Jump to content

São Paulo FC

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
São Paulo
Pseudonimi(et)Tricolor (Tringjyrëshit)
O Clube da Fé (Skuadra besimtare)
Soberano (Sovranët)
Themeluar25 janar 1930; 85 vite më parë
StadiumiEstádio do Morumbi
Kapaciteti67,052 vende
PronariFlamuri Carlos Miguel Aidar
TrajneriFlamuri Juan Carlos Osorio
LigaCampeonato Brasileiro Série A
Campeonato Paulista
2014 dhe 20152të dhe 5të
Faqja zyrtare[[1] Faqja zyrtare e klubit]
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

São Paulo Futebol Clube (Portugalisht: [sɐ̃w ˈpawlu fuʧiˈbɔw ˈklubi]), njohur më thjesht si São Paulo, është klub profesionist futbollistik me seli në Sao Paulos, Brazil.

São Paulo FC është klubi më i suksesshëm në Brazil me 18 tituj gjithsej. Është gjithashtu klubi i vetëm brazilian që është tre herë kampion bote.

Klubi luan në Paulistão (liga e parë vendore e shtetit të Sao Paulos, dhe në Brasileirão (liga elitare e futbollit brazilian), duke qënë vetëm një nga pesë klubet e vetme që nuk kanë rënë asnjëherë, sëbashku me Santosin, Flamengon, Internacionalin dhe Cruzeiron. Sa për titujt ndërkombëtarë, São Paulo është skuadra më e suksesshme në Brazil, duke fituar plot 12 tituj ndërkombëtarë. Gjithashtu São Paulo është një nga skuadrat më të suksesshme amerikano-jugore për titujt e përgjithshëm, duke fituar 21 tituj brënda shtetit, përfshirë gjashtë tituj Brasileirão, tre Copa Libertadores, një Copa Sudamericana, një Supercopa Sudamericana, një Copa CONMEBOL (paraardhësi i trofeut aktual Copa Sudamericana),[1][2][3][4][5][6] dy Recopa Sudamericana, dy Kupa Ndërkontinentale dhe një FIFA Kupë Botë për Klube.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Historia de la Copa Conmebol en página oficial Conmebol.com
  2. ^ Rsssf.com
  3. ^ Información sobre la Copa Conmebol
  4. ^ Globo Esporte
  5. ^ Terra Brazil
  6. ^ Santander Fútbol

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]