Jump to content

Henrique Adriano Buss

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Henrique

Henrique me Palmeiras në vitin 2013
Të dhënat vetjake
Emri i plotëHenrique Adriano Buss[1]
Datëlindja (1986-10-14) 14 tetor 1986 (37 vjeç)
VendlindjaMarechal Cândido Rondon, Brazil
Gjatësia1.86 m (6 ft 1 in)
PozicioniQëndër-mbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Coritiba
Numri3
Karriera me të rinjtë
1998–2005Coritiba
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2006–2008Coritiba100(12)
2008Palmeiras15(1)
2008–2012Barcelona0(0)
2008–2009Bayer Leverkusen (huazim)31(0)
2009–2011Racing Santander (huazim)63(3)
2011–2012Palmeiras (huazim)23(3)
2012–2014Palmeiras111(10)
2014–2016Napoli38(2)
2016–2017Fluminense117(4)
2018–2019Corinthians94(5)
2019–2020Ittihad Kalba17(1)
2020–2021Belenenses SAD27(0)
2021–Coritiba1(0)
Karriera ndërkombëtare
2008–2014Brazil6(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 23 tetor 2020
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 4 korrik 2014

Henrique Adriano Buss lindi më 14 tetor në vitin 1986 në Brazil. Është një futbollist që luan në mbrojte. Luan për ekipin Gjerman Bayer 04 Leverkusen, por është i huazuar nga FC Barcelona. Më 21 mars të vitit 2008, ai u thirr që të luaj për Kombtaren Braziliane, pasi që mbrojtësi i Romës Juan, ishte i lënduar, dhe Henrique u thirr për ta zëvendësuar.

AFC Ajax e ndoqi shumë Henriquen sa ishte dukë luajtur për klubin Brazilian Palmeiras, dhe konfirmoi së do të bënte një ofertë në merkaton e vërës, por filluan spekulimet së Barcelona ka arritur marrëveshje më Henrique. Barcelona arriti marrëveshje më Palmeiras për 8 milionë euro, plus 2 milionë euro extra bonus, dukë nënshkruar më Henrique një kontratë 5 vjeçare, dhe ai do të huazohej në Bayer Leverkusen, dhe kjo marrëveshje më Bayer Leverkusenin u bë të nesërmen.

Henrique tashmë është në formacionin e parë në Bayer Leverkusen si qendër mbrojtës, dhe është dukë shfaqur shumë ndeshje të mira, dhe Bayer Leverkusen kërkon që ta mbajë ëndë, pra më shumë së një vjet, por bisedimet më Bayer Leverkusen dhe Barcelona ende nuk kanë filluar.

Statistika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trofetë e fituara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Coritiba
  • Brazilian Série B : 2007
Palmeiras
  • São Paulo State Championship : 2008
  1. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura FIFA