Mauro Icardi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mauro Icardi
Zen-Int (3.1).jpg
Të dhënat vetjake
Emri i plotëMauro Emanuel Icardi Rivero
Datëlindja (1993-02-19) 19 Shkurt 1993 (29 vjeç)
VendlindjaRosario, Argjentinë
GjatësiaPage Stampa:Fraction/styles.css has no content.1.81 m (5 ft 11+12 in)
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Skuadra aktuale
Paris Saint-Germain
Numri9
Karriera rinore
2002–2008Vecindario
2008–2011Barcelona
2011Sampdoria (huazim)
2011–2012Sampdoria
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet(Golat)
2012–2013Sampdoria33(11)
2013–Internazionale188(111)
2019–Paris Saint-Germain (huazim)20(12)
2020–Paris Saint-Germain20(7)
Kombëtarja
2012–13Argjentina U205(3)
2013–Argjentina8(1)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 26 maj 2019
‡ National team caps and goals correct as of 20 nëntor 2018

Mauro Emanuel Icardi Rivero (lindur më 19 shkurt 1993) është një futbollist profesionist argjentinas i cili luan si sulmues për klubin francez Paris Saint-Germain dhe kombëtaren argjentinase.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Icardi ka lindur në Rosario të Argjentinës, dhe familja e tij lëvizi në Spanjë që kur Icardi ishte 6 vjeç. Icardi filloi të luante futboll me Vecindario. Në Vecindario, Icardi shënoi rreth 500 gola në kategoritë e moshave të vogla. Në vitin 2008, Icardi nuk pranoi që të luante për Barcelonën dhe Real Madridin pas ofertave që kishte marrë nga Valencia, Sevilja, Espanyol, Arsenal dhe Liverpool. Barcelona fitoi garën për të blerë Icardin, dhe firmosën me të deri në vitin 2013.[1]

Barcelona[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Icardi hyri te klubi katalans në fillim të sezonit 2007–08, dhe u vendos në skuadrën U–17. Më pas pasi u vendos në skuadrën U–19, dhe më pas u transferua te Sampdoria në formën e huazimit në janar 2011. Icardi më vonë tha që largimi nga Barcelona nuk ishte një vendim i keq.[2]

Sampdoria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 11 maj 2011, Sampdoria lajmëroi se Icardi kishte firmosur me klubin,[3] në formën e huazimit[4] deri në fund të sezonit. Pas gjashtë muajve të suksesshme me Sampdorian, Icardi numëronte 13 gola në 19 ndeshje me Primaveran e Sampdorias. Drejtuesit e Sampdorias shfrytëzuan mundësinë e blerjes, duke e blerë sulmuesin argjentinas për 400.000 në korrik 2011 duke i dhuruar një kontratë tre-vjeçare.[5]

Më 12 maj 2012, Icardi bëri debutimin e tij zyrtar me skuadrën e parë në një ndeshje kundër Juve Stabias, duke hyrë në minutën e 75 pasi zëvëndësoi uruguajian Bruno Fornaroli. Vetëm dhjetë minuta pasi kishte hyrë në fushe, Icardi shënoi golin e dytë të ndeshjes, duke i dhënë fitoren skuadrës së tij me rezultatin 2–1.[6]

Më 26 shtator 2012, ai bëri debutimin e tij me Sampdorian në Serie A kundër Romës, duke hyrë në minutën e 49 pasi zëvëndësoi paraguajianin Marcelo Estigarribia. Me 12 nëntor 2012, Icardi shënoi golin e tij të parë në Serie A në Derbin e fituar 3–1 nga Sampdoria kundër Genoas. Më 6 janar 2013, ai shënoi dy gola në fitoren 2–1 të Sampdorias kundër gjigandëve të JuventusJuventus Stadium duke i shkaktuar këtyre të fundit humbjen e dytë që pas hapjes së stadiumit të ri.[7] Më 27 janar 2013, Icardi shpërtheu duke shënuar katër gola në fitoren 6–0 të Sampdorias kundër skuadrës së sapongjitur Pescara duke e zhvendosur këtë të fundit në vendin e fundit në Serie A.[8] Më 18 maj 2013, në javën e fundit të Serie A, Icardi i shënoi sërisht Juventusit, dhe i dha fitoren skuadrës së tij me rezultatin 3–2.

