Fikayo Tomori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fikayo Tomori
Tomori vs Liverpool 2019 (cropped).jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëOluwafikayomi Oluwadamilola Tomori[1]
Data e lindjes (1997-12-19) 19 Dhjetor 1997 (23 vjeç)[2]
Vendi i lindjesCalgary, Alberta, Kanada
Gjatësia1,85 m (6 ft 1 in)[2]
PozicioniMbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualMilan
(në huazim nga Chelsea)
Numri23
Karriera në rini
2005–2016Chelsea
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2016–Chelsea17(1)
2017Brighton & Hove Albion (loan)9(0)
2017–2018Hull City (huazim)25(0)
2018–2019Derby County (huazim)44(1)
2021–Milan (huazim)17(1)
Ekipi kombëtar
2016Kanada U203(0)
2016Anglia U195(0)
2016–2017Anglia U2015(0)
2017–2019Anglia U2115(0)
2019–Anglia1(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 22:02, 23 Maj 2021 (UTC).

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 19:24, 17 Nëntor 2019 (UTC)

Oluwafikayomi Oluwadamilola "Fikayo" Tomori (19 dhjetot 1997) është një futbollist profesionist anglez i cili luan si mbrojtës për klubin italian Milan dhe per kombëtaren angleze.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "FIFA U-20 World Cup Korea Republic 2017: List of Players" (PDF) (në anglisht). FIFA. 25 maj 2017. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 25 dhjetor 2018. Marrë më 8 tetor 2017.
  2. ^ a b "Fikayo Tomori" (në anglisht). 11v11. Marrë më 8 tetor 2017.