Lionel Messi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lionel Messi

Messi në Kupën e Botës 2018
Të dhënat vetjake
Emri i plotëLionel Andrés Messi Cuccittini[1]
Datëlindja (1987-06-24) 24 qershor 1987 (36 vjeç)
VendlindjaRosario, Santa Fe, Argjentinë
Gjatësia1.70 m (5 ft 7 in)[2]
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Inter Miami
Numri10
Karriera me të rinjtë
1992–1995Grandoli
1995–2000Newell's Old Boys
2000–2003Barcelona
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2003–2004Barcelona C10(5)
2004–2005Barcelona B22(6)
2004–2021Barcelona520(474)
2021–2023Paris Saint-Germain58(22)
2023–Inter Miami0(0)
Karriera ndërkombëtare
2004–2005Argjentina U2018(14)
2007–2008Argjentina U235(2)
2005–Argjentina172(98)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 2 shkurt 2020
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 18 nëntor 2019

Lionel Andres Messi Cuccittini (Spanjisht: [ljoˈnel anˈdɾes ˈmesi]; lindur më 24 qershor 1987) është një futbollist profesionst argjentinas i cili luan si sulmues për klubin amerikan Inter Miami dhe kombëtaren argjentinase, ku është edhe kapiten.

I konsideruar shpesh si lotjari më i mirë i botës dhe nga shumë si më i miri i të gjitha kohërave,[3][4][5][6] Messi ka fituar Topin e Artë tetë herë, një rekord unik, katër prej të cilave rresht si dhe gjashtë Këpuca të Artë Evropiane, një rekord. Ai e ka shpenzuar të gjithë karrierën si profesionist te Barcelona, ka fituar plot 32 trofe, një rekord në klub: ai ka fituar dhjetë La Liga, katër tituj të UEFA Ligës së Kampioneve dhe gjashtë Copa del Rey. Një golashënues fantastik dhe organizator krijues, Messi mban rekordin si golashënuesi më i mirë në La Liga dhe në pesë kampionatet kryesore të Evropës (416), në një sezon të vetëm të La Ligas (50), në një sezon në Evropë (73), në një vit kalendarik (91) dhe në El Clásico. Përveç kësaj, ai ka shënuar tetë hat-trick (tre ose më shumë gola) në Ligën e Kampioneve, një rekord, dhe si ka më shumë asiste në La Liga (166) dhe Copa América (11). Ai ka shënuar 671 gola zyrtar me klubin dhe kombëtaren.

I lindur dhe i rritur në qendër të Argjentinës, Messi u diagnostifikua me mungesë të hormoneve të rritjes. Në moshën 13 vjeç, ai u zhvendos në Spanjë për t'u bashkuar me Barcelonën, që pranoi për të paguar shpenzimet për trajtim mjekësor. Pasi bëri një përparim të shpejtë në skuadrat zinxhir të akademisë së Barcelonës, Messi bëri debutimin e tij zyrtar me ekipin e parë në moshën 17 vjeç në tetor 2004. Pavarësisht se dëmtohej shpesh në fillimet e karrierës, ai u bë një lojtar thelbësor për ekipin brënda tre viteve të ardhshme, duke përfunduar si finalist për çmimet Topi i Artë dhe FIFA Lojtari Botëror i Vitit në vitin 2007, një rezultat që e përsëriti edhe një vit më pas. Fushata e parë pa dëmtime erdhi në sezonin 2008–09, ku ai ndihmoi Barcelonën të fitonte tripletën e parë të futbollit spanjoll. Në moshën 22 vjeç, Messi fitoi Topin e Artë 2009 dhe FIFA Lojtari Botëror i Vitit 2009 me një diferencë rekord votash.

Tre sezonet e ardhshme ishin shumë të suksesshëm për Messin, që fitoi Topin e Artë edhe tre herë të tjera. Gjatë sezonit 2011–12, ai vendosi rekordin në La Liga dhe Evropë për numrin e golave të shënuar në një sezon, si dhe u bë golashënuesi më i mirë i Barcelonës në kompeticionet zyrtare në mars 2012. Në dy sezonet në vazhdim, Messi përfundoi i dyti në garën për Topin e Artë mbrapa portugezit Cristiano Ronaldo, rivalit të tij të perceptuar. Messi rifitoi formën e tij më të mirë në sezonin e 2014-2015-ës, duke thyer rekordin për numrin e golave në La Liga dhe Ligën e Kampioneve në nëntor 2014,[note 1] duke udhëhequr Barcelonën drejt një triplete të dytë historike.

Në nivel ndërkombëtar, Messi është golashënuesi më i mirë në historinë e Argjentinës. Me të rinjtë, ai fitoi FIFA Kampionatin Botëror të të rinjëve 2005, duke fituar Këpucën e Artë si golashënuesi më i mirë dhe Topin e Artë si lojtari më i mirë, si dhe medaljen e artë olimpikeLojërat Olimpike 2008. Stili i tij i lojës si një driblues këmbëmajtë solli krahasime me bashkatëdhetarin Diego Maradona, i cili e shpalli talentin si pasardhësin e tij. Pasi debutoi me ekipin e parë në gusht 2005, Messi u bë lojtari më i ri që luan dhe shënon në FIFA Kupën e Botës gjatë edicionit 2006, si dhe arriti edhe finalen e Copa América 2007, ku u shpall edhe lojtari i ri më i mirë i turnamentit. Si kapiteni i ekipit që nga gushti 2011, ai udhëhoqi ekipin në tre finale rresht: në Kupën e Botës 2014, ku ai fitoi Topin e Artë si lojtari i turnamentit, si dhe edicionet 2015 dhe 2016Copa América. Pasi deklaroi tërheqjen nga kombëtarja në vitin 2016, Messi ktheu vendimin e tij dhe i siguroi Argjentinës kualifikimin në Kupën e Botës 2018.një vend i tretë në Copa América 2019, dhe fitoi Copa América 2021,dhe boterorin e 2022-it. ndërsa fitoi çmimin Topin e Artë dhe Këpucën e Artë për këtë të fundit. Kjo arritje do ta shihte atë të merrte Topin e Artë të shtatë rekord në vitin 2021. Në vitin 2022, ai drejtoi vendin e tij për të fituar Kampionati Botëror i Futbollit 2022, për të cilën fitoi Topin e Artë për herë të dytë rekord dhe theu rekordin për më shumë paraqitjet në turnetë e Kupës së Botës me 26 ndeshje të luajtura. Messi ka mbështetur kompaninë e veshjeve sportive Adidas që nga viti 2006. Sipas France Football, ai ishte futbollisti më i paguar në botë për pesë nga gjashtë vitet midis 2009 dhe 2014 dhe u rendit sportisti më i paguar në botë nga Forbes në 2019 dhe 2022. Messi ishte ndër 100 njerëzit më me ndikim të Time në botë në 2011 dhe 2012. Në shkurt 2020, ai u nderua me çmimin Laureus World Sportsman of the Year, duke u bërë kështu futbollisti i parë dhe atleti i parë i sportit ekipor që fitoi çmimin. Më vonë atë vit, Messi u bë futbollisti i dytë dhe atleti i dytë i sportit ekipor që tejkaloi 1 miliard dollarë fitime në karrierë.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lionel Andrés Messi ka lindur më 24 qershor 1987 në Rosario dhe është fëmija i tretë nga katër të Jorge Messit, një drejtues i një fabrike çeliku dhe Celia Cuccittini, një puntore në një fabrikë të prodhimit të magnetëve. Ai ka origjinë italiane dhe spanjolle nga ana e babait, pasi stërgjyshërit e tij janë emigrantë nga rajoni Marke, kurse nga ana e mamasë ka origjinë katalanase, megjithatë, ai ka më së shumti origjinë italiane.[7] I rritur në një familje të lidhur dhe të dashuruar pas futbollit, pasioni i tij për futbollin nisi në moshë të hershme, ku ai luante vazhdimisht me vëllezërit e tij më të mëdhenj, Rodrigo dhe Matías, dhe me kushurinjtë Maximiliano dhe Emanuel Biancucchi, të cilët në të ardhmen u bënë futbollist profesionist.[8] Në moshën katër vjeç ai u bë pjesë e klubit lokal Grandoli, që trajner kishte babain e tij, edhe pse ndikimi më i madh për të nisur futbollin erdhi nga gjyshja e tij nga ana e nënës, Celia, e cila e shoqëronte atë në stërvitje dhe ndeshje.[9] Ajo vdiq pak pas ditëlindjes së tij të 11të dhe pati një ndikim të rëndë te Messi; që nga ajo kohë, si një katolik i devotshëm, ai ka festuar golat e tij duke drejtuar gishtat tregues drejt qiellit në shenjë homazhi për gjyshen e tij.[10][11]

"Kur e shihje atë mendoje: ky fëmij nuk mund të luaj me top. Ai është xhuxh, shumë i brishtë dhe shumë i vogël. Por menjëherë do ta kuptosh që ai ka lindur ndryshe dhe se ai ishte një fenomen që do të bëhej diçka mbreslënëse."

—Trajneri i të rinjëve të Newell's Old Boys Adrián Coria duke treguar përshtypjen e tij të parë për 12 vjeçarin Messi.[12]

Messi është një tifoz i madh i klubit Newell's Old Boys, me të cilën u bashkua kur ishte gjashtë vjeç. Gjatë gjashtë viteve në klub, ai shënoi rreth 500 gola si antar i "The Machine of '87", një ekip të rinjsh pothuajse i pamposhtur i emëruar për vitin e lindjes së lojtarëve, që vazhdimisht argëtoi shikuesit me numrat me topin gjatë pjesës së parë të ndeshjeve të luajtura si vendas.[13][14] Megjithatë, në moshën 10 vjeç, karriera e tij si futbollist u vu në rrezik kur ai u diagnostifikua me mungesë të hormonit të rritjes. Për shkak se sigurimi shëndetsor i babait të tij mund të mbulonte vetëm për dy vite mjekimin, që kushtonte të paktën 1,000 $, Newell ra dakord të kontribojë, por më pas nuk e mbajti premtimin.[15][16] Ai më pas u vëzhgua nga klubi i Buenos Aires, River Plate, që kishte në përbërje idhullin e Messit, organizatorin Pablo Aimar, por as ata nuk kishin mundësi financiare për të investuar për shkak të krrizës ekonomike.[17][18] Idhulli tjetër i tij në aspektin e shënimit të golave ishte Ronaldo, të cilin Messi e ka quajtur "sulmuesi më i mirë që ka parë".[19]

Messi u bë pjesë e akademisë së Barcelonës, La Masia, në moshën 13 vjeç.

Familja Messi kërkonte që Leo të bënte një provë te Barcelona në shtator 2000, pasi ata kishin të afërm në Katalojnë. Drejtori sportiv i ekipit të parë Charly Rexach kërkoi të firmoste me të menjëherë, por drejtuesit ngurruan; në atë kohë, ishte shumë e pazakontë që klubet evropiane të firmosnin me lojtarë të huaj në një moshë aq të vogël. Barcelona mori ultimatumin e fundit më 14 dhjetor për të provuar seriozitetin e tyre, dhe Rexach, pa letër në dorë, i ofroi një kontratë në një pecetë letre.[17][20] Në shkurt 2001, familja e tij u zhvendos në Barcelonë, ku ata filluan të jetonin në një apartament afër stadiumit Camp Nou. Gjatë vitit të parë në klub, Messi luajti shumë pak me Infantiles për shkak të një problemi me Newell në lidhje me transferimin; për shkak të kësaj, ai mund të luante vetëm në ndeshje miqësore dhe në ligën katalanase. Duke mos mundur dot të luante futbolli, Messi e pati të vështirë të përshtatej në ekip; ai ishte i rezervuar dhe shumë i qetë duke bërë që shokët e skuadrës të mendonin se ai ishte memec. Jashtë futbollit, ai vuajti nga largësia që kishte nga shtëpia e tij pasi mamaja e tij u kthye në Rosario me vëllezërit dhe motrën e tij të vogël, María Sol, duke bërë që në Barcelonë ai të jetonte vetëm me babain.[13][20][21]

Pas një viti në akademinë e të rinjëve të klubit, La Masia, Messi më në fund u regjistrua në Federatën Mbretërore Spanjolle të Futbollit (RFEF) në shkurt 2002. Tani që kishte mundësi të luante në të gjitha kompeticionet, Messi arriti të krijonte miqësi me të gjithë shokët e skuadrës, ku mes të cilëve ishin edhe Cesc Fàbregas dhe Gerard Piqué.[22] Pasi mbaroi mjekimin për kurimin e hormonit të rritjes në moshën 14 vjeç,[23] Messi u bë një lojtar i rëndësishëm i "Baby Dream Team", ekipi i të rinjëve më i mirë i të gjitha kohërave i Barcelonës. Gjatë sezonit të tij të parë të plotë (2002–03), ai ishte golashënuesi më i mirë me 36 gola në 30 ndeshje për Cadetes A, e cila fitoi në mënyrë surprizë një tripletë ku përfshiheshin kampionati dhe kupa e Spanjës dhe Katalonjës.[22][24] Finalja e Kupës së Katalonjës, e fituar nga ekipi me rezultatin 4–1 kundër Espanyol, u bë e njohur në klub si partido de la máscara, finalja e maskës. Një javë pasi kishte thyer mollëzën e faqes në një ndeshje kampionati, Messi u lejua të luante si titullar vetëm nëse do të mbante një maskë plastike mbrojtëse; Messi u ndje i penguar nga maska që në fillim, duke e hequr shpejtë dhe më pas shënoi dy gola në 10 minuta para se të zëvëndësohej.[25] Në përfundim të sezonit, ai mori një ofertë për t'u bashkuar me Arsenalin, oferta e parë nga një klub i huaj, por edhe pse Fàbregas dhe Piqué u larguan për në Angli, Messi vendosi të qëndronte te Barcelona.[20][26][27]

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barcelona[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2003–2005: vendosja ne ekipin e pare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Duket sikur ai ka gjithë jetën që luan me neve"."

—Ndihmës trajneri i Barcelonës në atë kohë Henk Ten Cate për debutimin e Messit me ekipin e parë.[28]

Gjatë sezonit 2003–04, i katërti për Messin si lojtar i Barcelonës, ai ngjiti rangjet e klubit me shpejtësi, duke debutuar për pesë ekipe në një sezon që ishte një rekord. Pasi u shpall lojtari i turnamentit në katër kompeticione ndërkombëtare para-sezonale me Juveniles B, ai luajti vetëm një ndeshje zyrtare me ekipin para se të promovohej tek Juveniles A, ku shënoi 18 gola në 11 ndeshje.[29] Messi ishte një nga disa lojtarë të rinj të thirrur për të forcuar ekipin e parë që ishte zbrazur nga pauza e kombëtareve. Anësori francez Ludovic Giuly shpjegoi se si i riu Messi ra në syrin e trajnerit Frank Rijkaard gjatë një seance stërvitore me ekipin e parë: "Ai na shkatërroi të gjithëve ne... Ata të gjithë po i gjuanin atij për të shmagur poshtërimin nga ky djalosh, por ai vetëm çohej dhe luante. Ai mund të driblonte katër lojtarë dhe të shënonte. Edhe qëndër-mbrojtësit titullar të ekipit të parë ishin nervozë. Ai ishte një alien."[30] Në moshën 16 vjeç, katër muaj e 23 ditë, ai bëri debutimin e tij duke hyrë si zëvëndësues në minutën e 75të gjatë miqësores kundër PortosJosé Mourinhos më 16 nëntor 2003.[20][31] Messi bëri një performancë pozitive, duke krijuar dy mundësi për gol dhe duke pasur një gjuajtje në kuadrat, impresionoi stafin teknik, dhe ai më pas filloi duke u stërvitur me ekipin rezervë të klubit, Barcelona B, dhe çdo javë me ekipin e parë. Pas seancës së tij të parë stërvitore me ekipin e parë, ylli i ri i Barcelonës Ronaldinho, i tha shokëve se Messi mund të bëhej një lojtarë më i madhë se dhe vet ai. Ronaldinho më pas u bë shok me Messin, duke e quajtur "vëlla i vogël", e cila masivisht e lehtësoi tranzicionin e tij në ekipin e parë.[32]

Messi, në moshën 18 vjeçare, duke luajtur kundër Málagës në vitin 2005.

Për të fituar më shumë përvojë, Messi ju bashkua edhe Barcelonës C përveç Juveniles A, duke luajtur ndeshjen e parë për ekipin e tretë më 29 nëntor. Ai ndihmoi ekipin ti shpëtonte rënjes nga Tercera División, duke shënuar pesë gola në dhjetë ndeshje, përfshirë edhe një tregolësh në tetë minuta gjatë një ndeshje të Copa del Rey gjatë kohës që po markohej nga Sergio Ramos i Seviljes. Progresi i tij u pasua edhe nga kontrata e parë si profesionist, e cila erdhi më 4 shkurt 2004, e cila do të zgjaste deri në vitin 2012 dhe kishte një klauzolë blerjeje prej 30 milion €. Një muaj më vonë, më 6 mars, ai debutoi me Barceloën B në një ndeshje të Segunda División B, dhe klauzola e tij u rrit automatikisht në 80 milion €, Ai luajti pesë ndeshje me ekipin B por nuk shënoi.[33] Fizikisht ai ishte më i dobët se kundërshtarët e tij, që ishin më të vjetër dhe të gjatë, duke bërë që në stërvitje ai të punonte me rritjen e muskujve dhe forcës së përgjithshme për të mundësuar shmangien e mbrojtësve. Nga fundi i sezonit, ai u rikthye në të dy ekipet e të rinjëve, duke ndihmuar Juveniles B të fitonin ligën. Ai e përfundoi sezonin duke shënuar për katër nga pesë ekipet që luajti me një sasi prej 36 golash në të gjitha kompedicionet zyrtare.

Gjatë sezonit 2004–05, Messi ishte një titullar i garantuar për ekipin B, duke luajtur 17 ndeshje gjatë sezonit dhe shënuar në gjashtë raste.[34] Messi nuk ishte thirrur në skuadrën e parë ë nga debutimi i tij në nëntorin e kaluar, por në tetor 2004, lojtarët i kërkuan trajnerit Frank Rijkaard të promovonte Messin. Me Ronaldinhon që luante në krahun e majtë, Rijkaard lëvizi Messin nga pocizioni i tij natyral në krahun e djathtë (fillimisht kundër dëshirës së lojtarëve), duke i lejuar atij të priste në qëndër dhe të godiste me këmbën e majtë dominuese.[35] Messi bëri debutimin e tij në kampionat më 16 tetor kundër Espanyolit, duke hyrë si zëvëndësues në minutën e 82të.[20] Në moshën 17 vjeç, tre muaj e 22 ditë, Messi u bë në atë kohë si lojtari më i ri që luan një ndeshje zyrtare për Barcelonën.[32] Si një lojtar zëvëndësues, ai luajti 77 minuta në nëntë ndeshje për skuadrën e parë, përfshirë edhe debutimin e tij në UEFA Ligën e Kampioneve kundër Shakhtar Donetsk.[34][36] Ai shënoi golin e parë me ekipin e parë më 1 maj 2005 kundër Albacetes falë një asisti të Ronaldinhos – duke u bërë – në atë kohë golashënuesi më i ri i klubit.[37] Barcelona, nën sezonin e dytë nën drejtimin e Rijkaard, fitoi kampionatin për herë të parë pas gjashtë vitesh.[38]

2005–2008: Duke fituar vendin e titullarit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Nuk kam parë kurr një lojtar me aq kualitet dhe personalitet në një moshë kaq të re në jetën time, veçanërisht duke veshur fanellën e 'rëndë' të një klubeve më të mëdhaja të botës."

