2015–16 UEFA Liga e Kampioneve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
2015–16 UEFA Liga e Kampionëve
Scudo2009.jpg
Finalja do të organizohet në San Siro, Milan.
Detajet
Datat30 qershor – 26 gusht 2015 (kualifikimet)
15 shtator 2015 – 28 maj 2016 (gara kryesore)
Skuadrat32 (faza e grupeve)
78 (gkithsej) (nga 53 shoqata)
Statistikat
Ndeshje të luajtura80
Gola të shënuar235 (2,94 për ndeshje)
Pjesëmarrja3.035.059 (37.938 për ndeshje)
Golashënuesi më i mirëFlag of Portugal.svg Cristiano Ronaldo (7 gola)
Të dhënat janë përditësuar më 25 nëntor 2015.

UEFA Liga e Kampionëve 2015-16 (anglisht: [2015–16 UEFA Champions League] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)) është sezoni i 61 i garës të ekipeve elitare të futbollit Evropia i organizuar nga UEFA, dhe sezoni i 24 që nga riemërimi i ti nga European Champion Clubs CupUEFA Champions League.

Finalja e UEFA Liga e Kampionëve 2016 do të luhet në stadiumin San SiroMilan, Itali.[1]

Ndryshimet e formatit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komiteti Ekzekutiv i UEFA i mbajtur në maj 2013 miratoi ndryshimet e mëposhtme të UEFA Ligës se Kampioneve duke filluar nga sezoni 2015-16 (për një cikël tre-vjeçar deri në sezonin 2017-18)[2]:

  • Fituesi nga sezoni paraprak i UEFA Europa League do të kualifikohet në UEFA Champions League.
  • Kufiri i mëparshëm i maksimumit prej katër ekipe për një federatë do të rritet në pesë, që do të thotë se nëse mbajtësi i titullit Champions League ose mbajtësi i titullit Europa League janë në 3 ligat/federatat më të mira të rënditura na UEFA (por jo të dyja nga e njëjta) dhe përfundojnë jasht katërshes në ligën e tyre, ekipi i katërt i asaj lige nuk do ti ndalohet pjesmarrja në garë. Megjitatë, nëse edhe fituesi i titullit Champions League dhe fituesi i titullit Europa League janë nga liga e njëjtë e cila është pjesë e to 3 ligave më të mira, dhe përfundojnë sezonin jashteë top katërshes në ligën e tyre, atëherë ekipi i vendit të katërt do të duhet të luajë ngë garat e Europa League.[3]

Skuadrat pjesmarrëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rënditja e federatave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përveç ndarjes bazuar në koeficientët e shteti, federatat mund të kenë ekipe të tjera që marrin pjesë në Ligën e Kampionëve, siç shënohet më poshtë:

  • (EL) – Një vend shtesë për fituesin e Europa League.
Rënditja Federata Koef. Ekipet Shënime
1 Spanja Spanja 97.713 4 +1(EL)
2 Britania e Madhe Anglia 84.748
3 Gjermania Gjermania 81.641
4 Italia Italia 66.938 3
5 flamuri Portugalia 62.299
6 Franca Franca 56.500
7 Rusia Rusia 46.998 2
8 Holanda Holanda 44.312
9 Ukraina Ukraina 40.966
10 Belgjika Belgjika 36.300
11 Turqia Turqia 34.200
12 Greqia Greqia 33.600
13 Zvicra Zvicra 33.225
14 Austria Austria 30.925
15 Republika Çeke Republika Çeke 29.350
16 Rumania Rumania 27.257 1
17 Izraeli Izraeli 26.875
18 Qipro Qipro 23.250
Rënditja Federata Koef. Ekipet Shënime
19 Danimarka Danimarka 21.300 1
20 Kroacia Kroacia 19.625
21 Polonia Polonia 18.875
22 Bjellorusia Bjellorusia 18.625
23 Skocia Skocia 16.566
24 Suedia Suedia 16.325
25 Bullgaria Bullgaria 15.625
26 Norvegjia Norvegjia 14.275
27 Serbia Serbia 14.125
28 Hungaria Hungaria 11.625
29 Flag of Slovenia.svg Sllovenia 11.000
30 Sllovakia Sllovakia 11.000
31 Moldavia Moldavia 10.375
32 Azerbajxhani Azerbajxhani 10.375
33 Gjeorgjia Gjeorgjia 9.875
34 Flag of Kazakhstan.svg Kazakistani 8.250
35 Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina 7.500
36 Finlanda Finlanda 7.175
Rënditja Federata Koef. Ekipet Shënime
37 Islanda Islanda 6.750 1
38 Flag of Latvia.svg Letonia 6.250
39 Mali i Zi Mali i Zi 6.000
40 Shqipëria Shqipëria 5.500
41 Lituania Lituania 5.250
42 Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut 5.250
43 Irlanda Irlanda 5.125
44 Luksemburgu Luksemburgu 4.875
45 Malta Malta 4.833
46 Lihtenshtajni Lihtenshtajni 4.500 0
47 Iralanda Veriore Irlanda Veriore 3.625 1
48 Flag of Wales (1959).svg Uellsi 3.000
49 Armenia Armenia 2.875
50 Estonia Estonia 2.875
51 flamuri Ishujt Faroe 2.125
52 San Marino San Marino 0.999
53 Andora Andorra 0.833
54 flamuri Gjibraltari 0.000