Gjithsej, Icardi luajti 33 ndeshje me Samdorian, dhe shënoi 11 gola.

Inter[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mauro Icardi në debutimin e tij në Serie A me Interin.

Në muajin prill, Mauro Icardi lajmëroi se ai sezonin tjetër do të luante për Interin.[9] Marrëveshjen më vonë e konfirmoi edhe vetë klubi i Sampdorias.[10] Icardi zgjodhi fanellën me numrin 9. Ai shënoi golin e parë për Interin në ndeshjen parasezonale kundër Hamburgut që përfundoi në barazimin 1–1.[11] Ai e shënoi golin që në minutën e dytë pas një pasimi të mesfushorit Fredy Guarín.[12]

Sezoni 2013–14[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 14 shtator 2013, Icardi shënoi golin e tij të parë zyrtarë për InterinSerie A në barazimin 1–1 në San Siro kundër Juventusit.[13][14] Gjatë pjesës së parë të sezonit, ai humbi shumicën e ndeshjeve për shkak të dëmtimeve të shumëta.[15]

Më 15 shkurt 2014, në ndeshjen jashtë fushe kundër FiorentinësStadio Artemio Franchi, ai u rikthye në fushën e lojës pas plot 4 muajsh duke shënuar golin e fitores vetëm 10 minuta pasi kishte hyrë në fushë, ndeshja përfundoi me rezultatin 1–2.[16] Më 5 prill 2014, Icardi shënoi dy gola në barazimin 2–2 në San Siro kundër Bolognës, kjo ishte hera e parë që ai shënonte dy gola në një ndeshje me Interin.[17] Icardi shënoi edhe dy gola të tjerë në ndeshjen e rradhës kundër ish skuadrës së tij Sampdoria në fitoren 4–0 jashtë fushe.[18]

Icardi shënoi një gol pas një assisti të Mateo Kovačić në fitoren 4–1 kundër LaziosSan Siro më 10 maj 2014 duke ndihmuar skuadrën e tij të sigurojë kualifikimin për në Europa League sezonin tjetër,[19] pas golit ai shkoi të festojë me kapitenin Zanetti i cili luajti ndeshjen e fundit kompetitive në San Siro. Ai e mbylli sezonin e tij të parë me Zikaltrit me 23 ndeshje në të gjitha kompedicionet, ku 22 i luajti në Serie A, duke shënuar edhe 9 gola me një mesatare prej një goli në çdo 145 minuta.

Më 10 qershor 2014, Inter dhe Sampdoria arritën marrëveshjen për të ndaluar bashkrpronësinë e Icardit, i cili tashmë është 100% lojtari i Zikaltërve.[20]

Sezoni 2014–15[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Icardi duke luajtur në një ndeshje në Ligën e Europës.

Icardi e mbylli fazën parasezonale me tre gola si golashënuesi më i mirë i skuadrës. Më 20 gusht 2014, në ndeshjen e parë zyrtare për sezonin 2014–15 kundër islandezëve të Stjarnan në ndeshjen e parë të fazës play-offLigës së Europës, Icardi shënoi golin e parë të skuadrës në minutën e 40 duke kontribuar në fitoren 3–0 jashtë fushe.[21] Ky ishte goli i parë në kompedicionet evropiane për të në debutimin e tij. Në ndeshjen e kthimit, Icardi hyri si zëvëndësues në pjesën e dytë dhe shënoi dy gola duke kontribuar në fitoren 6–0.[22] Inter u kualifikua për në fazën e grupeve me rezultatin e përgjithshëm 9–0.

