në muajt e fundit të sezonit; për shërbimet e tij ishin të interesuar klube si Juventus dhe Bayern Munich.[63]

Në ndeshjen e fundit të sezonit kundër Queens Park Rangers, ai shënoi golin e barazimit momental 2–2 në minutën e 92të para se Sergio Agüero të shënonte golin e fitores 3–2 dy minuta më vonë; me këtë fitore, Manchester City siguroi kampionatin e parë pas 44 vitesh.[9]

Džeko e mbylli sezonin me 19 gola në 40 ndeshje në të gjitha kompeticionet. Pas përfundimit të sezonit, agjenti i tij i hodhi raportimet për një largim të mundshhëm të sulmuesit nga City, duke i quajtur këto raportime si spekullime të mediave.[64]

Džeko sëbashku me shokët e skuadrës Sergio Agüero dhe David Silva.

Džeko e nisi sezonin 2012–13 duke shënuar golin e barazimit momental në fitoren 3–2 kundër Southampton më 19 gusht.[65] Ai më pas shënoi kundër Queens Park Rangers më 1 shtator, duke regjistruar golin e dytë në tre ndeshjet e para të Premier Ligës.[66] Shtatëmbëdhjetë ditë më vonë, Džeko shënoi golin e parë të ekipit në Ligën e Kampioneve për sezonin e ri në humbjen 3–2 me përmbysje kundër Real MadriditStadiumin Santiago Bernabéu në ndeshjen e parë të fazës së grupeve.[67]

Më 20 tetor, në një ndeshje kampionati kundër West Bromwich Albion, ai u aktivizua si zëvëndësues në minutën e 79të dhe shënoi golin e barazimit të përkohshëm një minutë më vonë, para se të shënonte të dytin në minutën e 90të për t'i dhënë Manchester Cityt me një lojtar më pak një fitore 2–1 me përmbysje.[68] Më 11 nëntor, Džeko u bë sërisht protagonist duke shënuar një tjetër gol fitoreje në minutat e fundit si zëvëndësues, këtë herë kundër Tottenham Hotspur me një gjuajtje në ajër me të majtën.[69]

Ai shënoi golat e fundit për vitin 2012 në formë dopiete në fitoren 4–3 si vizitor kundër Norwich City.[70] Džeko e mbylli sezonin e tij të tretë në Angli duke shënuar 14 gola në Premier Ligë dhe 15 në të gjitha kompeticionet.[71]

Džeko u zgjodh të luante si titullar nga trajneri i ri i ekipit Manuel Pellegrini në ndeshjen e javës së parë të Premier Ligës kundër Newcastle United në shtëpi.[72] Ai shënoi golin e parë të sezonit në humbjen 3–2 kundër Cardiff City një javë më vonë.[73] Më 28 dhjetor 2013, Džeko regjistroi golin e tij të 50të në Angli në fitoren minimale 1–0 në shtëpi kundër Crystal Palace.[74]

Më 25 mars 2014, Džeko shënoi shënoi një dygolësh në fitoren 3–0 kundër Manchester United në Derbin e Manchesterit. Goli i tij i parë erdhi në sekondën e 43të të ndeshjes, duke u bërë goli më i shpejtë i shenuar një ekip vizitor në Old Trafford në historinë e Premier Ligës.[75] Më 27 prill, ai shënoi golin e parë të fitores 2–0 të Manchester Cityt kundër Crystal Palace në Selhurst Park, duke ulur diferencën me kryesuesit e Liverpoolit në vetëm tre pikë me një ndeshje më pak.[76]

Më 3 maj, ai shënoi një dopietë kundër Evertont, duke i dhënë ekipit fitoren 3–2 dhe kreun e renditjes dy javë nga përfundimi. Goli i tij i dytë ishte i 150ti i Manchester Cityt në të gjitha kompeticionet për sezonin 2013–14.[77] Në ndeshjen e parafundit të sezonit, Džeko shënoi dy gola në pjesën e dytë duke udhëhequr ekipin në një fitore 4–0;[78] me këtë fitore, Manchester City u afrua më shumë titullit kampion, që për t'u siguruar duhej fitorja në ndeshjen e fundit kundër West Ham United në shtëpi. Kundër këtij kundërshtari, City fitoi me rezutatin 2–0 duke siguruar titullin.[79]

Më 17 gusht 2014, Džeko asistoi David Silvën për golin e parë të Manchester Cityt në sezonin 2014–15 gjatë fitores 2–0 kundër Newcastle United.[80] Tre ditë më vonë, ai firmosi një marrëveshje të re katër-vjeçare me klubin, duke e zgjatur qëndrimin e tij në Angli deri në vitin 2018.[81]

Më 24 shtator, ai shënoi dy golat e parë të sezonit në fitoren tenistike 7–0 kundër Sheffield Wednesday në raundin e tretë të Kupës së Ligës.[82] Kjo u pasua nga një tjetër dygolësh në ndeshjen e rradhës tre ditë më pas ndaj Hull Cityt, duke regjistruar dy golat e parë në Premier Ligë për sezonin 2014–15; Manchester City fitoi me rezultatin 4–2.[83]

Më 21 shkurt 2015, Džeko i dha fund një zbrastie prej 15 ndeshjesh pa shënuar në fitoren 5–0 të Manchester Cityt kundër Newcastle United, duke shënuar golin e tretë.[84]

Džeko duke luajtur me Romën në vitin 2018.

Pas disa muajsh spekullime rreth së ardhmes së tij, më 12 gusht 2015, Džeko u transferua te klubi italian RomaSerie A, fillimisht në formë huazimi për 4 milion € me të drejtë blerje në përfundim të sezonit për 11 milion € nëse disa objektiva të vendosura do të realizoheshin.[85][86] Kjo e drejtë u ushtrua më 1 tetor 2015, duke e bërë transferimin e tij te Roma të përhershëm.[87]

Džeko bëri debutimin e tij zyrtar me Romën më 22 gusht në barazimin 1–1 jashtë fushe kundër Hellas Veronës në kampionat.[88] Tetë ditë më pas, në paraqitjen e tij të dytë për klubin kryeqytetas, ai shënoi golin e parë në një fitore 2–1 kundër kampionëve në fuqi JuventusitStadio Olimpico.[89] Më 21 shkurt 2016, ai shënoi dopietën e parë në Itali gjatë fitores 5–0 kundër Palermos.[90] Džeko e mbylli sezonin e parë me Romën duke shënuar 10 gola në 39 paraqitje në të gjitha kompeticionet.[91]

Pas një sezoni të parë zhgënjyes me Romën, ku ai shënoi vetëm 8 gola në Serie A dhe 10 gjithsej, Džeko e nisi sezonin 2016–17 me 12 gola në 15 ndeshjet e para në kampionat, dhe 17 gola në 20 ndeshjet e para në të gjitha kompeticionet, duke barazuar nisjen më të mirë të klubit të kryer nga Gabriel Batistuta në sezonin 2000–01, ku Roma fitoi kampionatin.[92] Më 24 nëntor 2016, ai shënoi një tregolësh kundër Viktoria Plzeň në një ndeshje të fazës së grupeve të UEFA Ligës së Evropës që u mbyll me fitoren 4–1 për italianët.[93] Ai shënoi një tjetër tregolësh në këtë kompeticion më 16 shkurt 2017, në një ndeshje të raundit të 32-tave kundër Villarrealit, të cilën Roma e mposhti 4–0.[94] Më 12 mars, pas një goli të shënuar në fitoren 3–0 si vizitor kundër Palermos, Džeko u bë lojtari i katërt në historinë e Romës që shënon 30 gola në të gjitha kompeticionet brënda një sezoni.[95]

Më 1 prill, pas dopietës së shënuar në fitoren 2–0 kundër Empolit, Džeko u bë lojtari i parë i Romës që arrin 33 gola në të gjitha kompeticionet në një sezon, duke thyer rekordin e mëparshëm të mbajtur nga dyshja Rodolfo Volk dhe Francesco Totti.[96] Ai e mbylli sezonin me 39 gola të shënuar gjithsej, përfshirë 29 në Serie A, ku ai u shpall golashënuesi më i mirë dhe mori çmimin Capocannoniere, duke u bërë boshnjaku i parë që e arrin këtë gjë.[97][98]

Džeko në aksion gjatë një ndeshje të UEFA Ligës së Kampioneve kundër PFC CSKA Moskës.