Fabio Capello duke vlerësuar 18-vjeçarin Messi pas ndeshjes së Trofeut Gamper në gusht 2015.[39]

Më 24 qershor 2005, në ditëlindjen e tij të 18të, Messi firmosi kontratën e parë me ekipin e të rriturve. Kjo kontratë e bëri atë lojtar të Barcelonës deri në vitin 2010, duke i shtuar dy vite kontratës së tij të vjetër, kurse klauzola e tij e lirimit u bë 150 milion €.[40] Ai ra në sy dy muaj më vonë, më 24 gusht, në ndeshjen vjetore të Trofeut Joan Gamper, një ndeshje para-sezonale e Barcelonës. Ai luajti titullar për herë të parë dhe zhvilloi një paraqitje pozitive ndaj JuventusitFabio Capellos, duke fituar duartrokitje nga publiku i Camp Nou.[39] Capello kërkoi ta huazonte, kurse Inter bëri një ofertë për ta blerë; Zikaltrit ishin gati të paguanin klauzolën dhe t'i trefishonin rrogës.[41] Sipas presidentetit të asaj kohe Joan Laporta, kjo ishte hera e vetme që Barcelona rrezikoi të humbiste Messin, që në fund vendosi të qëndronte.[42] Më 16 shtator, kontrata e tij u rinovua për herë të dytë në tre muaj dhe u zgjat deri në vitin 2014.[40][43]

Messi gjatë një seance stërvite me ekipin në gusht 2006.

Për shkak të disa problemeve në lidhje me statusin e tij legal me Federatën Mbretërore Spanjolle të Futbollit, Messi humbi fillimin e La Ligas, por më 26 shtator, ai mori shtetësinë spanjolle dhe u bë i disponueshëm për të luajtur.[43][44] Ai mbajti fanellën me numrin 19 dhe gradualisht filloi ta vendoste veten si titullar në pozitën e anësorit të djathtë, duke formuar një treshe sulmi sëbashku me Ronaldinhon dhe sulmuesin Samuel Eto'o.[27][45][46] Ai ishte titullar në ndeshjet kryesore të sezonit si për shëmbull Clásico e tij e parë kundër klubit rival Real Madrid më 19 nëntor, si dhe në fitoren jashtë fushe ndaj Çelsitraundin e 16-tave të Ligës së Kampioneve.[47][45] Pasi shënoi 8 gola në 25 ndeshje, përfshirë edhe golin e parë në Ligën e Kampioneve,[48] sezoni i tij mori fund në ndeshjen e kthimit ndaj Çelsit më 7 mars 2006, ku ai pësoi dëmtim në kofshë. Messi punoi për të rifituar formën e tij në kohë për finalen e Ligës së Kampioneve më 17 maj, por në ditën e fundit, ai u la jashtë duke mos u rikuperuar në kohë. Ai ishte shumë i zhgënjyer rreth kësaj saqë nuk festoi triumfin e ekipit ndaj Arsenalit në Paris, një veprim që e bëri të pendohej më vonë.[38][45]

Gjatë kohës që Barcelona filloi një rënje graduale, 19 vjeçari Messi filloi ta vendoste veten si një nga lojtarët më të mirë të ekipit gjatë sezonit 2006–07.[49][50] Ai u bë një idhull i culés, tifozët e klubit, duke shënuar 17 gola në 36 ndeshje në të gjitha kompeticionet.[50][51] Megjithatë, dëmtimet madhore vazhduan ta godisnin; fraktura metatarsale e pësuar më 12 nëntor 2006 e la jashtë fushave për tre muaj.[52][53] Ai u rikuperua në kohë për ndeshjen e raundit të 16-tave të Ligës së Kampioneve kundër Liverpoolit, por në fund nuk luajti; Barcelona, kampionja në fuqi, u eliminua nga turnamenti.[54]kampionat, kontributi i tij i golave u rrit nga fundi i sezonit; 11 nga 14 golat e tij në atë sezon u shënuan në 13 ndeshjet e fundit.[51] Më 10 mars 2007, ai shënoi tregolëshin e tij të parë në një Clásico, duke u bërë lojtari i parë në 12 vite që e arrin këtë, duke barazuar çdo herë Real Madridin në ndeshjen që u mbyll në barazim 3–3 në Camp Nou.[55] Rritja e rëndësisë së tij u reflektua me një kontratë të re, që u firmos në atë muaj, gjë që e rriti rrogën e tij masivisht.[56]

Messi nis vrapimin e tij në ndeshjen ndaj Getafes në prill 2007, duke kopjuar "Golin e Shekuliit" të Maradonës.

Messi u krahasua shumë me patriotin Diego Maradona, duke e provuar ngjashmërinë e tyre ku ai pothuajse kopjoi dy nga golat më të famshëm të Maradonës brënda tre javësh.[57] Gjatë gjysëm-finales së Copa del Reyt ndaj Getafes më 18 prill, ai shënoi një gol shumë të ngjashëm më atë të Maradonës në çerek-finalen e Kupës së Botës 1986 ndaj Anglisë, i njohur si "Goli i Shekullit".[58] Messi mori topin nga e djathta në mesfushë, vrapoi rreth 54 metra dhe dribloi pesë mbrojtësa para se të shënonte nga një kënd i ngushtë, ashtu siç Maradona kishte bërë.[17][59] Në një ndeshje tjetër, këtë herë ndaj Espanyolit në kampionat më 9 qershor, Messi i'u hodh topit dhe mposhti portierin me një gjuajtje me dorë në mënyrë të ngjashme si goli i Maradonës i quajtur "Dora e Zotit" në të njëjtën ndeshje.[60] Edhe pse Messi vazhdoi rritjen individuale të tij, Barcelona pësoi rënje; ekipi dështoi të arrinte finlen e Copa del Rey pasi Messi u la pushim në ndeshjen e kthimit ndaj Getafes, si dhe humbën kampionatin ndaj Real Madridit në përballje direkte.[61][62]

Pasi Ronaldinho humbi formën, Messi u bë ylli i ri i ekipit në moshën 20 vjeç, duke fituar edhe pseudonimin "Messiah" nga mediat spanjolle.[17][63][64] Paraqitjet e tij në vitin 2007 u vlerësuan, pasi u votua nga gazetarët si lojtari i tretë më i mirë i vitit për Topin e artë, mbrapa fituesit Kaká dhe ndjekësit Cristiano Ronaldo, kurse trajnerët dhe kapitenët e kombëtareve e votuan të dytën në garën për çmimin FIFA Lojtari Botëror i Vitit, sërisht mbrapa brazilianit Kaká.[65][66] Pavarësisht se shënoi 16 gola gjatë sezonit 2007–08,[67] pjesa e dytë e saj u karakterizua sërisht me dëmtime, si tërheqja mbrapa gjurit që ndodhi më 15 dhjetor.[68] Messi u rikthye në shkurt dhe shënoi një dopietë në fitoren jashtë fushe të raundit të 16-tave të Ligës së Kampioneve ndaj Celtic, duke u bërë përkohësisht golashënuesi më i mirë i kompeticionit me gjashtë gola,[69] por u dëmtua sërisht më 4 mars 2008. Megjithatë, trajneri Rijkaard vazhdoi ta aktivizonte pavarësisht paralajmërimeve nga stafi mjeksor, gjë që shtyu edhe kapitenin Carles Puyol të krikonte median spanjolle për presionin e vazhdueshëm ndaj Messit në çdo ndeshje.[68] Barcelona e mbylli sezonin pa trofe; ata u eliminuan në gjysëm-finalen e Ligës së Kampioneve nga Manchester United, që në fund u triumfoi, si dhe e mbylli kampionatin në vendin e tret.[70]

Pas dy sezoneve të pasuksesshme, Barcelona kishte nevoj për rindërtim, e cila nisi me largimet e Rijkaard dhe Ronaldinhos. Pas largimit të këtij të fundit, Messit iu dha fanella me numrin 10.[46] Ai firmosi një kontratë të re në korrik 2008 me rrogë vjetore 7.8 milion €, duke u bërë lojtari më i paguar i ekipit.[71][72] Para fillimit të sezonit të ri, problemet e tij të vazhdueshme me muskujt vazhduan të ishin një shqetësim i madh; dëmtimet e vazhdueshme në muskuj bënë që ai të qëndronte jashtë fushave për tetë muaj nga viti 2006 e deri në 2008. Për t'u përballur me këtë problem, Messi filloi stërvitje të re, ndryshoi ushqimin dhe regjimin në jetën e përditshme, si dhe klubi i punësoi një fizioterapist personal, i cili gjithashtu do të udhëtonte sa herë që Messi të ishte i angazhuar me Argjentinën. Si rezultat, Messi u bë imun ndaj dëmtimeve për katër vitet e ardhshme, duke arritur të kapte edhe potencialin e tij të plotë.[53][73] Pavarësisht dëmtimeve në fillim të vitit, viti 2008 pa Messin të ishte ndjekës për çmimet Topi i artë dhe FIFA Lojtari Botëror i Vitit, që u fituan të dy nga Cristiano Ronaldo.[65][74]

2009–2011: Suksesi i qëndrueshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni 2008–09 ishte i pari i Messit pa dëmtime, ku ai shënoi 38 gola në 51 ndeshje. Ai formoi një treshe sëbashku me Eto'o dhe anësorin Thierry Henry, dhe sëbashku ata shënuan 100 gola në të gjitha kompeticionet, një rekord për klubin në atë kohë.[75][76]

Messi në finalen e Ligës së Kampioneve kundër Manchester United në maj 2009.

Gjatë sezonit të parë nën drejtimin e trajnerit Pep Guardiola, i cili më parë ka qënë edhe ish kapiten i ekipit, Messi luajti më së shumti në krahun e djathtë, ashtu siç kishte bërë edhe me Rijkaard, me ndryshimin se ai vepronte si "anësor fallco" që i lejonte të kalonte nga krahu për në qëndër. Gjatë El Clásicos më 2 maj 2009, ai luajti për herë të parë si "numër 9 fallco", i pozicionuar si qëndër sulmues por më pas zbriste deri në mesfushë për të kombinuar me Xavi dhe Andrés Iniestan. Ai asistoi me parabël golin e parë për ekipin dhe më pas shënoi dy gola për të kontribuar në një fitore historike 6–2; kjo ishte fitorja më e thellë në Stadiumin Santiago Bernabéu.[77][78] Messi më pas u rikthye në krahë dhe luajti finalen e parë si lojtar i ekipit të parë më 13 maj, duke shënuar dhe asistuar një herë në fitoren 4–1 të Barcelonës ndaj Athletic Bilbao në finalen e Copa del Reyt.[79] Barcelona u shpall kampione e La Ligas tre ditë më vonë, kjo edhe fal 23 golave të Messit, duke arritur kështu dopietën e pestë në histori.[75][80]

Ligën e Kampioneve, Messi shënoi nëntë gola, duke u shpallur golashënuesi më i mirë. Ai gjithashtu vendosi rekord duke u bërë lojtari më i ri që shpallet golashënuesi më i mirë.[81] Në çerek-finale, ai shënoi dy gola dhe asistoi dy të tjerë në një fitore 4–0 ndaj Bayern Munich.[77] Ai u rikthye të luaj si numër 9 falso në finalen e Romës më 27 maj kundër Manchester United. Barcelona u shpall kampione evrope duke fituar 2–0, me Messin i cili shënoi golin e dytë të takimit me një gjuajtje me kokë që la të palëvizur portierin Edwin van der Sar. Me këtë sukses, Barcelona arriti të kompletojë tripletën e parë të futbollit spanjoll.[82][83] Ky sukses u pasua me një kontratë të re për Messin, i cili më 18 shtator firmosi deri në vitin 2016 me një klauzolë lirimi 250 milion €, kurse rroga e tij u rrit në 12 milion €.[71] Barcelona vazhdoi formën e shkëlqyer edhe në pjesën e dytë të vitit 2009, duke u bërë ekipi i parë që arrin të fitojë gjashtë trofe në një vit.[84] Pas fitoreve të Superkupës së Spanjës dhe Superkupës Evropiane në gusht, Barcelona fitoi edhe FIFA Kupën e Botës për Klube kundër Estudiantes de La Plata më 19 dhjetor, me Messin që shënoi me gjoks duke kontribuar në fitoren 2–1.[85] Në moshën 22 vjeç, Messi fitoi çmimet Messi won the Topi i artë dhe FIFA Lojtari Botëror i Vitit, të dyja me diferencën më të madhe të votave në histori.[65]

"Messi është lojtari më i mirë në botë me një distancë. Ai është si një PlayStation. Ai përfiton nga çdo gabim që bëjmë ne."

Arsène Wenger duke komentuar paraqitjen e Messit kundër Arsenalit në prill 2010, kur shënoi katër gola.[86]

I pakënaqur me pozicionin e tij në krahun e djathtë, Messi u rivendos si numër 9 falso në fillim të vitit 2010, duke nisur me ndeshjen e raundit të 16-tave të Ligës së Kampioneve kundër VfB Stuttgart. Pas barazimit në ndeshjen e parë, Barcelona fitoi ndeshjen e dytë 4–0, kjo edhe falë një dopiete dhe asisti nga Messi. Në atë pikë, ai u bë qëndra taktike e skemës së trajnerit Guardiola, duke bërë që mesatarja e tij e shënimit të rritet.[87] Messi shënoi 47 gola në të gjitha kompeticionet në sezon, duke barazuar rekordin e klubit që u vendos nga Ronaldo në sezonin 1996–97.[88][89] Ai zhvilloi një paraqitje mbreslënëse në çerek-finalen e Ligës së Kampioneve kundër ArsenalitArsène Wenger më 6 prill duke shënuar katër gola, gjë që e bëri atë golashënuesin më të mirë të Barcelonës në kompeticion.[90][91] Pavarësisht se Barcelona u eliminua në gjysëm-finale nga Interi, që në fund u shpall kampion, Messi e përfundoi kompeticionin si shënuesi më i mirë me 8 gola për të dytin vit rresht.[92] Si golashënuesi më i mirë i kampionatit me 34 gola (duke barazuar rekordin e Ronaldos), ai ndihmoi Barcelonën të fitonte trofeun e dytë rresht të La Ligas me vetëm një humbje.[89][93]

Messi (në qëndër) dhe shokët e tij duke festuar pas fitimit të FIFA Kupës së Botës për Klube në dhjetor 2011.

Messi i siguroi Barcelonës trofeun e parë të sezonit 2010–11, Supercopa de España, duke shënuar një tregolësh në fitoren 4–0 në ndeshjen e kthimit ndaj Seviljes, pasi ndeshja e parë u humb.[94] Messi më pas mori një rol organizues në formacion dhe rezultoi sërisht vendimtar në një El Clásico më 29 nëntor 2010, e para me José Mourinhon si trajner të Realit, me Barcelonën që mposhti rivalët e tyre 5–0.[95] Messi ndihmoi ekipin e tij të arrinte 16 fitore rresht në kampionat, një rekord në futbollin spanjoll, duke kontribuar me një tjetër tregolësh kundër Atlético Madrid më 5 shkurt 2011.[96][97] Performancat e bëra në vitin 2010 e bënë Messin fituesin e parë të çmimit FIFA Topi i Artë, një bashkim i çmimeve Topi i Artë dhe FIFA Lojtari Botëror i Vitit.[65][98] Nën formatin e vjetër të çmimit, ai do të renditej jashtë treshes, duke fituar vetëm falë votave të trajnerëve dhe kapitenëve të kombëtareve.[98]

Nga fundi i sezonit, Barcelona luajti katër El Clásico për 18 ditë. Një ndeshje në kampionat më 16 prill u mbyll në barazim 1–1 pas një penalltie nga Messi. Pasi Barcelona humbi finalen e Copa del Rey katër ditë më pas, Messi shënoi të dy golat e ekipit të tij në fitoren 2–0 në ndeshjen e parë të gjysëm-finales së Ligës së Kampioneve në Madrid, ku i dyti erdhi pasi dribloi tre lojtarë kundërshtarë, dhe u konsiderua si një nga më të bukurit e historisë së kompeticionit.[99] Edhe pse nuk shënoi në ndeshjen e dytë, Messi gjithsesi dha një kontribut të rëndësishëm për ekipin që barazoi dhe siguroi finalen e Ligës së Kampioneve,[21][100][101] ku gjetën sërisht Manchester United në një përsëritje të finales së dy sezoneve më parë. Si golashënuesi më i mirë i kompeticionit për të tretin sezon rresht, me 12 gola, Messi dhuroi një paraqitje mbreslënëse në Wembley më 28 maj, duke shënuar golin e dytë të Barçës në një fitore 3–1.[102][103] Pas kësaj, Barcelona fitoi La Ligan për të tretin sezon rresht. Messi, përveç se ishte golashënuesi më i mirë me 31 finalizime, u shpall edhe asistuesi më i mirë me 18 asiste.[104][105] Ai e përfundoi sezonin 2010–11 me 53 gola dhe 24 asiste në të gjitha kompeticionet, duke u bërë lojtari i me më shumë gola në një sezon i klubit dhe i pari lojtar në historinë e futbollit spanjoll që arrin shifrën 50 gola.[104][106][107][108]

Pasi Messi u zhvillua në një kombinim të një numri 8 (krijues), numri 9 (shënues) dhe numri 10 (asistues)[109] ai shënoi një shifër mahnitëse 73 gola dhe dhuroi 29 asiste në të gjitha kompeticionet gjatë sezonit 2011–12, duke shënuar tre ose më shumë gola në më shumë se dhjetë ndeshje.[110][111][112] Ai e nisi sezonin duke ndihmuar Barcelonën të fitonte Superkupën e Spanjës dhe të Evropës; në Supercopa de España, ai shënoi tre herë në fitoren 5–4 me rezultat të përgjithshëm kundër Real Madridit, duke parakaluar Raúlin si golashënuesi më i mirë në historinë e kompeticionit me tetë gola.[113][114] Në fund të vitit, më 18 dhjetor, ai shënoi dy gola në finalen e FIFA Kupës së Botës për Klube, ku Barcelona fitoi 4–0 kundër Santos, si dhe u shpërblye me çmimin Topi i Artë si lojtari më i mirë i turnamentit, ashtu siç kishte bërë dy vite më parë.[115] Për performancat e tij në vitin 2011, Messi sërisht fitoi FIFA Topin e Artë, duke u bërë lojtari i katërt në histori që e fiton tre herë, pas Johan Cruyff, Michel Platini, dhe Marco van Basten.[116] Përveç kësaj, ai fitoi edhe edicionin e parë të çmimit UEFA për lojtarin më të mirë në Evropë, një ringjalje e stilit të vjetër të Topit të Artë.[117] Nga atëherë, Messi konsiderohej gjerësisht si një nga futbollistët më të mirë të të gjitha kohërave, duke qënë në një grup me lojtarë si Diego Maradona dhe Pelé.[21]

2012: Një vit me rekorde të thyera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Më vjen keq për ata që garojnë për fronin e Messit – është e pamundur, ky djal është unik."

