Kombëtarja argjentinase e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Argjentina
[[Skeda:|170px|center]]
Federata Federata Argjentinase e Futbollit
Konfederata CONMEBOL (Amerika e Jugut)
Trajneri Lionel Scaloni
Kapiteni aktual Lionel Messi
Golashënuesi Lionel Messi (65)
Stadiumi El Monumental
FIFA (kodi) ARG
FIFA (rangu) 12
Pozita më e lartë 1 (Mars 2007, Tetor 2007-Qershor 2008, Korrik-Tetor 2015, Prill 2016-Prill 2017)
Pozita më e ulët 8 (2002)
Elo (Rangu) 12
Pozita më e lartë 1 (Korrik 2007, Maj-Korrik 2017)
Pozita më e ulët 26 (Qershor 1990)
Brenda
Jashtë
Loja e parë ndërkombëtare

Flamuri Uruguaji 2–3 Argjentina Flamuri
(Montevideo, Uruguaji; 16 Maj 1901)
Fitorja më e madhe

Flamuri Argjentina 12–0 Ekuadori Flamuri
(Montevideo, Uruguaji; 22 Janar 1942)
Humbja më e madhe

Flamuri Çekosllovakia 6–1 Argjentina Flamuri
(Helsingborg, Suedi; 15 Qershor 1958)
Flamuri Bolivia 6–1 Argjentina Flamuri
(La Paz, Bolivia; 1 Prill 2009)
Kupa e Botës
Pjesëmarrja 17 (Filluar më 1930 )
Rezultati më i mirë Kampionë (1978, 1986)
Kombëtarja argjentinase e futbollit 1964
Daniel Passarella
Kombëtarja argjentinase e futbollit 2018

Kombëtarja argjentinase e futbollit (Spanjisht: Selección de fútbol de Argentina) përfaqëson Argjentinënfutboll dhe kontrollohet nga Federata Argjentinase e Futbollit, organi qeverisës i futbollit në Argjentinë. Stadiumi i Argjentinës është Estadio Monumental Antonio Vespucio Liberti në Buenos Aires.

La Selección (kombëtarja), të njohur gjithashtu si Albicelestes, kanë luajtur në pesë finale të FIFA Kupës së Botës, përfshirë edhe finalen e parë në 1930, ku ata u mposhtën 4–2 nga Uruguaji. Argjentina fitoi trofeun e parë në vitin 1978, duke mposhtur në kohën shtesë Holandën me rezultatin 3–1. Ata fituan sërisht në 1986 me në triumf 3–2 kundër Gjermanisë Perëndimore, në një turnament të udhëhequr nga Diego Maradona. Argjentina arriti një tjetër finale në edicionin e rradhës katër vite më vonë, por u mposhtën me rezultatin 1–0 nga Gjermania Perëndimore falë një penalltie polemizuese në minutën e 87të. Argjentina, e udhëhequr nga Lionel Messi, arriti një tjetër finale në vitin 2014, por u mposhtën sërisht nga Gjermania 1–0 gjatë kohës shtesë. Trajnerët fitues të Kupës së Botës me Argjentinën janë César Luis Menotti (1978) dhe Carlos Bilardo (1986).


  • Albicelestes – Bardhe e Blu
  • Asociación del Fútbol Argentino – Shoqata Argjentinase e futbollit
  • Konfederata – CONMEBOL(Amerika e Jugut)
  • Trajneri – Diego Maradona
  • Kapiteni – Javier Mascherano
  • Golashenuesi me i mire – Batistuta
  • Stadiumi – El Monumental Estadio
  • Kodi - ARG

Ekipi kombëtar i futbollit është Argjentinë dhe kontrollohet nga Shoqëria Argjentinase Futbollit (AFA). Argjentina ka fituar me shume trofe ndërkombëtare se ndonjë ekip kombëtar - 19, një rekord të përbashkët me Uruguai.

Argentina is one of the most successful national football teams in the world, and is currently eighth in the FIFA world rankings.[2] The team has twice won the FIFA World Cup, in 1978 and 1986 .

