2009–10 UEFA Liga e Kampioneve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
2009–10 UEFA Liga e Kampioneve
Data 30 qershor 2009 – 22 Maj 2010
Numri i skuadrave 32 (Faza e grupeve)
76 (gjithsej) (nga 52 federata)
Pozicionet
Kampioni Flamuri Internazionale
Finalisti Flamuri Bayern München
Statistikat
Ndeshje 213
Gola 545 (2.56 për ndeshje)
Shikueshmëria 5.193.947 (24.385 për ndeshje)
Golashënuesi Flamuri Lionel Messi (8 gola)
Lojtari më i mirë Flamuri Diego Milito
Sezoni i shkuar 2008–09 UEFA Liga e Kampioneve
Sezoni i ardhshëm 2010–11 UEFA Liga e Kampioneve

2009–10 UEFA Liga e Kampioneve ishte edicioni i 55 i skuadrave më të mira të Europës që organizohet nga UEFA dhe edicioni i 18 i UEFA Liga e Kampionëve. Finalja e Ligës së Kampionëve 2009/10 u mbajt më 22 Maj 2010 në stadiumin e Real Madridit Santiago Bernabeu me fillim në ora 20:45 sipas orës lokale. Në këtë finale u takuan kampioni në fuqi i Bundesligës Bayern Munich dhe kampioni në fuqi i Serie A Inter. Inter e fitoi finalen e madhe me rezultat 2–0 me dy Gola të sulmuesit argjentinas Diego Milito. Inter që fitoi Champions Leaguen kishte të drejtë të merrte pjesë në Botërorin e Klubeve ku në gjysmë–finale fitoi me rezultatin 3–0 kundër Seongnam Ilhwa Chunma dhe 3–0 kundër TP Mazembe në finale.

FC Barcelona që ishtë fituesi në fuqi u eleminua nga Interi në gjysme–finale.[1][2]

Skuadrat pjesmarrëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjithsej morën pjesë 76 skuadra nga 52 federata të ndryshme të futbollit (Lihtenshtajni nuk ka asnjë skuadër sepse nuk zotëron asnjë Ligë futbolli).[3]

Renditja e Federatave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Renditja Federata Koefiçenti Skuadrat
1 Flag of England.svg Anglia 75.749 4
2 Flag of Spain.svg Spanja 75.266
3 Flag of Italy.svg Italia 60.410
4 Flag of France.svg Franca 52.668 3
5 Flag of Germany.svg Gjermania 48.722
6 Flag of Russia.svg Rusia 43.750
7 Flag of Romania.svg Rumania 40.599 2
8 Flag of Portugal.svg Portugalia 39.927
9 Flag of the Netherlands.svg Hollanda 38.213
10 Flag of Scotland.svg Skocia 33.375
11 Flag of Turkey.svg Turqia 31.725
12 Flag of Ukraine.svg Ukraina 30.100
13 Flag of Belgium.svg Belgjika 26.700
14 Flag of Greece.svg Greqia 25.831
15 Flag of the Czech Republic.svg Republika Çeke 25.750
16 Flag of Switzerland.svg Zvicra 24.225 1
17 Flag of Bulgaria.svg Bullgaria 23.166
18 Flag of Norway.svg Norvegjia 22.425
Renditja Federatat Koefiçenti Skuadrat
19 Flag of Denmark.svg Danimarka 20.450 1
20 Flag of Austria.svg Austria 17.700
21 Flag of Serbia.svg Serbia 16.750
22 Flag of Israel.svg Izraeli 15.750
23 Flag of Sweden.svg Suedia 13.691
24 Flag of Slovakia.svg Sllovakia 12.332
25 Flag of Poland.svg Polonia 12.041
26 Flag of Hungary.svg Hungaria 11.999
27 Flag of Croatia.svg Kroacia 11.624
28 Flag of Cyprus.svg Qiproja 10.082
29 Flag of Slovenia.svg Sllovenia 9.915
30 Flag of Finland.svg Finlanda 9.623
31 Flag of Latvia.svg Latvia 8.831
32 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Bosnja dhe Hercegovina 8.498
33 Flag of Lithuania.svg Lituania 7.999
34 Flag of Moldova.svg Moldovia 7.499
35 Flag of Ireland.svg Republika e Irlandës 7.332
36 Flag of North Macedonia.svg Maqedonia 6.331
Renditja Federatat Koefiçenti Skuadrat
37 Flag of Iceland.svg Islanda 5.999 1
38 Flag of Georgia.svg Gjeorgjia 5.831
39 Flag of Liechtenstein.svg Lihtenshtajni 5.500 0
40 Flag of Belarus.svg Bjellorusia 5.332 1
41 Flag of Estonia.svg Estonia 4.332
42 Flag of Azerbaijan.svg Azerbajxhani 3.832
43 Flag of Albania.svg Shqipëria 3.666
44 Flag of Armenia.svg Armenia 3.665
45 Flag of Kazakhstan.svg Kazakistani 2.582
46 Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg Irlanda Veriore 2.332
47 Flag of Wales.svg Uellsi 2.331
48 Flag of the Faroe Islands.svg Ishujt Faroe 1.832
49 Flag of Luxembourg.svg Luksemburgu 1.498
50 Flag of Malta.svg Malta 0.832
51 Flag of Andorra.svg Andorra 0.500
52 Flag of Montenegro.svg Mali i Zi 0.500
53 Flag of San Marino.svg San Marino 0.250

Skuadrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këto janë të gjithë skuadrat pjesmarrëse në sezonin 2009ë10 në UEFA Ligën e Kampioneve dhe pozcionet e tyre në ligat përkatëse në sezonin 2008–09.

Faza e grupeve
Flag of Spain.svg BarcelonaTH (1ri) Flag of Italy.svg Internazionale (1ri) Flag of Germany.svg Bayern Munich (2ti) Flag of the Netherlands.svg AZ (1ri)
Flag of England.svg Manchester United (1ri) Flag of Italy.svg Juventus (2ti) Flag of Russia.svg Rubin Kazan (1ri) Flag of Scotland.svg Rangers (1ri)
Flag of England.svg Liverpool (2ri) Flag of Italy.svg Milan (3ti) Flag of Russia.svg CSKA Moscow (2ti) Flag of Turkey.svg Beşiktaş (1ri)
Flag of England.svg Chelsea (3ti) Flag of France.svg Bordeaux (1ri) Flag of Romania.svg Unirea Urziceni (1ri) Flag of Ukraine.svg Dynamo Kyiv (1ri)
Flag of Spain.svg Real Madrid (2ti) Flag of France.svg Marseille (2ti) Flag of Portugal.svg Porto (1ri) Flag of Belgium.svg Standard Liège (1ri)
Flag of Spain.svg Sevilla (3ti) Flag of Germany.svg Wolfsburg (1ri)
Raundi i play-off
Kampionët Jo-Kampionët
Flag of England.svg Arsenal (4ti) Flag of Italy.svg Fiorentina (4ti) Flag of Germany.svg Stuttgart (3ti)
Flag of Spain.svg Atlético Madrid (4ti) Flag of France.svg Lyon (3ti)
Raundi i tretë Kualifikues
Kampionët Jo-Kampionët
Flag of Greece.svg Olympiacos (1ri) Flag of Russia.svg Dynamo Moscow (3ti) Flag of Scotland.svg Celtic (2ti) Flag of Belgium.svg Anderlecht (2ti)
Flag of the Czech Republic.svg Slavia Prague (1ri) Flag of Romania.svg Timişoara (2ti) Flag of Turkey.svg Sivasspor (2ti) Flag of Greece.svg Panathinaikos (2ti)
Flag of Switzerland.svg Zürich (1ri) Flag of Portugal.svg Sporting CP (2ti) Flag of Ukraine.svg Shakhtar Donetsk (2ti) Flag of the Czech Republic.svg Sparta Prague (2ti)
Flag of the Netherlands.svg Twente (2ti)
Raundi i dytë kualifikues
Flag of Bulgaria.svg Levski Sofia (1ri) Flag of Poland.svg Wisła Kraków (1ri) Flag of Lithuania.svg Ekranas (1ri) Flag of Azerbaijan.svg Baku (1ri)
Flag of Norway.svg Stabæk (1ri) Flag of Hungary.svg Debrecen (1ri) Flag of Moldova.svg Sheriff Tiraspol (1ri) Flag of Albania.svg Tirana (1ri)
Flag of Denmark.svg Copenhagen (1ri) Flag of Croatia.svg Dinamo Zagreb (1ri) Flag of Ireland.svg Bohemians (1ri) Flag of Armenia.svg Pyunik (1ri)
Flag of Austria.svg Red Bull Salzburg (1ri) Flag of Cyprus.svg APOEL (1ri) Flag of North Macedonia.svg Makedonija (1ri) Flag of Kazakhstan.svg Aktobe (1ri)
Flag of Serbia.svg Partizan (1ri) Flag of Slovenia.svg Maribor (1ri) Flag of Iceland.svg FH (1ri) Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg Glentoran (1ri)
Flag of Israel.svg Maccabi Haifa (1ri) Flag of Finland.svg Inter Turku (1ri) Flag of Georgia.svg WIT Georgia (1ri) Flag of Wales.svg Rhyl (1ri)
Flag of Sweden.svg Kalmar FF (1st) Flag of Latvia.svg Ventspils (1ri) Flag of Belarus.svg BATE (1ri) Flag of the Faroe Islands.svg EB/Streymur (1ri)
Flag of Slovakia.svg Slovan Bratislava (1ri) Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Zrinjski (1ri) Flag of Estonia.svg Levadia (1ri) Flag of Luxembourg.svg F91 Dudelange (1ri)
Raundi i parë kualfikues
Flag of Malta.svg Hibernians (1ri) Flag of Montenegro.svg Mogren (1ri) Flag of Andorra.svg Sant Julià (1ri) Flag of San Marino.svg Tre Fiori (1ri)