Pep Guardiola pasi Messi u bë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i Barcelonës në moshën 24 vjeç në mars 2012[118][119]

Messi vazhdoi të ruante formën e tij të shënimit edhe në pjesën e dytë të sezonit, duke thyer disa rekorde jetëgjata në vitin 2012. Më 7 mars, dy javë pasi shënoi katër gola në një ndeshje kampionati kundër Valencias, ai shënoi pesë gola në ndeshjen e raundit të 16-tave të Ligës së Kampioneve kundër Bayer Leverkusen, një arritje e pazakontë në këtë kompeticion.[120][121] Përveçëse ishte edhe asistuesi më i mirë me pesë asiste, kjo gjë bëri që Messi të bëhej golashënuesi më i mirë me 14 gola, duke barazuar rekordin e vendosur nga José Altafini në sezonin 1962–63, si dhe u bë lojtari i dytë pas gjermanit Gerd Müller që shpallet kryegolashënuesi më i mirë në katër sezone.[122][123] Dy javë më pas, më 20 mars, Messi u bë golashënuesi më i mirë i Barcelonës në moshën 24 vjeç, duke thyer rekordin 57-vjeçar të César Rodríguez me 232 gola pas një tregolëshi kundër Granadës.[119]

Messi duke drejtuar gishtat drejt qiellit gjatë ndeshjes në raundin e 16-tave të Ligës së Kampioneve kundër Bayer Leverkusen, ku ai shënoi pesë gola, mars 2012.

Pavarësisht formës individuale të Messit, ciklit katër-vjeçar të Barcelonës nën drejtimin e Guardiolës – një nga më të mëdhatë në historinë e klubit – i erdhi fundi.[124] Pavarësisht se Barcelona fitoi Copa del Rey kundër Athletic Bilbao më 25 maj, titulli i 14të në atë kohë, ata humbën kampionatin që u fitua nga Real Madridi si dhe u eliminuan në gjysëm-finalen e Ligës së Kampioneve nga Çelsi, që në fund u shpall kampione; në ndeshjen e kthimit, Messi humbi një penallti vendimtare, duke goditur traversën.[125][126] Në ndeshjen e fundit të ekipit në shtëpi në kampionat më 5 maj, Messi shënoi të katër golat e fitores 4–0 kundër Espanyolit para se të shkonte në pankinë për të përqafuar Guardiolën, i cili kishte lajmëruar dorëheqjen.[127] Ai e përfundoi sezonin si golashënuesi më i mirë i Spanjës dhe Evropës për herë të dytë rresht, me 50 gola, një rekord i të gjitha kohërave në La Liga, kurse 73 golat e tij në të gjitha kompeticionet thyen rekordin 67 gola në sezonin 1972–73 të Gerd MüllerBundesligë, duke u bërë golashënuesi më i mirë në një sezon në historinë e futbollit Evropian.[128][129]

Nën drejtimin e Tito Vilanovës, i cili kishte qënë trajneri i tij në moshën 14 vjeç te La Masia, Messi ndihmoi Barcelonën të regjistronte startin më të mirë në La Liga në pjesën e dytë të vitit 2012, duke grumbulluar 55 pikë në mesin e kompeticionit, një rekord në futbollin spanjoll.[130][131] Më 9 dhjetor, Messi shënoi një dopietë kundër Real Betis duke thyer dy rekorde jetëgjata: ai u bë golashënuesi më i mirë i Barcelonës në La Liga duke thyer rekordin e 190 golave nga César Rodríguez si dhe theu rekordin e Gerd Müller për më shumë gola të shënuar në një vit kalendarik, duke kaluar 85 golat e shënuar nga gjermani për Bayern Munich dhe Gjermaninë në vitin 1972.[132] Messi i dërgoi Müllerit një fanellë të Barcelonës me numrin 10, e firmosur me "respekt dhe admirim", pasi i theu rekordin 40-vjeçar.[133] Në fund të vitit, Messi kishte shënuar 91 gola në të gjitha kompeticionet për Barcelonën dhe Argjentinën.[134] Pavarësisht se FIFA nuk e njohu këtë arritje për shkaqe verifikimi, ai mori titullin e Rekordeve Botërore Guinness për më shumë gola të shënuar në një vit kalendarik.[135][136] Si favoriti kryesor, Messi sërisht fitoi FIFA Topin e Artë, duke u bërë lojtari i vetëm në histori që e fiton këtë çmim katër herë.[134][137]

2013–2014: Messidependencia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barcelona e kishte siguruar virtualisht titullin e La Ligas nga fillimi i vitit 2013, duke barazuar në fund rekordin e Real Madridit të vendosur sezonin e kaluar, ku ato mblodhën 100 pikë. Megjithatë, paraqitjet e tyre në pjesën e dytë të sezonit 2012–13 përsuan rënje, kjo edhe për shkak të mungesës së Vilanovës për shkak të një sëmundjeje.[138][139] Pasi humbën dy El Clásico rresht, përfshirë edhe gjysëm-finalen e Copa del Rey, ata ishin pranë eliminimit edhe nga Liga e Kampioneve kundër Milanit; ata fituan ndeshjen e dytë me rezultatin 4–0, me dy gola dhe një asist nga Messi.[140] Në sezonin e tij në nëntë me ekipin e parë, Messi firmosi një kontratë të re më 7 shkurt, duke e angazhuar veten në klub deri në vitin 2018, kurse rroga e tij bë 13 milion €.[141][142] Ai mbajti shiritin e kapitenit për herë të parë një muaj më pas, më 17 mars, në një ndeshje kampionati kundër Rayo Vallecano; që nga atëherë, ai ishte bërë pika kryesore taktike e ekipit në një shkallë ku ai mund të rivalizohej vetëm nga ish legjenda të klubit si Josep Samitier, László Kubala dhe Johan Cruyff.[143] Që nga transformimi i tij në një numër 9 falso tre vite më parë, përfshirja e tij në sulmin e ekipit ishte rritur shumë; kontributi i tij i golave ishte rritur në 40%, duke thyer 24% të arritur në sezonin e tripletës.[144]

"Kur flasim për Leon neve po flasim për lojtarin më të mirë të botës dhe kur gjërat nuk shkojnë ashtu siç duhet, atëherë ti duhet ta përdorësh atë. Edhe nëse ai është gjysëm kot, prezenca e tij në fushë mjafton për të na ngritur neve dhe lojën tonë në përgjithsi."

—Mbrojtësi Gerard Piqué shpjegon varësinë e Barcelonës te Messi jo në formë kundër Paris Saint-Germain në prill 2013.[145]

Pas katër sezonesh të plota pa dëmtime, dëmtimet muskurale filluan të shqetësonin sërisht Messin. Pasi ai pësoi një dëmtim në kofshë më 2 prill, gjatë çerek-finales së parë kundër Paris Saint-Germain, paraqitjet e tij u bënë sporadike. Në ndeshjen e dytë ndaj francezëve, me një Barcelonë që po luante dobët dhe ishte në disavantazh të një goli, Messi hyri në pjesën e dytë si zëvëndësues dhe brënda nëntë minutave ai kontriboi në aksionin e golit, që ndihmoi ekipin të kalonte në gjysëm-finale. Ai nuk ishte rikuperuar ende, gjë që u pa edhe në ndeshjen e parë gjysëm-finale ndaj Bayern Munich si dhe nuk luajti fare në ndeshjen e kthimit, me Barcelonën që u eliminua me rezultatin e përgjithshëm 7–0.[146][147] Këto ndeshje i dhanë besim nocionit Messidependencia, varësia e perceptuar taktike dhe psikologjike e Barcelonës në yllin e saj.[147]

Messi vazhdoi të vuante me dëmtimet edhe në vitin 2013, gjë që solli edhe shkëputjen e marrëdhënjes me fizioterapistin e tij personal.[148] Një tjetër dëmtim në kofshë i pësuar më 12 maj bëri që rekordi i tij i 21 ndeshjeve rresht në La Liga, një rekord botëror, t'i vinte fundi; ai kishte shënuar 33 gola gjatë kësaj periudhe, përfshirë edhe katër kundër Osasunës, duke u bërë ndërkohë edhe lojtari i parë në histori që shënon kundër 19 kundërshtarëve të ndryshëm në një sezon të La Ligas.[143][149][150][151] Me 60 gola në të gjitha kompeticionet, përfshirë 46 në La Liga, ai e përfundoi sezonin si golashënuesi më i mirë në Spanjë dhe Evropë për të dytin vit rresht, duke u bërë lojtari i parë në histori që fiton Këpucën e Artë Evropiane tre herë.[152][153] Pas një fillimi të çrregullt të sezonit të ri nën drejtimin e Gerardo Martinos, ish trajner në fëmijërinë e tij te Newell's Old Boys, Messi pësoi dëmtimin e pestë për vitin 2013 kur ai dëmtoi sërisht kofshën më 10 nëntor, duke e lënë jashtë fushave për dy muaj.[154][155] Pavarësisht dëmtimeve, Messi u votua i dyti për FIFA Topin e Artë, duke ja dorëzuar këtë çmim Cristiano Ronaldos pas një dominimi katër-vjeçar.[156]

Gjatë pjesës së dytë të sezonit 2013–14, dyshuesit këmbëngulën rreth formës së Messit, madje disa tifozë të klubit dyshuan se ai po ruante veten për të qënë gati për Kupën e Botës 2014. Statistikisht, kontributi i tij i golave, gjuajtjet, dhe pasimet kishin pësuar rënje të madhe krahasuar me sezonin e kaluar.[157][158][159] Megjithatë, ai arriti të thyente dy rekorde jetëgjata brënda disa ditëve: tregolëshi i shënuar më 16 mars kundër Osasunës e bëri Messin golashënuesin më të mirë të Barcelonës në të gjitha kompeticionet përfshirë edhe miqësoret, duke kaluar 360 golat e shënuar nga Paulino Alcántara, kurse një tjetër tregolësh kundër Real Madridit e bëri Messin golashënuesin më të mirë në historinë e El Clásico, duke arritur 18 gola, një shifër e mjaftueshme për të kaluar Alfredo Di Stéfanon.[157][160] Messi e përfundoi sezonin me statistikat më negative në pesë vitet e fundit, edhe pse ai arriti të shënonte 41 gola në të gjitha kompeticionet.[158][161] Për herë të parë në pesë vite, Barcelona e mbylli sezonin pa fituar asnjë trofe madhor; ata humbën finalen e Copa del Rey kundër Real Madridit si dhe humbën kampionatin në ndeshjen e fundit të sezonit në shtëpi kundër Atlético Madrid, duke bërë që Messi të vërshëllehej nga disa sektorë të Camp Nou.[162][163] Pas shumë spekullimesh rreth të ardhmes së tij në klub, Messi firmosi një kontratë të re më 19 maj 2014, vetëm një vit pas rinovimit të fundit; rroga e tij u bë 20 milion €, ose 36 milion € para taksave, duke u bërë rroga më e lartë në historinë e sportit.[164][165]

2014–2015: Një tripletë historike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Messi duke festuar golin e dytë të tij kundër Granadës në shtator 2014.

Nën drejtimin e trajnerit të ri Luis Enrique, Messi qëndroi imun ndaj dëmtimeve gjatë gjithë sezonit 2014–15, duke mundur të thyej edhe tre rekorde të tjera jetëgjata gjatë fundit të vitit.[166] Një tregolësh i shënuar kundër Seviljes më 22 nëntor e bëri atë golashënuesit më të mirë në historinë e La Ligas, duke thyer rekordin 59-vjeçar të spanjollit Telmo Zarra i cli shënoi 251 gola.[167] Tre ditë më pas, ai shënoi sërisht tre gola, këtë herë kundër APOEL në Ligën e Kampioneve,[168] duke kaluar 71 golat e Raúl për t'u bërë golashënuesi më i mirë në historinë e kompeticionit.[169] Një tregolësh i tretë i shënuar kundër rivalëve të qytetit Espanyol më 7 dhjetor e bëri Messi shënuesin më të mirë në historinë e Derbi barceloní me 12 gola.[170] Messi sërisht u rendit i dyti për çmimin FIFA Topi i Artë mbrapa Cristiano Ronaldos, me një ndihmes të madhe që luajti vendi i dytë i arritur në Kupën e Botës 2014 me Argjentinën.[171]

Në fillim të vitit 2015, Barcelona parashikohej të bënte një tjetër sezon negativ, duke hapur gjithashtu zërat e një largimit të mundshëm të Messit në fund të sezonit. Pika e kthesës erdhi më 11 janar gjatë fitores 3–1 kundër Atlético Madrid, ku tridhëmbëshi i sulmit katalanas Messi, Luis Suárez dhe Neymar, i quajtur "MSN", shënuan nga një gol secili, duke shënuar fillimin e një rekordi shumë të suksesshëm.[172][173][174] Pas pesë vitesh duke luajtur në qëndër, Messi u kthye në pozicionin e tij origjinal si anësor i djathtë nga fundi i vitit të kaluar, por me sygjerimin e tij sipas Suárezit, qëndër-sulmuesi i ekipit.[174][175] Pas këtij ndryshimi, Messi rikuperoi formën e tij më të mirë, kurse Suárez dhe Neymar i dhanë fund varësisë së ekipit ndaj Messit në fazën sulmuese.[176][177] Treshja shënoi plot 122 gola në të gjitha kompeticionet, duke vendosur një rekord të ri në futbollin spanjoll, kjo edhe falë 58 golave të Messit.[178][179][180]

Nga fundi i sezonit, Messi shënoi në fitoren 1–0 si vizitor ndaj Atlético Madrid më 17 maj, duke siguruar titullin e La Ligas.[181] Pjesë e 43 golave të shënuar në kampionat ishte edhe tregolëshi kundër Rayo Vallecano më 8 mars, më i shpejti në karrierën e tij; ishte gjithashtu tregolëshi i 32të me Barcelonën, duke parakaluar Telmo Zarrën si lojtari me më shumë tregolësha në historinë e futbollin spanjoll.[182][179][183] Përveç kësaj, si asistuesi më i mirë i kampionatit me 18 asiste, ai parakaloi portugezin Luís Figo si lojtari me më shumë asiste në La Liga;[note 2] ai e vendosi rekordin më 15 shkurt në ndeshjen kundër Levantes ku ai regjistroi asistin e 106të si dhe shënoi edhe një tregolësh.[184][185][186] Messi më pas shënoi një dopietë në fitoren 3–1 të Barcelonës kundër Athletic Bilbao në finalen e Copa del Rey më 30 maj, duke arritur dopietën e gjashtë në histori. Goli i parë i tij u lavërua si një nga më të mirët e karrierës: ai mori topin afër mesit të fushës dhe më pas vrapoi drejt zonës kundërshtare, duke dribluar edhe katër kundërsharë, para se të mposhte portierin me një gjuajtje të ulët nga një kënd i ngushtë.[187][188] Goli më pas u emërua si një nga tre nominimet finale për Çmimin FIFA Puskás 2015.[189]

Messi në duel me mbrojtësin e Juventusit Patrice Evra gjatë finales së UEFA Ligës së Kampioneve në qershor 2015.

"Messi është një alien ai sakrifikoi veten për të luajtur me humanët."

—Kapiteni i Juventusit Gianluigi Buffon para takimit në finalen e Ligës së Kampioneve në qershor 2015[190]

Ligën e Kampioneve, Messi shënoi dy gola dhe asistoi një tjetër në fitoren 3–0 në gjysëm-finalen e parë kundër Bayern Munich, tani nën drejtimin e Pep Guardiolës.[191] Goli i tij i dytë, i cili erdhi tre minuta pas të parit, pa Messin të mposhte portierin Manuel Neuer me një parabël pasi dribloi mbrojtësin Jérôme Boateng, i cili nga driblimi humbi ekujlibrin dhe u rrëzua; kjo gjë u bë virale në internet, duke u bërë edhe momenti sportiv më i postuar në Twitter, si dhe goli u emërua si më i miri i sezonit nga UEFA.[192][193][194] Pavarësisht një humbje në ndeshjen e kthimit, Barcelona avancoi në finalen e 6 qershorit në Berlin, ku ata mposhtën Juventusin 3–1 për të kompletuar tripletën e dytë të tyre, duke u bërë ekipi i parë në histori që e arrin këtë gjë.[195][196] Pavarësisht se Messi nuk shënoi, ai mori pjesë në aksionet e golave të ekipit të tij, në veçanti te goli i dytë, ku pritja e Buffon pas gjuajtjes së tij u kthye në 'rebound' për Suárez, i cili shënoi të dytin.[178] Përveçëse ishte asistuesi më i mirë me gjashtë asiste, Messi e mbylli kompeticionin edhe si shënuesi më i mirë me 10 gola sëbashku me dy lojtarë të tjerë, duke u bërë lojtari i parë në histori që shpallet shënuesi më i mirë në pesë edicione të Ligës së Kampioneve.[197][198] Si shpërblim për performancat e tij në sezonin 2014–15, Messi mori çmimin UEFA Lojtari më i mirë në Evropë për herë të dytë.[199][200]

2015–2016: Suksesi në Spanjë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Messi gjatë një dueli me Éver Banegën e Seviljes në Superkupën e Evropës 2015.

Messi e nisi sezonin 2015–16 duke shënuar dy gola me goditje dënimi në fitoren 5–4 (pas kohës shtesë) kundër Seviljes në Superkupën Evropiane.[201] Një disfatë me rezultatin e përgjithshëm 5–1 kundër Athletic Bilbao në Supercopa de España shuajti shpresat e Barcelonës për të fituar sërisht gjashtë tituj brënda një viti kalendarik, me Messin i cili shënoi golin e vetë të ekipit të tij.[202] Më 16 shtator, Messi u bë lojtari më i ri që arrin 100 ndeshje në UEFA Ligën e Kampioneve në barazimin 1–1 si vizitor ndaj Romës.[203] Më 26 shtator, Messi u dëmtua në ndeshjen kundër Las Palmas; analizat konfirmuan se ai kishte dëmtuar ligamentin e gjurit të tij të majtë që do t'a mbante jashtë fushave të lojës nga gjashtë deri në tetë javë.[204] Ai u rikthye në aksion më 21 nëntor, duke u paraqitur si zëvëndësues në suksesin 4–0 jashtë fushe në El Clásico ndaj Real Madridit.[205] Messi e përfundoi vitin duke fituar FIFA Kupën e Botës për Klube më 20 dhjetor, duke koleksionuar trofeun e pestë për vitin 2015; në finale ekipi siguroi një fitore të lehtë 3–0 kundër River PlateYokohama.[206] Messi, edhe pse humbi gjysëm-finalen, fitoi çmimin Topi i Argjendë. Më 30 dhjetor, Messi shënoi në fitoren 4–0 kundër Real Betis, duke regjistuar edhe paraqitjen e tij të 500të me ekipin.[207]

Më 6 janar 2016, Messi shënoi një dopietë, përfshirë edhe golin e parë të Barcelonës në vitin e ri, si dhe asistoi në fitoren 4–1 kundër Espanyol në Camp Nou e vlefshme për ndeshjen e parë të raundit të 16-tave të Copa del Rey.[208] Pesë ditë më pas, argjentinasi fitoi Topin e Artë për herë të pestë në karrierë, një rekord.[209] Më 3 shkurt, ai shënoi një tregolësh në fitoren shkatërrimtare 7–0 kundër Valencias në ndeshjen e parë të gjysëm-finales së Copa del Reyt, po në Camp Nou, duke regjistruar edhe golin e 500të në karrierë, ku përfshihen edhe kompeticionet me të rinjtë.[210][211] Me shokun e skuadrës Luis Suárez që shënoi katër golat e tjerë të takimit, kjo ishte hera e parë që dy lojtarë kishin shënuar sëbashku të paktën tre gola në Camp Nou, dhe hera e parë që nga koha e Luis Suárez Miramontes dhe Justo Tejada në vitin 1956. Kjo gjë kishte ndodhur më parë vetëm tre herë në historinë e klubit, në të treja rastet në Camp de Les Corts.[212] Në ndeshjen e rradhës në kampionat në Camp Nou, në një fitore 6–1 kundër Celta de Vigo, Messi asistoi Suárezin nga penalltia.[213] Disa njerëz e konsideruan këtë si "një prekje gjeniale", kurse të tjerët e kritikuan duke e parë si një veprim ofendues.[214] Megjithatë, lojtarët e Celtës, nuk u ankuan kurse trajneri i tyre e mbrojti këtë veprim të dyshes, duke deklaruar: "Sulmuesit e Barçës janë shumë të respektueshëm." Ekzekutimi i penalltisë nga Messi u krahasua me atë të ikonës së klubit Johan Cruyff në vitin 1982,[215] i cili po luftonte me kancerin e mushkrive, duke bërë që shumë tifoz të mendonin se penalltia ishte një homazh për holandezin. Vetë Cruyff ishte "shumë i lumtur" me lojën, duke këmbëngulur se penalltia ishte "e ligjshme dhe argëtuese".[216][217][218]

Më 17 shkurt, Messi shënoi golin e 300të në kampionat në fitoren 3–1 si vizitor ndaj Sporting de Gijón.[219] Disa ditë më vonë, ai shënoi të dy golat e fitores 2–0 në Emirates Stadium ndaj Arsenalit, në ndeshjen e parë të raundit të 16-tave të Ligës së Kampioneve; goli i dytë ishte goli i 10,000të i Barcelonës në kompeticionet zyrtare.[220] Më 17 prill, Messi i dha fund një vargu prej pesë ndeshjesh pa shënuar në humbjen 2–1 në shtëpi ndaj Valencias; goli ndaj tyre ishte i 500ti në karrierë në nivel klubesh.[221] Ai e përfundoi sezonin 2015–16 duke asistuar të dy golat e fitores 2–0 në kohën shtesë kundër Seviljes në finalen e Copa del ReyStadiumin Vicente Calderón më 22 maj 2016, me klubin që festoi dopietën për të dytin sezon rresht.[222][223] Gjithsej, Messi shënoi 41 gola dhe dhuroi 23 asiste, dhe ishte pjesë e treshes së sulmit të Barcelonsë që shënoi 131 gola gjatë sezonit, duke thyer rekordin e sezonit të kaluar.[224]

2016–2017: Këpuca e Artë e katërt[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"[Messi] është i domosdoshëm, kurse neve jemi jo të domosdoshëm. – Jo, klubi është më i madh se çdo trajner, çdo lojtar... përveç Leos. Kjo është e vërteta, dhe duhet t'a pranojmë."

