Kupa Ndërkontinentale

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kupa ndërkontinentale ishte një konkurs futbolli që ishte pararendësi i FIFA Kupa e Botës për Klube. U luajt midis 1960 dhe 2004. Të gjithë fituesit janë emëruar "kampionë të botës" nga FIFA.

Fituesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1960 - Real Madrid

1961 - Penarol

1962 - Santos

1963 - Santos

1964 - Inter

1965 - Inter

1966 - Penarol

1967 - Racing Avellaneda

1968 - Estudiantes

1969 - Milan

1970 - Feyenoord

1971 - Nacional

1972 - Ajax

1973 - Independiente

1974 - Atletico Madrid

1975 - nuk luhet

1976 - Bayern

1977 - Boca Juniors

1978 - nuk luhet

1979 - Olimpia

1980 - Nacional

1981 - Flamengo

1982 - Penarol

1983 - Gremio

1984 - Independiente

1985 - Juventus

1986 - River Plate

1987 - Porto

1988 - Nacional

1989 - Milan

1990 - Milan

1991 - Crvena zvezda

1992 - São Paulo

1993 - São Paulo

1994 - Velez Sarsfield

1995 - Ajax

1996 - Juventus

1997 - Borussia Dortmund

1998 - Real Madrid

1999 - Manchester United

2000 - Boca Juniors

2001 - Bayern

2002 - Real Madrid

2003 - Boca Juniors

2004 - Porto