Raundi i parë kualifikues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Raundet e para luajtën më 30 qershor dhe 1 korrik, dhe Raundet e dyta luajtën më 7 dhe 8 korrik 2009.

Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
Tre Fiori Flag of San Marino.svg 2–2 (4–5 Penallti) Flag of Andorra.svg Sant Julià 1–1 1–1 (Koha Shtesë)
Hibernians Flag of Malta.svg 0–6 Flag of Montenegro.svg Mogren 0–2 0–4

Raundi i dytë kualifikues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet e para u luajtën më 14 dhe 15 korrik, dhe ndeshjet e kthimit u luajten me 21 dhe 22 korrik 2009. Partizani i Beogradit fitoi 8–0 kundër Rhyl në raundin e dytë dhe është rekord për një ndeshje të Ligës së Kampioneve.

Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
Tirana Flag of Albania.svg 1–5 Flag of Norway.svg Stabæk 1–1 0–4[4]
WIT Georgia Flag of Georgia.svg 1–3 Flag of Slovenia.svg Maribor 0–0 1–3
EB/Streymur Flag of the Faroe Islands.svg 0–5 Flag of Cyprus.svg APOEL 0–3 0-2
Copenhagen Flag of Denmark.svg 12–0 Flag of Montenegro.svg Mogren 6–0 6–0
Debrecen Flag of Hungary.svg 3–3 (GFK) Flag of Sweden.svg Kalmar FF 2–0 1–3
Makedonija Gjorče Petrov Flag of North Macedonia.svg 0–4 Flag of Belarus.svg BATE 0–2 0–2
FH Flag of Iceland.svg 0–6 Flag of Kazakhstan.svg Aktobe 0–4 0–2
Pyunik Flag of Armenia.svg 0–3 Flag of Croatia.svg Dinamo Zagreb 0–0 0–3
Ventspils Flag of Latvia.svg 6–1 Flag of Luxembourg.svg F91 Dudelange 3–0 3–1
Ekranas Flag of Lithuania.svg 4–6 Flag of Azerbaijan.svg Baku 2–2 2–4
Red Bull Salzburg Flag of Austria.svg 2–1 Flag of Ireland.svg Bohemians 1–1 1–0
Zrinjski Flag of Bosnia and Herzegovina.svg 1–4 Flag of Slovakia.svg Slovan Bratislava 1–0 0–4
Inter Turku Flag of Finland.svg 0–2 Flag of Moldavia.svg Sheriff Tiraspol 0–1 0–1
Rhyl Flag of Wales.svg 0–12 Flag of Serbia.svg Partizan 0–4 0–8
Wisła Kraków Flag of Poland.svg 1–2 Flag of Estonia.svg Levadia 1–1 0–1
Levski Sofia Flag of Bulgaria.svg 9–0 Flag of Andorra.svg Sant Julià 4–0 5–0
Maccabi Haifa Flag of Israel.svg 10–0 Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg Glentoran 6–0 4–0

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Lyon, Sam (28 prill 2010). "Barcelona 1-0 Inter Milan (agg 2-3)" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 24 maj 2010.
  2. ^ Lyon, Sam (22 maj 2010). "Bayern Munich 0–2 Inter Milan" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 24 maj 2010.
  3. ^ "UEFA Country Ranking 2008" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 shkurt 2009. Marrë më 13 shkurt 2009.
  4. ^ "UEFA, FAs discuss match-fixing inquiry" (në anglisht). UEFA. 25 nëntor 2009. Marrë më 12 qershor 2011.