Casemiro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Casemiro
Të dhënat vetjake
Emri i plotëCarlos Henrique José Francisco
Venâncio Casimiro
Datëlindja (1992-02-23) 23 shkurt 1992 (32 vjeç)
VendlindjaSão José dos Campos, Brazil
Gjatësia1.84 m (6 ft 0 in)
PozicioniMesfushor mbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Real Madrid
Numri14
Karriera me të rinjtë
Escola Futebol Moreira
2002–2010São Paulo
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2010–2013São Paulo62(6)
2013Real Madrid B (hazim)15(1)
2013Real Madrid (huazim)1(0)
2013–2014Real Madrid12(0)
2014–2015Porto (huazim)28(3)
2015–Real Madrid25(2)
Karriera ndërkombëtare
2009Brazil U173(0)
2011Brazil U2015(3)
2011–Brazil13(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 14 Janar 2017
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 30 Tetor 2016

Carlos Henrique José Francisco Venâncio Casimiro (lindur më 23 Shkurt 1992), njohur si Casemiro, është një futbollist brazilian i cili luan me klubin spanjoll Real MadridLa Liga si mesfushor mbrojtës.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

São Paulo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në São José dos Campos, São Paulo, Casemiro është produkt i akademisë në São Paulo. Nga mosha 11 vjeçare e më lartë, ai ka qënë kapiten i të gjitha kategorive të moshave.[1][2]

Casemiro bëri debutimin e tij në Série A më 25 Korrik 2010, në një humbje jashtë fushe kundër Santos FC. Ai shënoi golin e tij të parë më 15 Gusht, duke ndihmuar skuadrën që të marrë një barazim 2–2 kundër Cruzeiro Esporte Clube.[3]

Real Madrid[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vonë në Janar 2013, Casemiro u huazua te Real Madrid në Spanjë, duke u vendosur te skuadra BSegunda División.[4] Ai luajti ndeshjen e parë zyrtare me klubin më 16 Shkurt, duke luajtur si titullar në humbjen 1–3 kundër CE Sabadell FC.[5]

Casemiro bëri debutimin e tij në La Liga më 20 prill 2013, duke luajtur 90 minuta në fitoren 3–1 në shtëpi kundër Real Betis.[6] Më 10 qershor, transferimi u kompletua, duke bërë që Casemiro të firmoste një kontratë katër-vjeçare.[7][8]

Casemiro u huazua te klubi portugez Porto më 19 korrik 2014, në një huazim deri në fund të sezonit.[9]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi bëri paraqitje me kombëtaren nën-20Kampionatin Amerikano Jugor nën-20 2011, Casemiro bëri debutimin e tij me kombëtaren e parë më 14 shtator 2011 në barazimin 0–0 kundër Argjentinës, në moshën 19 vjeçare.[10]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 11 Maj 2014 [11][12]

Klubi Sezoni Liga Kupa Kontinenti Tjetër Gjithsej
Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
São Paulo 2010 18 2 0 0 0 0 0 0 18 2
2011 21 4 5 1 2 0 12 1 40 6
2012 22 0 9 1 1 0 18 2 50 3
2013 1 0 0 0 2 0 1 0 4 0
Gjithsej 62 6 14 2 5 0 31 3 112 11
Real Madrid B 2012–13 15 1 0 0 0 0 0 0 15 1
Gjithsej 15 1 0 0 0 0 0 0 15 1
Real Madrid 2012–13 1 0 0 0 0 0 1 0 2 0
2013–14 12 0 7 0 6 0 0 0 25 0
Gjithsej 13 0 7 0 6 0 1 0 27 0
Gjithsej karriera 90 7 21 2 11 0 32 3 154 12

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 13 Tetor 2014 [13]

Kombëtarja braziliane
Viti Ndsh Gola
2011 1 0
2012 4 0
2013 0 0
2014 0 0
Gjithsej 5 0

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

São Paulo
Real Madrid

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Brazil: the talent factory 2010 featuring Eron, Casemiro, Lucas Moura, Alan Patrick, Bernardo, Elkeson and Neto Berola; Pitaco do Gringo, 20 shtator 2010
 2. ^ Casemiro & Neymar, forever rivals Arkivuar 24 shtator 2015 tek Wayback Machine; FIFA.com, 12 shtator 2013
 3. ^ No finzinho, São Paulo empata com o Cruzeiro em ótimo jogo no Morumbi (Në fund fare, São Paulo barazon me Cruzeiro në një ndeshje të shkëlqyer në Morumbi); Globo Esporte, 15 gusht 2010 (Portugalisht)
 4. ^ São Paulo empresta Casemiro ao Real Madrid, e volante começará no time B (São Paulo huazon Casemiron te Real Madrid, dhe mesfushori do të fillojë me skuadrën B) Arkivuar 19 dhjetor 2013 tek Wayback Machine; Lance Net, 31 janar 2013 (Portugalisht)
 5. ^ 3–1: Aníbal lidera la victoria del Sabadell ante el Castilla (3–1: Aníbal udhëheq Sabadellën në fitoren kundër Castillës); El Mundo Deportivo, 16 shkurt 2013 (Spanjisht)
 6. ^ "Ozil at the double for faltering Real" (në anglisht). ESPN FC. 20 prill 2013. Marrë më 10 nëntor 2014.
 7. ^ "Real make Casemiro deal permanent" (në anglisht). FIFA. 11 qershor 2013. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 10 nëntor 2014.
 8. ^ Real Madrid anuncia oficialmente a compra de Casemiro (Real Madrid zyrtarisht lajmëron blerjen e Casemiros); Gazeta Esportiva, 10 qershor 2013 (Portugalisht)
 9. ^ "Official announcement: Casemiro" [Njoftim zyrtar: Casemiro] (në anglisht). Real Madrid C.F. 19 korrik 2014. Marrë më 19 korrik 2014.
 10. ^ Bolas na trave não resolvem: Brasil e Argentina ficam no zero em Córdoba (Topat në traversë nuk zgjidhin asgjë: Brazili dhe Argjentina qëndrojnë të bardhë në Córdoba); Globo Esporte, 14 shtator 2011 (Portugalisht)
 11. ^ "Casemiro" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 17 shtator 2014.
 12. ^ "Casemiro at ESPN Soccerway" (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 17 shtator 2014.
 13. ^ "Casemiro - National Football Teams" (në anglisht). National-Football-Teams. Marrë më 13 tetor 2014.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]