Calgary

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Calgary (kthjellim).


Calgary
—  qytet  —
flamuri_figura
Pamje nga Calgary

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Alberta – stema Alberta
Ndarja statistikore Divizioni Nr. 6
Kryebashkiaku Naheed Nenshi
Statistika dhe Territori
Koordinatat 51°02′43″V 114°03′21″P / 51.045355°V 114.055768°P / 51.045355; -114.055768 (Calgary)Koordinatat: 51°02′43″V 114°03′21″P / 51.045355°V 114.055768°P / 51.045355; -114.055768 (Calgary)
Lartësia 1.048 m (m.n.d)
Sipërfaqja 726,5 km2
Popullsia 1.042.892 banorë 2008
Dendësia 1.435,5 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-7
Prefiksi -403
Kodi Postar nga T1Y në T3R
Vendndodhja
Calgary is located in Kanadaja
Calgary
Calgary
Calgary – harta_foto
www.calgary.ca/

Calgary është një qytetDivizioni Nr. 6, Alberta, Kanada. Qyteti ka një sipërfaqe 726.5 km² dhe popullsi 1042892 banorë.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Calgary – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Ndarja administrative në Alberta