Henrique Adriano Buss

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Të dhëna personale


Henrique Adriano Buss lindi më 14 tetor në vitin 1986 në Brazil. Është një futbollist që luan në mbrojte. Luan për ekipin Gjerman Bayer 04 Leverkusen, por është i huazuar nga FC Barcelona. Më 21 mars të vitit 2008, ai u thirr që të luaj për Kombtaren Braziliane, pasi që mbrojtësi i Romës Juan, ishte i lënduar, dhe Henrique u thirr për ta zëvendësuar.

AFC Ajax e ndoqi shumë Henriquen sa ishte dukë luajtur për klubin Brazilian Palmeiras, dhe konfirmoi së do të bënte një ofertë në merkaton e vërës, por filluan spekulimet së Barcelona ka arritur marrëveshje më Henrique. Barcelona arriti marrëveshje më Palmeiras për 8 milionë euro, plus 2 milionë euro extra bonus, dukë nënshkruar më Henrique një kontratë 5 vjeçare, dhe ai do të huazohej në Bayer Leverkusen, dhe kjo marrëveshje më Bayer Leverkusenin u bë të nesërmen.

Henrique tashmë është në formacionin e parë në Bayer Leverkusen si qendër mbrojtës, dhe është dukë shfaqur shumë ndeshje të mira, dhe Bayer Leverkusen kërkon që ta mbajë ëndë, pra më shumë së një vjet, por bisedimet më Bayer Leverkusen dhe Barcelona ende nuk kanë filluar.

Statistika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trofetë e fituara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Coritiba
  • Brazilian Série B : 2007
Palmeiras
  • São Paulo State Championship : 2008