Ekipet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në kllapa është e shënuar pozicioni në ligën e ekipit nga sezoni paraprak, përveç Sevilla e cila kualifikohet si fitues i titullit Europa League. (TH: Champions League - fitues i titullit; EL: Europa League fitues i titullit).[4][5]

Faza e grupeve
Flag of Spain.svg BarcelonaTH (1st) Flag of Germany.svg Bayern Munich (1st) Flag of Portugal.svg Porto (2nd) Flag of Belgium.svg Gent (1st)
Flag of Spain.svg Real Madrid (2nd) Flag of Germany.svg Wolfsburg (2nd) Flag of France.svg Paris Saint-Germain (1st) Flag of Turkey.svg Galatasaray (1st)
Flag of Spain.svg Atlético Madrid (3rd) Flag of Germany.svg Borussia Mönchengladbach (3rd) Flag of France.svg Lyon (2nd) Flag of Greece.svg Olympiacos (1st)
Flag of England.svg Chelsea (1st) Flag of Italy.svg Juventus (1st) Flag of Russia.svg Zenit Saint Petersburg (1st) Flag of Spain.svg Sevilla (EL)
Flag of England.svg Manchester City (2nd) Flag of Italy.svg Roma (2nd) Flag of the Netherlands.svg PSV Eindhoven (1st)
Flag of England.svg Arsenal (3rd) Flag of Portugal.svg Benfica (1st) Flag of Ukraine.svg Dynamo Kyiv (1st)
Raundi Play-off
Champions Route League Route
Flag of Spain.svg Valencia (4th) Flag of Germany.svg Bayer Leverkusen (4th) Flag of Portugal.svg Sporting CP (3rd)
Flag of England.svg Manchester United (4th) Flag of Italy.svg Lazio (3rd)
Raundi i tretë kualifikues
Champions Route League Route
Flag of Switzerland.svg Basel (1st) Flag of France.svg Monaco (3rd) Flag of Belgium.svg Club Brugge (2nd) Flag of Austria.svg Rapid Wien (2nd)
Flag of Austria.svg Red Bull Salzburg (1st) Flag of Russia.svg CSKA Moscow (2nd) Flag of Turkey.svg Fenerbahçe (2nd) Flag of the Czech Republic.svg Sparta Prague (2nd)
Flag of the Czech Republic.svg Viktoria Plzeň (1st) Flag of the Netherlands.svg Ajax (2nd) Flag of Greece.svg Panathinaikos (2nd)
Flag of Ukraine.svg Shakhtar Donetsk (2nd) Flag of Switzerland.svg Young Boys (2nd)
Raundi i dytë kualifikues
Flag of Romania.svg Steaua București (1st) Flag of Sweden.svg Malmö FF (1st) Flag of Azerbaijan.svg Qarabağ (1st) Flag of Albania.svg Skënderbeu Korçë (1st)
Flag of Israel.svg Maccabi Tel Aviv (1st) Flag of Bulgaria.svg Ludogorets Razgrad (1st) Flag of Georgia.svg Dila Gori (1st) Flag of Lithuania.svg Žalgiris Vilnius (1st)
Flag of Cyprus.svg APOEL (1st) Flag of Norway.svg Molde (1st) Flag of Kazakhstan.svg Astana (1st) Flag of North Macedonia.svg Vardar (1st)
Flag of Denmark.svg Midtjylland (1st) Flag of Serbia.svg Partizan (1st) Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Sarajevo (1st) Flag of Ireland.svg Dundalk (1st)
Flag of Croatia.svg Dinamo Zagreb (1st) Flag of Hungary.svg Videoton (1st) Flag of Finland.svg HJK (1st) Flag of Luxembourg.svg Fola Esch (1st)
Flag of Poland.svg Lech Poznań (1st) Flag of Slovenia.svg Maribor (1st) Flag of Iceland.svg Stjarnan (1st) Flag of Malta.svg Hibernians (1st)
Flag of Belarus.svg BATE Borisov (1st) Flag of Slovakia.svg Trenčín (1st) Flag of Latvia.svg Ventspils (1st)
Flag of Scotland.svg Celtic (1st) Flag of Moldova.svg Milsami Orhei (1st) Flag of Montenegro.svg Rudar Pljevlja (1st)
Raundi i parë kualifikues
Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg Crusaders (1st) Flag of Armenia.svg Pyunik (1st) Flag of the Faroe Islands.svg B36 Tórshavn (1st) Flag of Andorra.svg FC Santa Coloma (1st)
Flag of Wales.svg The New Saints (1st) Flag of Estonia.svg Levadia Tallinn (1st) Flag of San Marino.svg Folgore (1st) Flag of Gibraltar.svg Lincoln Red Imps (1st)

