Osvaldo Ardiles

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Osvaldo Ardiles
Të dhënat personale
Emri i plotëOsvaldo Ardiles
Data e lindjes (1952-08-03) 3 Gusht, 1952 (69 vjeç)
Vendi i lindjesCórdoba, Argjentina
PozicioniMesfushor
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1973Instituto de Córdoba14(3)
1974Belgrano16(2)
1975–1978Huracán113(11)
1978–1988Tottenham Hotspur221(16)
1982–1983Paris Saint-Germain14(1)
1985St George Saints1(0)
1988Blackburn Rovers5(0)
1988–1989Queens Park Rangers8(0)
1989Fort Lauderdale Strikers5(1)
1989–1991Swindon Town2(0)
Ekipi kombëtar
1975–1982Argjentina51(8)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Osvaldo Ardiles (lindur më 3 Gusht 1952) është një ish-futbollist argjentinas.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për reprezentacionin argjentinas ka luajtur 51 ndeshje.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja argjentinase
Vite Ndeshje Gola
1975 8 4
1976 9 1
1977 11 0
1978 12 2
1979 1 0
1980 0 0
1981 2 0
1982 8 1
Gjithsej 51 8

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]