Ai luajti 90 minuta në ndeshjen e parë në ligë me Interin që barazoi 0–0 jashtë fushe me Torinon.[23] Në ndeshjen e dytë më 14 shtator ai shënoi tregolshin e dytë në Serie A dhe të parin me Interin në fitoren shkatërrimtare 7–0 kundër SassuolosSan Siro.[24][25]

Më 24 shtator 2014, ai pësoi një dëmtim dhe u zëvendësua pas 25 minutash me sulmuesin tjetër Osvaldo në fitoren 2–0 kundër AtalantësSan Siro.[26] Pas ekzaminimeve u konfirmua se Icardi do të humbiste ndeshjen kundër Kaljarit më 28 shtator dhe ndeshjen kundër Qarabağ më 2 tetor dhe pritej të bënte rikthimin e tij më 5 tetor në ndeshjen ndaj Fiorentinës.

Megjithatë, Icardi bëri rikthimin e tij që në ndeshjen e rradhës më 28 shtator në humbjen shokuese 4–1 kundër Cagliarit në San Siro.[27] Më 2 tetor, në ndeshjen e dytë të fazës së grupeve të Ligës së Europës kundër azerëve të Qarabağ FK në fitoren 2–0, Icardi shënoi golin e dytë.[28] Më 26 tetor, Icardi shënoi golin e parë në Serie A pas më shumë se muaji në ndeshjen kundër Cesenës me penallti duke i dhuruar Zikaltërve fitoren e parë në transfertë me rezultatin 0–1.[29] Sërisht me penallti, Icardi u tregua sërisht vendimtar për skuadrën duke realizuar në gol një penallti të fituar në minutën e 90 nga mesfushori Zdravko Kuzmanović në fitoren 1–0 në San Siro kundër Sampdorias, duke i shkaktuar këtyre të fundit humbjen e parë në Serie A për sezonin 2014–15.[30]

Më 9 nëntor, Icardi shënoi një dygolësh pas dy assistave të Palacios në barazimin 2–2 kundër Hellas Veronës.[31] Ky barazim rezultoi fatal për trajnerin Walter Mazzarri i cili u shkarkua dhe u zëvendësua nga i rikthyeri Roberto Mancini.[32] Në ndeshjen e parë me në krye Mancinin, Icardi luajti si titullar në barazimin 1–1 kundër rivalëve të Milanit duke humbur disa mundësi për gol.[33]

Më 6 janar 2015, në ndeshjen e parë për vitin 2015, Icardi shënoi golin e vetëm të skuadrës në barazimin 1–1 kundër JuventusitJuventus Stadium; Goli erdhi në minutën 64 pas një assistimi të mesfushorit kolumbian Fredy Guarín.[34] Gjatë pjesës së dytë, Icardi pati një konflikt me shokun e skuadrën Pablo Osvaldo për shkak të prentendimit të këtij të fundit për një top jo të pasur nga Icardi.[35] Kjo gjë bëri që Osvaldo të gjobitej dhe të humbiste ndeshjen kundër Genoës më 11 janar. Pikësisht kundër Genoës në San Siro, Icardi ishte lojtari kryesor që solli golin e Rodrigo Palacios pasi gjuaja e tij gjysëm-rofeshatë u kthye në një assist për Palacion, kurse shënoi vetëm më vonë me kokë, Inter fitoi ndeshjen me rezultatin 3–1.[36]

Pas kësaj fitoreje, për Interin do të vitin disa rezultate negative si eleminimi nga Kupa e Italisë nga Napoli dhe humbjet në ligë kundër Torinos dhe Sassuolos, duke bërë që Interi të largohej nga "zona Champions". Ne ndeshjen kundër Sassuolos, Interi humbi 3–1 me Icardin që shënoi golin e vetëm të skuadrës së tij pas një gabimi në mbrojtje. Pas ndeshjes, ai sëbashku me kolumbianin Guarín patën një konflikt me tifozët Ziklatër të ardhur në stadiumin "Mapei". Ata shkuan për t’iu dhuruar fanellën tifozëve, por ata i hodhën poshtë duke filluar ofendimet midis tyre.[37] Më 8 shkurt, Icardi bëri autokritikën më të mirë duke shënuar në dy herë në fitoren 3–0 kundër Palermos, por nuk festoi kur shënoi golat.[38] Pas ndeshjes Icardi tha se arsyeja e mos-festimit të golave nuk ishte konflikti me tifozët por mos-gjetja e gjuhës së përbashkët me drejtuesit e klubit për rinovimin e kontratës.

