PSV Eindhoven

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
PSV
Emri i plotë Philips Sport Vereniging NV
Pseudonimi Boeren (Peasants)
Rood-witten (Red-whites)
Red White Army
Themelimi 31 gusht 1913
Stadiumi Philips Stadion
Eindhoven
(Kapaciteti: 35,186)
Presidenti Flag of Netherlands.svg Frits Schuitema
Trajneri Flag of Netherlands.svg Fred Rutten
Liga Eredivisie
2020/21 Eredivisie, 2
Uebfaqja Faqja zyrtare e klubit
Fanella e parë
Fanella e dytë

PSV Eindhoven (zyrtarisht: Eindhovense Voetbal Vereniging Philips Sport Vereniging) është një klub futbolli nga qyteti holandez Eindhoven. Së bashku me hark-rivalët e Ajax Amsterdam dhe Feyenoord Rotterdam, PSV është një nga klubet e futbollit më të suksesshme në Holandë. Në Përveç kësaj, PSV është një nga ekipet e pakta që janë të përfaqësuara në Formula Kategoria Superiore.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

PSV Eindhoven ishte në 31 gusht 1913, si puna e shoqatës së grupit Philips themeluar. Fillimisht, departamenti i futbollit ishte vetëm një nga shumë në klub.

Në historinë e gjatë të shoqatës dha klubit shumë yje të ardhmen botës si Ruud Gullit, Romário, Ronaldo, Luc Nilis, Jaap Stam dhe Ruud van Nistelrooy prodhuar. Fondacioni për sukses, por kanë sjellë lojtarë të Willy van der Kuijlen, Jan van Beveren, Jan Poortvliet dhe vëllezërit de Kerkhof Van (René dhe Willy), i cili solli fitore Kupën UEFA në vitin 1978 titullin e parë ndërkombëtar në Eindhoven.

Klubi krenohet me një program të mirë bojskautizëm. Për të qenë vazhdimisht lojtarë të talentuar, sidomos nga Amerika e Jugut dhe e angazhuar për të trajnuar. Kështu ishte Ronaldo PSV dhe Eidur Gudjohnsen, Mateja Kežman, Arjen Robben, Park Ji-Sung dhe Lee Young-pyo si një trampolinë për një karrierë.

Shtatëdhjetët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mesi dhe vitet shtatëdhjetë PSV vonë kishte një të lartë të madhe. Ajo ishte dy herë KNVB Cup tri herë Kampionatin dhe Kupën UEFA 1978, kur mundi të fitojë SC Bastia në pjesën e dytë 3-0. Këmbën e parë përfundoi 0-0 në kohë.

Epokë Hiddink, Pjesa I[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërmjet 1987 dhe 1990, Guus Hiddink është trajneri me të kuq të bardhëve. Ai ndërtoi për lojtarë si Ronald Koeman, Eric Gerets, Søren Lerby dhe Wim Kieft një forcë quickwitted, e cila shkaktoi gjithashtu vëmendje ndërkombëtare. Gjatë tre viteve të Hiddink në PSV fitoi me dy tri herë me trofeun e kampionatit. Por, në sezonin e tij të parë 1987-1988 histori suksesi më i madh i klubit arriti të fituar Kupën Evropiane me vetëm tre fitoret, ekipi bëri atë përfundimtar. Tremujori i-ndeshje finale kundër Girondins Bordeaux dhe gjysmë-finale kundër Real Madridit përfunduar 1-1 në secilin raund dhe 0-0 në ndeshjen e kthimit. Vetëm në bazë të fituar Away Porta Eindhoven po vinte në raundin tjetër. Më 25 maj 1988 ishte ekip gjatë në Stuttgart, ekipi i Benfica Lisbona. Pas extension vetë nxori asnjë fitues, deri atëherë kjo ishte një lojë pa gola, kishte për të vendosur gjuajtje penalltish. Deri në 6:5 nga PSV'er view all rekreativë kishte marrë. Por pastaj, António Veloso ishte njeri fatkeq, i cili siguroi fitoren e Boers, dhe ekipi i tij i venitur pas dënimi i zhytur në zi.

