Copa América 2007

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kupa e Amerikës Larine 2007

Campeonato Sudamericano Copa América 2007, i njohur thjesht si Copa América 2007 ose 2007 Copa América Venezuela, ishte edicioni i 42-të i Copa América, kampionati i Amerikës së Jugut për ekipet e shoqatës ndërkombëtare të futbollit.  Gara u organizua nga CONMEBOL, organi qeverisës i futbollit të Amerikës së Jugut, dhe u mbajt midis 26 qershorit dhe 15 korrikut në Venezuela, e cila priti turneun për herë të parë. Gara u fitua nga Brazili (ata ishin gjithashtu kampionë në mbrojtje), i cili  mundi Argjentinën 3–0 në finale.[2]Meksika zuri vendin e tretë duke mundur Uruguain 3–1 në ndeshjen e vendit të tretë.  Kështu Brazili fitoi të drejtën për të përfaqësuar CONMEBOL[3] në Kupën e Konfederatave FIFA 2009.[4]