Në mars, Interi u vendos në çerek-finale të Ligës së Europës kundër gjermanëve të VfL Wolfsburg, ku Interi i humbi të dyja ndeshjet dhe u eleminua me rezultatin e përgjithshëm 5–2. Icardi e mbylli sezonin e tij evropian me katër gola në dhjetë ndeshje. Më 11 prill, ai shënoi golin e parë të fitores 3–0 jashtë fushe kundër Hellas Veronës duke ndihmuar Interin të merrte fitoren e parë pas gjashtë ndeshjesh.[39] Ai shënoi një dopietë në ndeshjen e fundit të ligës në fitoren 4–3 brënda fushe kundër Empolit duke e mbyllur sezonin si golashënuesi më i mirë i Serie A me 22 gola, po aq sa Luca Toni i Hellas Veronës.[40] Pavarësisht se Interi dështoi për t'u kualifikuar as në Ligën e Kampioneve dhe as në Ligën e Europës, Icardi vetëm dy ditë më vonë rinovoi kontratën e tij deri në vitin 2019 me një pagë 4 milion në vit, duke hedhur poshtë ofertat nga Anglia.[41]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gusht 2012, Icardi bëri debutimin e tij për kombëtaren U–20 në një ndeshje kundër Gjermanisë U–21.[42]

Icardi në shkurt 2013, Icardi shprehu dëshirën e tij për të luajtur me kombëtaren e parë argjentinase, ai tha: "Unë ndihem Argjentinas dhe gjithmon kam ëndëruar që të marr fanellën e kombëtares".[43][44]

Ai u thirr nga trajneri Alejandro Sabella për dy ndeshjet kualifikuese kundër Perusë dhe Uruguajit dhe më 15 tetor 2013,[45] Icardi luajti ndeshjen e tij të parë me Argjentinën në humbjen 2–3 kundër Uruguajit për kualfikueset e Kupës së Botës 2014.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Icardi është i lidhur me modelen argjentinase Wanda Nara, ish gruan e ish shokut të tij te Sampdoria Maxi López.[46] Gjatë ndeshjes Sampdoria–Inter më 12 prill, tifozët e quajtën "Wanda derby", me López i cili refuzoi t'i japë dorën Icardit; megjithatë; ai humbi një penallti kurse Icardi shënoi 2 gola duke ndihmuar skuadrën e tij të fitojë ndeshjen 4–0.[47] Më 27 maj 2014, Icardi sëbashku me Wanda Nara-n u martuan në Argjentinë. Më 19 janar 2015, Icardi u bë baba për herë të parë pasi Wanda Nana solli në jetë fëmijën e tyre të parë, një vajzë me emrin Francesca.[48][49][50] Ai e "festoi" lindjes e vajzës së tij duke bërë një tatuazh të madhë me emrin e saj në gjoks.[51]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 14 shtator 2013 [52][53][54][55]

Klubi Sezoni Liga Kupa Europa Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Sampdoria 2011–12 2 1 2 1
2012–13 31 10 31 10
Total 33 11 0 0 0 0 33 11
Internazionale 2013–14 22 9 1 0 23 9
2014–15 17 9 0 0 6 4 23 13
Total 39 18 1 0 6 4 46 22
Karriera në total 72 29 1 0 6 4 79 33

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 7 janar 2015 [56]

