Club Atlético River Plate

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Club Atlético River Plate, i njohur zakonisht si River Plate, është një klub sportiv argjentinas i bazuar në lagjen Núñez të Buenos Aires, i themeluar më 25 maj 1901 dhe i emëruar sipas emrit anglez për grykëderdhjen e qytetit, Río de la Plata.  Megjithëse shumë sporte praktikohen në klub, River Plate është më i njohur për ekipin e tij profesional të futbollit, i cili ka fituar kampionatin e Argjentinës në Primera División një rekord prej 36 herë, titulli i tij i fundit Finalja 2014.  Arritjet e brendshme gjithashtu përfshijnë 12 kupa kombëtare, me Copa Argentina 2018–19 si më të fundit.  Ato arritje e vendosin River Plate si ekipin më të suksesshëm të garave vendase me 48 tituj të fituar në divizionin e lartë. [5] [6] [7] Në nivel ndërkombëtar, River Plate ka fituar 18 tituj, [8] [9] me 12  organizuar nga CONMEBOL [10] dhe organe të tjera ndërkombëtare.  Arritjet e River Plate përfshijnë katër Copa Libertadores, një Kupa Intercontinental, një Supercopa Sudamericana, një Copa Sudamericana, tre Recopa Sudamericana, një Copa Interamericana dhe një Suruga Bank Championship. [11]  Për më tepër, klubi ka fituar gjithashtu gjashtë turne të organizuar nga AFA dhe AUF së bashku: pesë Copa Dr. Ricardo Aldao, [12] dhe një Tie Cup. [13]  Për më tepër, ekipi rezervë i River Plate fitoi Copa Libertadores U-20 në 2012.

River Plate është ekipi i parë dhe i vetëm që mbajti njëkohësisht katër garat kryesore ndërkombëtare të CONMEBOL, [14] [15] pasi fitoi Copa Sudamericana 2014, Recopa Sudamericana 2015, Copa Libertadores 2015, [16] dhe Kampionatin Suruga Bank 2015.  [14]

Në një sondazh të publikuar nga Shoqata e Futbollit Argjentinas në vitin 2016, 6 nga 11 lojtarë të skuadrës kombëtare të Argjentinës kishin luajtur për River Plate. [17]  Ajo u caktua nga FIFA si Klubi i nëntë më i mirë i Shekullit, në Dhjetor 2000, duke zënë të njëjtin vend si AC Milan i Italisë dhe Flamengo të Brazilit, dhe duke mposhtur ekipe të tilla si Inter të Italisë, Liverpool të Anglisë ose Benfica të Portugalisë, mes  të tjerët, duke mbetur kështu si skuadra më e mirë argjentinase në këtë renditje dhe e treta në nivel kontinental, pas Santos FC të Brazilit dhe Peñarol të Uruguajit. [18]  Në vitin 2010, Federata Ndërkombëtare e Historisë dhe Statistikave të Futbollit e vendosi River Plate në vendin e 9 -të në një renditje që përfshinte ekipet më të mira të botës gjatë viteve 1990 dhe 2000.  River ishte klubi i Amerikës së Jugut me pozicionin më të mirë në tabelë. [19]  Ndër arritjet e tjera, River Plate është në krye të listës në tabelën e të gjitha kohërave në Primera División të Argjentinës, duke qenë skuadra argjentinase me më shumë ndeshje të fituara, më pak humbje, më shumë pikë të grumbulluara, më shumë gola të shënuar, më pak gola kundër dhe diferenca më e mirë e golave  që nga kampionati i parë i mbajtur në 1891 dhe është i pari në tabelën Historike të Copa Libertadores duke qenë skuadra e Amerikës së Jugut me më shumë lojëra të fituara. [20]

River ka një rivalitet të ashpër me Boca Juniors.  Ndeshjet mes tyre njihen si Superclásico, dhe rivaliteti i dy skuadrave është ndër më të nxehtat në këtë sport, për shkak të popullaritetit të tyre lokal dhe global.  Stadiumi në shtëpi i Riverit është Estadio Monumental Antonio Vespucio Liberti, stadiumi më i madh në vend, dhe njihet thjesht si El Monumental, i cili ndodhet në rrethin Belgrano.

Përveç futbollit, klubi pret një larmi të madhe sportesh si atletika, baste pelota, lojë me birila, shah, basketboll, hendboll, cestoball, gjimnastikë, hokej në terren, karate, hokej me rrota, patinazh, not, taekwondo, tenis, volejboll,  waterpolo, dhe eSports. [21] [22