Jump to content

Thiago Silva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Thiago Silva

Silva me Paris Saint-Germain në vitin 2013.
Të dhënat vetjake
Emri i plotëThiago Emiliano da Silva
Datëlindja (1984-09-22) 22 shtator 1984 (39 vjeç)
VendlindjaRio de Janeiro, Brazil
Gjatësia1.83 m (6 ft 0 in)
PozicioniMbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Chelsea
Numri2
Karriera me të rinjtë
1998Fluminense
2000–2001Barcelona-RJ
2001–2002RS Futebol
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2003RS Futebol
2004Juventude27(3)
2004–2005Porto0(0)
2005–2006Dynamo Moscow0(0)
2006–2008Fluminense81(6)
2009–2012Milan93(5)
2012–2020Paris Saint-Germain204(9)
2020–Chelsea43(5)
Karriera ndërkombëtare
2008–2012Brazili U238(0)
2008–Brazili39(1)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 5 Maj 2013
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 22:26, 30 qershor 2013 (UTC)

Thiago Emiliano da Silva, ose thjesht Thiago Silva (lindur me 22 shtator 1984), është një futbollist brazilian. Ai luan për klubin Paris Saint-Germain pasi ka nënshkruar një kontrate në vitin 2012.

Karriera me klube

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Thiago Silva në aksion.

Karriera e herëshme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Thiago Silva me A.C. Milan.

Në dhjetor 2008, Silva u transferua te klubi italian Milan për 10 milion €.[1] Transferimi u zyrtarizua më 1 korrik 2009.

Silva bëri debutimin jo-zyrtar me ekipin kundër Hannover 96 më 21 janar 2009; ai luajti në të gjithë ndeshjen. Në Serie A, Thiago Silva bëri debutimin e tij në fitoren 2–1 kundër Sienës.

Paris Saint-Germain

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 28 gusht 2020, Silva u transferua te ChelseaPremier Ligë në një kontratë një-vjeçare me mundësi rinovimi për një vit tjetër.[2]

Golat më Kombëtaren

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Golat dhe rezultatet me Kombëtaren Braziliane.
# Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 30 Maj 2012 FedEx Field, Landover, Shtetet e Bashkuara Shtetet e Bashkuara të Amerikës SHBA 2–0 4–1 Ndeshje Miqësore
1. 10 shtator 2013 Gillette Stadium, Foxborough, Shtetet e Bashkuara Portugalia Portugalia 2–1 1–3 Ndeshje Miqësore

Redaktuar më 5 Maj 2013

Skuadra Sezoni Kampionati Kupa Europa Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Juventude 2004 28 3 1 0 29 3
Total 28 3 1 0 29 3
Porto 2004–05 0 0 0 0 0 0 0 0
Total 0 0 0 0 0 0 0 0
Dynamo Moscow 2005 0 0 0 0 0 0 0 0
Total 0 0 0 0 0 0 0 0
Fluminense 2006 31 0 8 0 4 0 43 0
2007 30 5 12 3 42 8
2008 20 1 12 2 32 3
Total 81 6 20 3 16 2 117 11
Milan 2009–10 33 2 0 0 7 0 40 2
2010–11 33 1 3 0 6 0 42 1
2011–12 27 2 3 0 7 1 37 3
Total 93 5 6 0 20 1 119 6
Paris Saint-Germain 2012–13 22 0 3 1 9 2 34 3
Total 22 0 3 1 9 2 34 3
Career Total 224 14 30 4 45 5 299 23

Statistikat me Kombëtaren

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 30 qershor 2013

Kombëtarja braziliane e futbollit
Viti Ndeshje Gola
2008 3 0
2009 3 0
2010 6 0
2011 13 0
2012 7 1
2013 7 0
Total 39 1
Fluminense
Milan
Paris Saint-Germain
  1. ^ "Thiago Silva è del barcelona È lui l'erede di Maldini" (në italisht). Corriere della Sera. 12 dhjetor 2008. Marrë më 20 janar 2009.
  2. ^ "Thiago Silva moves from Paris to London" [Thiago Silva kalon nga Parisi në Londër] (në anglisht). Chelsea F.C. 28 gusht 2020. Marrë më 28 gusht 2020.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]