Malmö FF

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Malmö FF
Pseudonimi(et)Të kaltërtit
Themeluar24 shkurt 1910
StadiumiSwedbank Stadion
Kapaciteti24,000 vende
PronariFlamuri Håkan Jeppsson
TrajneriFlamuri Allan Kuhn
LigaAllsvenskan
20201
Uebfaqja[[1] Uebfaqja e klubit]
Home colours
Away colours

Malmö FF është klub suedez dhe klubi me më shumë trofe të fituar. Është i vetmi klub prej klubeve të Skandinave që ka shku deri në finale në Kupën evropiane. Ky klub u themelua në vitin 1910. Ngjyrat e veshjes janë të bardha dhe të kaltërta. Håkan Jeppsson është presidenti i tanishëm, i cili u zgjodh nga viti 2010. Sipas vitit 2015, Malmö FF është klubi më i pasur në Suedi.

Stemat dhe ngjyrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pseudonimi i kësaj klubi është "Të kaltërtit", për shkak ngjyrës së veshjes. Lojtarët veshin këmisha të kaltërt dhe të bardhë, pantallona të bardha dhe çorapet e kaltërta. Kur lojtarët janë mysafirë, ata veshin këmisha të kuqe dhe të bardhë, pantallona të shkurta me ngjyrë të zezë dhe çorape të kuqe.

Stemat e klubit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stema e parë ishte me ngjyrë të zezë dhe të bardhë në vitin 1910. Stema e dytë ishte me ngjyrë të kuqe dhe të bardhë në vitin 1920.

Stadiumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stadiumi në vitin 2009

Stadiumi i parë i Malmö FF ishte "Malmö IP". Lojtarët kanë luajtur në këtë stadium prej vitit 1910 e deri në vitin 1958. Stadiumi i tanishëm është "Swedbank Stadion" me kapacitet 24.000, 18.000 ulëse (skuadrat suedeze) dhe 21.000 ulëse (skuadrat ndërkombëtarë).

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Malmö FF në ligën evropiane 2011-12

Klubi sipas 8 janar 2016-tës.

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Flag of Sweden.svg Pt Johan Wiland
2 Flag of Sweden.svg Mb Pa Konate
3 Flag of Sweden.svg Mb Anton Tinnerholm
5 Flag of Sweden.svg Mf Erdal Rakip
6 Flag of Sweden.svg Mf Oscar Lewicki
8 Mf Enoch Kofi Adu
9 Flag of Sweden.svg Sm Markus Rosenberg (kapiten)
10 Flag of Sweden.svg Mf Guillermo Molins
11 Flag of Albania.svg Sm Agon Mehmeti
13 Mb Yoshimar Yotún
14 Flag of Sweden.svg Mf Erik Andersson
15 Flag of Poland.svg Mf Paweł Cibicki
17 Flag of Sweden.svg Mb Rasmus Bengtsson
18 Flag of Sweden.svg Mf Petar Petrović
19 Flag of Norway.svg Mf Magnus Wolff Eikrem
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
20 Flag of Montenegro.svg Mf Vladimir Rodić
21 Flag of Iceland.svg Mb Kári Árnason (zv.kapiten)
22 Flag of Sweden.svg Mf Tobias Sana
23 Flag of Norway.svg Mf Jo Inge Berget
25 Mb Felipe Carvalho
26 Flag of Norway.svg Mb Andreas Vindheim
27 Flag of Sweden.svg Pt Zlatan Azinović
29 Flag of Sweden.svg Pt Fredrik Andersson
30 Flag of Sweden.svg Pt Marko Johansson
31 Flag of Sweden.svg Mb Franz Brorsson
32 Flag of Sweden.svg Mf Mattias Svanberg
33 Flag of Sweden.svg Sm Teddy Bergqvist
35 Flag of Sweden.svg Mf Piotr Johansson
Flag of Sweden.svg Mb Johan Hammar
Sm Benjamin Fadi

Lidhja e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]