Džeko i bëri një nisje të fuqishme sezonit të tij të tretë te Roma, duke shënuar gjashtë gola në pesë ndeshjet e para në kampionat. Ai shënoi golin e parë të sezonit kundër Interit më 26 gusht 2017, por Roma u mposht 3–1 në shtëpi.[99] Në dy ndeshjet e rradhës, ai shënoi dopieta kundër Veronës dhe Beneventos.[100][101] Ai vazhdoi me formën e golave, duke shënuar edhe në fitoren 2–0 kundër MilanitSan Siro më 1 tetor.[102]

Tetë ditë më pas, Džeko ishte një nga 30 lojtarët e nominuar nga gazeta franceze France Football për çmimin prestigjoz Topi i Artë.[103] Më 19 tetor, ai shënoi një dopietë në një ndeshje të fazës së grupeve të Ligës së Kampioneve kundër Çelsit, duke ndihmuar Romën të merrte një barazim 3–3 në Stamford Bridge, paravësisht se ekipi ishte në disavantazh prej dy golash në pjesën e parë.[104]

Në fazën me eliminim direkt në Ligën e Kampioneve, Džeko ndihmoi Romën të përparonte në çerek-finalet e kompeticionit duke shënuar golin e fitores në ndeshjen e kthimit kundër Shakhtar Donetsk.[105][106] Në çerek-finale kundër Barcelonës, Džeko provoi të ishte vendimtar për ekipin; ai fillimisht shënoi golin e vetëm në humbjen 4–1 në ndeshjen e parë në Camp Nou,[107] para se të shënonte të parin e fitores 3–0 në ndeshjen e kthimit në Olimpico, duke i siguruar Romës një kualifikimin për në gjysëm-finalet e një Kupe Evropiane për herë të parë pas 30 vitesh.[108] Në gjysëm-finale kundër Liverpoolit, Džeko shënoi në të dyja ndeshjet, por italianët u eliminuan 7–6 me rezultat të përgjithshëm.[109]

Džeko e mbylli sezonin me 24 gola në të gjitha kompeticionet, përfshirë 16 në Serie A, duke u shpallur sërisht golashënuesi më i mirë i ekipit. Në Ligën e Kampioneve, ai shënoi 8 gola, duke qënë golashënuesi i pestë më i mirë i kompeticionit.[110]

Džeko e nisi sezonin e katërt në Itali duke shënuar golin e fitores në ndeshjen si vizitor ndaj Torinos më 19 gusht.[111] Ai shënoi tregolëshin e parë në Ligën e Kampioneve më tetor në një fitore kundër Viktoria Plzeň në fazën e grupeve. Kjo gjë e bëri atë boshnjakun e parë që shënon tregolësh në kompeticionin më të rëndësishëm evropian.[112]

Më 13 prill 2019, Džeko shënoi golin e 8të në ligë kundër Udineses në minutën e 68të, duke i dhënë Romës fitoren.[113] Goli i 9të sezonal në kampionat erdhi më 12 maj në fitoren 2–0 në shtëpi kundër Juventusit, duke shënuar në minutën e 93të.[114]

Më 16 gusht 2019, pas shumë zërave në lidhje me të ardhmen e tij, Džeko firmosi një kontratë të re tre-vjeçare deri në verën e vitit 2022.[115]

Më 14 gusht 2020, Džeko u bë pjesë e Interit pa u prezantuar zyrtarisht, duke u aktivizuar si titullar në miqësoren kundër klubit ukrainas Dynamo Kyiv;[116] ekipi fitoi ndeshjen 3–0 dhe Džeko shënoi një nga golat.[117] Po atë ditë, Interi njoftoi se boshnjaku kishte firmosur një kontratë dy-vjeçare.[118]

Džeko bëri debutimin e tij zyrtar me klubin në ndeshjen hapëse të Serie A; ai u aktivizua si zëvëndësues dhe shënoi golin e katërt të ndeshjes me kokë.[119]

Karriera ndërkombëtare

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Džeko debutoi për herë të parë me Bosnje dhe Hercegovinën me ekipin nën-19. Ai ka qënë pjesë edhe e ekipit nën-21, me të cilin luajti në ndeshjet play-off të UEFA Kampionatit Evropian të Futbollit 2007. Bosnja fillimisht kaloi Armeninë dhe Norvegjinë në grupin kualifikueset, duke fituar 3–2 me të parë dhe barazuar 1–1 me të dytën. Në fazën play-off, ata u përballën kundër Republikës Çeke; ata u mposhtën me rezultatin e përgjithshëm 3–2, me Džekon që shënoi vetëm një herë në turnament.[120][121]

Džeko debutoi me ekipin e parë më 2 qershor 2007 në një ndeshje kualifikuese të Euro 2008 kundër Turqisë; ishte një debutim i paharrueshëm për sulmuesin, i cili shënoi me një gjuajtje në ajër në minutat shtesë të pjesës së parë. Ky ishte goli i barazimit të përkohshëm 2–2, me Bosnjen që në fund fitoi 3–2.[122]

Džeko duke luajtur për Bosnje dhe Hercegovinën në një ndeshje kundër Austrisë në vitin 2015.

Më 28 mars 2009, komentatori sportiv Marjan Mijajlović, i vendosi Džekos pseudonimin "diamanti boshnjak" gjatë një ndeshje kundër BelgjikësGenk ku ai shënoi një gol të rëndësishëm.[123] Ai shënoi nëntë golat gjatë fushatës kualifikuese të Kupës së Botës 2010, duke u renditur sëbashku me sulmuesin Wayne RooneyAnglisë në vendin e dytë; vetëm Theofanis Gekas i Greqisë shënoi më shumë.[124]

Më 8 shtator 2012, në fitoren 8–1 kundër Lihtenshtajnit, Džeko shënoi një tregolësh duke u bërë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i ekipit kombëtar me 24 gola. Ai theu rekordin e Elvir Bolić, i cili kishte shënuar 22 gola.[125] Kjo ndeshje ishte pjesë e kualifikueseve të Kupës së Botës 2014, të cilat ai i mbylli si golashënuesi i dytë më i mirë me dhjetë gola; këto gola rezultuan vendimtare për Bosnje dhe Herzegovinën që u kualifikuan në turnamentin e parë madhor të tyre.[13]