—Në një intervistë me revistën zyrtare të Barcelonës, Javier Mascherano nënvizoi rëndësinë që kaMessi për ekipin.[225]

Messi e hapi sezonin 2016–17 duke ngritur trofeun e Supercopa de España 2016 si kapiteni i skuadrës në mungesë të mesfushorit Andrés Iniesta;[226] ai asistoi golin e Munir në fitoren 2–0 kundër Seviljes në ndeshjen e parë më 14 gusht,[227] kurse në ndeshjen e dytë tre ditë më pas, shënoi dhe asistoi në një fitore 3–0 në shtëpi.[228] Në ndeshjen hapëse të La Ligas më 20 gusht, Messi shënoi një dygolësh si dhe asistoi një gol në fitoren 6–2 kundër Real Betis.[229] Më 13 shtator, Messi shënoi një tregolësh në fitoren fantastike 7–0 kundër ekipit skocez Celtic në ndeshjen e parë të fazës së grupeve të Ligës së Kampioneve 2016–17;[230] ky ishte tregolëshi i gjashtë i argjentinasit në këtë kompeticion, më shumë se çdo lojtar.[231] Një javë më vonë, Messi pësoi një dëmtim në ije gjatë barazimit 1–1 kundër Atlético Madrid që e mbajti jashtë fushave të lojës për tre javë.[232] Ai u rikthye me një gol, duke shënuar tre minuta pasi hyri në fushë si zëvëndësues në fitoren 4–0 në shtëpi kundër Deportivo de La Coruña, më 16 tetor.[233] Tre ditë pas rikthimit, Messi shënoi tregolëshin e tridhjetë e shtatë në fitoren 4–0 kundër Manchester City në Ligën e Kampioneve.[234] Më 1 nëntor, Messi shënoi golin e tij të 54të në fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve në humbjen 3–1 të ekipit si vizitor përball Manchester Cityt, duke thyer rekordin e Raúl me 53 gola.[235][236]

Messi me Barcelonën në Doha, Katar para një ndeshje miqësore me Al Ahli SC, dhjetor 2016.

Më 12 nëntor, Messi u rendit i dyti për çmimin Topi i Artë 2016 mbarapa Cristiano Ronaldos, i cili e fitoi këtë çmim për herë të katërt.[237] Ai e mbylli vitin me 51 gola, duke qënë golashënuesi më i mirë në Evropë, me një gol më shumë se Zlatan Ibrahimović.[238] Pasi u rendit i dyti për Topin e Artë, më 9 janar 2017, Messi gjithashtu u rendit i dyti – sërisht mbrapa Cristiano Ronaldos – për çmimin FIFA Lojtari më i mirë 2016.[239] Më 11 janar, Messi shënoi me goditje dënimi në fitoren e ekipit 3–1 kundër Athletic Bilbao në ndeshjen e dytës të raundit të 16-tave të Copa del Rey, duke i mundësuar Barcelonës kalimin për në çerek-finale; ky ishte goli i 26të i tij me goditje dënimi për Barcelonën në të gjitha kompeticionet, duke barazuar rekordin e klubit, e cila më parë ishte vendosur nga Ronald Koeman.[240] Në ndeshjen e rradhës në kampionat, më 14 janar, Messi shënoi në fitoren 5–0 kundër Las Palmas;[241] ky gol i lejoi të barazonte rekordin e Raúl për numrin e ekipeve të cilave u ka shënuar në La Liga (35).[242]

Më 4 shkurt 2017, Messi shënoi golin e 27të me goditje dënimi për Barcelonën në fitoren 3–0 në shtëpi kundër Athletic Bilbao në kampionat, duke thyer rekordin e klubit për numrin e golave nga goditjet e dënimit të vendosur nga Koeman.[243] Më 23 prill, Messi shënoi një dopietë në fitoren 3–2 si vizitor kundër Real Madridit.[244] Goli i tij i dytë në kohën shtesë, që rezultoi edhe goli i fitores, ishte goli i 500të me fanellën e Barcelonës.[245] Në momentin e festimit të golit, Messi hoqi fanellën dhe e mbajti atë në drejtim të tifozëve të Realit – me emrin dhe numri ne fanellës që ishte përballë tifozëve.[246] Më 27 maj, Messi shënoi një gol dhe asistoi Paco Alcácerfinalen e Copa del Rey 2017, duke ndihmuar Barcelonën të fitonte 3–2 kundër Alavés; ai u shpall lojtari i ndeshjes.[247][248] Argjentinasi e përfundoi sezonin 2016–17 me 54 gola dhe 16 asiste gjithsej, ku 37 gola në kampionat i siguruan çmimet Pichichi dhe Kupëca e Artë për herë të katërt në karrierë.[249]

2017–2018: Dopieta e trofeve në Spanjë dhe Këpuca e Artë e pestë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Messi e nisi sezonin 2017–18 duke shënuar një penallti në humbjen 3–1 në shtëpi ndaj Real Madridit në ndeshjen e parë të Supercopa de España 2017.[250] Më këtë gol, Messi vazhdoi rekordin e tij ndaj Real Madridit duke regjistruar golin e 24të zyrtar dhe të 25të gjithsej.[251] Më 9 shtator, Messi shënoi tregolëshin e parë në kampionat për sezonin e ri në fitoren 5–0 ndaj Espanyolderbi barceloní.[252] Tre ditë më pas, ai shënoi një dopietë kundër Gianluigi Buffon, me Barçën që arriti një fitore 3–0 në shtëpi kundër kampionëve të italisë Juventusit në ndeshjen e parë të fazës së grupeve të Ligës së Kampioneve.[253] Më 19 shtator, Messi shënoi katër herë në fitoren tenistike 6–1 ndaj Eibar në Camp Nou e vlefshme për La Ligan.[254] Tre javë më vonë, më 1 tetor, Messi kaloi ish shokun e skuadrës Carles Puyol për t'u bërë lojtari i tretë me më shumë ndeshje i klubit, duke ndihmuar ekipin të fitonte ndaj Las Palmas; Ai asistoi golin e parë të ndeshjes të shënuar nga mesfushori Sergio Busquets në ndeshjen e tij të 594të zyrtare. Kjo ndeshje u luajt pa praninë e tifozëve për shkak të dhunës në Katalonjë në lidhje me referendumin e pavarësisë.[255][256]

Më 18 tetor, në ndeshjen e tij të 122të në kompeticionet evropiane, Messi shënoi golin e tij të 97të në Ligën e Kampioneve, dhe atë të 100të në kompeticionet evropiane, në një fitore 3–1 në shtëpi ndaj Olympiakos.[257] Ai u bë lojtari i dytë në histori që arrin 100 gola në të gjitha kompeticionet pas Cristiano Ronaldos, por e arriti këtë gjë në 21 ndeshje më pak se kolegu portugez.[257] Më 4 nëntor, ai zhvilloi ndeshjen e tij të 600të me Barcelonën në të gjitha kompeticionet në fitoren 2–1 në shtëpi ndaj Seviljes në La Liga.[258][259] Pasi mori Këpucën e Artë Evropiane, Messi firmosi një marrëveshje të re me Barcelonën, duke e zgjatur qëndrimin e tij në Camp Nou deri në përfundim të sezonit 2020–21.[260] Klauzola e tij e lirimit u bë plot 700 milion €.[261] Më 7 janar 2018, Messi luajti ndeshjen e tij të 400të në La Liga në triumfin 3–0 në shtëpi kundër Leventes, duke e festuar këtë arritje asistin e tij të 144të dhe golin e tij të 365të në ligë; ky gol bëri që Messi të barazonte rekordin e gjermanit Gerd Müller për numrin e golave të shënuar me një klub të vetëm në pesë ligat kryesore të Evropës.[262] Një javë më vonë, në fitoren 4–2 kundër Real Sociedadit, Messi vendosi rekordin e ri duke shënuar golin e tij të 366të me një goditje dënimi.[263][264]

Më 4 mars, Messi shënoi golin e tij të 600të në karrierë me një goditje dënimi në fitoren 1–0 ndaj Atlético Madrid në La Liga.[265] Dhjetë ditë më pas, Messi shënoi golin e tij të 99të dhe 100të në Ligën e Kampioneve në suksesin 3–0 në shtëpi ndaj Çelsit, duke u bërë lojtari i dytë që e arrin këtë gjë pas Cristiano Ronaldos; në krahasim me portugezin, Messi ishte më i ri, kishte luajtur më pak ndeshje, minuta dhe kishte goditur më pak në portë.[266][267] Goli i tij i parë në këtë ndeshje, e cila erdhi pas dy minutash e tetë sekondash, ishte më i shpejti në karrierën e tij.[268] Me këtë fitore, Barcelona përparoi në çerek-finalet e kompeticionit.[269] Më 7 prill, ai shënoi një tregolësh në fitoren 3–1 në shtëpi ndaj Leganés përfshirë edhe golin e gjashtë me goditje dënimi për këtë sezon, duke barazuar rekordin e vendosur nga ish shoku i skuadrës Ronaldinho.[270] Ai e mbylli sërisht sezonin në La Liga si golashënuesi më i mirë me 34 gola, duke fituar Këpucën e Artë për herë të pestë.[271][272] Më 21 prill, Messi shënoi golin e dytë të Barcelonës – dhe golin e 40të sezonal – në fitoren 5–0 ndaj Seviljes në finalen e Copa del Reyt, duke asistuar edhe golin e Suárez më vonë gjatë ndeshjes; ky ishte titulli i katërt rresht për katalanasit dhe i 30ti gjithsej.[273] Tetë ditë më vonë, Messi shënoi një tregolësh në fitoren 4–2 në transfertë ndaj Deportivo de La Coruña, duke ndihmuar Barcelonën të fitonte La Ligan për herë të 25të në histori.[274] Më 9 maj, Messi shënoi në fitoren 5–1 të Barcelonës ndaj Villarrealit duke vendosur numrin rekord të ndeshjeve pa pësuar humbje në La Liga (43).[275]

2018–2019: Kapiten i Barcelonës, titulli i 10të i La Liga dhe Këpuca e Artë e gjashtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas largimit të kapitenit të ekipit Andrés Iniesta në maj 2018, Messi u emërua kapiteni i ri i ekipit për sezonin e ardhshëm.[276] Më 12 gusht, ai fitoi titullin e parë si kapiten, Supercopa de España, pas triumfit 2–1 të Barcelonës ndaj Seviljes.[277] Një javë më pas, Messi shënoi dy gola në fitoren 3–0 kundër Alavés në ndeshjen hapëse të La Ligas; goli i tij i parë me goditje dënimi, të cilën ai e ekzekutoi me një gjuajtje që kaloi poshtë murit mbrojtës që kërceu, ishte goli i 6,000të i Barcelonës në La Liga.[278][279] Më 18 shtator, Messi shënoi tre gola në fitoren 4–0 ndaj PSV Eindhoven në ndeshjen e parë të Barcelonës në fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve, duke vendosur rekordin për numrin e tregolëshave të shënuar në këtë kompeticion (8).[280] Më 20 tetor, Messi shënoi dhe asistoi në fitoren 4–2 ndaj Seviles, por në minutën e 26të ai u dëmtua në krahun e djathtë pasi ra keq pas një dueli; ekzaminimet treguan se ai kishte pësuar frakturë në kockën radiale, që do ta mbante jashtë fushave për afërsisht tre javë.[281] Më 8 dhjetor, Messi shënoi dy gola me goditje dënimi – të nëntin dhe të dhjetin për këtë vit kalendarik – në fitoren 4–0 në transfertë ndaj rivalëve katalanas Espanyol në La Liga; kjo ishte hera e parë që ai shënonte dy gola me goditje dënimi në kampionat.[282][283] Ai arriti edhe golin e 10të sezonal, duke u bërë lojtari i parë në historinë e La Ligas që arrin shifër dyshe në 13 sezone rresht.[284]

Messi duke ekzekutuar një goditje të lirë kundër Real Valladolid në gusht 2018.

Më 13 janar 2019, Messi shënoi golin e 400të në La Liga në ndeshjen e tij të 435të në fitoren 3–0 në shtëpi ndaj Eibar,[285] duke u bërë lojtari i parë në pesë ligat kryesore evropiane që e arrin këtë gjë.[286] Më 2 shkurt, ai shënoi dy gola në barazimin 2–2 ndaj Valencias, me golin e tij të parë që erdhi nga penalltia, i 50ti në La Liga; ai u bë lojtari i tretë në historinë e La Ligas që shënon 50 gola me penallti pas Cristiano Ronaldos dhe Hugo Sánchez.[287] Më 23 shkurt, Messi shënoi tre gola dhe asistoi golin e Suárez në fitoren 4–2 ndaj Seviljes në transfertë; kjo ishte ndeshja e 50të ku Messi kishte shënuar tre ose më shumë gola, duke arritur edhe golin e 650të me klubin dhe kombëtaren.[288] Më 16 prill, Messi shënoi dy gola në fitoren 3–0 në fitoren 3–0 në shtëpi ndaj Manchester United në ndeshjen e kthimit të çerek-finaleve të Ligës së Kampioneve, duke ndihmuar Barcelonën të fitonte 4–0 dhe të kualifikohej në gjysëm-finalet e kompeticionit për herë të parë që nga viti 2013; këto ishin golat e parë të Messit në fazën çerek-finale të Ligës së Kampioneve që nga viti 2013.[289][290]

Më 27 prill, Messi erdhi nga stoli dhe shënoi golin e vetëm të fitores 1–0 ndaj Levantes, duke i siguruar Barcelonës një tjetër titull të La Ligas;[291] kjo ishte ndeshja e tij e 450të në La Liga si dhe titulli i parë si kapiten.[292] Vetëm katër ditë më vonë, Messi shënoi një dygolësh në fitoren 3–0 kundër Liverpoolit në ndeshjen e parë të gjysëm-finales së Ligës së Kampioneve;[293] realizimi i tij i dytë, një goditje dënimi nga 32 metra distancë, ishte goli i tij i 600të në nivel klubesh, të gjitha të shënuara me Barcelonën.[294] Megjithatë, në ndeshjen e kthimit në Anfield më 7 maj, Barcelona pësoi një disfatë të rëndë 4–0, duke u eliminuar nga kompeticioni me rezultatin e përgjithshëm 4–3.[295][296] Më 19 maj, në ndeshjen e fundit të Barcelonës në La Liga për këtë sezon, Messi shënoi dy gola në barazimin 2–2 ndaj Eibarit (golat e tij të 49të dhe 50të sezonal), duke fituar sërisht trofeun Pichichi si golashënuesi më i mirë i kampionatit me 36 gola në 34 ndeshje; me gjashtë tituj, ai barazoi Zarrën si lojtari me më shumë çmime golashënuesi në La Liga.[297] Ai gjithashtu fitoi çmimin Këpuca e Artë për herë të gjashtë në karrierë dhe për herë të tretë rresht që nga sezoni 2016–17.[298] Më 25 maj, Messi shënoi golin e fundit të sezonit 2018–19 në humbjen 2–1 ndaj Valencias në finalen e Copa del Rey 2019.[299]

Paris Saint-Germain[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 10 gusht 2021, Messi u transferua te Paris Saint-Germain.[300] Ai firmosi një kontratë deri në qershor 2023 me opsion rinovimi edhe për një vit.[301]

Inter Miami[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas largimit nga Paris Saint-Germain, e ardhmja e Messit u lidh me disa klube, përfshirë edhe klubin arab Al-Hilal që kishte ofruar një shumë marramëndëse për t'a bindur. Megjithatë, argjentinasi firmosi me klubin amerikan Inter MiamiMajor League Soccer. Ai ishte edhe objektiv i ish klubit të tij Barcelona,[302][303] e cila mundi të firmoste me lojtarin në pamundësi financiare.[304]

Më 7 qershor, Inter Miami publikoi një video në rrjetet sociale e cila jepte shenja se klubi kishte firmosur me Messin.[305] Një të njëjtën ditë, argjentinasi zhvilloi një intervistë të përbashkët me Mundo Deportivo and Sport gjatë së cilës ai shprehu dëshirën për t'ju bashkuar klubin amerikan, duke shtuar se "nuk e kishte marrë vendimin 100%"; MLS gjithashtu deklaroi se transferimi nuk ishte kryer ende.[306] Ai shpjegoi se edhe pse La Liga kishte pranuar dhe se ai mund të kthehej te Barcelona, kishte ende gjëra të tjera për t'u bërë si ulja e rrogave të lojtarëve si dhe shitja e disa prej tyre, gjëra që Messi nuk donte të ishte përgjegjës.[307] Ai gjithashtu shtoi se kishte oferta nga klube të tjera evropiane, por Barcelona ishte klubi i vetëm evropian me të cilin ai donte të luante.[304]

Mē 15 korrik, Inter Miami njoftoi se Messi kishte firmosur një kontratë për dy vite e gjysëm.[308][309] Ai u prezantua zyrtarisht para tifozëve në transmetim të drejtpërdrejtë, e quajtur "La PresentaSÍon" në DRV PNK Stadium sëbashku me ish shokun e ekipit te Barça Sergio Busquets.[310] Messi debutoi më 21 korrik në një ndeshje të Kupës së Ligës kundër Cruz Azul, duke shënuar me goditje dënimi në minutën e fundit të kohës shtesë për t'i dhënë ekipit fitoren 2–1.[311]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2011–2013: Kapiteni i ri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2014–2015: Finalet e Kupës së Botës dhe Copa América[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Messi ishte kapiteni i skuadrës në ndeshjen e tyre të parë në Kupën e Botës 2014, duke udhëhequr skuadrën në suksesin 2–1 kundër Bosnjës dhe Hercegovinës më 15 Qershor [312]. Goli i parë i Argjentinës erdhi pas tre minutash pas krosit të tij i cili u prek nga Marcos Rojo i cili detyroi Sead Kolašinac të shkaktonte autogol. Në minutën e 65, Messi shënoi Golin e dytë të Argjentinës, pasi tribloi tre lojtarë, dhe pas një kombinimi njësh-dysh me Higuaín, ai shënoi nga jashtë zone duke mposhtur portierin Mensur Mujdža [313]. Ky ishte Goli i tij i parë në një Kupë Bote që nga viti 2006 kur ai shënoi kundër Serbisë dhe Malit të Zi në debutimin e tij në një Kupë Bote në fitoren 6–0. Në ndeshjen e dytë të skuadrës, Messi shënoi Golin e fitores në kohën shtesë në fund të ndeshjes kundër Iranit me një goditje nga 25 metra që erdhi nga krahu i majtë [314]. Ky ishte Goli i tij i 40 ndërkombëtarë, duke i siguruar Argjentinës një fitore 1–0 dhe kualifikimin për në fazën me eleminim direkt [315][316]. Në ndeshjen e tretë të grupit më 25 Qershor, Messi arriti në kuotën e katër Golave në këtë turnament, duke shënuar dy gola në fitoren 3–2 kundër Nigerisë, me golin e dytë të dytë që erdhi nga një goditje dënimi, me Argjentinën që e mbylli grupin në vendin e parë [317]. Messi u zgjodh lojtari i ndeshjes në të tre ndeshjet e grupit [318][319][320].

