Jump to content

Sport TV

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Sport TV
ShtetiPortugali
Programimi
Përmasa e figurës16:9 576i (SDTV)
16:9 1080i (HDTV)
Pronësia
PronariOlivedesportos (25%)
Altice Portugal (25%)
NOS (25%)
Vodafone Portugal (25%)
Njerëzit kyçNuno Ferreira Pires (Administrator)
Historia
Nisur16 shtator 1998
Lidhjet
Faqja zyrtaresporttv.pt

Sport TV është një rrjet televiziv premium me transmetime kabllor dhe satelitore, i specializuar në sportet portugeze, ofron shtatë kanale premium në Portugali, si dhe një kanal për lajmet sportive dhe një kanal në Afrikë që transmeton në gjuhën portugeze. Kanali i parë, i njohur si Sport TV, u lancua më 16 shtator 1998. Ai është në pronësi të Altice Portugal, NOS, Vodafone Portugal dhe Global Media Group (dhe fillimisht kishte pjesëmarrjen e RTP). Sport TV është i disponueshëm në pothuajse të gjithë operatorët e shpërndarjes televizive në Portugali si një kanal abonimi premium.

Sport TV transmeton kryesisht ndeshje të Futbolli nga të gjitha nivelet e shoqatave, si dhe ndeshje të Basketbolli, Volejbolli, Futsalli, regbi, surfit, golfi, Atletika, mundjes, dhe sporteve amerikane. Përveç këtyre, transmeton edhe sporte luftarake, gara automobilistike dhe tenisin. Përmban gjithashtu debate, lajme dhe raporte sportive në programet e tyre.

Të gjitha ndeshjet e Primeira Liga transmetohen ekskluzivisht nga Sport TV, përveç ndeshjeve të Benfica-s në shtëpi, të cilat transmetohen në kanalin e klubit, BTV.

Më 16 shtator 2005, shtatë vjet pas hapjes së kanalit të parë, Sport TV nisi një kanal të dytë, SportTV 2. Kanali transmeton rregullisht sporte alternative si alpinizmi, çiklizmi dhe sportet radikale. Nisur si një inisiativë e disponueshme vetëm në paketën ZON TV Funtastic Life, modeli nuk ishte i suksesshëm. Për këtë arsye, ata rifilluan kanalin si një kanal premium, i cili ishte i aksesueshëm edhe nëpërmjet MEO, Cabovisão dhe Portugal Telecom. Kjo iniciativë u pasua nga SportTV 3 në qershor të vitit 2008.

Sport TV e shfaqur UEFA Euro 2008 në HD, përmes ZON TV.

Më 22 janar 2010, kanali tematik i golfit SPORT. TV Golfe dhe transmetimi i tij i njëkohshëm HD, SPORT. TV Golfe HD u lançua.

Më 13 gusht 2010 nisën SPORT. TV Liga Inglesa, një kanal HD i dedikuar Premier League, duke transmetuar 380 ndeshje dhe 400 momente kryesore në sezon, të realizuara nga Premier League (edhe në vende të tjera).

Më 7 janar 2011, SPORT. TV1, SPORT. TV2 dhe SPORT. TV3 filloi të transmetojë në 16:9.

Më 13 gusht 2011, të gjitha kanalet kryesore të SportTV filluan të transmetojnë në HD dhe u hap një kanal i ri, SPORT. TV4, që është gjithashtu i disponueshëm në HD. Në të njëjtën kohë, kanali Sport TV HD i dha fund ecurisë së tij dyvjeçare.

Më 5 qershor 2013, Sport TV ndaloi transmetimin në Shtetet e Bashkuara.

Më 1 gusht 2013, SPORT TV lançoi një kanal të ri, SPORT. TV Live, duke zëvendësuar SPORT. TV4.

Më 14 gusht 2014, SPORTI. TV Live u riemërua në SPORT. TV4 sërish (ka edhe SPORT.TV4 HD). SPORTI. TV Golfe u riemërua në SPORT. TV5, i cili është gjithashtu i disponueshëm në HD.