Në qershor 2014, Džeko ishte një nga 23 lojtarët e thirrur për të luajtur në Kupën e Botës 2014.[126] Ai debutoi në ndeshjen e parë të grupit, një humbje 2–1 kundër ArgjentinësStadiumin Maracanã.[127] Më 25 qershor, në ndeshjen e tretë të grupit, me ekipin tashmë të eliminuar, Džeko shënoi golin e parë të fitores 3–1 kundër Iranit, duke ndihmuar Bosnjen të arrij fitoren e parë të tyre në një Kupë Bote.[128][129] Në gusht 2014, pas tërheqjes së Emir Spahić nga futbolli ndërkombëtar, Džeko u emërua kapiteni i ri i ekipit.[130]

Më 28 mars 2015, Džeko shënoi tripletën e tij të dytë me ekipin kombëtar në fitoren 6–0 kundër Andorëskualifikueset e UEFA Euro 2016; kjo ishte fitorja e parë e Bosnjes në këto kualifikuese pas pesë ndeshjesh.[131] Bosnja dhe Hercegovina e mbyllën grupin B me 17 pikë në vendin e tretë, duke u kualifikuar për në fazën play-off;[132] Džeko shënoi shtatë gola, duke u shpallur golashënuesi më i mirë i grupit sëbashku me uellsianin Gareth Bale. Në fazën play-off, Bosnja u eliminua me rezultatin e përgjithshëm 3–1 nga Republika e Irlandës, me Džekon i cili shënoi golin e vetëm të boshnjakëve në ndeshjen e parë.[133]

Më 13 nëntor 2016, gjatë një kualifikuese të Kupës së Botës 2016 kundër Greqisë, Džeko pati një përplasje me mbrojtësin grek Kyriakos Papadopoulos, ai boshnjaku tërhoqi të shkurtrat e mbrojtësit tjetër Sokratis Papastathopoulos. Zënka midis tyre detyroi gjyqtarin e ndeshjes që t'i përjashtonte të dy nga loja. Ky ishte kartoni i kuq i parë i tij me kombëtaren.[134]

Më 28 mars 2017, duke shënuar në fitoren 2–1 kundër ShqipërisëElbasan Arena, Džeko u bë lojtari i parë që shënon 50 gola për Bosnje Hercegovinën.[135] Më 23 mars 2019, ai zhvilloi paraqitjen e 100të me ekipin kombëtar në një ndeshje kualifikuese të UEFA Euro 2020 kundër Armenisë.[136]

Džeko njihet më së miri për prezencën fizike, forcën, dhe aftësinë në duelet ajërore.[137][138] Ai është një lojtar i cili gjithashtu gjuan saktë me të dyja këmbët.[139][140] Kjo aftësi ka qënë që Džeko të ketë mesatare mbreslënëse shënimi me të gjitha ekipet ku ka luajtur, duke luajtur si sulmues.[141]

Gjatë kohës të tij te Manchester City, ai konsiderohej si një "super-zëvëndësim", kjo për shkak të golave të rëndësishëm të shënuar në disa raste kur ai ka hyrë si zëvëndësues.[142] Megjithatë, lojtari vetë e refuzoi këtë etiketë.[143][144]

Džeko ka lindur në SarajevëBosnje dhe Hercegovinës, në atë kohë pjesë e Jugosllavisë, nga prindër boshnjak të quajtur Midhat dhe Belma.[15][145] Ai tregoi që familja e tij e ka mbështetur përherë gjatë karrierës së tij, veçanërisht babai, i cili e shoqëronte gjithnjë në seancat stërvitore gjatë kohës që ishte te Željezničar. Babai i tij gjithashtu ka luajtur si profesionist në Bosnje dhe Hercegovinë. Džeko konsiderohet një hero lokal në Sarajevë.[146]

Džeko është multilingual: ai flet gjuhën boshnjake, çeke, gjermane, angleze dhe italiane.[147][148][149] Ai është mysliman.[150] Džeko ka deklaruar se ekipi i tij i preferuar i fëmijërisë ishte Milani dhe lojtari i preferuar ishte Andriy Shevchenko. Në shtëpinë e tij në Sarajevë, ai ka ende një fanellë me numrin 7 të Shevchenkos në faqen e murit të dhomës së tij.[151] Džeko është kushuri i parë me ish lojtarin dhe kapitenin e ekipit kombëtar Emir Spahić.[152][153]

Në nëntor 2009, Džeko u bë boshnjaku i parë ambasador i UNICEF-it.[154] Ai ka vizituar në vendlindjen e tij shkolla dhe fëmijë të prekur nga Lufta e Bosnjes. Më 6 korrik 2012, ai u pranua në Universtitetin e Sarajevës për të studiuar sportet dhe edukimin fizik.[155] Ai e mori diplomën e Bachelorit më 10 shtator 2018.[156]

Džeko ka qënë në një marrëdhënje me aktoren dhe modelen Amra Silajdžić që nga viti 2011. Ata u martuan tre vite më vonë. Në shkurt 2016, ata u bën prindër për herë të parë pas ardhjes në jetë të një vajze të quajtur Una.[157] Në shtator 2017, ata mikpritën ardhjen në jetë të fëmijës së dytë, një djal i quajtur Dani.[158]

Statistikat e karrierës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Redaktuar më 26 maj 2019[159]
Ndeshjet dhe golat sipas klubit, sezonit dhe kompeticionit
Klubi Sezoni Liga Kupa Kupa e Ligës Evropa Tjetër Gjithsej
Divizioni Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Željezničar 2003–04 Premier Liga Boshnjake 15 2 1 0 1 0 17 2
2004–05 20 1 5 1 0 0 25 2
Gjithsej 35 3 6 1 1 0 42 4
Teplice 2005–06 Liga e Parë Çeke 13 3 13 3
2006–07 30 13 3 1 2 0 35 14
Gjithsej 43 16 3 1 2 0 48 17
Ústí nad Labem (huazm) 2005–06 Liga e Dytë Çeke 15 6 4 2 19 8
VfL Wolfsburg 2007–08 Bundesliga 28 8 5 1 33 9
2008–09 32 26 2 6 8 4 42 36
2009–10 34 22 2 2 12 5 48 29
2010–11 17 10 2 1 19 11
Gjithsej 111 66 11 10 20 9 142 85
Manchester City 2010–11 Premier League 15 2 2 2 4 2 21 6
2011–12 30 14 0 0 4 3 8 1 1[a] 1 43 19
2012–13 32 14 5 0 1 0 6 1 1[a] 0 45 15
2013–14 31 16 5 2 5 6 7 2 48 26
2014–15 22 4 1 0 2 2 6 0 1[a] 0 32 6
Gjithsej 130 50 13 4 12 11 31 6 3 1 189 72
Roma (huazim) 2015–16 Serie A 31 8 1 0 7 2 39 10
Roma 2016–17 37 29 4 2 10 8 51 39
2017–18 36 16 1 0 12 8 49 24
2018–19 33 9 1 0 6 5 40 14
Gjithsej 137 62 7 2 35 23 179 87
Gjithsej karriera 471 203 44 20 12 11 89 38 3 1 619 273
 1. ^ a b c Ndeshje në FA Community Shield
Redaktuar më 11 qershor 2019[160]
Ndeshjet dhe golat sipas ekipit kombëtar dhe vitit
Ekipi kombëtar Viti Ndsh Gola
Bosnja dhe Hercegovina
2007 7 1
2008 6 5
2009 10 8
2010 8 3
2011 10 3
2012 9 6
2013 9 7
2014 10 5
2015 7 7
2016 7 4
2017 6 3
2018 10 3
2019 4 1
Gjithsej 103 56
VfL Wolfsburg
Manchester City
Internazionale