Messi në një duel me mbrojtësin e Gjermanisë Mats Hummelsfinalen e Kupës së Botës 2014

Në ndeshjen e raundit të 16 kundër Zvicrës, Messi assistoi Golin e mesfushorit Ángel di María që rezultoi Goli i fitores në minutën e 118 të kohës shtesë. Pasi mori një top nga Rodrigo Palacio, Messi filloi të triblojë, duke kaluar mbrojtësin Fabian Schär, dhe më pas dhuroi topin te di María i cili shënoi [321]. Messi u shpall sërisht lojtari i ndeshjes [322].

2018: Kupa e Botës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Ekipi është më i dobti në histori. Edhe pse kanë lojtarin më të mirë të botës ata nuk janë të aftë të krijojnë një ekip konkurues. E gjithë rënja e kohëve të fundit është fshehur nga gjeniu i parivalizuar [Messi]"

—Ish lojtari i Argjentinës Ossie Ardiles rreth rënjes së cilës së Argjentinës që është mbuluar nga Messi.[323]

Pas fushatës së dobët kualifikuese nga Argjentina, që u shpëtua nga Messi, pritshmëritë për Kupën e Botës 2018 nuk ishin të mëdha, me ekipin e tij, pa Messin në fushë, u mposht 6–1 nga Spanja në mars 2018.[324][325] Para ndeshjes hapëse të Argjentinës, në media po qarkullonin zëra se ky do të ishte edicioni i fundit i Kupës së Botës për Messin.[326] Në ndeshjen e parë të fazës së grupeve kundër Islandës më 16 qershor, Messi humbi një penallti që potencialisht mund t'i jepte Argjentinës fitoren, me ndeshjen që u mbyll në barazim 1–1.[327] Në ndeshjen e dytë të fazës së grupeve, Argjentina u mposht nga Kroacia 3–0.[328] Pas ndeshjes trajneri i ekipit Jorge Sampaoli rreth cilësisë së pakët të ekipit që rrethonte Messin, "realiteti i ekipit të Argjentinës njollos gjenialitetin e tij".[329] Messi e preku topin 49 herë dhe vetëm dy herë brënda zonës kroate.[330] Sampaoli deklaroi: "neve thjesht nuk po mundim t'i pasonim topin atij për të prodhuar situatat që ai është mësuar t'i bëjë. Ne punuam fortë për t'i dhënë topin por dhe kundërshtari punoi fortë për të penguar atë të merrte topin. E humbën këtë betejë.”[329] Mesfushori i Kroacisë Luka Modrić gjithashtu deklaroi pas ndeshjes, "Messi është një lojtar i jashtëzakonshëm por nuk mund të bëjë gjithçka i vetëm."[330][331]

Jashtë futbollit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është i martuar dhe ka tre fëmijë. Bashkëshortja e tij quhet Antonela. Aktualisht ata janë të martuar sipas ligjit. Leo Messi ka tre djem Tiago, që është djali i madh 8 vjec dhe Mateo, djali i dyte 5 vjec dhe Ciro djali vogel.

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 9 janar 2020
Ndeshjet dhe golat sipas klubit, sezonit dhe kompeticionit
Klubi Sezoni Liga Copa del Rey Liga e Kampioneve Tjetër Gjithsej
Divizioni Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Barcelona C 2003–04[332] Tercera División 10 5 10 5
Barcelona B 2003–04[33] Segunda División B 5 0 5 0
2004–05[34] Segunda División B 17 6 17 6
Total 22 11 22 11
Barcelona 2004–05[34] La Liga 7 1 1 0 1 0 9 1
2005–06[48] La Liga 17 6 2 1 6 1 0 0 25 8
2006–07[51] La Liga 26 14 2 2 5 1 3[a] 0 36 17
2007–08[67] La Liga 28 10 3 0 9 6 40 16
2008–09[75] La Liga 31 23 8 6 12 9 51 38
2009–10[88] La Liga 35 34 3 1 11 8 4[b] 4 53 47
2010–11[104] La Liga 33 31 7 7 13 12 2[c] 3 55 53
2011–12[111] La Liga 37 50 7 3 11 14 5[d] 6 60 73
2012–13[153] La Liga 32 46 5 4 11 8 2[c] 2 50 60
2013–14[161] La Liga 31 28 6 5 7 8 2[c] 0 46 41
2014–15[333] La Liga 38 43 6 5 13 10 57 58
2015–16[334] La Liga 33 26 5 5 7 6 4[e] 4 49 41
2016–17[335] La Liga 34 37 7 5 9 11 2[c] 1 52 54
2017–18[336] La Liga 36 34 6 4 10 6 2[c] 1 54 45
2018–19[337] La Liga 34 36 5 3 10 12 1[c] 0 50 51
2019–20[338] La Liga 14 13 0 0 5 2 1[c] 1 20 16
Gjithsej 466 432 73 51 140 114 28 22 707 619
Gjithsej karriera 498 443 73 51 140 114 28 22 739 630
 1. ^ Një ndeshje në UEFA Super Kupë, dy ndeshje në Supercopa de España
 2. ^ Një ndeshje në UEFA Super Kupë, një ndeshje dhe dy gola në Supercopa de España, dy ndeshje dhe dy gola në FIFA Kupën e Botës për Klube
 3. ^ a b c d e f g Të gjitha ndeshjet në Supercopa de España
 4. ^ Një ndeshje dhe një gol në UEFA Super Kupë, dy ndeshje dhe tre gola në Supercopa de España, dy ndeshje dhe dy gola në FIFA Kupën e Botës për Klube
 5. ^ Një ndeshje dhe dy gola në UEFA Super Kupë, dy ndeshje dhe një gol në Supercopa de España, një ndeshje dhe një gol në FIFA Kupën e Botës për Klube

