Daniel Alves

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Daniel Alves
Dani Alves Barça - Osasuna.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëDaniel Alves da Silva
Data e lindjes (1983-05-06) 6 Maj, 1983 (35 vjeç)
Vendi i lindjesJuazeiro, Brazil
Gjatësia1,73 m (5 ft 8 in)
Pozita ne fushëMbrojtes ansor i djathte
Informacionet për klubin
Klubi aktualFC Barcelona
Numri20
Kariera profesioniste*
VitetKlubiNdesh. (Gola)
2001–2002
2002–2008
2008–
EC Bahia
Sevilla FC
FC Barcelona
025 0(2)
175 (11)
00227 0(14)
Ekipi kombëtar
2006–Brazil087 0(6)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 1 September 2008.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 14:41, 2 July 2008 (UTC)

Daniel Alves da Silva lindi me 6 maj te vitit 1983 ne Juaziero, Brazil. I njohur si Daniel Alves, është nje futbollist brazilian i cili luan si mbrojtes i krahut te djathte per FC Barcelona dhe Kombtaren Braziliane.

Sevilla[redakto | redakto tekstin burimor]

Ne vitin 2002-03 u huazua ne Sevilla FC nga EC Bahia. Alves u thirr per Kombtaren Braziliane te luaj per Kupen e Botes 2003 per te rinjte, dhe Brazili e fitoi. Alves u emrua si lojtari i trete me i mire ne turneun qe u mbajt, pas kesaj Sevilla e morri. Ne dhjetor te vitit 2006, Alves nenshkroi kontrate te re me Sevillen deri me vitin 2012. Ne sezonin 2006-07 ai u tregu fantastik, ai i luajti 47 ndeshje dhe shenoi 5 gola. Ai luajti qdo loje me Sevillen per Uefa Cup ku dhe e fitoi kete turne. Me 1 gusht te vitit 2007, Alves thote per kanalin e Brazilit SporTV se ai deshiron te ike nga Sevilla per ndonje klub me te madhe, me vone tha edhe gazeta spanjolle Marca, Chelsea u interesua menjehere. Me 16 gusht te vitit 2007, Sevilla e refuzoi oferten e Chelseas per te levizur Alvesin ne Stamford Bridge, ai qendroi ne Sevilla per bashklojtarin e tij te vdekur Antonio Puerta.

Barcelona[redakto | redakto tekstin burimor]

Me 2 korrik te vitit 2008, Alves nenshkroi per FC Barcelona. Barcelona per Alves pagoi 29 milion euro. Alves nenshkroi kontrate 4 vjecare, klauza e tij është 90 milion euro. Alves është nje nder transferet me te medha te vitit 2008. Alves debutoi me Barcelonen kunder Wisla Krakow me 13 gusht per kualifikime per Ligen e Kampioneve.

Profili[redakto | redakto tekstin burimor]

Ai është i gjatë 173 cm dhe peshon 64 kg. por Alves është një prezencë fizike në fushë, dhe mund të rrezikojë në qdo pjesë të fushës. Ai lodhet rrallë, dhe edhe në kombëtaren e Brazilit luan si mbrojtës anësor, ku udhëheq kombëtaren në anën e djathë, duke luftuar shumë si në mbrojtje ashtu edhe në sulm. Ai ka shënuar 8 gola për Sevilla'n gjatë ndeshjeve, ku është shumë i rrezikshëm me këmbën e djathtë dhe të majtë, dhe gjithashtu është vdekjeprurës në situatat më të vështira.

Trofetë[redakto | redakto tekstin burimor]

Sevilla

  • 2007/08 Superkupën e Spanjës
  • 2006/07 Kupën e Spanjës
  • 2006/07 Kupën UEFA
  • 2006/07 Superkupën e Evropës
  • 2005/06 Kupën UEFA

Kombëtarja

  • 2007 Kupën e Amerikës

Trofetë individual

  • 2005/06 Lojtari më i mirë në Kupën UEFA