Kombëtarja argjentinase
Viti Ndeshje Gola
2013 1 0
2014 0 0
Gjithsej 3 0

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Barcelona compró a un argentino de 14 años (Barcelona blen një 14 vjeçar argJentinas)". Clarín. Marrë më 22 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Inter-bound Icardi: I don't regret leaving Barcelona" [Blerja e Inter-it Ikardi: Nuk pendohem që u largova nga Barcelona]. Goal.com. Marrë më 22 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Sampdoria Sporting Director Doriano Tosi Reveals Mauro Icardi Will Arrive Soon" [Drejtori Sportiv i Sampdoria-s Doriano Tosi zbulon se Mauro Icardi do të mbërrijë shpejtë]. Goal.com. Marrë më 22 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Mauro Icardi seguirá en la Sampdoria (Mauro Icardi do të vazhdojë te Sampdoria)". Sport. Arkivuar nga origjinali më 19 korrik 2011. Marrë më 22 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Sampdoria use the option to buy Mauro Icardi" [Sampdoria përdor mundësinë për të blerë Mauro Ikardi-n]. TotalBarça.com. Arkivuar nga origjinali më 9 shtator 2011. Marrë më 22 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Mauro Icardi debuta y marca con el primer equipo de la Sampdoria (Mauro Icardi debuton dhe shënon me skuadrën e parë të Sampdoria-s)". TotalBarça.com. Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2013. Marrë më 22 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Sampdoria's Mauro Icardi comes of age to stun Juventus in week of upsets". The Guardian. Marrë më 22 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Sampdoria 6–0 US Pescara". ESPN FC. Marrë më 22 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Inter Milan announce swoop for quintet". ESPNFC. Marrë më 22 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Sampdoria confirm Mauro Icardi will join Inter Milan this summer" [Sampdoria konfirmon se Mauro Ikardi do të bashkohet me Interin këtë verë]. Sky Sports. Marrë më 22 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Mauro Icardi delighted to score first Inter Milan goal" [Mauro Ikardi i ngazëllyer për golin e parë me Interin]. Tribal Football. Marrë më 22 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Icardi delighted with first Inter goal". F.C. Internazionale Milano. Marrë më 22 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Icardi: Do t'i shënoj edhe shumë gola Juves". Telegrafi.com. Arkivuar nga origjinali më 17 shtator 2013. Marrë më 14 shtator 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Derbi i Italisë pa fites". Telegrafi.com. Arkivuar nga origjinali më 16 shtator 2013. Marrë më 14 shtator 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Icardi hoping for dream Milan derby debut". Goal.com. 19 dhjetor 2013. Marrë më 28 dhjetor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Interi shpreson për LK". Telegrafi.com. Marrë më 16 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
 17. ^ "As penaltia s'e ndihmon Interin!". Telegrafi.com. Arkivuar nga origjinali më 7 prill 2014. Marrë më 5 prill 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Kora, Sotir (13 prill 2014). "Interi rikthehet te fitorja, shkatërron Sampdorian". Super Sport Albania. Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2014. Marrë më 13 prill 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Vorpsi, Altin (10 maj 2014). "Interi bën spektakël në nder të Zanetit". Panorama Sport. Arkivuar nga origjinali më 15 maj 2014. Marrë më 11 maj 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Mauro Icardi completes move to Inter". inter.it. 10 qershor 2014. Marrë më 11 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Interi bën "tris", e pret biletën që në Islandë". Panorama Sport. 20 gusht 2014. Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2014. Marrë më 21 gusht 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Interi e ekzagjeron, 6 gola Stjarnanit". Panorama Sport. 28 gusht 2014. Marrë më 29 gusht 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
 23. ^ "Torino 0-0 Inter: Vidic sees red as Mazzarri's men are held". Goal.com. 31 gusht 2014. Marrë më 31 gusht 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Inter sërish 7 gola Sasuolos". Sporti Shqiptar. 14 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali më 17 shtator 2014. Marrë më 14 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Interi i frikshëm, pa mëshirë kundër Sasuolos". Panorama Sport. 16 shtator 2014. Marrë më 16 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
 26. ^ "Interi bën shou ndaj Atalantës, Ikardi dëmtohet". Panorama Sport. 24 shtator 2014. Marrë më 26 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