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Messi është golashënuesi i dytë më i mirë në historinë e Ligës së Kampioneve/Kupës Evropiane që kur u kalua nga Cristiano Ronaldo në tetor 2018.
 2. ^ Statistikat e asisteve filluan në vitin 1990.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "2014 FIFA World Cup Brazil: List of Players" [FIFA Kupa e Botës Brazil 2014] (PDF) (në anglisht). FIFA. 11 qershor 2014. fq. 2. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 25 qershor 2014. Marrë më 15 korrik 2014.
 2. ^ "10 Messi". fcbarcelona.com (në anglisht). FC Barcelona. Marrë më 6 janar 2012.
 3. ^ "Ja cili lojtar zgjedhet më i miri i të gjitha kohërave (Foto)". Gazeta Express. 4 dhjetor 2015. Arkivuar nga origjinali më 11 prill 2019. Marrë më 11 prill 2019.
 4. ^ "Ronaldo: Messi, më i miri i të gjitha kohërave". Zëri.info. 1 shkurt 2015. Arkivuar nga origjinali më 11 prill 2019. Marrë më 11 prill 2019.
 5. ^ "Messi, lojtari më i mirë në histori". Telegrafi.com. 9 maj 2015. Marrë më 11 prill 2019.
 6. ^ ""Lionel Messi është lojtari më i mirë në histori të futbollit"". Lajmi.net. 11 dhjetor 2017. Marrë më 11 prill 2019.
 7. ^ "Messi është me origjinë italiane, mund të luante me përfaqësuesen po ta kishin pikasur". Javanews.al. 21 mars 2018. Marrë më 24 maj 2019.
 8. ^ Caioli 2012, ff. 9–10.
 9. ^ Carlin, John (27 mars 2010). "Lionel Messi: Magic in His Feet" [Lionel Messi: Magjia në këmbët e tij]. The Independent (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2015. Marrë më 18 korrik 2015.
 10. ^ Balagué 2013, ff. 44–45.
 11. ^ Albana Ruzi (24 qershor 2017). "Shumë urime për ty, Messi: 30 kuriozitete në 30-vjetorin e "Pleshtit"". Telesport.al. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2020. Marrë më 24 maj 2019.
 12. ^ Caioli 2012, f. 38.
 13. ^ a b Thompson, Wright (22 tetor 2012). "Here and Gone: The Strange Relationship between Lionel Messi and His Hometown in Argentina" [Këtu dhe i ikur: Marrëdhënja e çuditëshme ndërmjet Lionel Messit dhe qytetit të tij në Argjentinë]. Outside the Lines (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 18 korrik 2015.
 14. ^ Caioli 2012, ff. 31–35.
 15. ^ "Faktet që nuk i dinit për Lionel Messin". Insajderi.com. Marrë më 24 maj 2019.
 16. ^ Cazadieu, Jérôme; Juillard, Alexandre; Traïni, Frédéric (15 nëntor 2008). "Leo Messi: La Légende d'El Enano" [Leo Messi: The Legjenda e El Enano]. L'Équipe via Irish Independent (në spanjisht). Marrë më 18 korrik 2015.
 17. ^ a b c d Hawkey, Ian (20 prill 2008). "Lionel Messi on a Mission" [Lionel Messi në një mision]. The Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 gusht 2008. Marrë më 18 korrik 2015.
 18. ^ Wilson, Paul (16 korrik 2015). "Pablo Aimar: The Argentinian Wizard Admired by Maradona and Messi" [Pablo Aimar: Magjistari argjentinas i adhuruar nga Maradona dhe Messi]. The Guardian (në anglisht). Marrë më 18 korrik 2015.
 19. ^ "Messi: Ronaldo është heroi im". Bujanoci.net. 14 nëntor 2014. Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2019. Marrë më 24 maj 2019.
 20. ^ a b c d e Lowe, Sid (15 tetor 2014). "Lionel Messi: How Argentinian Teenager Signed for Barcelona on a Serviette" [Lionel Messi: Si adoleshenti argjentinas firmosi me Barcelonën në një pecetë letre]. The Guardian (në anglisht). Marrë më 18 korrik 2015.
 21. ^ a b c Longman, Jeré (21 maj 2011). "Lionel Messi: Boy Genius" [Lionel Messi: Djaloshi gjeni]. The New York Times (në anglisht). Marrë më 18 korrik 2015.
 22. ^ a b Caioli 2012, ff. 61–62.
 23. ^ Balagué 2013, ff. 149.
 24. ^ Jenson, Pete (27 mars 2010). "Fàbregas, Messi, Piqué: Class of 2002" [Fàbregas, Messi, Piqué: Klasi i 2002]. The Independent (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2015. Marrë më 18 korrik 2015.
 25. ^ Hunter 2012, ff. 44–45.
 26. ^ "Lionel Messi Could Have Joined Arsenal as a Teenager, Says Arsène Wenger" [Lionel Messi mund të bashkohej me Arsenalin si i ri, thotë Arsène Wenger]. The Guardian (në anglisht). 21 nëntor 2014. Marrë më 18 korrik 2015.
 27. ^ a b "The New Messiah" [Mesia i ri] (në anglisht). FIFA. 5 mars 2006. Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2015. Marrë më 18 korrik 2015.
 28. ^ Dermot Corrigan (16 tetor 2014). "The best quotes about Lionel Messi's 10 years at Barcelona" [Citimet më të mira rreth 10 viteve të Lionel Messit tek Barcelona] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 9 janar 2020.
 29. ^ Liviu Bird (5 qershor 2015). "Ex-Teammate, La Masia Coach Recall Lionel Messi's Early Days, Persona" [Ish shokët, trajneri i La Masias, kujton ditët e hershme të Lionel Messit, Persona]. Sports Illustrated (në anglisht). Marrë më 19 korrik 2015.
 30. ^ "Giuly remembers the first time he saw Messi 'kill' his team-mates" [Giuly kujton herën e parë që ai pa Messin të "vriste" shokët e tij të skuadrës] (në anglisht). Sport. 14 shtator 2016.
 31. ^ Dermot Corrigan (15 nëntor 2013). "Messi Reflects on Debut 10 Years On" [Messi reflekton në debutimin e tij 10 vite më parë] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 19 korrik 2015.
 32. ^ a b Rafael Carbonell (26 tetor 2004). "El Último Salto de la 'Pulga'" [Kërcimi i fundit i 'Pleshtit']. El País (në spanjisht). Marrë më 19 korrik 2015.
 33. ^ a b "Lionel Andrés Messi Cuccittini: Matches 2003–04" [Lionel Andrés Messi Cuccittini: Ndeshjet 2003–04] (në anglisht). BDFutbol. Marrë më 19 korrik 2015.
 34. ^ a b c d "Lionel Andrés Messi Cuccittini: Matches 2004–05" [Lionel Andrés Messi Cuccittini: Ndeshjet 2004–05] (në anglisht). BDFutbol. Marrë më 19 korrik 2015.
 35. ^ Ronald Reng (27 maj 2011). "Lionel Messi". FT Magazine (në anglisht). Marrë më 19 korrik 2015.
 36. ^ Andy Mitten (16 tetor 2014). "Who Knew on His 2004 Debut That Lionel Messi Would Go so Far at Barcelona" (në anglisht). The National. Marrë më 19 korrik 2015.
 37. ^ Richard Williams (24 shkurt 2006). "Messi Has All the Qualities to Take World by Storm" (në anglisht). The Guardian. Marrë më 19 korrik 2015.
 38. ^ a b Graham Hunter (4 qershor 2015). "Messi, Iniesta and Xavi Driven to Join the Champions League Elite" (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 19 korrik 2015.
 39. ^ a b Hunter 2012, ff. 264–265.
 40. ^ a b Balagué 2013, ff. 262–263.
 41. ^ Sid Lowe (16 qershor 2017). "Joan Laporta: 'Barcelona has been kidnapped. It's hostage to lies and it's sad'" [Joan Laporta: 'Barcelona është marrë peng. Është peng i gënjeshtrave dhe kjo është për të ardhur keq'] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 27 korrik 2017.
 42. ^ Balagué 2013, ff. 272–276.
 43. ^ a b "Starlet Messi Stays at Barça until 2014" [Ylli Messi do të qëndroj tek Barça deri në vitin 2014] (në anglisht). ESPN FC. 17 shtator 2005. Marrë më 20 korrik 2015.
 44. ^ Caioli 2012, f. 91.
 45. ^ a b c Hunter 2012, ff. 266–269.
 46. ^ a b "Messi Has Ronaldinho's Number" [Messi ka numrin e Ronaldinhos] (në anglisht). FIFA. 4 gusht 2008. Arkivuar nga origjinali më 28 mars 2015. Marrë më 20 korrik 2015.
 47. ^ Balagué 2013, ff. 279–284.
 48. ^ a b "Lionel Andrés Messi Cuccittini: Matches 2005–06" [Lionel Andrés Messi Cuccittini: Ndeshjet 2005–06] (në anglisht). BDFutbol. Marrë më 20 korrik 2015.
 49. ^ "Ingla: Rijkaard to Blame for Barça Decline" [Ingala: Rijkaard është për tu fajsuar për rënjen e Barçës] (në anglisht). ESPN FC. 19 maj 2008. Marrë më 21 korrik 2015.
 50. ^ a b "Messi: I'm Not the Best" [Messi: Nuk jam unë më i miri] (në anglisht). FIFA. 31 maj 2007. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 21 korrik 2015.
 51. ^ a b c "Lionel Andrés Messi Cuccittini: Matches 2006–07" [Lionel Andrés Messi Cuccittini: Ndeshjet 2006–07] (në anglisht). BDFutbol. Marrë më 21 korrik 2015.
 52. ^ "Messi Needs Surgery on Broken Foot" [Messi ka nevoj operacion për këmbën e thyer] (në anglisht). CNN. 13 nëntor 2006. Marrë më 21 korrik 2015.
 53. ^ a b Graham Hunter (19 tetor 2011). "Messi Closing in on Remarkable Record" [Messi duke j'u afruar rekordit të mrekullueshëm] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 21 korrik 2015.
 54. ^ Tomkins 2007, ff. 130–132.
 55. ^ Sid Lowe (12 mars 2007). "There's Something about Messi" [Ka diçka rreth Messit]. The Guardian (në anglisht). Marrë më 21 korrik 2015.
 56. ^ Balagué 2013, f. 302.
 57. ^ Christopher Davies (24 shkurt 2006). "Maradona Hails His Successor" [Maradona lavdëron pasuesin e tij] (në anglisht). The Daily Telegraph. Marrë më 21 korrik 2015.
 58. ^ Adi Metaliu (18 prill 2020). "Ndodhi 13 vite më parë, kur Lionel Messi "kopjoi" Maradonën". Supersport.al. Marrë më 18 prill 2020.
 59. ^ Sid Lowe (20 prill 2007). "The Greatest Goal Ever?" [Goli më i mirë?] (në anglisht). The Daily Telegraph. Marrë më 21 korrik 2015.
 60. ^ Andy Mitten (10 qershor 2007). "Hand of Messi Saves Barcelona" [Dora e Messit shpëton Barcelonën] (në anglisht). The Times. Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2008. Marrë më 21 korrik 2015.
 61. ^ "Dónde Está Messi? Ahora Dónde Está Messi?" ['Ku është Messi? Ku është Messi tani?']. El Mundo (në spanjisht). 11 maj 2007. Marrë më 21 korrik 2015.
 62. ^ "Beckham Bows out with Liga Title" (në anglisht). BBC Sport. 17 qershor 2007. Marrë më 21 korrik 2015.
 63. ^ Sid Lowe (24 shtator 2007). "Ronaldinho Misses Barcelona's Big Night Out" [Ronaldinho humbet natën e madhe të Barcelonës]. The Guardian (në anglisht). Marrë më 21 korrik 2015.
 64. ^ John Carlin (3 shkurt 2008). "Nou Sensation" (në anglisht). The Guardian. Marrë më 21 korrik 2015.
 65. ^ a b c d Balagué 2013, ff. 519–524.
 66. ^ "Kaka Named FIFA World Player of the Year" [Kaka emërohet FIFA Lojtari Botëror i Vitit] (në anglisht). ESPN FC. 17 dhjetor 2007. Marrë më 21 korrik 2015.
 67. ^ a b "Lionel Andrés Messi Cuccittini: Matches 2007–08" [Lionel Andrés Messi Cuccittini: Ndeshjet 2007–08] (në anglisht). BDFutbol. Marrë më 21 korrik 2015.
 68. ^ a b Richard Bright (6 mars 2008). "Lionel Messi Sidelined for Six Weeks" [Lionel Messi jashtë fushave për gjashtë javë]. The Daily Telegraph (në anglisht). Marrë më 21 korrik 2015.
 69. ^ Alex O'Henley (21 shkurt 2008). "Two for Messi as Barça See off Celtic" [Dy për Messin me Barçën që heq qafe Celtic] (në anglisht). UEFA. Marrë më 21 korrik 2015.
 70. ^ "Ronaldinho Cleared for Barça Exit" [Ronaldinho gati për largimin nga Barça] (në anglisht). BBC Sport. 19 maj 2008. Marrë më 21 korrik 2015.
 71. ^ a b Balagué 2013, f. 472.
 72. ^ Heydari, Keyvan Antonio (26 maj 2009). "Messi: Amazing Talent in a Reluctant Star" [Messi: Talent i mrekullueshëm në një yll ngurrues]. The New York Times (në anglisht). Marrë më 24 korrik 2015.
 73. ^ Phill Barnett (1 dhjetor 2009). "Lionel Messi: A Rare Talent" [Lionel Messi: Një talent i rrallë]. The Independent (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2019. Marrë më 24 korrik 2015.
 74. ^ Jamie Jackson (12 janar 2009). "Ronaldo Adds Fifa World Player of the Year to List of Accolades" [Ronaldon shton FIFA Lojtari Botëror i Vitit në listën e çmimeve] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 24 korrik 2015.
 75. ^ a b c "Lionel Andrés Messi Cuccittini: Matches 2008–09" [Lionel Andrés Messi Cuccittini: Ndeshjet 2008–09] (në anglisht). BDFutbol. Marrë më 24 korrik 2015.
 76. ^ Lee Roden (20 prill 2015). "Are Messi, Suarez and Neymar Barcelona's Best-Ever Front Three?" [A janë Messi, Suarez dhe Neymar treshja më e mirë e Barcelonës?] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 24 korrik 2015.
 77. ^ a b Balagué 2013, ff. 453–459.
 78. ^ "Real Madrid v Barcelona: Six of the Best 'El Clásicos'" [Real Madrid v Barcelona: Gjashtë 'El Clasicot' më të mira]. The Daily Telegraph (në anglisht). 9 dhjetor 2011. Marrë më 24 korrik 2015.
 79. ^ "Barcelona Defeat Athletic Bilbao to Win Copa del Rey" [Barcelona mposht Athletic Bilbao për të fituar Copa del Rey]. The Daily Telegraph (në anglisht). 14 maj 2009. Marrë më 24 korrik 2015.
 80. ^ "Barcelona's Title Celebrations Marred by Violence" [Festimet e titullit të Barcelonës prishen nga dhuna]. The Daily Telegraph (në anglisht). 17 maj 2009. Marrë më 24 korrik 2015.
 81. ^ "Messi Sweeps up Goalscoring Honours" [Messi mbledh nderimet çmimet e golashënuesit] (në anglisht). UEFA. 28 maj 2009. Marrë më 26 korrik 2015.
 82. ^ Phil McNulty (27 maj 2009). "Barcelona 2–0 Man Utd" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 26 korrik 2015.
 83. ^ "Barcelona Eclipse Dream Team with Historic Treble" [Barcelona eklipson ekipin e ëndërrave me një tripletë historike] (në anglisht). The Roar. 1 qershor 2009. Marrë më 9 janar 2020.
 84. ^ Tom Adams (21 maj 2010). "The Treble Club" [Klubi i tripletës] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 26 korrik 2015.
 85. ^ "Barcelona Beat Estudiantes to Win the Club World Cup" [Barcelona mposht Estudiantes dhe fiton Kupën e Botës për Klube] (në anglisht). BBC Sport. 19 dhjetor 2009. Marrë më 26 korrik 2015.
 86. ^ Keith Stuart (7 prill 2010). "Is the Real Lionel Messi Better than the Virtual One?" [A është Lionel Messi i vërtet më i mirë se ai virtuali?] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 27 korrik 2015.
 87. ^ Balagué 2013, ff. 476–478.
 88. ^ a b "Lionel Andrés Messi Cuccittini: Matches 2009–10" [Lionel Andrés Messi Cuccittini: Ndeshjet 2009–10] (në anglisht). BDFutbol. Marrë më 27 korrik 2015.
 89. ^ a b Sid Lowe (17 maj 2010). "La Liga Title the Least Barcelona Deserve as Madrid Again Finish Empty Handed" [Titulli i La Ligas është më e pakta që Barcelona meriton pasi Madridi sërisht del duarbosh]. The Guardian (në anglisht). Marrë më 27 korrik 2015.
 90. ^ "Barcelona's Lionel Messi the Sixth Player to Score Four Times in Champions League Tie" [Lionel Messi i Barcelonës bëhet lojtari i gjashtë që shënon katër herë në një ndeshje të Ligës së Kampioneve] (në anglisht). The Daily Telegraph. 7 prill 2010. Marrë më 27 korrik 2015.
 91. ^ Sid Lowe (7 prill 2010). "'Mythical, Universal, the Lord's Anointed One' – Spain Hails Leo Messi" ['Mitik, universal, i vajosuri i zotit' – Spanja lartëson Leo Messin]. The Guardian (në anglisht). Marrë më 27 korrik 2015.
 92. ^ Andrew Haslam (22 maj 2010). "Messi Takes Scoring Plaudits" [Messi merr vlerësimet e shënimit] (në anglisht). UEFA. Marrë më 27 korrik 2010.
 93. ^ Joseph Wilson (30 shtator 2010). "Messi Receives Golden Boot for Top European Scorer" [Messi merr këpucën e artë si shënuesi më i mirë evropian]. U-T San Diego (në anglisht). Marrë më 27 korrik 2015.
 94. ^ "Magic Messi Wins Supercopa for Barça" [Magjia e Mesit i fiton Barçës Superkupën] (në anglisht). ESPN FC. 21 gusht 2010. Marrë më 27 korrik 2010.
 95. ^ Sid Lowe (29 nëntor 2010). "David Villa Strikes Twice as Slick Barcelona Thrash Real Madrid" [David Villa shënon dy herë me Barcelonën e shkëlqyeshme që shkatërron Real Madridin]. The Guardian (në anglisht). Marrë më 27 korrik 2015.
 96. ^ "Lionel Messi Stars as Barcelona Seal Record League Win" [Lionel Messi shkëlqen me Barcelonën që vulos rekord fitoresh në kampionat] (në anglisht). BBC Sport. 6 shkurt 2011. Marrë më 27 korrik 2015.
 97. ^ "Most Consecutive Wins in the Top Division of Spanish football (Soccer)" [Më shumë fitore rresht në divizionin e parë të futbollit spanjoll]. Guinness World Records (në anglisht). Marrë më 27 korrik 2015.
 98. ^ a b Sid Lowe (11 janar 2011). "Lionel Messi Is the World's Best Player but Xavi Deserved FIFA's Award" [Lionel Messi është lojtari më i mirë i botës por Xavi e meritonte çmimin e FIFA-s] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 27 korrik 2015.
 99. ^ "Ronaldo's overhead kick and five other classic UCL goals" [Rrofeshata e Ronaldos dhe pesë gola të tjetër klasik të ULK] (në anglisht). UEFA. Marrë më 23 qershor 2018.
 100. ^ Sid Lowe (5 maj 2011). "The Good, the Bad and the Ugly in the Aftermatch of the Clásico Series" [I miri, i keqi dhe i shëmtuari pas ndeshjes në vargun e Clasicos] (në anglisht). Sports Illustrated. Arkivuar nga origjinali më 8 maj 2011.
 101. ^ Balagué 2013, ff. 494–499.
 102. ^ "Top Scorer Messi Matches Van Nistelrooy Mark" [Kryegolashënuesi Messi barazon vulën e Van Nistelrooyt] (në anglisht). UEFA. 28 maj 2011. Marrë më 27 korrik 2015.
 103. ^ Phil McNulty (28 maj 2011). "Barcelona 3–1 Man Utd" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 27 korrik 2015.
 104. ^ a b c "Lionel Andrés Messi Cuccittini: Matches 2010–11" [Lionel Andrés Messi Cuccittini: Ndeshjet 2010–11] (në anglisht). BDFutbol. Marrë më 27 korrik 2015.
 105. ^ "Spanish Primera División Statistics: Top Assists 2010–11" [Statistikat e Primera División Spanjolle: Asistuesit më të mirë 2010–11] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 27 korrik 2015.
 106. ^ Cascarino, Tony; Barclay, Patrick (27 maj 2011). "Is Sublime Lionel Messi the Greatest Footballer Ever?" [A është e saktë që Lionel Messi është lojtari më i madhë i të gjitha kohërave?]. The Times (në anglisht). Marrë më 27 korrik 2015.
 107. ^ Pitt-Brooke, Jack (14 prill 2011). "48 Not Out: Messi Proves Himself King of the Goals" [48 jo jashtë: Messi vërteton që është mbreti i golave]. The Independent (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2015. Marrë më 27 korrik 2015.
 108. ^ "Lionel Messi Scores Spanish Record 50th Goal" [Lionel Messi vendos rekord spanjoll me golin e 50të] (në anglisht). BBC Sport. 23 prill 2011. Marrë më 27 korrik 2015.
 109. ^ "Professional Soccer Training Drills – Lionel Messi a Combination" [Ushtrime stërvitore profesioniste futbolli – Lionel Messi një kombinim]. Project Sports Mastery (në anglisht). 11 janar 2018. Arkivuar nga origjinali më 6 shkurt 2018. Marrë më 5 shkurt 2018.
 110. ^ Balagué 2013, f. 512.
 111. ^ a b "Lionel Andrés Messi Cuccittini: Matches 2011–12" [Lionel Andrés Messi Cuccittini: Ndeshjet 2011–12] (në anglisht). BDFutbol. Marrë më 30 korrik 2015.
 112. ^ Mahid Mohamed (10 dhjetor 2012). "Lionel Messi: The Best Goalscorer Ever but Is the Barcelona Player the Greatest-Ever Footballer?" [Lionel Messi: Golashënuesi më i mirë por a është futbollisti më i mirë i Barcelonës?]. The Independent (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2015. Marrë më 30 korrik 2015.
 113. ^ "Tempers Flare into Brawl as Barcelona Beats Real Madrid" [Temperamenti kthehet në sherr me Barcelonën që mposht Real Madridin]. USA Today (në anglisht). 17 gusht 2011. Marrë më 30 korrik 2015.
 114. ^ Henry Winter (26 gusht 2011). "Barcelona 2 Porto 0: Match Report" [Barcelona 2 Porto 0: Raporti i ndeshjes] (në anglisht). The Daily Telegraph. Marrë më 30 korrik 2015.
 115. ^ "Barcelona Win FIFA Club World Cup" [Barcelona fiton FIFA Kupën e Botës për Klube] (në anglisht). BBC Sport. 18 dhjetor 2011. Marrë më 30 korrik 2015.
 116. ^ "Messi Crowned World's Best" [Messi kurorëzohet më i miri i botës] (në anglisht). ESPN FC. 9 janar 2012. Marrë më 30 korrik 2015.