Çmime

Performanca

Rekorde

 1. ^ "2014 FIFA World Cup Brazil: List of players: Bosnia and Herzegovina" [FIFA Kupa e Botës Brazil 2014: Lista e lojtarëve: Bosnja dhe Hercegovina] (PDF) (në anglisht). FIFA. 14 korrik 2014. fq. 5. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 1 shkurt 2020. Marrë më 13 maj 2019.
 2. ^ "Edin Dzeko" (në italisht). A.S. Roma. Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2018. Marrë më 12 shtator 2018.
 3. ^ Mondal, Subhankar (27 dhjetor 2010). "Wolfsburg striker Edin Dzeko named Bosnian Player of the Year" [Sulmuesi i Wolfsburg Edin Dzeko emërohet lojtari boshnjak i vitit] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 14 janar 2011.
 4. ^ Gilmour, Paul (16 tetor 2018). "Edin Dzeko shines on Sarajevo homecoming against Northern Ireland" [Edin Dzeko shkëlqen në rikthimin në Sarajevë kundër Irlandës së Veriut]. Sky Sports (në anglisht). Marrë më 25 tetor 2018.
 5. ^ Menicucci, Paolo (10 janar 2017). "How brilliant is Roma's Edin Džeko?" [Sa gjenial është Edin Džeko i Romës?]. UEFA.com (në anglisht). Marrë më 25 tetor 2018.
 6. ^ "Džeko u Manchester, Grigorije u Mostar" (në boshnjakisht). Sarajevo-x.com. 7 janar 2011. Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2011. Marrë më 8 janar 2011.
 7. ^ "'Bosanski dijamant' u Cityju za više od milijun kuna tjedno!" (në kroatisht). gol.hr. 4 janar 2011. Marrë më 8 janar 2011.
 8. ^ a b "Edin Dzeko hits four as Manchester City dismantle Tottenham Hotspur" [Edin Dzeko shënon katër herë me Manchester Cityn që çmonton Tottenham Hotspur]. The Guardian (në anglisht). Londër. 28 gusht 2011. Marrë më 7 korrik 2019.
 9. ^ a b McNulty, Phil (13 maj 2012). "Manchester City 3–2 QPR" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 15 maj 2012.
 10. ^ Rhodes, Tom (17 maj 2012). "Dzeko happy at Manchester City, says agent" [Dzeko i lumtur te Manchester City, thotë agjenti] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 17 maj 2012.
 11. ^ "EXCLUSIVE #askedin – Edin Dzeko QPR important goal – min 2'40" [Eksluzive #askedin – Goli i rëndësishëm i Edin Dzekos kundër QPR – min 2'40] (në anglisht). mcfcofficial. 15 korrik 2012. Marrë më 15 korrik 2012.
 12. ^ "Roma's Edin Dzeko Hits 50-Goal Plateau in Third Major European League" [Edin Dzeko i Romës shënon golin e 50të në ligën e tretë madhore evropiane]. Sports Illustrated (në anglisht). 5 mars 2018. Marrë më 28 prill 2018.
 13. ^ a b "Kualifikohet Bosnja, vendi në festë". Ora News. 16 tetor 2013. Marrë më 8 korrik 2019.
 14. ^ Sinovčić, Dean (26 maj 2009). "Džeko: 'Mislili su da sam balvan'" [Džeko:'Ata menduan se unë isha një trung']. Nacional (në kroatisht). Zagreb. Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2014. Marrë më 28 dhjetor 2010.
 15. ^ a b "Official Website" (në anglisht). Edin Džeko. Marrë më 22 janar 2010.
 16. ^ Houton, Jody; Gripper, Ann (6 qershor 2009). "Edin Dzeko profile: 10 things you need to know about the Arsenal target" [Profili i Edin Dzekos: 10 gjërat që duhet ti dini për objektivin e Arsenalit]. Daily Mirror (në anglisht). Londër. Arkivuar nga origjinali më 6 shkurt 2010. Marrë më 22 janar 2010.
 17. ^ Wilson, Jonathan (5 janar 2011). "Edin Dzeko move to Manchester City pits striker in "my perfect league"". The Guardian (në anglisht). Londër. Marrë më 5 janar 2011.
 18. ^ "Džeko potpisao za Wolfsburg" (në boshnjakisht). Marrë më 8 korrik 2019.
 19. ^ "Edin Džeko 2007/2008" (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 8 korrik 2019.
 20. ^ Jonathan Wilson (29 shtator 2009). "Wolfsburg and Bosnia's dynamic duo get chance to make history of their own" [Dyshja dinamike e Wolfsburgut dhe Bosnjes kanë mundësinë të bëjnë historinë e tyre] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 8 korrik 2019.
 21. ^ "Wolfsburg set to make Bundesliga history" [Wolfsburg gati të bëjë historinë e Bundesligës] (në anglisht). Sportslens.com. 23 prill 2009. Marrë më 8 korrik 2019.
 22. ^ "Wolfsburg vs. Hoffenheim 4 – 0" (në anglisht). Soccerway. 2 maj 2009. Marrë më 8 korrik 2019.
 23. ^ "Hannover 96 vs. Wolfsburg 0 – 5" (në anglisht). Soccerway. 16 maj 2009. Marrë më 8 korrik 2019.
 24. ^ "Football: Wolfsburg win first ever Bundesliga title" [Futboll: Wolfsburg fiton titullin e parë të Bundesligës] (në anglisht). The Guardian. 23 maj 2009. Marrë më 8 korrik 2019.
 25. ^ a b c d "Bundesliga: Magic Triangles, a Bundesliga speciality" [Bundesliga: Trekëndëshat magjik, një specialitet i Bundesligës]. Bundesliga.com (në anglisht). Bundesliga. Marrë më 11 dhjetor 2016.
 26. ^ "Grafite and Dzeko–A Match Made in Heaven" [Grafite dhe Dzeko një dyshe e bërë në parajsë] (në anglisht). Goal.com. 23 maj 2009. Marrë më 19 qershor 2009.
 27. ^ a b "1. Bundesliga 2008/09, Stats&Table der 34.Spieltag". kicker.de (në gjermanisht). Marrë më 11 dhjetor 2016.
 28. ^ Honigstein, Raphael (6 prill 2009). "Grafite's signature goal takes Wolfsburg's winning sequence to eight" [Goli tipik i Grafites e çon rekordin e fitoreve të Wolfsburg në tetë]. The Guardian (në anglisht). Londër. Marrë më 11 dhjetor 2016.
 29. ^ "WfL Wolfsburg 5:1 Bayern Munchen" (në gjermanisht). Dfb.de. 4 prill 2009. Marrë më 8 korrik 2019.
 30. ^ "VfL Wolfsburg – Saison 2008/09, 26.Spieltag – Stats & Table". kicker.de (në gjermanisht). Marrë më 11 dhjetor 2016.
 31. ^ "Wolfsburg 1–3 Paris" (në anglisht). UEFA.com. Marrë më 8 korrik 2019.
 32. ^ "Dzeko may stay at Wolfsburg" [Dzeko mund të qëndrojë te Wolfsburg] (në anglisht). FIFA. 3 qershor 2009. Arkivuar nga origjinali më 11 qershor 2009. Marrë më 19 qershor 2009.
 33. ^ "Dzeko delight at new deal" [Dzeko i kënaqur me marrëveshjen e re] (në anglisht). Sky Sports. 1 gusht 2009. Marrë më 5 gusht 2009.
