Jump to content

Luiz Gustavo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Luiz Gustavo

Luiz Gustavo në formacion me Brazilin përpara finales së Kupës së Konfederatave 2013
Të dhënat vetjake
Emri i plotëLuiz Gustavo Dias[1]
Datëlindja (1987-07-23) 23 korrik 1987 (36 vjeç)
VendlindjaPindamonhangaba, Brazil
Gjatësia1.88 m (6 ft 2 in)[2]
PozicioniMesfushor mbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Fenerbahçe
Numri20
Karriera me të rinjtë
Universal FC Rio Largo
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2007–2008Corinthians Alagoano21(2)
2007CRB (Huazim)14(1)
2007–20081899 Hoffenheim (huazim)27(0)
2008–20111899 Hoffenheim72(2)
2011–2013Bayern München64(6)
2013–2017VfL Wolfsburg109(7)
2017–2019Marseille48(5)
2019–Fenerbahçe22(2)
Karriera ndërkombëtare
2011–Brazili41(2)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 14 mars 2020
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 2 shtator 2017

Luiz Gustavo Dias (lindur më 23 korrik 1987) është një futbollist profesionist brazilian i cili luan si mesfushor mbrojtës për klubin turk FenerbahçeBundesligë dhe me kombëtaren braziliane.

Luiz Gustavo e filloi karrierën e tij si mbrojtës i majtë, por ka luajtur më shumë si mesfushor mbrojtës në Gjermani. Ai gjithashtu ka luajtur edhe si qëndër mbrojtës.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Luiz Gustavo e filloi karrierën e tij profesioniste te Corinthians Alagoano. Në gusht 2007, ai u huazua te klubi gjerman 1899 Hoffenheim. Më 1 prill 2008, Luiz Guztavo u bë lojtar i Hoffenheim duke firmosur një kontratë zyrtare.

Në janar 2011, ai u ble nga FC Bayern München.[3] Shuma e transferimit ishte duke te 15-20 milion , bazuar në burmet e ndryshme të informacioneve.[4][5] Më 15 janar, Luiz Gustavo bëri debutimin e tij për klubin baravez, duke hyrë në fushë në pjesën e dytë në barazimin 1–1 jashtë fushe me VfL Wolfsburg. Ai shënoi golin e parë me klubin më 26 shkurt 2011 në humbjen 1–3 në shtëpi kundër Borussia Dortmund.

Më 12 maj 2012, Luiz Gustavo e nisi si titullar në mesfushë finalen e DFB-Pokal për vitin 2012. Megjithatë, ai u zëvëndësua në fund të pjesës së parë me Thomas Müller me Bayernin e cila u mposht me rezultatin 5–2 nga Borussia Dortmund.[6][7][8]

Më 25 maj 2013, Luiz Gustavo u paraqit si zëvëndësues në minutën e 91 në vend të francezit Franck Ribéry me Bayern që mposhti rivalët e Borussia Dortmund me rezultatin 2–1 në finalen e Ligës së KampioneveWembley Stadium.[9][10][11]

Më 16 gusht 2013, u raportua se Luiz Gustavo kishte firmosur me VfL Wolfsburg për një shifër të panjohur. Ai firmosi një kontratë që do të ishte i lidhur me klubin deri në vitin 2018.[12]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Luiz Gustavo bëri debutimin e tij me Brazilin më 10 gusht 2011, duke hyrë në fushë si një zëvëndësues në pjesën e dytë në një ndeshje miqësore kundër Gjermanisë.[13][14]

Ai ishte një pjestar i skuadrës së trajnerit Luiz Felipe ScolariKupën e Konfederatave 2013 dhe luajti 90 minuta në finale me Brazilin e cila mposhti kampionët e botës SpanjënEstádio do Maracanã.

Luiz Gustavo shënoi golin e parë me kombëtaren në një ndeshje miqësore kundër Australisë më 7 shtator 2013.

Gjatë Kupës së Botës 2014, ai ishte i pezulluar për ndeshjen çerek-finale kundër Kolumbisë.[15][16]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Luiz Gustavo është një katolik i devotshëm, duke komentuar se ai e lexon Biblën shumë dhe lutet dy herë në ditë. Ai u lidh me të dashurën e tij Milene më 25 dhjetor 2010, gjatë pushimeve të tij në Brazil. Ai ka cituar se nëna e tij është një burim i madhë frymëzimi për të për shkak të endërrës së saj për t'a bërë të birin si një futbollist të suksesshëm, përpara vdekjes së saj kur Luiz Gustavo ishte 16 vjeç.