 117. ^ "Messi Wins UEFA Best Player in Europe Award" [Messi fiton çmimin UEFA Lojtari i më i mirë në Evropë] (në anglisht). UEFA. 25 gusht 2011. Marrë më 30 korrik 2015.
 118. ^ Hayward, Paul (7 janar 2013). "FIFA Ballon d'Or 2012: Lionel Messi Rewarded for Displays No Rival Could Ever Match" [FIFA Topi i Artë 2012: Lionel Messi shpërblehet për shfaqjet që asnjë rival nuk mund ti rivalizoj]. The Daily Telegraph (në anglisht). Marrë më 30 korrik 2015.
 119. ^ a b "Lionel Messi as Dominant as Michael Jordan, Claims Barcelona's Pep Guardiola, After He Breaks Goal Record" [Lionel Messi dominues si Michael Jordan, pretendon Pep Guardiola i Barcelonës, pasi ai theu rekordin e golave]. The Daily Telegraph (në anglisht). 21 mars 2012. Marrë më 30 korrik 2015.
 120. ^ "Messi Scores Four as Barcelona Rout Valencia" [Messi shënoi katër me Barcelonën që shkatërron Valencian] (në anglisht). CNN. 20 shkurt 2012. Marrë më 30 korrik 2015.
 121. ^ Rostance, Tom (7 mars 2012). "Lionel Messi Scores Five in Barcelona Champions League Win" [Lionel Messi shënon pesë gola në fitoren e Barcelonës në Ligën e Kampioneve] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 30 korrik 2015.
 122. ^ "UEFA Champions League 2011–12: Statistics" [UEFA Liga e Kampioneve 2011–12: Statistikat] (në anglisht). UEFA. Marrë më 30 korrik 2015.
 123. ^ "Record-Breaking Messi Takes Top Scorer Honour" [Thyesi i rekordeve Messi merr çmimin e golashënuesit] (në anglisht). UEFA. 19 maj 2012. Marrë më 30 korrik 2015.
 124. ^ Brassell, Andy (27 prill 2012). "Pep Guardiola Leaves Lasting Legacy at Barcelona" [Pep Guardiola lë trashëgimin e fundit te Barcelona] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 30 korrik 2015.
 125. ^ "Pep Guardiola's Final Game: Barcelona Win Copa del Rey" [Loja e fundit e Pep Guardiolës: Barcelona fiton Copa del Rey] (në anglisht). BBC Sport. 26 maj 2012. Marrë më 30 korrik 2015.
 126. ^ Dawkes, Phil (24 prill 2012). "Barcelona 2–2 Chelsea (agg 2–3)" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 30 korrik 2015.
 127. ^ "Four-Goal Lionel Messi Gives Pep Guardiola Perfect Barcelona Send-Off" [Lionel Messi me katër gola i jep Pep Guardiolës daljen e përkryer nga Barcelona]. The Guardian (në anglisht). 5 maj 2012. Marrë më 30 korrik 2015.
 128. ^ "Lionel Messi Receives Golden Boot Award as Europe's Top Scorer" [Lionel Messi merr Këpucën e Artë si shënuesi më i mirë i Evropës]. Sports Illustrated (në anglisht). 29 tetor 2012. Marrë më 30 korrik 2015.
 129. ^ "Messi Smashes Müller's 40-Year Record" [Messi thyen rekordin 40-vjeçar të Müller] (në anglisht). ESPN FC. 9 dhjetor 2012. Marrë më 30 korrik 2015.
 130. ^ Hughes, Rob (29 prill 2014). "To See Coach's Legacy at Barcelona, Just Look on Field" [Për të parë trashëgiminë e trajnerit te Barcelona, vetëm shiko fushën]. The New York Times (në anglisht). Marrë më 9 gusht 2015.
 131. ^ "Ten-Man Barcelona Shocked by Sociedad" [Barcelona me dhjetë veta shokohet nga Sociedadi] (në anglisht). CNN. 19 janar 2013. Marrë më 9 gusht 2015.
 132. ^ Rogers, Iain (10 dhjetor 2012). "Fatherhood Hasn't Slowed Record-Breaking Messi" [Të qënit baba nuk e ka ngadalësuar thyersin e rekordeve Messi] (në anglisht). Reuters. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 9 gusht 2015.
 133. ^ "Mueller Gets Messi's No. 10 Barcelona Shirt" [Muller merr fanellën fanellën e Barcelonës me numrin 10 të Messit]. Sports Illustrated (në anglisht). 17 janar 2013. Marrë më 9 gusht 2015.
 134. ^ a b Mohamed, Majid (8 janar 2013). "Barcelona's Lionel Messi Becomes Most Decorated Player in History after Winning Unprecedented Fourth Straight Ballon d'Or" [Lionel Messi i Barcelonës bëhet lojtari më i dekoruar në historinë e futbollit pasi fitoi topin e katërt të arrtë rresht]. The Independent (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 mars 2016. Marrë më 9 gusht 2015.
 135. ^ "FIFA Refuses to Back Lionel Messi or Godfrey Chitalu for Goal Record" [FIFA refuzon të mbështesë Lionel Messin ose Godfrey Chitalu për rekordin e golave] (në anglisht). BBC Sport. 14 dhjetor 2012. Marrë më 9 gusht 2015.
 136. ^ "Barcelona Star Lionel Messi Sets New Goal-Scoring Record" [Ylli i Barcelonës Lionel Messi vendos rekord të ri golash të shënuar]. Guinness World Records (në anglisht). 10 dhjetor 2012. Marrë më 9 gusht 2015.
 137. ^ Saj Chowdhary (9 janar 2013). "Ballon d'Or Contenders Messi, Ronaldo and Iniesta in Profile" [Pretendentët e Topit të Artë Messi, Ronaldo dhe Iniesta në profil] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 9 gusht 2015.
 138. ^ Sid Lowe (13 maj 2013). "A Sense of Anticlimax but Barcelona Still Deserve Their La Liga Title" [Një ndjenjë antiklimatike por Barcelona ende e meriton titullin e La Ligas] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 9 gusht 2015.
 139. ^ Sid Lowe (9 mars 2013). "Barcelona Face up to Uncomfortable Truths after Alarming Slump in Form" [Barcelona po përballet me të vërteta të mundimshme pas rënjes alarmante të formës] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 9 gusht 2015.
 140. ^ Monaghan, Matt (12 mars 2013). "Barcelona 4–0 AC Milan (agg 4–2)" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 9 gusht 2015.
 141. ^ Balagué 2013, f. 556.
 142. ^ "Messi Signs New Barcelona Deal" [Messi firmos marrëveshje të re me Barcelonën] (në anglisht). CNN. 7 shkurt 2015. Marrë më 9 gusht 2015.
 143. ^ a b Rogers, Iain (11 maj 2013). "Captain Messi Inspires Another Barça League Triumph" [Kapiteni Messi frymëzon Barçën në një tjetër triumf në ligë] (në anglisht). Reuters. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 9 gusht 2015.
 144. ^ Caioli 2015, ch. 38.
 145. ^ Iain Rogers (11 prill 2013). "Andrés Iniesta Admission That Barcelona Suffer from 'Messi-Dependence' Proved against PSG" [Andrés Iniesta pranon se Barcelona vuan nga 'Varësia-Messi' e provuar ndaj PSG-së]. The Independent (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2015. Marrë më 9 gusht 2015.
 146. ^ "Lionel Messi Set to Miss Rest of Barcelona Season with Hamstring Injury" [Lionel Messi do të humbasi pjesën e mbetur të sezonit të Barcelonës me dëmtim në kofshë]. The Daily Telegraph (në anglisht). 14 maj 2013. Marrë më 9 gusht 2015.
 147. ^ a b Sid Lowe (11 prill 2013). "Messidependencia Brought into Focus as Barcelona Show Vulnerability" [Messidependencia sillet në fokus me Barcelonën që shfaq dobësi]. The Guardian (në anglisht). Marrë më 9 gusht 2015.
 148. ^ Jack De Menezes (14 nëntor 2013). "Rumours of Lionel Messi Rift with Barcelona Rubbished Be Representatives of the Argentina International" [Zërat e çarjes së Lionel Messit me Barcelonën mohon nga përfaqësuesit e lojtarit të Argjentinës]. The Independent (në anglisht). Marrë më 10 gusht 2015.
 149. ^ "Messi Worry Mars Barca's Title Joy" [Messi shqetëson kënaqësinë e Barcelonës për titullin në mars] (në anglisht). CNN. 13 maj 2013. Marrë më 9 gusht 2015.
 150. ^ "Messi 'Breaks Record' by Scoring in 17th Consecutive La Liga Game" [Messi 'thyen rekord' duke shënuar në ndeshjen e 17të rresht në La Liga] (në anglisht). BBC Sport. 10 mars 2013. Marrë më 9 gusht 2015.
 151. ^ Sam Rooke (27 janar 2013). "Barcelona 5 Osasuna 1: Messi Hits Four in Rout" [Barcelona 5 Osasuna 1: Messi shënon katër në fitore]. The Sunday Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 shtator 2015. Marrë më 9 gusht 2015.
 152. ^ "Lionel Messi Awarded Golden Shoe for Third Time after 46 La Liga Goals for Barcelona" [Lionel Messi shpërblehet me Këpucën e Artë për herë të tretë pas 46 golave në La Liga për Barcelonën]. The Independent (në anglisht). 20 nëntor 2013. Arkivuar nga origjinali më 22 maj 2019. Marrë më 9 gusht 2015.
 153. ^ a b "Lionel Andrés Messi Cuccittini: Matches 2012–13" [Lionel Andrés Messi Cuccittini: Ndeshjet 2012–13] (në anglisht). BDFutbol. Marrë më 9 gusht 2015.
 154. ^ Balagué 2013, ff. 587–592.
 155. ^ "Lionel Messi Returns from Injury in Barcelona Victory" [Lionel Messi rikthehet nga dëmtimi në fitoren e Barcelonës] (në anglisht). CNN. 8 janar 2013. Marrë më 10 gusht 2015.
 156. ^ "Cristiano Ronaldo Wins FIFA Ballon D'or after Stellar Year at Real Madrid" [Cristiano Ronaldo fiton FIFA Topi i Artë pas një viti fantastike te Real Madridi]. The Guardian (në anglisht). 13 janar 2014. Marrë më 10 gusht 2015.
 157. ^ a b Andy West (22 mars 2014). "Real Madrid v Barcelona: Has Ronaldo Overtaken Messi?" [Real Madrid v Barcelona: A e ka kaluar Ronaldo Messin?] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 10 gusht 2015.
 158. ^ a b Sid Lowe (12 mars 2014). "One Flick of Lionel Messi's Left Foot Ends Talk of Crisis at Barcelona" [Një lëvizje e lehtë e këmbës së majtë të Lionel Messit i jep fund fjalëve të krizës te Barcelona]. The Guardian (në anglisht). Marrë më 10 gusht 2015.
 159. ^ Sid Lowe (24 qershor 2014). "Lionel Messi and Argentina in Tune at Last despite Tough Start to World Cup" [Lionel Messi dhe Argjentina në melodi më në fund pavarësisht fillimt të vështirë në Kupën e Botës]. The Guardian (në anglisht). Marrë më 10 gusht 2015.
 160. ^ Jenson, Pete (24 mars 2014). "Real Madrid 3 Barcelona 4 Match Report: Lionel Messi Hat-Trick Out-Guns Cristiano Ronaldo in Seven-Goal El Clásico Thriller" [Real Madrid 3 Barcelona 4 raporti i ndeshjes: Tregolëshi i Lionel Messit mposht Cristiano Ronaldon në El Clasicon horror me shtatë gola]. The Independent (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2015. Marrë më 10 gusht 2015.
 161. ^ a b "Lionel Andrés Messi Cuccittini: Matches 2013–14" [Lionel Andrés Messi Cuccittini: Ndeshjet 2013–14] (në anglisht). BDFutbol. Marrë më 10 gusht 2015.
 162. ^ "Barcelona's Lionel Messi: I Had a Lot of Problems during 2013–14 Season" [Lionel Messi i Barcelonës: Pata shumë probleme gjatë sezonit 2013–14] (në anglisht). ESPN FC. 19 shkurt 2014. Marrë më 10 gusht 2015.
 163. ^ "Barcelona Name Luis Enrique as New Coach, Lionel Messi Signs New Contract with La Liga Club" [Barcelona emëron Luis Enriquen trajnerin e ri, Lionel Messi firmos kontratë të re me klubin e La Ligas] (në anglisht). ABC News. 21 maj 2014. Marrë më 10 gusht 2015.
 164. ^ "Lionel Messi Signs New Barcelona Deal" [Lionel Messi firmos marrëveshje të re me Barcelonën] (në anglisht). ESPN FC. 19 maj 2014. Marrë më 10 gusht 2015.
 165. ^ Notarianni, Roberto (25 mars 2015). "Messi, la (Très) Bonne Paie" [Messi, pagesa më e mirë]. France Football (në frëngjisht). Marrë më 10 gusht 2015.
 166. ^ Corrigan, Dermot. "Gerardo Martino: Lionel Messi Feeling Mental, Physical Strain of Years at Top" [Gerardo Martino: Lionel Messi ndihet mendor, lodhje fizike pas vitesh në majë] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 10 gusht 2015.
 167. ^ "Messi golashënuesi më i mirë në Spanjë: Rekordi është për të gjithë". Shqiptarja.com. 23 nëntor 2014. Marrë më 11 prill 2019.
 168. ^ "Barça "poker" APOEL-it". Koha.net. 25 nëntor 2014. Marrë më 11 prill 2019.[lidhje e vdekur]
 169. ^ "Messi në histori, 74 gola në Champions League (VIDEO)". Sport.albeu.com. 25 nëntor 2014. Arkivuar nga origjinali më 11 prill 2019. Marrë më 11 prill 2019.
 170. ^ "Messi me hat-trick në derbin lokal". TopSporti.com. 7 dhjetor 2014. Marrë më 12 prill 2019.
 171. ^ "Ronaldo "nderon" sulmin, fiton "Topin e Artë 2014"". Telegraf.al. 13 janar 2015. Marrë më 12 prill 2019.
 172. ^ "Barca nuk e di kush është kampioni (Video)". Telegrafi.com. 11 janar 2015. Marrë më 13 prill 2019.
 173. ^ "Barcelona e fortë për kampionin". Koha.net. 11 janar 2015. Marrë më 13 prill 2019.[lidhje e vdekur]
 174. ^ a b Sid Lowe (18 maj 2015). "Barcelona Transform Their Season from Trouble to a Possible Treble" [Barcelona transformon sezonin e tyre nga telashe në një tripletë të mundshme] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 11 gusht 2015.
 175. ^ Andy West (19 mars 2015). "Motivated Lionel Messi Transforms Barcelona's Hopes for Trophy Treble" [Lionel Messi i motivuar transformon shpresat e Barcelonës për trofeun e tripletës] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 11 gusht 2015.
 176. ^ Sid Lowe (8 maj 2015). "Messi's Best-Ever Form?" [Messi në formën më të mirë?] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 11 gusht 2015.
 177. ^ Tomas Francesc (22 prill 2015). "Barcelona Increasingly Gaining Messi Independence (and It's a Good Thing)" [Barcelona duke rritur pavarësinë ndaj Messit (është një gjë e mirë)] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 11 gusht 2015.
 178. ^ a b Sid Lowe (6 qershor 2015). "Barcelona's Luis Suárez, Leo Messi and Neymar Too Good for Juventus" [Luis Suárez, Leo Messi dhe Neymar të Barcelonës shumë të mirë për Juventusin] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 11 gusht 2015.
 179. ^ a b "Lionel Andrés Messi Cuccittini: Matches 2014–15" [Lionel Andrés Messi Cuccittini: Ndeshjet 2014–15] (në anglisht). BDFutbol. Marrë më 11 gusht 2015.
 180. ^ Alfred Lleshi (30 janar 2016). "Grafiku / "MSN" është "tredhëmbëshi" më i mirë në Europë". Telesport.al. Arkivuar nga origjinali më 12 prill 2019. Marrë më 13 prill 2019.
 181. ^ "Mesi thyen Atletikon, Barça fiton titullin!". BalkanWeb.com. 18 maj 2015. Marrë më 13 prill 2019.
 182. ^ "Me hat-trick rekord të Messit, Barça lidere". TopSporti.com. 8 mars 2015. Marrë më 13 prill 2019.
 183. ^ "Supporters, Superstars and Goals Galore" [Bollëk tifozësh, superyjesh dhe golash] (në anglisht). FIFA. 11 mars 2015. Arkivuar nga origjinali më 5 gusht 2015. Marrë më 11 gusht 2015.
 184. ^ "Spanish Primera División Statistics: Top Assists 2014–15" [Statistikat e Primera División Spanjolle: Asistuesit më të mirë 2014–15] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 11 gusht 2015.
 185. ^ "Messi También Es Leyenda en el Ranking Histórico de Asistencias" [Messi është gjithashtu legjendë në renditjen historike të asisteve] (në spanjisht). La Liga BBVA. 19 shkurt 2015. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 11 gusht 2015.
 186. ^ Corrigan, Dermot (15 shkurt 2015). "Messi Notches Assist Record" [Messi vendos rekordin e asisteve] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 11 gusht 2015.
 187. ^ "Barcelona rrëmben Kupën e Mbretit, i afrohet "tripletës"". Koha.net. 30 maj 2015. Marrë më 13 prill 2019.[lidhje e vdekur]
 188. ^ "Barça ngre Kupën e Mbretit, Messi shkëlqen sërish. Ndaj Bilbaos 3-1". Top-Channel.tv. 31 maj 2015. Marrë më 13 prill 2019.
 189. ^ "Puskás Award" [Çmimi Puskás] (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 28 nëntor 2015. Marrë më 28 dhjetor 2015.
 190. ^ ""Messi është alien , ai sakrifikoi veten për të luajtur me njerëzit"". Indeksi Online. 15 nëntor 2018. Marrë më 11 gusht 2015.
 191. ^ "Champions League. Barcelona mposht Bayern Munich 3-0". Channel One. 7 maj 2015. Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2019. Marrë më 13 prill 2019.
 192. ^ "R.I.P Boateng (1988-2015)". Sport.albeu.com. 7 maj 2015. Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2019. Marrë më 13 prill 2019.
 193. ^ "Pasi e turpëroi Messi, plas gallata me Boateng". Gazeta Mapo. 7 maj 2015. Marrë më 13 prill 2019.
 194. ^ "Lojtari i Bayernit bëhet horë [video]". Koha.net. 7 maj 2015. Marrë më 13 prill 2019.[lidhje e vdekur]
 195. ^ "Barcelona, fituese e Kupës së Kampionëve të Evropës". Illyria Press. 6 qershor 2015. Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2019. Marrë më 13 prill 2019.
 196. ^ "Liga e Kampionëve dhe Barcelona e tripletave, në një përmbledhje (VIDEO)". Klan Kosova. 1 janar 2016. Marrë më 13 prill 2019.
 197. ^ "UEFA Champions League 2014–15: Statistics" [UFEA Liga e Kampioneve 2014–15] (në anglisht). UEFA. Marrë më 11 gusht 2015.
 198. ^ Ralph Hannah (5 qershor 2015). "The Ultimate Record-Breaking Preview to the UEFA Champions League Final" [Shikimi i fundit rekord-thyes në finalen e UEFA Ligës së Kampioneve]. Guinness World Records (në anglisht). Marrë më 11 gusht 2015.
 199. ^ "Messi zgjidhet më i miri në Evropë". Klan Kosova. 27 gusht 2015. Marrë më 13 prill 2019.
 200. ^ Roger Gonzalez (27 gusht 2015). "Messi Beats Ronaldo for 2014–15 UEFA Best Player in Europe Award" [Messi mposht Ronaldon për Çmimin Lojtari më i mirë në Evropë 2014–15] (në anglisht). CBS Sports. Arkivuar nga origjinali më 27 gusht 2015. Marrë më 4 shtator 2015.
 201. ^ "Barcelona fiton Superkupën e Europës. Mposht Sevillan 5-4". Top-Channel.tv. 11 gusht 2015. Marrë më 23 maj 2019.
 202. ^ "Mbeti një mision i pamundur për Barcelonën. Bilbao fiton Superkupën e Spanjës". Top-Channel.tv. 18 gusht 2015. Marrë më 23 maj 2019.
 203. ^ "Florenzi ndal Barcelonën (VIDEO)". Zëri.info. 16 shtator 2015. Arkivuar nga origjinali më 20 nëntor 2018. Marrë më 23 maj 2019.
 204. ^ "Suarez udhëheq Barçën, dëmtohet Lionel Mesi". Panorama Sport. 27 shtator 2015. Marrë më 23 maj 2019.
 205. ^ "Real-Barça 0-4! Messi rikthehet…por e "gjen" Ronaldon të turpëruar". Koha Jonë. 21 nëntor 2015. Marrë më 23 maj 2019.[lidhje e vdekur]
 206. ^ "Barcelona fiton Botërorin e Klubeve. 3-0 ndaj River Plate në finale". Top-Channel.tv. 20 dhjetor 2015. Marrë më 23 maj 2019.
 207. ^ "Messi 500 ndeshje me fanelën e Barcelonës". BalkanWeb.com. 31 dhjetor 2015. Marrë më 23 maj 2019.
 208. ^ "Barcelona këtë herë nuk gabon, 4 gola Espanyol-it në derbi". Top-Channel.tv. 7 janar 2016. Marrë më 23 maj 2019.
 209. ^ "Messi fiton 'Topin e Artë', i pesti në karrierën e tij". Botasot.info. 11 janar 2016. Marrë më 23 maj 2019.
 210. ^ "Barcelona nuk ka mëshirë, mposht 7-0 Valencian". Top-Channel.tv. 3 shkurt 2016. Marrë më 23 maj 2019.
 211. ^ "Leo Messi, 500 gola në karrierë (Video)". Gazeta Express. 17 prill 2016. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2020. Marrë më 23 maj 2019.
 212. ^ "Luis Suárez and Lionel Messi make history at Camp Nou" [Luis Suárez dhe Lionel Messi bëjnë histori në Camp Nou] (në anglisht). FC Barcelona. 4 shkurt 2016. Marrë më 23 maj 2019.
 213. ^ "Penalltia gjeniale Messi-Suarez". Top-Channel.tv. 15 shkurt 2016. Marrë më 23 maj 2019.
 214. ^ "Barcelona spektakël me 6 gola, penalltia e Mesit hap polemika (VIDEO)". Panorama Sport. 14 shkurt 2016. Marrë më 23 maj 2019.
 215. ^ "Show total i Messi-t, imiton edhe Cruyff!". BalkanWeb.com. 15 shkurt 2016. Marrë më 23 maj 2019.
 216. ^ "Barcelona penalty: Was it disrespectful or a touch of genius?" [Penalltia e Barcelonës: Ishte ofenduese apo prekje gjeniale?] (në anglisht). BBC Sport. 15 shkurt 2016. Marrë më 23 maj 2019.
 217. ^ "Messi, Suarez team up for audacious penalty kick" [Messi, Suarez bashkohen për penalltinë e guximshme] (në anglisht). Fox News Channel. 14 shkurt 2016. Marrë më 23 maj 2019.
 218. ^ "Lionel Messi and Luis Suarez penalty makes Johan Cruyff 'very happy'" [Penalltia e Luis Suarez dhe Lionel Messit e bën Johan Cruyff 'shumë të lumtur'] (në anglisht). ESPN FC. 17 shkurt 2016.
