Mika Häkkinen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mika Häkkinen

Karriera në Formula Një
Kombësia Finlanda Finnish
Vitet aktiv 1991 - 2001
Ekipe Lotus, McLaren
Pjesmarrje 165
Kampionate 2 herë (1998 & 1999)
Fitore 20
Podiume 51
Pikët gjithsej 0
Pol pozita 26
Xhiro të shpejta 25
Pjesmarrja e parë 1991 F1 SHBA
Fitorja e parë 1997 F1 Evropa
Fitorja e fundit 2001 F1 SHBA
Pjesmarrja e fundit 2001 F1 Japonia
Sezoni i fundit


Mika Pauli Häkkinen (ka lindur më 28 shtator, 1968Vantaa) është një garues automobilash finlandez dhe kampion i dyfishtë botërorë në Formula 1. Është konsideruar nga shumë veta se ka qenë rivali më i madh i Michael SchumacheritFormula 1. Shumi ka deklaruar se Häkkinen është rivali të cilin ai e respekton më së shumti në karrierën e tijë në Formula 1.

Jeta e tijë e mëhershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mika Häkkinen ka lindur në Vantaa, Finlandë më 28 shtator, 1968 nga babai Harri, radio operator në radio me valë të shkurtëra dhe pjesërisht taksi vozitës dhe nëna Aila Häkkinen, që ka punuar si sekretare.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pre-Formula 1 (gjer më 1990)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Formula 1 (1991-2001)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lotus (1991-1992)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1991
1992

McLaren (1993-2001)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1993
1994
Häkkinen duke pilotuar në McLaren-PeugeotF1 Anglia - 1994.
1995
1996
1997
Mika Häkkinen në F1 SHBA 2000.
1998
1999
2000
2001


DTM (2005-tani)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mika Häkkinen me 2006 Mercedes DTM-car në Stars and Cars 2006.

Rezultatet e garave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Ekipi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 Ekipi Vendi Pikë
1991 Lotus USA
13
BRA
9
SMR
5
MON
Ret
CAN
Ret
MEX
9
FRA
DNQ
GBR
12
GER
Ret
HUN
14
BEL
Ret
ITA
14
POR
14
ESP
Ret
JPN
Ret
AUS
19
Lotus 16ti 2
1992 Lotus RSA
9
MEX
6
BRA
10
ESP
Ret
SMR
DNQ
MON
Ret
CAN
Ret
FRA
4
GBR
6
GER
Ret
HUN
4
BEL
6
ITA
Ret
POR
5
JPN
Ret
AUS
7
Lotus 8ti 11
1993 McLaren RSA
BRA
EUR
SMR
ESP
MON
CAN
FRA
GBR
GER
HUN
BEL
ITA
POR
Ret
JPN
3
AUS
Ret
McLaren 15ti 4
1994 McLaren BRA
Ret
PFC
Ret
SMR
3
MON
Ret
ESP
Ret
CAN
Ret
FRA
Ret
GBR
3
GER
Ret
HUN
BEL
2
ITA
3
POR
3
EUR
3
JPN
7
AUS
12
McLaren 4ti 26
1995 McLaren BRA
4
ARG
Ret
SMR
5
ESP
Ret
MON
Ret
CAN
Ret
FRA
7
GBR
Ret
GER
Ret
HUN
Ret
BEL
Ret
ITA
2
POR
Ret
EUR
8
PFC
Inj
JPN
2
AUS
DNS
McLaren 7ti 17
1996 McLaren AUS
5
BRA
4
EUR
Ret
ARG
8
SMR
8
MON
6
ESP
5
CAN
5
FRA
5
GBR
3
GER
Ret
HUN
4
BEL
3
ITA
3
POR
Ret
JPN
3
McLaren 5ti 31
1997 McLaren AUS
3
BRA
4
ARG
5
SMR
6
MON
Ret
ESP
7
CAN
Ret
FRA
Ret
GBR
Ret
GER
3
HUN
Ret
BEL
DSQ
ITA
9
AUT
Ret
LUX
Ret
JPN
4
EUR
1
McLaren 6ti 27
1998 McLaren AUS
1
BRA
1
ARG
2
SMR
Ret
ESP
1
MON
1
CAN
Ret
FRA
3
GBR
2
AUT
1
GER
1
HUN
6
BEL
Ret
ITA
4
LUX
1
JPN
1
McLaren 1ri 100
1999 McLaren AUS
Ret
BRA
1
SMR
Ret
MON
3
ESP
1
CAN
1
FRA
2
GBR
Ret
AUT
3
GER
Ret
HUN
1
BEL
2
ITA
Ret
EUR
5
MYS
3
JPN
1
McLaren 1ri 76
2000 McLaren AUS
Ret
BRA
Ret
SMR
2
GBR
2
ESP
1
EUR
2
MON
6
CAN
4
FRA
2
AUT
1
GER
2
HUN
1
BEL
1
ITA
2
USA
Ret
JPN
2
MYS
4
McLaren 2ti 89
2001 McLaren AUS
Ret
MYS
6
BRA
Ret
SMR
4
ESP
9
AUT
Ret
MON
Ret
CAN
3
EUR
6
FRA
DNS
GBR
1
GER
Ret
HUN
5
BEL
4
ITA
Ret
USA
1
JPN
4
McLaren 5ti 37

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]