Argjentina është një nder ekipet kombëtare të futbollit më të suksesshmet në botë, dhe është aktualisht e teta në renditjen e FIFA-s botërore. Kjo skuadër ka fituar dy herë Kupën e Botës FIFA, në 1978 dhe 1986. Argentina has won the Copa América 14 times, a record shared with Uruguay, won the Confederations Cup in 1992 and the Olympic Football Tournament in 2004 and 2008. Argjentina ka fituar Kupen Amerika 14 herë, një rekord të përbashkët me Uruguaj, gjithashtu fitoi Kupën e konfederata në 1992 dhe Turneun Olimpik te Futbollit në 2004 dhe 2008. Argjentina dhe Franca janë vemet ekipet kombëtare të cilat kanë fituar tre titujt më të rëndësishme qe njihen nga FIFA: Kupën e Botës, Kupën e konfederata, dhe Turneu Olimpik. The Keto te dyja skuadra kanë fituar edhe kampionatet e tyre respektive kontinentale (Kupën Amerika për Argjentinën, dhe Kampionati Evropian i Futbollit Kampionati për Francën).

Rekorde ne Kupen e Botes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

La Selección, i njohur edhe si Albicelestes (Bardhe e blute), është shfaqur në katër finalet e Kupës së Botës, duke përfshirë finale e parë në 1930, të cilën humbi 4-2 në Uruguaj. Argjentina fitoi në finale e ardhshëm në 1978, duke mposhtur Holandë 3-1. . Argjentina, e udhëhequr nga Diego Maradona fitoi përsëri në 1986, një fitore 3-2 ndaj Gjermanisë Perëndimore. Finalja e fundit e Kupës së Botës ishte në 1990, të cilat ata e humbën 1-0 në Gjermani nga një goditje dënimi shumë të diskutueshme. Menaxheret argjentinas qe kane fituar Kupën e Botes jane César Luis Menotti në 1978, dhe Karlos Bilardo në vitin 1986.

Argjentina ka qenë shumë e suksesshme në Kupën e Amerikës duke fituar atë katërmbëdhjetë herë dhe gjithashtu duke fituar edhe Kampionatin e Amerikës Latine në vitin 1941, 1945 dhe 1946. Ekipi gjithashtu fitoi konfederata FIFA-Kupa e Kupës Kirin, si në 1992, dhe një ekip Argjentina (me vetëm tre lojtarë mbi 23 vjeç të përfshirë në skuadër) fitoi turnet Olimpiadën të futbollit në Athinë 2004 e Pekin 2008.

Argjentina fitoi edhe gjashtë nga katërmbëdhjetë garat e futbollit në Lojërat Pan Amerikan, duke fituar në 1951, 1955, 1959, 1971, 1995 dhe 2003. Në mars 2007, Argjentina arriti pozicionin me të lartë ne Renditjen Botërore te FIFA-as për herë të parë. World Cup 2006 Kupa e Botes 2006

Argjentina ishte eliminuar në fazën e grupeve ne Kore / Japani ne Kampionatin Botëror 2002 edhe pse ata kishin qenë ndër favoritete turneut. Tani pritej një performancë më e mirë në Gjermani 2006.

Argjentinë e kualifikuar për fazat eliminuese fiton mbi Bregu i Fildishtë (2-1) dhe Serbinë e Malin e Zi (6-0), dhe një barazim 0-0 me Holandë.

Në raundin e gjashtëmbëdhjetë, Argjentina mundi Meksikë 2-1 në kohë shtesë, golin e fitores nga Maxi Rodriguez dhe ne një sondazh te organizuar doli si goli me i bukur i Kupës së Botës.

Ne tremujorin e fundit, ata humbën 4-2 pas një shkëmbim zjarri kundër ushtrive Gjermanie pas një barazimi 1-1. Një përleshje shpërtheu midis Argjentinës dhe Gjermaneve pas përfundimit te lojës. Zëvendësues i papërdorur Leandro Cufré ishte dërguar jashtë për goditje të Mertesacker, ndërsa Maxi Rodríguez goditi Bastian Schweinsteiger nga prapa. Pas një hetimi të dëshmive video, FIFA dha rezultatin përfundimtar 4-2 dhe pezulloi Cufre. Torsten Frings i Gjermanisë ishte pezulluar për ndeshjen gjysmëfinale për goditjen ndaj Julio Ricardo Cruz.

Menjëherë pas eliminimit, trajneri Jose Pekerman dha dorëheqjen nga posti i tij. AFA caktoi Alfio Basile, i cili kishte udhëhequr kombëtaren më parë gjatë Kupës së botës 1994 Kupa Amerika 2007

Argjentina fitoi të treja ndeshjet në fazën e grupeve, duke mposhtur Shtetet e Bashkuara, Kolumbine dhe Paraguajin. Pas fitore bindëse me Perune dhe Meksiken në fazen gjysëm finale, ata ishin të favorizuar për të mposhtur Brazilin në finale, por u mundën 0-3.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]