Nëntëdhjetave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ticket PSV nga sezonin 1997/98

Bobi Robson shkoi në trashëgiminë e Hiddink në 1990 Edhe pse 1990/91 dhe 1991/92, me dy herë kampionatin mund të jetë fituar, klubi lëshuar atë pas sezonit të dytë. Kjo ka qenë sukses modest në nivel ndërkombëtar. Megjithatë, edhe brenda ekipit, ka probleme mes Robson dhe tashmë në fund të epokës Hiddink Romário sforcuar. Kjo, e dukshme nga skaut Piet de Visser, mbeti besnik të klubit deri në vitin 1993 dhe pastaj kaloi në FC Barcelona. Ish-sulmuesi i PSV Ronaldo gjatë një konferencë për shtyp

Re trajneri Hans Westerhof u zëvendësua, por pas vend vetëm 2 në kampionat një vit më vonë nga Adi de Mos. Pas sezonit 1993-94, tha se që nga viti 1984, duke qëndruar në portë, Hans van Breukelen pensionimin e tij nga futbolli profesional. Me atë u preferuar turmë dhe një interpretues të dhjetë viteve të fundit. Nga Ronald Waterreus dhe Stanley Menzo, shoqata e ka bërë dy Portierë të ri i cili duhet të luftojë për një vend në post. Waterreus i ri mori rrugën e tij, dhe i ruajtur për dhjetë vitet e ardhshme, porta e PSV. Adi de Mos në 1993/94 ishte vetëm i tretë në Eredivisie. Në vitin e tij të dytë ai ishte tashmë në tetor 1994 nga Rijvers Kees dhe zëvendësohet menjëherë pas kësaj nga Dick Advocaat në dhjetor. Me dy sulmues të ri Ronaldo dhe Luc Nilis kemi dashur për të ndërtuar më herë më të mirë. Ronaldo ishte i lartë golashenuesi me 30 gola në kampionat, por PSV bë kërcënim pas Ajax Amsterdam dhe Roda JC Kerkrade përsëri vetëm një palë e tretë. Vit pas shkoi mirë. Ata përfundoi e dyta dhe arriti në Ligën e Kampionëve UEFA hyrjen në gjysmëfinale. 1996/97 ishin interpretues të tilla si Jaap Stam, Filip Koku, Wim Jonk, Luc Nilis, Arthur Numan dhe Boudewijn Zenden në kuadër të PSV. Ata morën kampionatin pas një moti i thatë prapa në Eindhoven. Si rezultat, ai ishte kthyer duke luajtur në hijen e Ajax Amsterdam dhe ishte vetëm dytë. Liga e Kampioneve, pasi ka përfunduar fazën e grupit.

