Sporting CP

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Sporting Clube de Portugal)
Sporting CP
Emri i plotëSporting Clube de Portugal
Pseudonimi(et)Leões (Luanët)
Verde e brancos (Gjelbër dhe bardhë)
Emri i shkurtërSporting
Themeluar1 Korrik 1906; 116 vite më parë (1906-07-01)
StadiumiEstádio José Alvalade
Kapaciteti50,095
PresidentBruno de Carvalho
TrajneriJorge Jesus
LigaPrimeira Liga
2021/22Primeira Liga, 2.
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Sporting Clube de Portugal ( shqiptim portugalisht : [ spɔɾtĩɡ klub ( ɨ ) dɨ puɾtuɡaɫ ] ose CP Sporting ( shpesh e njohur si Sporting në vendet lusophone dhe gabimisht si Sporting Lisbonën në vendet anglofone) pavarësisht nga fakti se Lisbonës është jo ku në emrin e plotë e klubit , është një klub portugez multi- sportive i bazuar në kryeqytetin e Portugalisë e Lisbonë. Edhe pse ata të konkurrojnë në një numër te sporteve të ndryshme, Sporting është mirë i njohur për ekipin e vet e futbollit.

E themeluar në Lisbonë më 1 korrik 1906, ajo është një nga " Tres Grandes " (Tre Big ) klubeve të futbollit në Portugali. Me më shumë se 100,000 anëtarë të regjistruar klubit, ekipet e saj , atletët dhe përkrahësit janë shpesh me nofkën Leões (anglisht :Lions) nga tifozët e saj.

Sporting ishte një nga anëtarët themelues të Primeira Liga dhe, së bashku me Benfica dhe Porto, ajo kurrë nuk ka qenë të larguara nga Divizionin e Parë të futbollit portugez që nga themelimi i saj në vitin 1934. Sporting ështëmë i suksesshëm klubi i tretë i futbollit portugez me 44 tituj në konkurse Portugalisht brendshme dhe një titull ndërkombëtar.

Në futboll brendshëm, Sporting kanë fituar gjithsej 18 tituj të Primeira Liga, 15 Kupat portugeze, 4 kampionatin e titujve të Portugalisë (një rekord i lidhur me Porto) dhe 7 tituj Portugalisht Supercup . Ndërkombëtarisht, Sporting fitoi kupën e 1963-1964 Evropiane Kupës Fituesve dhe ishin të vrapues -up në 2004-05 UEFA Cup.

Sporting Clube de Portugal është renditur e 33 në renditjen e UEFA klubit.

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 23 Janar 2017[1]
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Flag of Portugal.svg Pt Rui Patrício (3rd captain)
2 Flag of Italy.svg Mb Ezequiel Schelotto
4 Flag of Brazil.svg Mb Jefferson
5 Flag of Portugal.svg Mb André Geraldes
7 Flag of Costa Rica.svg Sm Joel Campbell (në huazim nga Arsenal)
10 Flag of Costa Rica.svg Mf Bryan Ruiz
11 Flag of Brazil.svg Mf Bruno César
13 Flag of Uruguay.svg Mb Sebastián Coates
14 Flag of Portugal.svg Mf William Carvalho (vice-captain)
15 Flag of Portugal.svg Mb Paulo Oliveira
18 Flag of Portugal.svg Mf Francisco Geraldes
19 Flag of the Netherlands.svg Mb Douglas
20 Flag of the Netherlands.svg Sm Luc Castaignos
23 Flag of Portugal.svg Mf Adrien Silva (captain)
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
26 Flag of Slovenia.svg Pt Ažbe Jug
27 Flag of Scotland.svg Mf Ryan Gauld
28 Flag of the Netherlands.svg Sm Bas Dost
31 Flag of the Netherlands.svg Mb Marvin Zeegelaar
34 Flag of Portugal.svg Pt Beto
35 Flag of Portugal.svg Mb Rúben Semedo
47 Flag of Portugal.svg Mb Ricardo Esgaio
56 Flag of Portugal.svg Sm Daniel Podence
66 Flag of Portugal.svg Mf João Palhinha
73 Flag of Brazil.svg Mf Matheus Pereira
77 Flag of Portugal.svg Sm Gelson Martins
99 Flag of Argentina.svg Mf Alan Ruiz
Flag of Lithuania.svg Sm Lukas Spalvis

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ . Sporting Clube de Portugal http://www.sporting.pt/pt/futebol/equipa-principal/plantel. Marrë më 1 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)