Kupa Ndërkontinentale

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kupa Ndërkontinentale
Kupa Evropiane/Amerikano Jugore
Kupa Toyota
Themeluar1960
Shfuqizuar2004
Organi organizativUEFA
CONMEBOL
RajoniEvropa
Amerika e Jugut
Numri i skuadrave2
Kampioni LastFlamuri Porto
(titulli i 2të)
Skuadra më e suksesshmeFlag of Argentina.svg Boca Juniors
Flag of Italy.svg Milan
Flag of Uruguay.svg Nacional
Flag of Uruguay.svg Peñarol
Flag of Spain.svg Real Madrid
(3 tituj secila)

Kupa Ndërkontinentale, njohur gjithashtu si Kupa Evropiane/Amerikano Jugore si dhe Kupa Toyota në periudhën 1980–2004 për arsye reklamuese, ishte një kompeticion ndërkombëtar futbolli i krijuar nga Union of European Football Associations (UEFA) dhe Confederación Sudamericana de Fútbol (CONMEBOL).[1][2][3] Në këtë kompeticion garonin klubet nga këto dy konfederata (përfaqësuesit e shteteve më të zhvilluara në futboll), zakonisht fituesit e UEFA Ligës së Kampioneve dhe Kupës Libertadores. Të gjitha edicionet ishin kompeticione zyrtare të UEFA and CONMEBOL[4][5] dhe mënyrë indirekte edhe të FIFA-s.

Të gjitha klubet fituese janë konsideruar gjërisht nga e gjithë media botërore, përfshirë edhe nga FIFA, de facto si "kampionë të botës".[6] Në vitin 2017, këshilli i FIFA-s zyrtarisht de jure i njohu klubet fituese si kampionë bote me të njëjtën status si klubet fituese të FIFA Kupës së Botës për Klube, që është kompeticion pasardhës i Kupës Ndërkontinentale.

Performanca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Performanca sipas klubeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi Fitues Ndjekës Vitet si fitues Vitet si ndjekës
Flag of Italy.svg Milan
3
4
1969, 1989, 1990 1963, 1993, 1994, 2003
Flag of Uruguay.svg Peñarol
3
2
1961, 1966, 1982 1960, 1987
Flag of Spain.svg Real Madrid
3
2
1960, 1998, 2002 1966, 2000
Flag of Argentina.svg Boca Juniors
3
1
1977, 2000, 2003 2001
Flag of Uruguay.svg Nacional
3
1971, 1980, 1988
Flag of Argentina.svg Independiente
2
4
1973, 1984 1964, 1965, 1972, 1974
Flag of Italy.svg Juventus
2
1
1985, 1996 1973
Flag of Brazil.svg Santos
2
1962, 1963
Flag of Italy.svg Internazionale
2
1964, 1965
Flag of Brazil.svg São Paulo
2
1992, 1993
Flag of the Netherlands.svg Ajax
2
1972, 1995
Flag of Germany.svg Bayern München
2
1976, 2001
Flag of Portugal.svg Porto
2
1987, 2004
Flag of Argentina.svg Estudiantes
1
2
1968 1969, 1970
Flamuri Olimpia
1
2
1979 1990, 2002
Flag of Brazil.svg Grêmio
1
1
1983 1995
Flag of Argentina.svg River Plate
1
1
1986 1996
Flag of England.svg Manchester United
1
1
1999 1968
Flag of Argentina.svg Racing
1
1967
Flag of the Netherlands.svg Feyenoord
1
1970
Flag of Spain.svg Atlético Madrid
1
1974
Flag of Brazil.svg Flamengo
1
1981
Flag of Serbia.svg Red Star Belgrade
1
1991
Flag of Argentina.svg Vélez Sarsfield
1
1994
Flag of Germany.svg Borussia Dortmund
1
1997
Flag of Portugal.svg Benfica
2
1961, 1962
Flag of England.svg Liverpool
2
1981, 1984
Flag of Brazil.svg Cruzeiro
2
1976, 1997
Flag of Scotland.svg Celtic
1
1967
Flag of Greece.svg Panathinaikos
1
1971
Flag of Germany.svg Borussia Mönchengladbach
1
1977
Flag of Sweden.svg Malmö FF
1
1979
Flag of England.svg Nottingham Forest
1
1980
Flag of England.svg Aston Villa
1
1982
Flag of Germany.svg Hamburger SV
1
1983
Flag of Argentina.svg Argentinos Juniors
1
1985
Flag of Romania.svg Steaua București
1
1986
Flag of the Netherlands.svg PSV Eindhoven
1
1988
Flamuri Atlético Nacional
1
1989
Flamuri Colo-Colo
1
1991
Flag of Spain.svg Barcelona
1
1992
Flag of Brazil.svg Vasco da Gama
1
1998
Flag of Brazil.svg Palmeiras
1
1999
Flamuri Once Caldas
1
2004

