Jump to content

Coritiba Foot Ball Club

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Coritiba Foot Ball Club, i njohur më mirë si Coxa ose thjesht Coritiba, është një klub futbolli nga Curitiba, kryeqytetin e Paraná të Brazilit dhe është bërë i njohur mirë për ekipin e futbollit. E themeluar më 12 tetor 1909 nga pasardhësit e gjermanëve, është një nga klubet më të populluara në Brazil dhe tradicionale në jug të vendit.

I quajtur "Coxa", ka ngjyrat e saj kryesore jeshile dhe të bardha. Stadiumi i saj është Couto Pereira i cili është ndërtuar në vitin 1932. Rivali i tij kryesor është Atletico Paranaense, me të cilin luan klasiken "Atletiba".

Ishte klubi i parë shtetëror që fitoi titullin kombëtar në vitin 1985. Ekipi gjithashtu ka 38 kampionate rajonale. Coritiba ishte gjithashtu skuadra e parë në shtetin e tyre për të luajtur Libertadores.

Ekipi ka gjithashtu rekordin e tretë më të madh botëror në fitore të njëpasnjëshme, dhe më i madhi midis brazilianëve.

  • FIFA Record World of Consecutives Wins (1)
2011
  • Kampionëve Divizioni i Parë Brazilit (1)
1985
  • Kampionëve Divizioni i Parë Shtetit Paraná (36)
1916, 1927, 1931, 1933, 1935, 1939, 1941, 1942, 1946, 1947, 1951, 1952, 1954, 1956, 1957, 1959, 1960, 1968, 1969, 1971, 1972, 1973, 1974, 1975, 1976, 1978, 1979, 1986, 1989, 1999, 2003, 2004, 2008, 2010, 2011, 2012

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]