Break pas Kupës së Botës 1998[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për gjithsej 1998 FIFA World Cup gjashtë lojtarët e klubit për ekipin kombëtar të futbollit holandez, janë propozuar. Kështu, PSV vendosur shumica e lojtarëve nga një ekip. Holandisht arriti atë në gjysmë-finale dhe lojtar PSV ngjallur interesin e klubeve të mëdha evropiane të lartë. Për sezonin 1998/99 sapo u kthye nga Andre Oijer Oranje skuadër. Të gjitha kontratat e tjera të nënshkruar për klube të reja. Ekipi u ndryshua nga fytyra e saj. Lojtarë të rinj si Ruud van Nistelrooy u kërkua dhe instaluar. Në ditën e fundit të këtij sezonit, ishte siguruar vendin e tretë. Nga fundi i sezonit dhe traineri Bobi Robson u largua dhe u zëvendësua nga trajneri belg Erik Gerets. Kjo solli me vete nga e tij Brugge Club ish-klubi, Eric Addo dhe mori njerëzve të tjerë të tillë si Mark van Bomel, Johan Vogel dhe veteran Jan Heintze, i cili tashmë veshur 1982-1994 triko e klubit. Ardhurve mundi PSV mirë dhe ishte në gjendje për të festuar 15-titullin e tij të fitojë. Nistelroi ne sulm / Nilis shënoi 48 gola. Në sezonin e mëposhtme, kjo palë për shkak të nisjes Nilis Luc u hodh në erë me Aston Villa. Në Përveç kësaj, van Nistelrooy ra për shkak të lëndimit. Me Mateja Kežman ata gjetën një zëvendësim të mirë, dhe me Kevin Hofland, John de Jong dhe yjeve të tjerë të rinj janë kryer. Në Ligën e Kampioneve ana tjetër, ka për t'u kthyer shpejt për të paketë valixhen. Me vendin e tretë në fazën e grupit, por nuk arriti në raundin e tretë. Ekipi i doli përpara për finalet e tremujorit, ku ekipi më 1 FC Kaiserslautern përmbushur. Ekipi humbi ndeshjen e parë 0-1. Si edhe loja e kthimit u humbur me 0:1, mbështetësit PSV sulmuan vendin. Kampionati Evropian i ka mbuluar me një gjobë. Në Përveç kësaj, Kuq-Bardhë kishte një garë lojë në terren neutral. Lidhja ishte e mbrojti titullin, por na u desh të largohej në verë të vitit 2001 në drejtim të sulmuesin Van Nistelrooy Manchester United. Si zëvendësim Jan Vennegoor of Hesselink nga Twente Enschede ishte kryer. Për herë i njëqindtë numri vetëm tre prej grupit fazën e Champions League është arritur, në mënyrë që Philips kishte për të marrë deri sportive shoqatë për raundin ardhshëm të Kupës UEFA. Atje, ekipi i vetëm mundi Leeds United dhe u takua më pas në krahasim e parë ndërkombëtare të Hollandeze-Hollandeze Feyenoord. Të dyja ndeshjet përfunduan 1-1 dhe vetëm një gjuajtje penalltish vendosur për Feyenoord, e cila është jashtë në rrugë për triumfin e Kupës UEFA mund të mos ndalet. Gjithashtu në ligë për PSV nuk mund të bindur, dhe arriti vetëm vendin e dytë. Bordi dhe tifozët humbur besimin në Eric Gerets dhe ai u lirua në verë 2002.

Kthimin e Hiddink[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për fund mbrapa, si në kampionat, si edhe për të festuar sukseset ndërkombëtare Guus Hiddink ka qenë ktheheni. Ai ka qenë më parë trajner e Koresë së Jugut dhe ishte i habitur gjatë Kupës së Botës Futbollit 2002. Me Park Ji-Sung dhe Lee Young-Pyo, ai solli dy lojtarë me të cilin ai tashmë e dinte nga ekipi kombëtar. Në Përveç kësaj, talentuar Arjen Robben ishte losgeeist nga FC Groningen. Në sezonin e parë pas Hiddink mbrapa kampionatin e fitoi. 2003/04 ne përsëri u desh të largohen nga Ajax plumbit. Guus Hiddink në intervistë.