Faza kualifikuese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Raundi i parë kualifikues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
Lincoln Red Imps Flag of Gibraltar.svg 2–1 Flag of Andorra.svg FC Santa Coloma 0–0 2–1
Crusaders Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg 1–1 (a) Flag of Estonia.svg Levadia Tallinn 0–0 1–1
Pyunik Flag of Armenia.svg 4–2 Flag of San Marino.svg Folgore 2–1 2–1
B36 Tórshavn Flag of the Faroe Islands.svg 2–6 Flag of Wales.svg The New Saints 1–2 1–4

Raundi i dytë kualifikues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
Hibernians Flag of Malta.svg 3–6 Flag of Israel.svg Maccabi Tel Aviv 2–1 1–5
APOEL Flag of Cyprus.svg 1–1 (a) Flag of North Macedonia.svg Vardar 0–0 1–1
Qarabag Flag of Azerbaijan.svg 1–0 Flag of Montenegro.svg Rudar Pljevlja 0–0 1–0
Sarajevo Flag of Bosnia and Herzegovina.svg 0–3 Flag of Poland.svg Lech Poznan 0–2 0–1
Maribor Flag of Slovenia.svg 2–3 Flag of Kazakhstan.svg Astana 1–0 1–3
BATE Borisov Flag of Belarus.svg 2–1 Flag of Ireland.svg Dundalk 2–1 0–0
Ventspils Flag of Latvia.svg 1–4[A] Flag of Finland.svg HJK 1–3 0–1
Midtjylland Flag of Denmark.svg 3–0 Flag of Gibraltar.svg Lincoln Red Imps 1–0 2–0
Molde Flag of Norway.svg 5–1 Flag of Armenia.svg Pyunik 5–0 0–1
Malmö FF Flag of Sweden.svg 1–0 Flag of Lithuania.svg Žalgiris Vilnius 0–0 1–0
Celtic Flag of Scotland.svg 6–1 Flag of Iceland.svg Stjarnan 2–0 4–1
Trencín Flag of Slovakia.svg 3–4 Flag of Romania.svg Steaua Bucure?ti 0–2 3–2
Partizan Flag of Serbia.svg 3–0 Flag of Georgia.svg Dila Gori 1–0 2–0
Ludogorets Razgrad Flag of Bulgaria.svg 1–3 Flag of Moldova.svg Milsami Orhei 0–1 1–2
Dinamo Zagreb Flag of Croatia.svg 4–1[A] Flag of Luxembourg.svg Fola Esch 1–1 3–0
Skënderbeu Korçë Flag of Albania.svg 6–4 Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg Crusaders 4–1 2–3
The New Saints Flag of Wales.svg 1–2 Flag of Hungary.svg Videoton 0–1 1–1 (a.e.t.)
Shënime

Renditja e ndeshjeve të anulluara pas shortit fillestar.

Raundi i tretë kualifikues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Faza Play-off[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Faza e grupeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Milan to host 2016 UEFA Champions League final" (në anglisht). UEFA.org. 18 shtator 2014.
  2. ^ "Added bonus for UEFA Europa League winners" (në anglisht). UEFA.org. 24 maj 2013.
  3. ^ "UEFA Access List 2015/18 with explanations" (PDF) (në anglisht). Bert Kassies. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 4 prill 2019. Marrë më 17 shtator 2015.
  4. ^ "2015/16 UEFA Champions League participants" (në anglisht). UEFA.com. 18 qershor 2015.
  5. ^ "Qualification for European Cup Football 2015/2016" (në anglisht). Bert Kassies. Arkivuar nga origjinali më 16 maj 2015. Marrë më 18 shtator 2015.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]