Jump to content

Primeira Liga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Primeira Liga
Kombëtarja Portugalia
KonfederataUEFA
Themeluar1934
Sezoni i parë1934-35
Numri i ekipeve18
Bien nëLigaPro
Kupa kombëtareTaça de Portugal
Supertaça
Taça da Liga
Kupa ndërkombëtarUEFA Liga e Kampionëve
UEFA Europa League
Kampioni aktualFC Porto (2021/22)
Më shumë tituj kampionBenfica (37 tituj)
Vendi i parë aktualishtBenfica (2021/22)
TV partnersSport TV
Faqja zyrtare[1]

Primeira Liga është liga e parë, më e lartë në ligën futbollistike portugueze dhe më e privilegjuar në Portugali.

Team Home city Stadium Capacity 2015-16 finish
Arouca Arouca Estádio Municipal de Arouca 5,000 5
Belenenses Lisbona Estádio do Restelo 19,300 9
Benfica Lisbona Estádio da Luz] 64,642 1
Boavista Porto Estádio do Bessa 28,263 14
Braga Braga Estádio Municipal de Braga 30,154 4
Chaves Chaves Estadio Municipal Eng. Manuel Branco Teixeira 8,000 (LigaPro) 2
Estoril Estoril Estádio António Coimbra da Mota 8,000 8
Feirense Santa Maria da Feira Estádio Marcolino de Castro 5,401 (LigaPro) 3
Marítimo Funchal Estádio do Marítimo 10,500 13
Moreirense Moreira de Cónegos Parque Joaquim Almeida Freitas 6,100 12
Nacional Funchal Estádio da Madeira 5,142 11
Paços de Ferreira Paços de Ferreira Estádio Capital do Móvel 5,250 7
Porto Porto Estádio do Dragão 50,035 3
Rio Ave Vila do Conde Estádio do Rio Ave FC 12,820 6
Sporting CP Lisbona Estádio José Alvalade 50,095 2
Tondela Tondela Estádio João Cardoso 5,000 16
Vitória de Guimarães Guimarães Estádio D. Afonso Henriques 30,146 10
Vitória de Setúbal Setúbal Estádio do Bonfim 18,692 15

Te drejtat e transmetimit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

International broadcasters[edit]

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]