Por tashmë PSV 2004/05 ishte në forcë ish. Kampionat ishte fituar, dhe për herë të parë ekipin e kualifikuar për raundin e suksesshëm të Champions League, dhe edhe pse si interpretues Ronald Waterreus, Arjen Robben, Dennis Rommedahl dhe Mateja Kežman tashmë në verën e vitit 2004 u largua klubit. Mbrojtës Alex, Heurelho portierin Gomes, dhe sulmues Jefferson Farfan dhe DaMarcus Beasley i PSV ka menaxherëve përsëri blerje të mirë. Në raundin e K.O. ata u takuan Olympique Lyon. Të dyja ndeshjet përfunduan 1-1, kështu që përsëri duhej të pasohet nga një gjuajtje penalltish. Sulmuesi brazilian, Robert konvertohet goditi vendimtare në favor të PSV. Në gjysmë-finale nga AC Milan pritën. Nachdem das Hinspiel 2:0 verloren ging, war man im Rückspiel nahe einer Sensation. Pasi që është tashmë 2-0 në Eindhoven dhe shumë i parë ishte rrafshoi kaq, Massimo Ambrosini goditi në kohë lëndime pas 2-1 hits. Filip Koku goditi pas asaj 3-1, por për shkak të qëllimeve larg portës të ACM kaloi në përfundimtar. Ky sezon ka qenë një nga më të suksesshme në historinë e klubit. Përveç hyrjes në gjysmë Champions League-finalet e kampionatit dhe 18 e tetë sukses Kupa has been fixed. Në verën e vitit 2005, ai tërhoqi master Mark van Bomel forcave, Johann Vogel, Park Ji-Sung, Lee Young-Pyo dhe Vilfred Bouma të klubeve të tjera. Përsëri, ekipi ndeshet me një pushim. Lojtarë me përvojë si Mika Väyrynen, por praktike dhe Timmy Simons ka qenë të përkushtuar dhe të përgatitur për të dhënë këtë lojtarë të talentuar të futbollit si ismael Aissati dhe Ibrahim Afellay. Në këtë sezon ne zbriti në Achtfinale Ligën e Kampionëve para. Edhe titulli u mbrojtur. Në finale të Kupës kundër Ajax Amsterdam, por ne u keq dhe kishte të humbur. Kjo ishte edhe loja e fundit nën drejtimin e Guus Hiddink.

Vitet e fundit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ronald Koeman, ish lojtar në PSV, Hiddink u pasardhësi për sezonin 2006/07. Në Përveç kësaj, në 2006 e Kupës së Botës është organizuan lojtar Edison Mendez, nga Ekuadori, dhe Carlos Salcido, nga Meksika, solli. Me përvojë Jan Wouters dhe Tonny Bruins Slot, stafi stërvitje është zgjeruar. Dy të diplomuarit e Andre Oijer dhe Jan Vennegoor of Hesselink u zëvendësua nga Jan Kromkamp dhe sulmuesi Patrick Kluivert. Fundit nuk mund të mbizotërojë kundër goditës Jefferson Farfán duo lartë dhe Arouna Kone dhe e la klubi pas vetëm një viti. Deri në 33 Match vë klubit Ajax Amsterdam, AZ Alkmaar dhe PSV Eindhoven me 72 pikë të njëjta. Në bazë të dallimeve Qëllimi i AZ ishte në vendin e parë, Ajax, PSV, të dytë dhe të tretë për të pritë pozicion. Me një të fitojë 5-1 ndeshjen e fundit kundër Vitesse Arnhem mori kuq-bardhë mbi hapësirën tryezë e parë. Alkmaar fluffed me një humbje 2:3 kundër Excelsior Rotterdam dhe Ajax shënoi në fitoren e tyre ishte hits jo të mjaftueshme dhe me një diferencë qëllim prapa PSV. Në Ligën e Kampioneve mund të jetë hera e tretë në një rresht në fazën e grupit traversed. Në raundin e parë 1-0 nokaut dhe arriti një barazim 1-1 kundër Arsenalit, e cila ishte e mjaftueshme për kualifikimin e çerek-finale. Atje, ekipi u takua me Liverpool. Me një total prej 0-4 nga jashtëm dhe kthimin këmbën e PSV dështuar. Koeman është kritikuar ashpër nga presidenti për të Schuitema, por mbeti në detyrë. Schuitema u zëvendësua pak kohë nga Jan Reker jashtë si president i shoqatës.

Pas kësaj stine, e majta të fitojë titullin njëzet shtylla kryesore si Filip Koku, Arouna Kone dhe Alex ekipit. Ata lënë boshllëqe të mëdha në oborrin ekip. Mike Zonneveld, Kenneth Perez, Danko Lazović dhe Danny Koevermans ishin të angazhuar t'i vrima si rezultat për të mbushur atë. Nga rërë holandez Kupa e u pezullua pasi Manuel da Kosta për PSV Eindhoven, edhe pse kjo ka pasur ende të vendosur për një bllokohet nga një vit më parë. Traineri Koeman u kap gjithnjë e më shumë në shkëmbimit të zjarrit, kështu që ai në 31 tetor 2007 njoftoi të largohet nga klubi dhe të shkojë në FC Valencia. Stevens si trajner i 1 FC Köln.

