Formula Një

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Ky artikull ka një udhëzues për edituesit se si të punohen lidhjet. Për këtë udhëzues shih këtu
Shtetet ku organizohet Formula 1

Formula Një ose Formula 1, (zyr. Formula One World Championship, shk. edhe F1) është një seri garash automobilistike e organizuar nga Fédération Internationale de l'Automobile (FIA). Kampionati i Formula 1 organizohet çdo vit si kampionat botëror që nga viti 1950.

Për vitin aktual (2006) kalendari i Formula 1 përfshin 18 gara të veçanta të emëruara si Grand Prix (shqip: Çmimi i Madh). Çdo garë mban emrin e shtetit ku mbahet gara (me pak përjashtime) dhe vlerësohet me pikë për pozitën e arritur në garë. pilotit që ka mledhur më shumë pikë i jepet në fund të sezonit titulli kampion botëror.

Prej vitit 1958, përveç pilotëve marrin pjesë edhe ekipet e konstruktorëve të makinave, të cilat kanë dy pilotë të cilët konkurojnë për titullin e kampionit botëror të konstruktorëve. Kampionati i pilotëve dhe konstruktorëve të makinave sot numërohet në paralel, gjë që nuk ka qenë e njëjtë në të kaluarën, pasi më parë numëroheshin edhe garat e tjera në seri të garës për titullin e kampionit.

Ekipet pjesmarrëse në F1[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekipet e tanishme[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekipet e shuara[redakto | redakto tekstin burimor]

Formula 1 rezultatet[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas sezonit[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas çmimeve[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas pilotëve kampionë[redakto | redakto tekstin burimor]

Formula 1 kampionët (sipas titujve)

7 tituj: Flag of Germany.svg Michael Schumacher
5 tituj: Flag of Argentina.svg Juan Manuel Fangio
4 tituj: Flag of France.svg Alain Prost
3 tituj: Flag of Brazil.svg Ayrton Senna  · Flag of Australia.svg Jack Brabham  · Flag of Scotland.svg Jackie Stewart  · Flag of Austria.svg Niki Lauda
2 tituj: Flag of Spain.svg F. Alonso  · Flag of Italy.svg A. Ascari  · Flag of Brazil.svg E. Fittipaldi  · Flag of England.svg G. Hill  · Flag of Finland.svg M. Häkkinen  · Flag of Brazil.svg N. Piquet
1 titull: Flag of Australia.svg A. Jones  · Flag of England.svg D. Hill  · Flag of New Zealand.svg D. Hulme  · Flag of Italy.svg G. Farina  · Flag of Canada.svg J. Villeneuve  · Flag of England.svg J. Hunt  · Flag of Scotland.svg J. Clark  · Flag of Austria.svg J. Rindt  · Flag of South Africa.svg J. Scheckter  · Flag of Finland.svg K. Rosberg  · Flag of the United States.svg M. Andretti  · Flag of England.svg M. Hawthorn  · Flag of England.svg N.Mansel  · Flag of the United States.svg P. Hill  · Flag of Finland.svg K. Räikkönen  · Flag of the United Kingdom.svg L. Hamilton  · Flag of the United Kingdom.svg J. Button


Sipas ekipeve[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]