 34. ^ "Dzeko extends until 2013" [Dzeko rinovon deri në vitin 2013] (në anglisht). VfL Wolfsburg. 1 gusht 2009. Marrë më 2 shtator 2011.[lidhje e vdekur]
 35. ^ Stevenson, Jonathan (30 shtator 2009). "Man Utd 2–1 Wolfsburg" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 22 janar 2010.
 36. ^ Stone, Simon (1 tetor 2009). "Man Utd 2–1 Wolfsburg: Giggs rolls back the years to hound out German champions Wolfsburg" [Man Utd 2–1 Wolfsburg: Giggs kthen vitet mbrapsht për të mposhtur kampionët gjerman Wolfsburg] (në anglisht). Scotsman.com Sport. Marrë më 22 janar 2010.
 37. ^ Richard Bailey (9 dhjetor 2009). "Owen treble sinks Wolfsburg" [Tripleta e Owen mbyt Wolfsburgun] (në anglisht). Sky Sports. Marrë më 8 korrik 2019.
 38. ^ "Classement 2009" [Klasifikimi 2009]. France Football (në frëngjisht). Groupe Amaury. Arkivuar nga origjinali më 16 nëntor 2012. Marrë më 8 korrik 2019.
 39. ^ "Dzeko the best goalscorer of Bundesliga" [Dzeko golashënuesi më i mirë i Bundesligës] (në boshnjakisht). Klix.ba. Marrë më 8 korrik 2019.
 40. ^ "Bundesliga 2009–10" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 8 korrik 2019.
 41. ^ "Džeko najbolji strijelac u historiji Wolfsburga" (në boshnjakisht). Sarajevo-x.com. 28 gusht 2010. Marrë më 28 gusht 2010.
 42. ^ a b "Man City agree £27m fee for Dzeko" [Man City bie dakord me shifrën 27 milion £ për Dzekon]. Daily Mirror (në anglisht). Londër. 3 janar 2011. Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2014. Marrë më 9 maj 2014.
 43. ^ "Sjaji, sjaji dijamantu!" (në boshnjakisht). Sarajevo-x.com. 15 janar 2011. Marrë më 16 janar 2011.
 44. ^ "Džeko nadmašio Gomeza" (në boshnjakisht). SportSport.ba. 9 janar 2011. Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2011. Marrë më 10 janar 2011.
 45. ^ "Džeko je kralj transfera SFRJ" (në boshnjakisht). MTS Mondo. 7 janar 2011. Marrë më 13 janar 2011.
 46. ^ "Džeko je budućnost, zaboravite Balotellija i Adebayora" (në boshnjakisht). Sport Centar. 8 janar 2011. Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2011. Marrë më 9 janar 2011.
 47. ^ "Džeko gledao City protiv Leicestera sa šalom oko vrata" (në boshnjakisht). Sarajevo-x.com. 9 janar 2011. Marrë më 9 janar 2011.
 48. ^ "Manchester City sign striker Edin Dzeko from Wolfsburg" [Manchester City firmos me sulmuesin Edin Dzeko nga Wolfsburg] (në anglisht). BBC Sport. 7 janar 2011. Marrë më 8 janar 2011.
 49. ^ "City surge to the top" [City ngrihet në krye] (në anglisht). Sky Sports. 15 janar 2011. Marrë më 15 janar 2011.
 50. ^ "Notts County 1–1 Man City" (në anglisht). BBC Sport. 30 janar 2011. Marrë më 17 maj 2011.
 51. ^ Taylor, Daniel (20 shkurt 2011). "Patrick Vieira sets up Manchester City stroll against Notts County" [Patrick Vieira ngre shëtitjen e Manchester Cityt kundër Notts County]. The Guardian (në anglisht). Londër. Marrë më 17 maj 2011.
 52. ^ Gardner, Alan (24 shkurt 2011). "Manchester City v Aris Thessaloniki–as it happened" [Manchester City v Aris Thessaloniki–ashtu si ndodhi]. The Guardian (në anglisht). Londër. Marrë më 17 maj 2011.
 53. ^ "Dzeko finally breaks duck as City earn vital three points" [Dzeko thyen zbrastinë me Cityn që fiton tre pikë jetike] (në anglisht). ESPN FC. 25 prill 2011. Marrë më 26 prill 2011.
 54. ^ "Dzeko hopes for 'new beginning'" [Dzeko shpreson për një "fillim të ri"] (në anglisht). Sky Sports. 26 prill 2011. Marrë më 26 prill 2011.
 55. ^ "Bolton Wanderers 0–2 City" (në anglisht). Manchester City. 22 maj 2011. Marrë më 22 maj 2011.
 56. ^ a b McNulty, Phil (14 maj 2011). "Man City 1–0 Stoke" (në anglisht). BBC Sport. Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2014.
 57. ^ "Never write off United" [Kurr mos e hiq United] (në anglisht). Sky Sports. 7 gusht 2011. Marrë më 9 korrik 2019.
 58. ^ Paul Hirst (29 gusht 2011). "Dzeko scores four as Man City hammer Spurs" [Dzeko shënon katër me Man Cityn që shkatërron Spursat] (në anglisht). The Independent. Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2019. Marrë më 29 gusht 2011.
 59. ^ "Dzeko named Player of the Month" [Dzeko emërohet lojtari i muajit]. Daily Mirror (në anglisht). Londër. 2 shtator 2011. Marrë më 10 shtator 2011.
 60. ^ Magowan, Alistair (16 janar 2012). "Wigan 0–1 Manchester City" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 17 maj 2012.
 61. ^ Dawkes, Phil (22 shkurt 2012). "Manchester City 4–0 FC Porto" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 17 maj 2012.
 62. ^ Custis, Neil (27 shkurt 2012). "Man City 3 Blackburn 0". The Sun (në anglisht). Londër. Marrë më 17 maj 2012.
 63. ^ "Bosnia boss urges Dzeko to leave Man City" [Shefi i Bosnjes e këshillon Dzekon të largohet nga Man City] (në anglisht). FourFourTwo. 9 maj 2012. Marrë më 17 maj 2012.
 64. ^ Bohoric, Jure (17 maj 2012). "Dzeko plans City stay" [Dzeko planifikon të qëndrojë te City] (në anglisht). Sky Sports. Marrë më 17 maj 2012.
 65. ^ "Manchester City vs. Southampton 3 – 2" (në anglisht). Soccerway. 19 gusht 2012. Marrë më 9 korrik 2019.
 66. ^ "Manchester City vs. Queens Park Rangers 3 – 1" (në anglisht). Soccerway. 1 shtator 2012. Marrë më 9 korrik 2019.
 67. ^ "Real Madrid 3 Manchester City 2: match report" [Real Madrid 3 Manchester City 2: raporti i ndeshjes] (në anglisht). The Telegraph. 1 shtator 2012. Marrë më 9 korrik 2019.
 68. ^ Marc Higginson (20 tetor 2012). "West Brom 1–2 Manchester City" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 9 korrik 2019.
 69. ^ "Manchester City's Edin Dzeko sinks Tottenham Hotspur with late winner" [Edin Dzeko i Manchester Cityt mbyt Tottenham Hotspur me një gol fitoreje në fund]. The Guardian (në anglisht). Londër. 11 nëntor 2012. Marrë më 9 korrik 2019.
 70. ^ "Norwich 3–4 Man City" (në anglisht). BBC Sport. 29 dhjetor 2012. Marrë më 9 maj 2014.
 71. ^ "Edin Dzeko 2012/2013" (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 4 nëntor 2013.