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Performanca Liga Kupa Kontinenti Tjetër Gjithsej Ref.
Klubi Liga Sezoni Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Gjermani Liga DFB-Pokal Evropa Tjetër Gjithsej
1899 Hoffenheim 2. Bundesliga 2007–08 27 0 3 0 30 0 [17]
Bundesliga 2008–09 28 0 1 0 29 0 [18]
2009–10 27 0 3 0 30 0 [19]
2010–11 17 2 3 0 20 2 [20]
Gjithsej 99 2 10 0 0 0 0 0 109 2
Bayern Munich Bundesliga 2010–11 14 1 2 0 2 0 0 0 18 1 [20]
2011–12 28 1 6 0 12 0 46 1 [21]
2012–13 22 4 3 0 10 0 1 0 36 4 [22]
Gjithsej 64 6 11 0 24 0 1 0 100 6
VfL Wolfsburg Bundesliga 2013–14 29 4 4 0 33 4 [23]
2014–15 11 0 1 2 4 1 16 3 [24]
Gjithsej 40 4 5 2 4 1 0 0 49 7
Gjithsej karriera 203 12 26 2 28 1 1 0 258 15

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 12 korrik 2014[25]
Kombëtarja braziliane
Viti Ndsh Gola
2011 2 0
2012 0 0
2013 14 1
2014 9 0
Gjithsej 25 0

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e golave dhe rezultateve me kombëtaren braziliane.
Nr. Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 7 shtator 2013 Estádio Nacional Mané Garrincha, Brasília, Brazil Flamuri Australia 1–0 6–0 Ndeshje Miqësore

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bayern Munich

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Brazili

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "2014 FIFA World Cup Brazil: List of Players". FIFA. 11 qershor 2014. fq. 6. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 11 qershor 2015. Marrë më 10 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Luiz Gustavo". FIFA. Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2013. Marrë më 21 janar 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Bayern sign versatile Luiz Gustavo until 2015" (në anglisht). FC Bayern München. 3 janar 2011. Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2012. Marrë më 5 janar 2011.
 4. ^ "DFL prüft: War was faul am Gustavo-Transfer?". merkur-online.de. 4 janar 2011. Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2011. Marrë më 26 prill 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Luiz Gustavo: Das ist Bayerns neuer Brasi-Star". Bild. 2 janar 2011. Arkivuar nga origjinali më 1 prill 2011. Marrë më 26 prill 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Lewandowski hat-trick secures domestic double for Jurgen Klopp's men". Goal.com. 12 maj 2012. Arkivuar nga origjinali më 11 qershor 2013. Marrë më 11 qershor 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Bayern Munich shaken to the core by Borussia Dortmund humiliation". Guardian. 12 maj 2012. Marrë më 11 qershor 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Borussia Dortmund 5-2 Bayern Munich". ESPN. 12 maj 2012. Arkivuar nga origjinali më 11 nëntor 2012. Marrë më 11 qershor 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Borussia Dortmund 1 Bayern Munich 2: match report". Daily Telegraph. 26 maj 2013. Marrë më 11 qershor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ McNulty, Phil (25 maj 2013). "Borussia Dortmund 1–2 Bayern Munich". BBC Sport. Marrë më 26 maj 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Robben banishes pain of 2012 as German champions claim fifth European title". Daily Mail UK. 25 maj 2013. Marrë më 11 qershor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Luiz Gustavo signs for Wolfsburg from Bayern Munich". BBC Sport. 16 gusht 2013. Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2013. Marrë më 16 gusht 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Gustavo zu Nationalmannschaft berufen". 1899aktuell.de. 26 korrik 2011. Arkivuar nga origjinali më 5 nëntor 2013. Marrë më 26 prill 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Matchreport Deutschland-Brasilien". kicker. 10 gusht 2011. Arkivuar nga origjinali më 28 qershor 2014. Marrë më 26 prill 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "World Cup 2014: Brazil Sweat on Neymar Injury, Luiz Gustavo Suspended". NDTV. Agence France-Presse. 29 qershor 2014. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2014. Marrë më 29 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Fernando Duarte (3 korrik 2014). "Luiz Gustavo's absence gives Brazil major headache against Colombia". The Guardian. Londër. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2014. Marrë më 4 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Luiz Gustavo". kicker. Arkivuar nga origjinali më 16 maj 2014. Marrë më 8 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Luiz Gustavo". kicker. Arkivuar nga origjinali më 16 maj 2014. Marrë më 8 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Luiz Gustavo". kicker. Marrë më 8 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ a b "Luiz Gustavo". kicker. Arkivuar nga origjinali më 16 maj 2014. Marrë më 8 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Luiz Gustavo". kicker. Arkivuar nga origjinali më 16 maj 2014. Marrë më 8 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Luiz Gustavo". kicker. Arkivuar nga origjinali më 16 maj 2014. Marrë më 8 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Luiz Gustavo". kicker. Arkivuar nga origjinali më 7 prill 2014. Marrë më 8 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Luiz Gustavo". kicker. Arkivuar nga origjinali më 25 gusht 2014. Marrë më 23 gusht 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Luiz Gustavo - National Football Team". National Football Team. Marrë më 23 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]