Performanca sipas shteteve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shteti Fitues Ndjekës Klubet fitues Vitet si fitues
Argjentina Argjentina
9
9
Boca, Independiente, Estudiantes, River Plate, Racing Club, Vélez Sarsfield 1967, 1968, 1973, 1977, 1984, 1986, 1994, 2000, 2003
Italia Italia
7
5
Milan, Juventus, Internazionale 1964, 1965, 1969, 1985, 1989, 1990, 1996
Flag of Brazil.svg Brazili
6
5
Santos, São Paulo, Grêmio, Flamengo 1962, 1963, 1981, 1983, 1992, 1993
Flag of Uruguay.svg Uruguaji
6
2
Peñarol, Nacional 1961, 1966, 1971, 1980, 1982, 1988
Spanja Spanja
4
3
Real Madrid, Atlético Madrid 1960, 1974, 1998, 2002
Gjermania Gjermania
3
2
Bayern Munich, Borussia Dortmund 1976, 1997, 2001
Holanda Holanda
3
1
Ajax, Feyenoord 1970, 1972, 1995
flamuri Portugalia
2
2
Porto 1987, 2004
Britania e Madhe Anglia
1
5
Manchester United 1999
Flamuri Paraguai
1
2
Olimpia 1979
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Jugosllavia
1
Red Star Belgrade 1991
Flag of Colombia.svg Kolumbia
2
Skocia Skocia
1
Greqia Greqia
1
Suedia Suedia
1
Rumania Rumania
1
Flag of Chile.svg Kili
1

Performanca sipas konfederatave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konfederata Fitues Ndjekës Klubet fitues Shtetet fitues
CONMEBOL
22
21
13
4
UEFA
21
22
12
7

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Legend – UEFA club competition" (PDF) (në anglisht). UEFA. 2009. fq. 99. Marrë më 23 gusht 2014.
  2. ^ "Competencias oficiales de la CONMEBOL" (në spanjisht). Confederación Sudamericana de Fútbol. 2011. fq. 99, 107. Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2019. Marrë më 23 gusht 2014.
  3. ^ "We care about football – Regulation of the UEFA Champions League 2003/04" [Ne shqetësohemi për futbollin – Rregullat e UEFA Ligës së Kampioneve 2003/04] (PDF) (në anglisht). UEFA. fq. 2. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 16 gusht 2018. Marrë më 13 prill 2020.
  4. ^ "Las competiciones oficiales de la CONMEBOL" [Kompeticionet zyrtare të CONMEBOL] (në spanjisht). CONMEBOL. Marrë më 13 prill 2020.
  5. ^ "Real Madrid CF" (në anglisht). UEFA. Marrë më 13 prill 2020.
  6. ^ "We are the champions" [Ne jemi kampionët] (në anglisht). FIFA. 1 dhjetor 2005. Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2011. Marrë më 13 prill 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]