 72. ^ "Manchester City vs. Newcastle United 4 – 0" (në anglisht). Soccerway. 19 gusht 2013. Marrë më 9 korrik 2019.
 73. ^ "Cardiff City vs. Manchester City 3 – 2" (në anglisht). Soccerway. 25 gusht 2013. Marrë më 9 korrik 2019.
 74. ^ "Dzeko, Hart the heroes as City edge Palace" [Dzeko, Hart heronjtë me Cityn që mposht ngushtë Palacen] (në anglisht). ESPN FC. 31 tetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 30 dhjetor 2013. Marrë më 29 dhjetor 2013.
 75. ^ "Manchester United 0–3 Manchester City: Moyes' men outclassed as City keep up title hunt" [Manchester United 0–3 Manchester City: Lojtarët e Moyes mposhten me Cityn që vazhdon gjuetinë e titullit] (në anglisht). Goal.com. 25 mars 2014. Arkivuar nga origjinali më 3 tetor 2018. Marrë më 6 maj 2014.
 76. ^ "Toure stars as City beat Palace to close gap on Liverpool" [Toure shkëlqen me Cityn që mposht Palacen për të shkurtuar diferencën me Liverpoolin] (në anglisht). Eurosport. 27 prill 2014. Marrë më 9 korrik 2019.
 77. ^ "Everton 2–3 Manchester City" (në anglisht). BBC Sport. 3 maj 2014. Marrë më 3 maj 2014.
 78. ^ "Everton vs. Manchester City 2 – 3" (në anglisht). Soccerway. 3 maj 2014. Marrë më 9 korrik 2019.
 79. ^ Daniel Taylor (11 maj 2014). "Manchester City crowned champions after effortless win over West Ham" [Manchester City kurorëzohet kampion pas fitores pa përpjekje ndaj West Ham] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 9 korrik 2019.
 80. ^ "Man City striker Edin Dzeko proves why he's worth new five year deal in win at Newcastle" [Sulmuesi Man City Edin Dzeko vërteton pse e meriton një marrëveshje të re pesë-vjeçare kundër Newcastle]. Daily Mirror (në anglisht). Londër. 17 gusht 2014. Marrë më 18 gusht 2014.
 81. ^ "Manchester City striker Edin Dzeko signs four-year contract" [Sulmuesi i Manchester Cityt Edin Dzeko firmos një kontratë katër-vjeçare] (në anglisht). BBC Sport. 20 gusht 2014. Marrë më 20 gusht 2014.
 82. ^ "City 7 SheffWeds 0" (në anglisht). Manchester City. Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2016. Marrë më 22 shkurt 2015.
 83. ^ Chris Weeler (27 shtator 2014). "Hull City 2–4 Manchester City: Edin Dzeko and Frank Lampard ensure champions keep in touch with Chelsea having surrendered two-goal lead at the KC Stadium with Eliaquim Mangala to blame" [Hull City 2–4 Manchester City: Edin Dzeko dhe Frank Lampard i sigurojnë kampionëve të jenë në kontakt me Çelsin duke dorëzuar një avantazh prej dy golash në Stadiumin KC me Eliaquim Mangalan për t'u fajsuar] (në anglisht). Daily Mail. Marrë më 28 tetor 2014.
 84. ^ "Man City 5–0 Newcastle" (në anglisht). BBC Sport. 21 shkurt 2015. Marrë më 22 shkurt 2015.
 85. ^ "Dzeko kalon në Roma". Klan Kosova. 12 gusht 2015. Marrë më 10 korrik 2019.
 86. ^ "Prezantohet sulmuesi Edin Dzeko: Me Romën për titullin kampion". Shqiptarja.com. 13 gusht 2015. Marrë më 10 korrik 2019.
 87. ^ "Roma zyrtarizon Dzekon, Salah dhe Iago Falque". Lajmi.net. 1 tetor 2015. Marrë më 10 korrik 2019.
 88. ^ "Roma ka nevojë edhe për disa përforcime". Telegrafi.com. 22 gusht 2015. Marrë më 10 korrik 2019.
 89. ^ "Serie A, Roma mposht Juventusin 2-1". Top-Channel.tv. 30 gusht 2015. Marrë më 10 korrik 2019.
 90. ^ "Roma e deklason Palermon (Video)". Telegrafi.com. 21 gusht 2015. Marrë më 10 korrik 2019.
 91. ^ "Games played by Edin Dzeko in 2015/2016" [Ndeshjet e luajtura nga Edin Dzeko në 2015/2016] (në anglisht). Soccerbase. Marrë më 10 korrik 2019.
 92. ^ "Nikad bolje otvaranje sezone za Edina Džeku" (në boshnjakisht). freshpress.info. 12 tetor 2016. Arkivuar nga origjinali më 27 nëntor 2018. Marrë më 23 shtator 2017.
 93. ^ "Roma vs. Viktoria Plzeň 4 – 1" (në anglisht). Soccerway. 24 nëntor 2016. Marrë më 10 korrik 2019.
 94. ^ "Europa League: Edin Dzeko hits hat-trick as Roma thrash Villarreal 4–0" [Liga e Evropës: Edin Dzeko shënon tregolësh, Roma shkatërron Villarrealin 4–0] (në anglisht). BBC Sport. 16 shkurt 2017. Marrë më 17 shkurt 2017.
 95. ^ "30 Goals in a Season: Dzeko joins illustrious company at Roma" [30 gola në një sezon: Dzeko i bashkohet një shoqërie të shquar te Roma] (në anglisht). asroma.com. 14 mars 2017. Marrë më 23 shtator 2017.
 96. ^ Campanele, Susy (3 prill 2017). "Serie A Week 30: Did You Know?" [Java e 30të e Serie A? A e dini?]. Football Italia (në anglisht). Marrë më 20 prill 2017.
 97. ^ "Pogledajte svih 39 golova Edina Džeke" (në boshnjakisht). Reprezentacija.ba. Marrë më 10 korrik 2019.
 98. ^ "Roma striker Dzeko wins Serie A Capocannoniere" [Sulmuesi i Romës Dzeko fiton Capocannonieren e Serie A] (në anglisht). Goal.com. 28 maj 2017. Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2019. Marrë më 4 maj 2018.
 99. ^ "Super Icardi, 'gjunjëzon" Romën". Top-Channel.tv. 26 gusht 2017. Marrë më 10 korrik 2019.
 100. ^ "Roma, 3 gola për 3 pikë ndaj Veronës". Top-Channel.tv. 16 shtator 2017. Marrë më 10 korrik 2019.
 101. ^ "Roma shkatërron Beneventon e Memushajt". Top-Channel.tv. 20 shtator 2017. Marrë më 10 korrik 2019.
 102. ^ "Roma Mposht Për "5 Minuta" Milanin Në "San Siro" (VIDEO)". Infosport.ml. 1 tetor 2017. Marrë më 10 korrik 2019.
 103. ^ ""France Football" zbulon 30 nominimet për "Topin e Artë"". VipSport.al. 10 tetor 2017. Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2019. Marrë më 10 korrik 2019.
 104. ^ "Spektakël në Londër, Chelsea dhe Roma ndahen në barazim". Eduasportin.com. 19 tetor 2017. Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2019. Marrë më 10 korrik 2019.
 105. ^ "Roma në çerekfinale të Ligës së Kampionëve". Sport.alpenews.al. 13 mars 2018. Marrë më 10 korrik 2019.
 106. ^ "Roma në çerekfinale të Ligës së Kampionëve". Gazeta Express. 13 mars 2018. Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2019. Marrë më 10 korrik 2019.