 27. ^ "Interi, katastrofë në "San Siro". E mund Kaljari". Panorama Sport. 25 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2014. Marrë më 26 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Karabaku "shqiptar" nuk tremb Interin". Panorama Sport. 2 tetor 2014. Marrë më 3 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
 29. ^ "Ikardi shpëton "kokën" e Maxarrit". Gazeta e Sportit. 27 tetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 30 tetor 2014. Marrë më 27 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Ikardi shpëton Maxarrin, Interi fiton "in extremis"". Panorama Sport. 31 tetor 2014. Marrë më 15 janar 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
 31. ^ "Lopez ngrin Interin, Ikardi dopietë e polemika". Panorama Sport. 10 nëntor 2014. Marrë më 13 janar 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
 32. ^ "Shkarkohet Maxarri, në stol ulet Mançini". Panorama Sport. 15 nëntor 2014. Arkivuar nga origjinali më 2 dhjetor 2014. Marrë më 15 janar 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Derbi i gafave, Milano nuk ka padron". Panorama Sport. 24 nëntor 2014. Marrë më 15 janar 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
 34. ^ "Ikardi ndal sërish Juven, Inter mban Romën në lojë". Gazeta e Sportit. 7 janar 2015. Marrë më 13 janar 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
 35. ^ "Sherr në fushë, Ikardi kërkon falje". Panorama Sport. 7 janar 2015. Marrë më 13 janar 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
 36. ^ "Bind Interi "i ri", Champions-i më pranë". Panorama Sport. 12 janar 2015. Marrë më 13 janar 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
 37. ^ "Ikardi sherr me tifozët, por kthehet dhe u kërkon falje". Gazeta e Sportit. 2 shkurt 2015. Marrë më 23 shkurt 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
 38. ^ ""Armiku" Ikardi rilind Interin". Panorama Sport. 9 shkurt 2015. Marrë më 23 shkurt 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
 39. ^ "Zgjohet Interi, rigjen buzëqeshjen në Verona". Panorama Sport. 12 prill 2015. Marrë më 28 prill 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
 40. ^ "Interi jashtë Europës, por feston… Ikardin". Panorama Sport. 1 qershor 2015. Marrë më 8 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
 41. ^ "ZYRTARE – Interi njofton rinovimin e kontrates se Mauro Icardit: Ja detajet!". Inter.al. 3 qershor 2015. Arkivuar nga origjinali më 7 qershor 2015. Marrë më 8 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ "9 Mauro Icardi". transfermarkt. Marrë më 6 gusht 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ "Striker Icardi: I want to play for Argentina" [Sulmuesi Icardi: Dua të luaj për Argjentinën]. ESPN. 20 shkurt 2013. Marrë më 6 gusht 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ "Decisions, decisions for 'the new Messi'". ESPN. 29 janar 2013. Marrë më 6 gusht 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ "Icardi ftohet nga Argjentina". Koha NET. 2 tetor 2013. Marrë më 24 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 46. ^ "Maxi López loses again in Sampdoria's 'Wanda Derby' against Inter". The Guardian. 14 prill 2014. Marrë më 23 prill 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ "Mauro Icardi handshake snubbed after stealing Maxi Lopez ex-wife, responds by scoring two goals". Metro. 13 prill 2014. Marrë më 23 prill 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ "Mauro Icardi bëhet baba, lind Francesca". Sport.albeu.com. 20 janar 2015. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 22 janar 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ "Lajmi i fundit: Icardi bëhet baba!". Sport Ekspres. 19 janar 2015. Arkivuar nga origjinali më 21 janar 2015. Marrë më 22 janar 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ "Icardi bëhet baba". Telegrafi.com. 19 janar 2015. Arkivuar nga origjinali më 21 janar 2015. Marrë më 22 janar 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ "Serie A Inter, altro tatuaggio per Icardi: è per la figlia Francesca" [Serie A Inter, tjetër tatuazh për Icardi-n: është për vajzën e tij Francesca]. Tutto Sport. 7 shkurt 2015. Arkivuar nga origjinali më 16 shkurt 2015. Marrë më 8 shkurt 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ "Argentina - M.Icardi - Profile with news, career statistics and history". Soccerway.com. Marrë më 15 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 53. ^ "Football : Mauro Icardi". Football DataBase. Marrë më 7 janar 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 54. ^ "Mauro Icardi Football Statistics". WhoScored.com. Marrë më 7 janar 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 55. ^ "Profile of Mauro Icardi". Scoresway.com. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 7 janar 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 56. ^ Mauro Icardi | National Football Teams 7 janar 2015

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]