Boca Juniors

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Boca Juniors
Boca Juniors 2012.svg
Emri i plotë Club Atlético Boca Juniors
Nofka Xeneizes (Genoese)
La Mitad Más Uno (Half Plus One)
Themeluar 3 Prill 1905 (1905-04-03) (113 vite më parë)
Arena Estadio Alberto J. Armando
(La Bombonera),
La Boca, Buenos Aires
(Kapaciteti: 49,000)
Presidenti Flag of Argentina.svg Daniel Angelici
Menaxheri Flag of Argentina.svg Guillermo Barros Schelotto
Liga Primera División
2016 Inicial 10th
Webfaqja Faqja zyrtare e klubit
Ngjyrat si nikoqir
Ngjyrat si mysafir
Ngjyrat e treta

Boca Juniors është një klub argjentinas i cili e ka selinë ne Buenos Aires. Kjo skuadër është krijuar me 3 prill 1905.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Krijimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Fotoja e pare e regjistruar dhe e marre ne vitin 1906 pas fitores se Copa Reformista.

Me 3 prill 1905, 5 djem Italian nga Genova u takuan sebashku me qëllimin për te krijuar një skuadër. Shtëpia ku u organizua takimi ishte ne shtëpinë e Esteban Bagliettos. Katër njerëzit e tjerë qe more pjese ishin : Alfredo Scarpatti, Santiago Sana dhe vëllezërit Juan dhe Teodoro Farenga.

Baglietto, Sana dhe Scarpatti kishin marre mësime futbolli nga Patrick "Paddy" McCarthy qe ishte një futbollist irlandez dhe boksier. Ai mbërriti ne Argjentine ne vitin 1900 dhe i mësoi teknikat sportive fëmijëve emigrant. Ai ishte gjithashtu një anëtar i komisionit komunal te sporteve ne Buenos Aires.

Babai i Baglietto i largoi djemtë e tij nga shtëpia ne mënyre për te vazhduar projektin e krijimit te klubit ne Plaza Solís e cila njihet si vendi ku u themelua Boca Juniors.

Disa anëtare themelues te rëndësishëm ishin : Arturo Penney, Marcelino Vergara, Luis Cerezo, Adolfo Taggio, Giovanelli, Donato Abbatángelo, Bertolini. Përdorimi i gjuhës angleze për krijimet e klubeve ishte e zakonshme.

Koha Amator e[redakto | redakto tekstin burimor]

Skuadra e Boca Juniors ne vitin 1908.