Sport TV konsiderohet gjerësisht si një entitet anti-konkurrues në tregun televiziv portugez. Kjo për arsye se është grupi i vetëm i kanaleve në Portugali me të drejtën ekskluzive për të transmetuar ndeshjet e Primeira Liga, përveç ndeshjeve të Benfica-s në shtëpi, të cilat transmetohen në platformën e tyre të brendshme, Benfica TV.[1]

Në shtator të vitit 2007, Sport TV dërgoi një njoftim ligjor dhe mori masa ligjore kundër një uebsajti portugez të transmetimit të drejtpërdrejtë televiziv, tvtuga.com, për shkak se ky i fundit ofronte lidhje për transmetimet e ndeshjeve të Ligës së Kampionëve të UEFA-s, të cilat ishin të drejta ekskluzive të Sport TV për të transmetuar në Portugali. Kjo situatë solli shqetësime të mëdha në opinionin publik në lidhje me rolin dhe statusin e monopolit të Sport TV në tregun televiziv portugez.

Më 17 janar 2011, Sport TV u kritikua nga Benfica pas një ndeshjeje kundër Académica . Drejtori i komunikimit të Benfica-s në atë kohë, João Gabriel, akuzoi komentuesit e kanalit për paragjykim ndaj klubit. [2] [3]

Të drejtat e transmetimit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Skeda:Sporttv channels.png
 • SPORTI. TV+
 • SPORTI. TV 1 (dikur SportTV)
 • SPORTI. TV 2
 • SPORTI. TV 3
 • SPORTI. TV 4
 • SPORTI. TV 5
 • SPORTI. TV 6
 • NBA TV
 • SPORTI. TV AFRIKA 1 HD

Kanalet e dikurshme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • SPORTI. TV HD
 • SPORTI. TV LIGA INGLESA
 • SPORTI. TV LIVE
 • SPORTI. TV AMÉRICA
 • SPORTI. TV AFRIKA 2
 • SPORTI. TV 4K UHD

Sport TV Américas

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 13 gusht 2010, SportTV lançoi SPORT. TV Américas, një kanal sportiv i dedikuar për diasporën portugeze në Amerikën e Veriut. Kanali u lancua në bashkëpunim me transmetuesin amerikan në gjuhën portugeze SPT TV. SPORT. TV Américas transmeton drejtpërdrejt ndeshje futbolli çdo javë nga divizionet e para dhe të dyta portugeze, si dhe mbulon Kupën e Ligës dhe Kupën e Portugalisë.

Më 5 qershor 2013, për arsye ekskluzivisht të përcaktuara me RTP - USA Inc. e njohur ndryshe si SPT (Televizioni Portugez Seabras), SPORT TV Portugal SA u detyrua të ndalonte aksesin në transmetimet e tyre në territorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Programet e futbollit të shoqatës në Sport TV América përfshijnë:

 • Primeira Liga (5 ndeshje në javë)
 • Segunda Liga (2 ndeshje në javë)
 • Taça de Portugali

SPORTI. TV Américas tashmë nuk ofrohet më në Shtetet e Bashkuara nëpërmjet shërbimeve kabllorë ose satelitore. Ai është i disponueshëm vetëm në internet, duke përfshirë përmes platformës Premium Sports në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, me një tarifë mujore prej 9,99 dollarë ose 99 dollarë në vit. Gjithashtu, mund të gjeni SPORTI. TV Américas në FuboTV (fubo.tv) për një tarifë mujore prej 19,99 dollarë.

Që nga qershori i vitit 2016, SPORTI. TV Américas nuk është më i disponueshëm në Shtetet e Bashkuara përmes shërbimeve kabllor, satelitore ose online. Kompania Premium Sports (broadband.premiumsports.tv) ka ndaluar shfaqjen e këtij kanali për klientët e tyre para përfundimit të kontratave vjetore. SPORTI. TV Américas nuk gjendet më në faqen zyrtare të SPORT TV.

 1. ^ "Mário Figueiredo arrasa Olivedesportos" [Mário Figueiredo devastates Olivedesportos]. Correio da Manhã (në portugalisht). 1 nëntor 2013. Arkivuar nga origjinali më 14 janar 2014. Marrë më 12 janar 2014.
 2. ^ "Sport TV acusada de parcialidade" [Sport TV accused of bias]. Record (në portugalisht). 17 janar 2011. Arkivuar nga origjinali më 19 janar 2011. Marrë më 12 janar 2014.
 3. ^ "Benfica acusa Sport TV de parcialidade" [Benfica accuse Sport TV of bias]. Agência Lusa. 17 janar 2011. Arkivuar nga origjinali më 14 janar 2014. Marrë më 12 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)