 107. ^ "VIDEO/ Dy autogola dhe Suarez e Pike, Barcelona me një këmbë në gjysmëfinale". Gazeta Panorama. 4 prill 2018. Marrë më 10 korrik 2019.
 108. ^ Adriatik Balla (11 prill 2018). "Historike, Roma eliminon Barcelonën dhe Leo Mesin nga Champions". Sot.com.al. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 10 korrik 2019.
 109. ^ "Liverpool, në finalen e Kievit me Realin. Roma eliminohet me nder". Top-Channel.tv. 2 maj 2018. Marrë më 2 qershor 2019.
 110. ^ "U Romi nisu zadovoljni: Džeko i Under su jedini sigurni". sportsport.ba (në boshnjakisht). 22 maj 2018. Marrë më 26 maj 2018.
 111. ^ "Torino-Roma 0–1: Dzeko regala i primi tre punti della stagione" [Torino-Roma 0–1: Dzeko dhuron tre pikët e para të sezonit]. ilmesaggero.it (në italisht). 19 gusht 2018. Arkivuar nga origjinali më 20 gusht 2018. Marrë më 20 gusht 2018.
 112. ^ A. Lendo (2 tetor 2018). "To je naš Dijamant: Džeko prvi igrač iz BiH koji je postigao hat-trick u Ligi prvaka". sportsport.ba (në boshnjakisht). sportsport.ba. Marrë më 3 tetor 2018.
 113. ^ M. Šljivak (13 prill 2019). "Edin Džeko vodi Romu ka Ligi prvaka!" (në boshnjakisht). sportsport.ba. Marrë më 13 prill 2019.
 114. ^ "Roma mposht Juventusin dhe shpreson një vend në 'zonën Champions'". BalkanWeb.com. 12 maj 2019. Marrë më 10 korrik 2019.
 115. ^ "Dzeko i "mbyll derën" Interit, rinovon kontratën me Romën". Top-Channel.tv. 16 gusht 2019. Marrë më 17 gusht 2019.
 116. ^ "Inter v Dynamo Kyiv line-ups" [Formacionet e Inter v Dynamo Kyiv]. inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 14 gusht 2021. Marrë më 15 gusht 2021. INTER (3-5-1-1): 1 Handanovic; 37 Skriniar, 6 de Vrij, 95 Bastoni; 36 Darmian, 23 Barella, 77 Brozovic, 20 Calhanoglu, 14 Perisic; 12 Sensi; 9 Dzeko
 117. ^ "Barella, Dzeko, Sensi on target as Inter beat Dynamo Kyiv 3–0" [Barella, Dzeko, Seni shënojnë, Inter mposht Dinamo Kievin 3–0]. inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 14 gusht 2021. Marrë më 15 gusht 2021.
 118. ^ "Edin Dzeko signs for Inter" [Edin Dzeko firmos për Interin]. inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 14 gusht 2021. Arkivuar nga origjinali më 15 gusht 2021. Marrë më 15 gusht 2021.
 119. ^ "Edin Dzeko on target as champions Inter Milan impress in opening day win over Genoa" [Edin Dzeko shënon, kampionët e Interit lënë mbresa në fitoren në ndeshjen hapëse kundër Genoas]. The Independent (në anglisht). 21 gusht 2021. Marrë më 21 gusht 2021.
 120. ^ Josef Ladislav (7 tetor 2006). "Hubník gives Czechs the edge" [Hubník i jep çekëve avantazhin] (në anglisht). Jablonec: UEFA.com. Marrë më 10 korrik 2019.
 121. ^ Fuad Krvavac (10 tetor 2006). "Frejlach sends Czechs through" [Frejlach dërgon çekët më tej] (në anglisht). Sarajevë: UEFA.com. Marrë më 10 korrik 2019.
 122. ^ "Turkey thwarted by Ćustović winner" [Turqia ndalet nga goli i fitores i Ćustović] (në anglisht). UEFA.com. 3 qershor 2007. Marrë më 10 korrik 2019.
 123. ^ Srecko Latal (30 mars 2009). "Bosnia Routs Belgium 4:2 in World Cup Qualifier" [Bosnja mposht Belgjikën 4:2 në kualifikuesen e Kupës së Botës] (në anglisht). Sarajevë: Balkaninsight.com. Marrë më 10 korrik 2019.
 124. ^ "2010 World Cup Qualifying Statistics" [Statistikat e kualifikueseve të Kupës së Botës 2010] (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2009. Marrë më 19 qershor 2009.
 125. ^ "Džeko hat-trickom ostavio Misimovića i Bolića iza sebe". sportsport.ba (në boshnjakisht). 8 shtator 2012. Marrë më 8 shtator 2012.
 126. ^ "Ekipi i Bosnjës për Botëror". Gazeta Express. 3 qershor 2014. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2019. Marrë më 11 korrik 2019.
 127. ^ "Shënon Messi, Argjentina fiton ndaj Bosnjës". Gazeta Tema. 16 qershor 2014. Marrë më 11 korrik 2019.
 128. ^ "Bosnja përshëndetet me fitore". Lajmi.net. 25 qershor 2014. Marrë më 11 korrik 2019.
 129. ^ "Brazil 2014: Argjentina mposht Nigerinë, Bosnia e përfundon me fitore". Zëri i Shqiptarit. 25 qershor 2014. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2019. Marrë më 11 korrik 2019.
 130. ^ "Novi kapiten Edin Džeko: Ovo je velika čast i obaveza". klix.ba (në boshnjakisht). 8 gusht 2014. Marrë më 3 korrik 2015.
 131. ^ "Džeko and Lulić combine as Bosnians sink Andorra" [Džeko dhe Lulić kombinojnë me boshnjakët që mbysin Andorrën] (në anglisht). UEFA.com. 28 mars 2015. Arkivuar nga origjinali më 18 dhjetor 2014. Marrë më 31 mars 2015.
 132. ^ "Qualifying round" [Raundi kualifikues] (në anglisht). UEFA.com. Marrë më 11 korrik 2019.
 133. ^ "Befasohet Bosnja, Irlanda në "France 2016" (Video)". Telegrafi.com. 16 nëntor 2015. Marrë më 11 korrik 2019.
 134. ^ "Edin Dzeko sent off for pulling player's shorts down in Bosnia World Cup qualifier" [Edin Dzeko përjashtohet për shkak se tërhoqi të shkurtrat e lojtarit në ndeshjen kualifikuese të Kupës së Botës të Bosnjes]. The Guardian (në anglisht). Londër. 14 nëntor 2016. Marrë më 14 nëntor 2016.
 135. ^ "Džeko zabio 50 golova protiv 26 reprezentacija" [Džeko shënon 50 gola kundër 26 përfaqsueseve]. bih.ba (në boshnjakisht). 28 mars 2017. Marrë më 8 maj 2017.
 136. ^ M. Šljivak (23 mars 2019). "Svečanost prije utakmice: Edin Džeko dobio poklon za 100. utakmicu u dresu BiH!" (në boshnjakisht). sportsport.ba. Marrë më 23 mars 2019.
 137. ^ Lea, Greg (7 shtator 2015). "How Edin Dzeko can spearhead Roma's Serie A title bid?" [Si Edin Dzeko mund të udhëheqi kandidaturën e Romës për titullin e Serie A] (në anglisht). Squawka.com. Marrë më 4 mars 2018.
 138. ^ Jolly, Richard (22 nëntor 2015). "Edin Dzeko is unhappy providing Manchester City's Plan B" [Edin Dzeko është i pakënaqur duke kryer planin B të Manchester Cityt]. The National (në anglisht). Abu Dabi. Marrë më 4 mars 2018.