Kërko për një trajner të ri doli e vështirë dhe duhet të vihet në prizë shumë kundërshtimeve. Kështu ai ishte asistent i parë që mori Jan Wouters dhe më vonë Sef Vergoossen si një zgjidhje të përkohshme, pozita e shefit të instruktorit. Si një trajner i ri Huub Stevens u futur pastaj në fund, por ekipi mund të marrin deri në verë 2008. Deri në verën e Kenneth Perez kryer pushim dimrit, ekipi u largua dhe u kthye te Ajax. Manuel da Costa u hartuar në të njëjtën kohë për 4.5 million euro për Fiorentina. Në shkurt 2008 Gjoni de Jong tha, në moshën 30 vjeç, të daljes në pension e tij nga futbolli profesional për shkak të një shkelje të vazhdueshme. Edhe pse Eindhoven duhej të luftoj me shumë probleme gjatë kësaj kohe, suksese nuk ishin të mjaftueshme. Edhe pse kemi bërë vetëm atë vendin e 3 në grup fazën e Champions League, por e shtyu për në çerek finalet e Kupës UEFA, ku u duhej të pranojë humbjen në Fiorentina. Titulli i Lidhjes mund të mbrohet kundër herë të katërt radhazi.

Me Gomes Heurelho shkoi në sezonin 2008/09, të preferuar turmë dhe një garantues i suksesit të viteve të fundit. Në mënyrë që të marrin kompensimin e duhur për portierin brazilian, e angazhuar për të Isaksson 1 Suedisë nr Andreas nga Manchester City. Me Jefferson Farfán, i cili shkoi në FC Shalke 04, dhe ismael Aissati ishin shitur ende përpara mbërritjes Stevens 'në shtyllat Eindhoven e mëtejshëm të ekipit. Huub Stevens qëndruar për sezonin 2008/09 si një Wouters asistent Jani, Dwight Lodeweges, Hans Segers dhe Anton Scheutjens në dispozicion. Me Francisco Javier Rodriguez, Erik Pieters, Reimond Manco, Nordin Amrabat dhe Jérémie Bréchet klubit kishte kryer ri-lojtarët që duhet të jetë një përzierje të shëndoshë të të rinjve dhe me përvojë.

Dy ditë para ndeshjes të sezonit 2008/09 ka qenë fitore, "Titulli i projektit të mbrojtjes" u lansuar me sukses. Por shpejt u pasua nga humbja kundër 0:1-AZ Alkmaar seriozitet, dhe pas një bashkëveprim në mes të humbjes dhe fitores, kishte për t'i dhënë ekipit vend të lartë në tabelë dhe shkau poshtë. Fundi i vitit janar 2009 Stevens nxori përfundim logjik nga ky rul-slitë udhëtim dhe përsëri u largua. Në këtë kohë, PSV ishte e pesta në Eredivisie, 15 pikë pas udhëheqësit AZ Alkmaar. Sipas pasardhësi i tij, Dwight Lodeweges përmirësuar ekipi renditet nr 4 i tryezë përfundimtar, që do të thotë, por ende gradën më të ulët të shoqatës që nga viti 1981.

17 prill 2009 u njoftua se Fred Rutten klubit më 1 Do të marrë përsipër në korrik 2009 [1]

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Themelimi epokë

të përkohshme logo

aktual

Stadiumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

PSV Eindhoven luan në shtëpi të saj në ndeshjet e 35.000 spektatorëve të plotë stadiumin Philips (afër stacionit kryesor të trenit Eindhoven). Ngjyrat e ekipit janë të bardha dhe të kuqe, ekip luan me të kuqe-bardhe-vija-vija dhe pantallona këmisha e zezë.

Ndryshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga ajo u lejua në 1982 nga reklamat holandez KNVB federatë këmishë, lojtarët PSV veshin logo ose emrin e Philips në triko. Asnjëherë mos u ka një sponsor të ndryshëm këmishë.

Arritjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Evropian Fituesi Cup: 1988
 • UEFA Cup fitues: 1978
 • Kampionë holandez futbolli (21): 1929, 1935, 1951, 1963, 1975, 1976, 1978, 1986, 1987, 1988, 1989, 1991, 1992, 1997, 2000, 2001, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008
 • Holandisht Cup (8): 1950, 1974, 1976, 1988, 1989, 1990, 1996, 2005
 • Holandez fituesit Super Cup (8): 1992, 1996, 1997, 1998, 2000, 2001, 2003, 2008

Ekzekutiv sezonin 2009/10[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët nr kombësi në shoqatë që klubi e fundit

Portier
 • 1 Andreas Isaksson suedez 2008 Manchester City
 • 21 Bas Roorda Holandë 2007 FC Groningen
 • 31 braziliane Cássio Ramos 2009 Sparta Rotterdam (i huazuar)
 • 41 holandisht Jeroen Zoet 2008 Rinia e mia
Mbrojtjes
 • ? Jago serb Vukoviç 2009 FK Rad Beograd (i huazuar)
 • janar 2 Kromkamp Holandë 2006 FC Liverpool
 • 3 Carlos Salcido 2006 Deportivo meksikan Guadalajara
 • 4 Francisco Rodriguez 2008 Deportivo meksikan ;Guadalajara
 • 14 Erik Pieters 2008 FC Utrecht, Hollandë
 • 23 André Ooijer Blackburn Rovers Holandë 2009
 • 24 holandisht Dirk Ellis 2006 Rinia Privat
 • 25 bullgar Stanislav Manolev 2009 FC Litex Lovech
Midfield
 • 6 Timmy Simons captained FC Bryzh Belgjikë 2005
 • 15 Stijn Wuytens Belgjikë 2009 De Graafschap (i huazuar)
 • 18 Orlando Engelaar Holandë 2009 FC Schalke 04
 • 19 Zhou Haibin 2009 kineze Shandong Luneng
 • 20 Ibrahim Afellay vet 2004 Rinia Hollandisht
 • 22 Ungar 2007 Dzsudzsák Balázs Debreceni VSC
 • 28 të rinjtë Otman Bakkal 2003 Thesarit Hollandisht
 • 36 Funsu Ojo Belgjikë 2008 Rinia e mia
Sulmi
 • 7 Ola Toivonen Suedi 2009 Malmo FF
 • 9 Danko Lazović Vitesse serb 2007
 • 10 Danny Koevermans AZ Alkmaar Holandë 2007
 • 11 Nordin Amrabat VVV Venlo Holandë 2008
 • 16 Stefan Nijland Holandë 2008 FC Groningen
 • 17 Reimond Manco Flag of Peru Peru Venezuela 2009 Willem II Tilburg (i huazuar)

Huazuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Mike Zonneveld, Mbrojtjes (FC Groningen në qershor 2010)
 • Género Zeefuik, sulmues (FC Dordrecht deri në qershor të vitit 2010)

Lojtarë të famshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ibrahim Afellay
 • Eric Gerets
 • Ruud Gullit
 • janar Heintze
 • Mateja Kežman
 • Georg Koch
 • Erwin Koeman
 • Ronald Koeman
 • Luc Nilis
 • Horst Nusbaum (aka Jack White)
 • Arjen Robben
 • Dennis Rommedahl
 • Ronaldo
 • Romário
 • Jaap Stam
 • Søren Lerby
 • Huub Stevens
 • Mark van Bomel
 • Hans van Breukelen
 • Ruud van Nistelrooy
 • Gerald Vanenburg
 • Johann Vogel
 • Boudewijn Zenden
 • Phillip Koku
 • Michael Reiziger
 • Jefferson Farfán

Trajneri Eindhoven[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me PSV trajner Eindhoven, ka qenë periudha 43. Bosi aktuale është nga 1 korrik 2009, ish-trajnerit Fred Rutten Shalke. E njëmbëdhjetë trajnerët janë të huajt. Bobi Robson britanik dhe Sam Wadsworth, Ljubisha jugosllav dhe Bročice Jan holandez Reker dhe Guus Hiddink coached ekip si një i vetëm në dy periudha kohore të ndryshme. Me tetë vjet me radhë, kishte Kees Rijvers vit rresht të gjatë të shërbimit si një udhëheqësi të PSV. Një total prej nëntë vitesh Sam Wadsworth menaxhuar ekip. Kjo, megjithatë, në dy periudha. Kurt Linder ishte 1968-1972 për tani, vetëm gjerman, i cili udhëhoqi ekipin.