 219. ^ "Tjetër rekord nga Messi: 300 gola në La Liga". Klan Kosova. 17 shkurt 2016. Marrë më 23 maj 2019.
 220. ^ "Messi shënon golin e 9999 dhe 10.000 për Barcelonën (Foto)". Gazeta Express. 17 shkurt 2016. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 23 maj 2019.
 221. ^ "Rekord: Messi shënon golin e 500-të në karrierë (Video)". Telegrafi.com. 17 prill 2016. Marrë më 23 maj 2019.
 222. ^ "Barcelona fiton me vuajtje Kupën e Mbretit". Top-Channel.tv. 23 maj 2016. Marrë më 23 maj 2019.
 223. ^ Ergi Lubani (23 maj 2016). "Barcelona mbetet "mbretëresha" e Spanjës!". Telesport.al. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2020. Marrë më 23 maj 2019.
 224. ^ Güell, Robert (23 maj 2016). "Messi, Suárez and Neymar Jr end season with 131 goals" [Messi, Suárez dhe Neymar Jr e mbyllin sezonin me 131 gola] (në anglisht). FC Barcelona. Marrë më 24 maj 2016.
 225. ^ ""Messi është më i madh se Barcelona"". Telegrafi.com. 17 shkurt 2017. Marrë më 23 maj 2019.
 226. ^ "Trofeu i parë i Messit si kapiten". Arbëresh.info. 18 gusht 2016. Marrë më 23 maj 2019.
 227. ^ "Barcelona, me një dorë te Superkupa e Spanjës". Top-Channel.tv. 15 gusht 2016. Marrë më 23 maj 2019.
 228. ^ "Spanjë, Barcelona fiton superkupën". Vizion Plus. 18 gusht 2016. Marrë më 23 maj 2019.
 229. ^ Ergi Lubani (20 gusht 2016). "Barcelona e nis kampionatin duke luajtur "tenis"!". Telesport.al. Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2019. Marrë më 23 maj 2019.
 230. ^ Ergi Lubani (13 shtator 2016). "Champions, Barcelona ngjitet në qiellin e shtatë!!!". Telesport.al. Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2019. Marrë më 23 maj 2019.
 231. ^ "Nuk do ta besoni sa hettrik ka shënuar Messi në karrierën e tij". Lajmi.net. 13 shtator 2016. Marrë më 23 maj 2019.
 232. ^ "Barcelona, Leo Mesi 3 javë larg fushave". Gazeta Shqip. 22 shtator 2016. Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2019. Marrë më 23 maj 2019.
 233. ^ Denis Hakanaj (15 tetor 2016). "Messi kthehet me gol, Barcelona fiton me "poker"". Telesport.al. Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2019. Marrë më 23 maj 2019.
 234. ^ "Champions, Messi gjunjëzon Manchester City". Telesport.al. 20 tetor 2016. Marrë më 23 maj 2019.
 235. ^ "Champions League/ City fiton me përmbysje, Barça kthehet me këmbë në tokë". BalkanWeb.com. 1 nëntor 2016. Marrë më 24 maj 2019.
 236. ^ "Lionel Messi hyn thyen rekordin e Raul Gonzales në Champions League". Newsport.al. 1 nëntor 2016. Marrë më 24 maj 2019.
 237. ^ "Zyrtare: Ronaldo mposht Messin, fiton Topin e Artë". Botasot.info. 12 dhjetor 2016. Marrë më 24 maj 2019.
 238. ^ Alfred Lleshi (19 dhjetor 2016). "Leo Messi, golashënuesi më i mirë në botë për 2016-n". Telesport.al. Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2019. Marrë më 24 maj 2019.
 239. ^ "Kristiano Ronaldo fiton edhe çmimin "FIFA Best Player"". Gazeta Shqip. 20 dhjetor 2016. Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2019. Marrë më 24 maj 2019.
 240. ^ "Koeman-Messi, mbreti pagëzon mbretin..." Telesport.al. 13 janar 2017. Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2019. Marrë më 24 maj 2019.
 241. ^ Adriatik Balla (15 janar 2017). "Barcelona kthehet e frikshme në La Liga, "shuplakë" Las Palamasit". Sot.com.al. Marrë më 24 maj 2019.
 242. ^ "Raul vlerëson Messi-n për thyerjen e rekordit, sulmohet ashpër nga fansat madrilenë". BalkanWeb.com. 15 janar 2017. Marrë më 24 maj 2019.
 243. ^ "Leo Messi thyen rekordin e Koemanit të golave nga gjuajtjet e lira (FOTO)". Gazeta Blic. 4 shkurt 2017. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2020. Marrë më 24 maj 2019.
 244. ^ "Spektakël në Santiago Bernabeu, Messi fatal për Realin". Botasot.info. 23 prill 2017. Marrë më 24 maj 2019.
 245. ^ "Messi, 500 gola me Barcelonën (Foto)". Gazeta Express. 23 prill 2017. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2020. Marrë më 24 maj 2019.
 246. ^ "FOTO/ Festimi që heshti "Santiago Bernabeun", Bayern Mynchen humor me Lionel Messi-n". BalkanWeb.com. 8 maj 2017. Marrë më 24 maj 2019.
 247. ^ "Mesi shkëlqen edhe kur Barcelona fiton vetëm Kupën e Mbretit!". Sfidanti.al. 28 maj 2017. Marrë më 24 maj 2019.
 248. ^ "Barcelona fiton Kupën e Mbretit". Koha.net. 27 maj 2017. Marrë më 24 maj 2019.
 249. ^ "Messi fiton "Këpucën e Artë" për të katërtën herë (Foto)". Telegrafi.com. 24 nëntor 2017. Marrë më 24 maj 2019.
 250. ^ Ergi Lubani (13 gusht 2017). "Po jetojmë në "epokën" e Real Madrid..." Telesport.al. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2020. Marrë më 9 janar 2020.
 251. ^ "Leo Messi and Luis Suárez call for optimism" [Leo Messi dhe Luis Suárez bëjnë thirrje për optimizëm] (në anglisht). FC Barcelona. 14 gusht 2017. Marrë më 27 gusht 2017.
 252. ^ "Tripletë e Messit, 'Manita' e Barçës". Top-Channel.tv. 9 shtator 2017. Marrë më 9 janar 2020.
 253. ^ "VIDEO/ Liga e Kampionëve nis me lumë golash, Barcelona mposht Juventusin". Gazeta Panorama. 12 shtator 2017. Marrë më 9 janar 2020.
 254. ^ "Messi i papërmbajtshëm, Barcelona shkatërron Eibar". Gazeta Shqip. 20 shtator 2017. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2020. Marrë më 9 janar 2020.
 255. ^ "Referendumi i Katalunjës, Barcelona zhvillon ndeshje pa tifozë (FOTO)". BalkanWeb.com. 1 tetor 2017. Marrë më 31 mars 2019.
 256. ^ "Nuk ka të ndalur Barça, 'shkel' edhe Las Palmas". RTV21.tv. 1 tetor 2017. Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2020. Marrë më 31 mars 2019.
 257. ^ a b "Messi, 100 gola në Europë, por Ronaldo mbetet larg". Top-Channel.tv. 19 tetor 2017. Marrë më 9 janar 2020.
 258. ^ Elidor Salikaj (6 nëntor 2017). "Messi i "rekordeve" 600 ndeshje me Barcelonën". Ora News. Marrë më 9 janar 2020.
 259. ^ Alfred Lleshi (4 nëntor 2017). "Infografiku / 600 ndeshjet e Leo Messit me Barcelonën". Telesport.al. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2020. Marrë më 31 mars 2019.
 260. ^ "Messi rinovon kontratën me Barcelonën". Klan Kosova. 25 nëntor 2017. Marrë më 9 janar 2020.
 261. ^ "Futboll – Messi rinovon kontratën me Barcelonën deri në vitin 2021". trt.net.tr. 25 nëntor 2017. Marrë më 9 janar 2020.
 262. ^ "Leo Messi i "papërmbajtshëm", vendos një tjetër rekord me fanellën e Barcelonës". News Sport. 7 janar 2018. Marrë më 9 janar 2020.
 263. ^ "Lionel Messi thyen rekordin e Gerd Muller, shënon golin e 366-të në kampionat". BalkanWeb.com. 15 janar 2018. Marrë më 9 janar 2020.
 264. ^ "Messi theu rekordin e Mullerit, me golin e 366-të në kampionat". Telegrafi.com. 15 janar 2018. Marrë më 9 janar 2020.
 265. ^ "Gjeniu Messi, 600 gola në karrierë, tani synon Kupën e Botës". Botasot.info. 5 mars 2018. Marrë më 9 janar 2020.
 266. ^ "Messi, arrin 100 gola në Champions me 14 ndeshje më pak në krahasim me Ronaldon". Ora News. 14 mars 2018. Marrë më 9 janar 2020.
 267. ^ "Messi arriti 100 gola në Ligën e Kampionëve, këtë e bëri shumë më shpejt se Ronaldo". Telegrafi.com. 14 mars 2018. Marrë më 9 janar 2020.
 268. ^ "Messi shënon golin më të shpejtë të tij – Çmend rrjetet sociale". Insporti.com. 14 mars 2018. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2020. Marrë më 9 janar 2020.
 269. ^ "VIDEO/ Mesi mposht Çelsin i vetëm, Barcelona shumë e fortë për londinezët". Panorama Sport. 14 mars 2018. Marrë më 9 janar 2020.
 270. ^ "Messi barazon rekordin Ronaldinhos për gjuajtje e lira". sport.alpenews.al. 7 prill 2018. Marrë më 10 janar 2020.
 271. ^ "Messi fiton "Këpucën e Artë" për herë të pestë". Radio Kontakt. 20 maj 2018. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2020. Marrë më 10 janar 2020.
 272. ^ "Messi fiton Këpucën e Artë për herë të pestë në karrierë". Botasot.info. 20 maj 2018. Marrë më 10 janar 2020.
 273. ^ "Barcelona fiton Kupën e Mbretit". Vizion Plus. 22 prill 2018. Marrë më 10 janar 2020.
 274. ^ Ergi Lubani (29 prill 2018). "Messi "show", Barcelona fiton titullin e 25-të në La Liga..." Telesport.al. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2020. Marrë më 10 janar 2020.
 275. ^ "'Manita' kundër Villareal, Barcelona 43 ndeshje pa humbje në "La Liga" (Video)". BalkanWeb.com. 9 maj 2018. Marrë më 10 janar 2020.
 276. ^ "Messi është kapiteni i ri i Barcelonës". Gazeta Blic. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2020. Marrë më 10 janar 2020.
 277. ^ "Barcelona fiton Superkupën". TV Klan. 13 gusht 2018. Marrë më 10 janar 2020.
 278. ^ "Messi vijon avazin, shënon golin numër 6 mijë për Barcelonën". Vizion Plus. 19 gusht 2018. Marrë më 10 janar 2020.
 279. ^ Erion Halili (19 gusht 2018). "Goli i Messit sërish në historinë e lavdishme të Barcelonës". Supersport.al. Marrë më 10 janar 2020.
 280. ^ "Barcelona fiton me PSV-në, Messi e nis me het-trik". Telegrafi.com. 18 shtator 2018. Marrë më 10 janar 2020.
 281. ^ "Alarm tek Barcelona, Messi dëmtohet dhe rrezikon të luajë me Interin dhe në "El Clasico"". Gazeta Tema. 20 tetor 2018. Marrë më 10 janar 2020.
 282. ^ "Kur vjen puna te golat nga gjuajtja e lirë, Messi lë pas edhe skuadrat nga top pesë ligat evropiane". Telegrafi.com. 8 dhjetor 2018. Marrë më 10 janar 2020.
 283. ^ "Messi shkruan historinë e La Ligas". Botasot.info. 8 dhjetor 2018. Marrë më 10 janar 2020.
 284. ^ "Lionel Messi vazhdon ta shkruajë historinë e La Ligës". Zëri.info. 8 dhjetor 2018. Marrë më 10 janar 2020.
 285. ^ "Messi, 400 gola në La Liga". Top-Channel.tv. 13 janar 2019. Marrë më 10 janar 2020.
 286. ^ "Messi, i pari lojtar me 400 gola në La Liga". ABC News. 14 janar 2019. Marrë më 10 janar 2020.
 287. ^ "Messi barazon rekordin e Sanchez (VIDEO)". Alsat. 3 shkurt 2019. Arkivuar nga origjinali më 10 janar 2020. Marrë më 10 janar 2020.
 288. ^ "Messi vijon të shkruajë historinë: Shënon 3-golëshin e 50-të personal". Top-Channel.tv. 24 shkurt 2019. Marrë më 11 janar 2020.
 289. ^ "Messi dhuron 'show' në deklasimin që Barcelona ia bën Man Unitedit". Lajmi.net. 16 prill 2019. Marrë më 11 janar 2020.
 290. ^ "Messi e thyen mallkimin: Shënon në çerekfinale të Ligës së Kampionëve pas 6 viteve". Ekonomia News. 16 prill 2019. Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2020. Marrë më 11 janar 2020.
 291. ^ "VIDEO / E vendos kapiteni Mesi, Barcelona shpallet përsëri kampione e Spanjës". VIPSport.al. 27 prill 2019. Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2020. Marrë më 12 janar 2020.
 292. ^ Alfred Lleshi (26 prill 2019). "Messi 450 dhe Valverde 200; gati festa e madhe te Barcelona". Telesport.al. Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2020. Marrë më 12 janar 2020.
 293. ^ "Champions/ Barcelona "shkatërron" Liverpoolin, tani një hap larg finales". Top-Channel.tv. 1 maj 2019. Marrë më 12 janar 2020.
 294. ^ "Messi magjik 600 gola me Barcelonën". Telegrafi.com. 1 maj 2019. Marrë më 12 janar 2020.
 295. ^ "Liverpool të pamundurën e bën të mundur, mposht Barcelonën dhe kualifikohet në finale". Info Shqip. 7 maj 2019. Marrë më 12 janar 2020.
 296. ^ "Barcelona shokohet në Anfield, Liverpool përmbysë rezultatin dhe kalon në finale". Lajmi.net. 7 maj 2019. Marrë më 12 janar 2020.
 297. ^ Alfred Lleshi (20 maj 2019). "Messi vendos rekord me "Pichichi", tani varet nga këmbët e Mbappe..." Telesport.al. Marrë më 12 janar 2020.
 298. ^ "Messi fitoi për herë të gjashtë Këpucën e Artë". RTV21.tv. 16 tetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2020. Marrë më 12 janar 2020.
 299. ^ "Valencia fiton "Kupën e Mbretit", Barça bie sërish". Top-Channel.tv. 26 maj 2019. Marrë më 12 janar 2020.
 300. ^ "Lionel Messi signs two-year Paris St-Germain deal after leaving Barcelona" [Lionel Messi firmos një kontratë dy-vjeçare me Paris St-Germain pasi u largua nga Barcelona] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 10 gusht 2021.
 301. ^ "Leo Messi signs for Paris Saint-Germain" [Lionel Messi firmos për Paris Saint-Germain]. psg.fr (në anglisht). Paris Saint-Germain F.C. 10 gusht 2021.
 302. ^ Guillem Balague (7 qershor 2023). "Lionel Messi to join Inter Miami after leaving Paris St-Germain" [Lionel Messi do t'i bashkohet Inter Miamit pas largimit nga Paris St-Germain] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 7 qershor 2023.
 303. ^ "FC Barcelona wishes Lionel Messi the best of luck in his new professional phase" [FC Barcelona i uron Lionel Messit fat të mbarë në kapitullin e tij të ri profesional]. fcbarcelona.com (në anglisht). FC Barcelona. 7 qershor 2023. Marrë më 7 qershor 2023.
 304. ^ a b "'I've taken the decision' - Messi to join Inter Miami" ['E kam marr vendimin' - Messi do t'i bashkohet Inter Miamit] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 7 qershor 2023.
 305. ^ Robert Summerscales (7 qershor 2023). "Inter Miami Publish First Tweet About Lionel Messi Transfer" [Inter Miami publikon tweet r parë për transferimin e Lionel Messit]. Futbol on FanNation (në anglisht). Marrë më 7 qershor 2023.
 306. ^ Andrew Das; Rory Smith (7 qershor 2023). "Lionel Messi, Soccer's Most Coveted Free Agent, Picks Miami" [Lionel Messi, lojtari i lirë më i kërkuar, zgjedh Miamin] (në anglisht). The New York Times. Marrë më 7 qershor 2023.
 307. ^ "Lionel Messi explains why he chose Inter Miami over Barcelona, Saudi Arabia" [Lionel Messi shpjegon pse zgjodhi Inter Miamin para Barcelonës dhe Arabisë Saudite]. FOX Sports (në anglisht). Marrë më 8 qershor 2023.
 308. ^ "Inter Miami CF Signs Seven-Time Ballon d'Or Winner, World Cup Champion, Lionel Messi" [Inter Miami CF firmos me shtatë herë fituesin e Topit të Artë dhe Kampionin e Kupës së Botës Lionel Messi] (në anglisht). Inter Miami CF. 15 korrik 2023. Marrë më 16 korrik 2023.
 309. ^ Jonathan Sigal (15 korrik 2023). "Official! Lionel Messi signs with Inter Miami" [Zyrtare: Lionel Messi firmos me Inter Miami] (në anglisht). Major League Soccer. Marrë më 15 korrik 2023.
 310. ^ Jordan Mendoza; Josh Peter; Jim Reineking (16 korrik 2023). "'La PresentaSÍon': Inter Miami CF unveils Lionel Messi" ['La PresentaSÍon: Inter Miami CF prezanton Lionel Messin]. usatoday.com (në anglisht). USA Today. Marrë më 17 korrik 2023.
 311. ^ Michael Dominski (21 korrik 2023). "Lionel Messi's Inter Miami vs Cruz Azul live updates: Messi free-kick goal wins Leagues Cup match" [Përditsimi drejtpërdrejtë të Inter Miamit të Lionel Messit kundër Cruz Azulit: Goditja e lirë e Messi fiton ndeshjen e Kupës së Ligës] (në anglisht). The Athletic. Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2023. Marrë më 21 korrik 2023.
 312. ^ ""Argentina 2–1 Bosnia Herzegovina"". BBC Sport. Marrë më 27 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 313. ^ "World Cup 2014: Watch Messi score wonder goal for Argentina against Bosnia". Daily Mirror. 16 qershor 2014. Marrë më 16 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 314. ^ ""Argentina vs Iran, World Cup 2014"". The Telegraph. 21 qershor 2014. Marrë më 21 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 315. ^ "Argentina 1–0 Iran". BBC. 21 qershor 2014. Marrë më 22 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 316. ^ "Argentina v Iran: World Cup 2014 – as it happened". The Guardian. 21 qershor 2014. Marrë më 22 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 317. ^ "Nigeria 2–3 Argentina". BBC. 25 qershor 2014. Marrë më 26 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 318. ^ "2014 FIFA World Cup – Argentina vs. Bosnia: 2–1; Man of the Match: Lionel Messi". Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2018. Marrë më 27 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 319. ^ "2014 FIFA World Cup – Argentina vs. Iran: 1–0; Man of the Match: Lionel Messi". Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2018. Marrë më 27 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 320. ^ "2014 FIFA World Cup – Nigeria vs. Argentina: 2–3; Man of the Match: Lionel Messi". Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2014. Marrë më 27 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 321. ^ "Argentina 1–0 Switzerland". BBC. 1 korrik 2014. Marrë më 2 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 322. ^ "Argentina vs. Switzerland: 1–0 – Man of the Match: Lionel Messi". Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2014. Marrë më 2 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 323. ^ "Argentina: World Cup squad is the 'worst in their history' says Ossie Ardiles" [Argjentina: Ekipi i Kupës së Botës është 'më i keqi në histori' thotë Ossie Ardiles] (në anglisht). BBC. Marrë më 22 qershor 2018.
 324. ^ "Spanja shpartallon Argjentinën". Vizion Plus. 28 mars 2018. Marrë më 11 prill 2019.
 325. ^ Erjon Halili (28 mars 2018). "Spanja e magjishme ndaj Argjentinës, Messi i shpëton turpit". Supersport.al. Marrë më 11 prill 2019.
 326. ^ "Messi: Ky është rasti im i fundit për ta fituar Kupën e Botës". RTV21.tv. 19 mars 2018. Arkivuar nga origjinali më 11 prill 2019. Marrë më 11 prill 2019.
 327. ^ "Argjentina tradhtohet nga Messi. Vetëm 1-1 me Islandën". Top-Channel.tv. 16 qershor 2018. Marrë më 11 prill 2019.
 328. ^ "Argjentina e bën dramë, Kroacia e shpartallon 3-0!". Top-Channel.tv. 21 qershor 2018. Marrë më 11 prill 2019.
 329. ^ a b "World Cup 2018: Argentina 'cloud Lionel Messi's brilliance', says coach Jorge Sampaoli" [Kupa e Botës 2018: Argjentina 'njollos gjenialitetin e Lionel Messit', thotë trajneri Jorge Sampaoli] (në anglisht). BBC Sport. 22 qershor 2018.
 330. ^ a b "Luka Modric defends Messi: 'He can't do everything by himself'" [Luka Modric mbron Messin: 'Ai nuk mund të bëjë gjithçka i vetën'] (në anglisht). Tribuna. 22 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2020. Marrë më 11 prill 2019.
 331. ^ "Modric pas ndeshjes: Messi është i jashtëzakonshëm, por nuk mund t'i bëjë të gjitha i vetëm". Periskopi.com. 21 qershor 2018. Marrë më 11 prill 2019.
 332. ^ Caioli 2012, ff. 69–71.
 333. ^ "Lionel Andrés Messi Cuccittini: Matches 2014–15" [Lionel Andrés Messi Cuccittini: Ndeshjet 2014–15] (në anglisht). BDFutbol. Marrë më 11 gusht 2015.
 334. ^ "Lionel Andrés Messi Cuccittini: Matches 2015–16" [Lionel Andrés Messi Cuccittini: Ndeshjet 2015–16] (në anglisht). BDFutbol. Marrë më 6 shtator 2015.
 335. ^ "Lionel Andrés Messi Cuccittini: Matches 2016–17" [Lionel Andrés Messi Cuccittini: Ndeshjet 2016–17] (në anglisht). BDFutbol. Marrë më 27 tetor 2016.
 336. ^ "Lionel Andrés Messi Cuccittini: Matches 2017–18" [Lionel Andrés Messi Cuccittini: Ndeshjet 2017–18] (në anglisht). BDFutbol. Marrë më 27 gusht 2017.
 337. ^ "Lionel Andrés Messi Cuccittini: Matches 2018–19" [Lionel Andrés Messi Cuccittini: Ndeshjet 2018–19] (në anglisht). BDFutbol. Marrë më 27 gusht 2018.
 338. ^ "Lionel Andrés Messi Cuccittini: Matches 2019–20" [Lionel Andrés Messi Cuccittini: Ndeshjet 2019–20] (në anglisht). BDFutbol. Marrë më 17 shtator 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]