 139. ^ Krishna, Keerthi (16 gusht 2017). "The rebirth of Edin Dzeko" [Rilindja e Edin Dzekos] (në anglisht). footballbh.net. Marrë më 4 mars 2018.
 140. ^ Edwards, John (7 janar 2011). "Edin Dzeko: The story behind Manchester City's new striker" [Edin Dzeko: Historia mbrapa sulmuesit të ri të Manchester Cityt]. Daily Mail (në anglisht). Londër. Marrë më 4 mars 2018.
 141. ^ "Comparing the conversion rates of the top scorers in Europe's top five leagues" [Duke krahasuar mesataren e shënimit të golashënuesve në pesë ligat kryesore të Evropës] (në anglisht). planetfootball.com. 22 shtator 2017. Marrë më 4 mars 2018.
 142. ^ Lott, Greg (12 nëntor 2012). "Javier Hernandez and Edin Dzeko: What Makes a Great Super-Sub?" [Javier Hernandez dhe Edin Dzeko: Çfarë e bën një super-zëvëndësues të madh?] (në anglisht). Bleacher Report. Marrë më 3 mars 2018.
 143. ^ Moxley, Neil (21 tetor 2012). "I'll never be a super sub, roars Dzeko after netting late brace to earn City win" [Unë nuk do të jem kurr një super zëvëndësues, Dzeko gjëmon pasi shënon një dopietë në fund për t'i dhënë Cityt fitoren]. Daily Mail (në anglisht). Londër. Marrë më 3 mars 2018.
 144. ^ James, Stuart (13 dhjetor 2012). "Edin Dzeko rejects 'super sub' tag after rescuing Manchester City" [Edin Dzeko refuzon etikën 'super zëvëndësues' pasi shpëtoi Manchester Cityn]. The Guardian (në anglisht). Londër. Marrë më 3 mars 2018.
 145. ^ "Dzeko (9)" (në gjermanisht). vfl-wolfsburg.de. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2011. Marrë më 27 mars 2008.
 146. ^ "World Cup 2014: How the qualifying groups stand around the world?" [Kupa e Botës 2014: Si qëndrojnë grupet kualifikuese rreth botës?]. The Independent (në anglisht). Londër. 29 mars 2013. Arkivuar nga origjinali më 1 prill 2013. Marrë më 29 mars 2013.
 147. ^ "Engleska liga je najjača na svijetu, želim biti najbolji" (në boshnjakisht). sarajevo-x.com. 8 janar 2011. Marrë më 9 janar 2011.
 148. ^ "Manchester City striker Edin Dzeko will discover there are pitfalls to posturing as a man of the people" [Sulmuesi i Manchester Cityt, Edin Dzeko do të zbulojë se ka gracka për t'u vendosur si njeri i njerëzve]. The Daily Telegraph (në anglisht). Londër. 13 janar 2011. Marrë më 23 nëntor 2015.
 149. ^ "Edin Dzeko 33. gol supera record di Totti" [Edin Dzeko 33. goli kalon rekordin e Tottin] (në italisht). 1 prill 2017. Marrë më 1 tetor 2017 – nëpërmjet YouTube.
 150. ^ "Dzeko: From dodging bombs in war-torn Sarajevo to joining the City revolution for £27m" [Dzeko: Nga shmangja e bombave në Sarajevën e shkatërruar nga lufta në bashkimin me revolucionin e Cityt për 27 milion £]. Daily Mail (në anglisht). Londër. 26 shkurt 2011. Marrë më 15 prill 2014.
 151. ^ "Džeko: Shevchenkov dres ima posebno mjesto u mojoj sobi" (në boshnjakisht). sportin.ba. 7 janar 2011. Arkivuar nga origjinali më 18 shkurt 2011. Marrë më 7 janar 2011.
 152. ^ "Magath: Was läuft da mit Dzekos Cousin?". Bild (në anglisht). Berlin. 3 qershor 2009. Arkivuar nga origjinali më 12 korrik 2019. Marrë më 21 dhjetor 2011.
 153. ^ "World Cup qualifying: Is luck finally on the side of Bosnia and Herzegovina?" [Kualifikueset e Kupës së Botës: A është fati më në fund në krahun e Bosnje Hercegovinës] (në anglisht). Bleacher Report. 12 tetor 2010. Marrë më 12 tetor 2012.
 154. ^ "Bosnia and Herzegovina marks the 20th anniversary of the Convention on the Rights of the Child" [Bosnja dhe Hercegovina shënon 20 vjetorin e konventës së të drejtave të fëmijëve] (në anglisht). unicef.org. 19 nëntor 2009. Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2017. Marrë më 1 tetor 2017.
 155. ^ "Edin Džeko upisao fakultet u Sarajevu" (në boshnjakisht). klix.ba. 6 korrik 2012. Marrë më 6 korrik 2012.
 156. ^ "Edin Džeko diplomirao na studiju Menadžment u sportu". klix.ba (në boshnjakisht). 10 shtator 2018. Marrë më 11 shtator 2018.
 157. ^ "Edin Džeko i Amra Silajdžić dobili kćerku" (në boshnjakisht). vecernji.ba. 3 shkurt 2016. Marrë më 12 maj 2016.
 158. ^ "Edin Džeko dobio sina!" (në boshnjakisht). Sportsport.ba. 6 shtator 2017. Marrë më 9 shtator 2017.
 159. ^ a b "Edin Džeko" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 15 tetor 2018.
 160. ^ "Edin Džeko". Eu-football.info (në anglisht). Marrë më 15 tetor 2018.
 161. ^ a b "Edin Dzeko: Overview" [Edin Dzeko: Përmbledhje] (në anglisht). Premier League. Marrë më 16 prill 2018.
 162. ^ McNulty, Phil (11 maj 2013). "Man City 0–1 Wigan" (në anglisht). BBC Sport. Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2016.
 163. ^ McNulty, Phil (2 mars 2014). "Manchester City 3–1 Sunderland" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 28 prill 2019.
 164. ^ Smith, Ben (12 gusht 2012). "Chelsea 2–3 Man City" (në anglisht). BBC Sport. Arkivuar nga origjinali më 21 janar 2016.
 165. ^ "Džekin hat-trick: Novi naslov "Idola nacije"". sportsport.ba (në boshnjakisht). 23 qershor 2012. Marrë më 24 shtator 2012.
 166. ^ "Bundesliga Historie 2008/09" (në gjermanisht). kicker.
 167. ^ "Bundesliga Historie 2009/10" (në gjermanisht). kicker.
 168. ^ "UEFA Champions League Squad of the Season" [UEFA Liga e Kampioneve Skuadra e Sezonit] (në anglisht). UEFA.com. 27 maj 2018. Marrë më 28 maj 2018.
 169. ^ "Edin Dzeko is Roma's Player of the Season!" [Edin Dzeko është lojtari i sezonit i Romës!] (në anglisht). A.S. Roma. 29 maj 2018. Marrë më 3 tetor 2018.
 170. ^ Roberto Di Maggio; Igor Kramarsic; Alberto Novello (11 qershor 2015). "Italy - Serie A Top Scorers" [Itali - Shënuesit më të mirë të Serie A] (në anglisht). RSSSF. Marrë më 2 dhjetor 2015.
 171. ^ "Dzeko top Europa League scorer" [Dzeko shënuesi më i mirë i Ligës së Evropës]. Football Italia (në anglisht). 24 maj 2017. Marrë më 24 maj 2017.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]