Jump to content

Marcelo Vieira

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marcelo
Të dhënat vetjake
Emri i plotëMarcelo Vieira da Silva Júnior
Datëlindja (1988-05-12) 12 maj 1988 (36 vjeç)
VendlindjaRio de Janeiro, Brazil
Gjatësia1.74 m (5 ft 9 in) [1]
PozicioniMbrojtësi
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Real Madrid
Numri12
Karriera me të rinjtë
2002-2005Fluminense
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2005-2006Fluminense30(6)
2007-2022Real Madrid329(25)
Karriera ndërkombëtare
2005Brazil U173(1)
2007Brazil U204(0)
2008–2012Brazil U2312(1)
2006–Brazil58(6)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Marcelo Vieira da Silva Júnior (lindur më 12 maj 1988) është një futbollist brazilian i cili luan për Olympiakos F.C. dhe Kombëtaren e Brazilit. Roli i tij zakonisht është mbrojtës por mund të luaj edhe si mesfushor krahu.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Real Madrid[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kariera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marcelo shënoi në debutimin e tij në Brazil më 5 shtator 2006, në një fitore 2–0 kundër Uellsit në White Hart Lane të Tottenham Hotspur. Ai mori topin jashtë zonës së Uellsit dhe gjuajti për një gol tradicional të mbrojtësit të krahut brazilian. Marcelo është krahasuar me ish-mbrojtësin e majtë të kombëtares braziliane, Roberto Carlos, i cili gjithashtu ka luajtur për Real Madrid. Të dy kishin luajtur së bashku gjatë gjysmës së dytë të sezonit 2006–07 përpara transferimit të Carlos te klubi turk Fenerbahçe. Ai ishte pjesë e skuadrës olimpike 2008 si pjesë e skuadrës së Brazilit U-23, ku fitoi një medalje bronzi. Në maj 2010, ai u emërua si një nga shtatë lojtarët që shërbenin si rezervë për skuadrën e Brazilit në Kupën e Botës 2010 FIFA. Pavarësisht se nuk u thirr nga trajneri i atëhershëm i Brazilit, Dunga, ai u zgjodh përsëri nga trajneri i ri Mano Menezes për një miqësore kundër Shteteve të Bashkuara më 10 gusht 2010. Ai ishte lojtari i ndeshjes për një fitore miqësore 2–1 kundër Meksikës jashtë 11 tetor 2011, duke shënuar fituesin duke dribluar para disa lojtarëve dhe më pas duke e hedhur golin në rrjetë. Ai ishte pjesë e Lojërave Olimpike Verore të Brazilit 2012 si një nga tre lojtarët në moshë madhore, me Brazilin që fitoi një medalje argjendi. Marcelo u zgjodh si anëtar i skuadrës 23 lojtarësh të BrazilitLuiz Felipe Scolari që mori pjesë në Kupën e Konfederatave FIFA 2013 në tokën vendase. Ai ishte pjesë e formacionit fillestar të Brazilit për të pesë ndeshjet, duke përfshirë fitoren 3–0 ndaj Spanjës në finale më 30 qershor, në stadiumin Maracanã. Në Kupën e Botës FIFA 2014, e cila u luajt edhe një herë në tokë, Marcelo shënoi një autogol në minutën e 11-të të lojës hapëse kundër Kroacisë më 12 qershor, duke devijuar një goditje të Nikica Jelavić për golin e parë të kompeticionit. Ishte autogoli i parë që Brazili kishte pësuar në Kupën e Botës, edhe pse përfundimisht fitoi ndeshjen 3–1. Në maj 2018, ai u emërua në skuadrën përfundimtare për Kupën e Botës FIFA 2018. Ai mbajti shiritin e kapitenit në ndeshjen e parë dhe ishte titullar në katër nga pesë ndeshjet që Brazili luajti në këtë kompeticion, deri në eliminimin e tij kundër Belgjikës në çerekfinale më 6 korrik 2018, në atë që mbetet ndeshja e tij e fundit me kombëtaren. Në maj 2019, ai u përjashtua nga skuadra e fundit e Brazilit me 23 lojtarë për Copa América 2019 nga menaxheri Tite.[2]

Statistika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi Sezoni Liga Cup Europë Gjithsei
Ndeshje Gola Asist Ndeshje Gola Asist Ndeshje Gola Asist Ndeshje Gola Asist
Fluminense 2005 12 2 0 0 0 0 0 0 0 12 2 0
2006 18 4 0 0 0 0 0 0 0 18 4 0
Total 30 6 0 0 0 0 0 0 0 30 6 0
Real Madrid 2006–07 6 0 0 0 0 0 0 0 0 6 0 0
2007–08 24 0 2 2 0 0 6 0 1 32 0 3
2008–09 27 4 3 2 0 0 5 0 0 34 4 3
2009–10 35 4 9 2 0 0 6 0 0 43 4 9
2010–11 28 2 4 6 0 1 11 1 2 45 3 7
Total 120 10 18 12 0 1 28 1 3 160 11 22
Career Total 150 16 18 12 0 1 28 1 3 190 17 22

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Individuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2008, Marcelo u martua me të dashurën e tij prej kohësh Clarice Alves dhe më 24 shtator 2009, ata patën fëmijën e tyre të parë, një djalë të quajtur Enzo Gattuso Alves Vieira. Djali i tyre i dytë, Liam lindi më 1 shtator 2015. Ai ka një numër tatuazhesh, duke përfshirë numrin e këmishës dhe ditën e lindjes (12) të tatuazhuara në krahun e majtë. Ai veçoi gjyshin e tij, Pedro Vieira, si mbështetësin kryesor dhe frymëzuesin për karrierën e tij futbollistike; gjyshi i tij e mbështeti financiarisht në mënyrë që ai të mund të fillonte karrierën e tij në Brazil. Gjyshi i tij vdiq në korrik 2014, gjatë Kupës së Botës; Marcelo donte të tërhiqej nga turneu për të marrë pjesë në funeralin e tij, por qëndroi për të luajtur me ekipin e Brazilit për të nderuar dëshirat e gjyshit të tij. Më 26 korrik 2011, Marcelo mori shtetësinë spanjolle, e cila i lejon atij të regjistrohet normalisht si një lojtar i BE-së, për të cilin lejohet një kuotë strikte.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Real Madrid C.F. - Official Web Site - Marcelo Vieira
  2. ^ "International career of Marcelo Viera". www.wikipedia.en (në anglisht).{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ "Marcelo(footballer born in 1988)". www.wikipedia.en (në anglisht).{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]