 • 1914-1916: Flag of NetherlandsNetherlands Kees Meijnders
 • 1916-1921: Flag of NetherlandsNetherlands Wout Buitenweg
 • 1921-1922: Flag of NetherlandsNetherlands Jan Vos
 • 1922-1926: Flag of Angli Leavy Angli Gjoni
 • 1926-1927: Flag of NetherlandsNetherlands Ben Hoogstede
 • 1927-1928: Flag ÖsterreichsAUT Ignaz Klein
 • 1928-1929: Flag of Klein NetherlandsNetherlands Joop Wentink
 • 1929-1929: Flag of Angli Jack Hall
 • 1935-1938: Flag of Angli Sam Wadsworth
 • 1938-1942: Flag of NetherlandsNetherlands Jan van den Broek
 • 1942-1945: Flag of NetherlandsNetherlands Coen Delsen
 • 1945-1951: Flag of Angli Sam Wadsworth
 • 1951-1952: Flag of NetherlandsNetherlands Harry krye
 • 1952-1956: Flag of Huub de Leeuw NetherlandsNetherlands
 • 1956-1957: Jugosllavia Ljubisha Bročice
 • 1957-1958: Flamuri i Anglisë, Xhorxh Hardwick Angli
 • 1958-1959: Flag of NetherlandsNetherlands Cees van Dijck
 • 1959-1960: Jugosllavia Ljubisha Bročice
 • 1960-1962: Flag of Austria Austrisë Franc Binder
 • 1962-1967: Flag of NetherlandsNetherlands Bram Appel
 • 196700000: Flag of sfr Jugosllavi YugoslaviaSFR Milan Nikoliq
 • 1967-1968: Flag of NetherlandsNetherlands Wim Blokland
 • 1968-1972: Flamuri i Gjermanisë Gjermani Kurt Linder
 • 1972-1980: Flag of NetherlandsNetherlands Rijvers Kees
 • 198000000: Flag of NetherlandsNetherlands janar Reker
 • 1980-1983: Flag of NetherlandsNetherlands Libregts Thijs
 • 1983-1986: Flag of NetherlandsNetherlands janar Reker
 • 1986-1987: Flag of NetherlandsNetherlands Hans Kraay
 • 1987-1990: Flag of NetherlandsNetherlands Guus Hiddink
 • 1990-1992: Flag of Angli Bobby Robson
 • 1992-1993: Flag of NetherlandsNetherlands Hans Westerhof
 • 1993-1994: Flag of NetherlandsNetherlands Mos Ad-de
 • 199400000: Flag of NetherlandsNetherlands Rijvers Kees
 • 1994-1998: Flag of NetherlandsNetherlands Dick Advocaat
 • 1998-1999: Flag of Angli Bobby Robson
 • 1999-2002: Flag of Eric Gerets Belgjikë Belgjikë
 • 2002-2006: Flag of NetherlandsNetherlands Guus Hiddink
 • 2006-2007: Flag of NetherlandsNetherlands Ronald Koeman
 • 200700000: Flag of NetherlandsNetherlands Wouters janar
 • 200800000: Flag of NetherlandsNetherlands Sef Vergoossen
 • 2008-2009: Flag of NetherlandsNetherlands Huub Stevens
 • 200900000: Flag of NetherlandsNetherlands Dwight Lodeweges
 • 2009-0000: Flag of NetherlandsNetherlands Fred Rutten

Dokumentet individuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. Transfermarkt.de ↑: Rutten trajnuar në sezonin e ardhshëm, PSV Eindhoven

 • Faqja zyrtare e PSV Eindhoven (anglisht)