Kampionati Botëror i Formula Një 1994

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Rezultatet e F1 1994)
110px-F1 logo svg.png

Formula 11995
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 17
Piloti kampion Michael Schumacher
Ekipi kampion Benetton
Koment: Këtë vit filloi të ndahet çmimi i madhë për Evropën përmes garës F1 Evropa me seli në Jerez de la Frontera nga Donington Park.
Përdorimi i stampës

Formula 1 kampionati i vitit 1994 ishte Formula 1 Kampionati Botërorë i 45-ti me radhë i organizuar nga FIA i cili filloi më 27 mars dhe mbaroi më 13 nëntor, pas 16 (gjashtëmbëdhjet) garave të zhvilluara.

Sezoni mbahet mend si një nga sezonet më tragjike dhe më kontraverze në historinë e Formula 1 garimeve. F1 1994 ishte sezoni me rezultat më të ngushtë në historinë e kërij sporti gjer në këtë vit meqë Michael Schumacher fitoi titullin me vetëm 1 pikë dallim nga piloti Damon Hill.

Sezoni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Varri i pilotit Ayrton Senna.

U bënë ndryshime të rëndësishme të rregullave garuese në këtë sezon, duke ndaluar të ndihmuarit e pilotit në veturë, siç ishte kontrolli tradicional, u ndryshuan rregullat në pit-stop, kështu që rol të rëndësishëm tani do të luante taktika e ekipit.[1] Para fillimit të sezonit supozohej se pilotii kipit Williams, braziliani Ayrton Senna, do të fitonte titullin e tij të katërt dhe ekipit të tij do t'i sillte titullin e shtatë në garën për titullin e konstruktorëve.[2]

Gara e parë e vitit 1994 u zhvillua në qarkun Autódromo José Carlos Pace, emëruar sipas pilotit brazilian José Carlos Pace, në São Paulo, Brazil. Senna arriti pol-pozitën në venin e tijë të lindjes për 3/10 e sekondës më shpejtë se piloti gjerman Michael Schumacher i cili pilotonte për ekipin Benetton-Ford. Alesi, Hill, Frentzen dhe Morbidelli u radhitën pas tyre, e që tëgjith për rreth 1 sekondë më të ngadalshëm se Senna.[3] Senna nuk mundi të konkuronte me veturën e Schumacherit kështu që u largua nga gara më herët.[4] Schumacheri vazhdoi dhe arrti të fitojë garën, i dyti u rradhit Damon Hill, i treti Jean Alesi. Gara mbahet në mend nga aksidenti ku ishin të kyçur Jos Verstappen në debitimin e tij dhe Martin Brundle i ekipit McLaren.

TI Qarku i posa konstruktuar ishte nikoqir i garës së dytë, Senna përsëri arriti pol-pozitën i përcjellur nga Michael Schumacher. Senna nuk arriti të kompletojë as edhe një xhiro sepse u shtyt nga gara nga ish kolegu i tijë Mika Häkkinen. Schumacher përsëri fitoi garën i përcjellur nga Gerhard Berger dhe Rubens Barrichello, të cilët jo vetëm që arritën podiumet e tyre të para por edhe për ekipin Jordan, ishin këto podiumet e para.

Në fillim kishte dhe komlikime tjera që kur JJ Lehto kishte aksident me pilotin Pedro Lamy që shkaktoi paraqitjen e veturës së sigurimit. Pas 6 xhirove me veturë të sigurimit garimi vazhdoi, por vetëm një xhiro më vonë Senna doli nga qarku dhe ndodhi aksidenti fatal i cili i shkaktoi vdekjen pilotit.

Formula 1 e tronditur vazhdoi garimet në Monako ku Karl Wendlinger pati aksident të rëndë me Sauberin e tijë gjatë kualifikimeve duke mbetur në koma për dy javë. Michael Schumacher arriti pol pozitën para pilotit Mika Häkkinen. Shumi arriti që me superioritet të lartë të e përfundojë garën duke udhëhequr gjatë tërë kohës, Brundle dhe Berger arritën në podium.

Duke parë aksidentet në Imola dhe Monako, shumica e pilotëve insistuan në sigurimin e qarkut Circuit de Catalunya për garim më të sigurtë në Spannjë. Kjo çoi në rregullimin e konstruksioneve të përkohëshme në pjesët e qarkut të cilat u konsideruan si të rrezikshme.[5] Schumacheri arriti pol pozitën e dytë në sezon me mbi gjysmë sekonde më shumë shpejtësi se sa piloti Damon Hill.

Benetton bëri që Schumacher të marrë pjesë në qarkun nikoqir pët të në Gjermani ku u kualifikua i katërsti pas pilotëve Berger, Alesi dhe Hill. Schumacher nuk arriti të e përfundojë garën pasiqë u largua nga gar në xhiron e 20të të garës 45 xhiroshe pasi që kishte probleme me motorin. Në garë mbeti Gerhard Berger i cili arriti fitoren e 58 për ekipin e tijë Ferrari. Gara mbahet mend për dy incidente: në të parin incident morën pjesë 11 vetura për të cilin Mika Häkkinen më vonë u akuzua nga FIA dhe u dënua më një garë largim[6] dhe incidenti i dytë ishte kur në pit stop vetura e Jos Verstappen, Benetton u ndez zjarrë pasi që derivati aksidentalisht ishte shpërndarë në pjesët e nxehta të veturës, Verstappen në këtë ras shpëtoi me djegje të vogla në hundën e tijë.[7]

Në garën në Adelaide, Australi Schumacher kishte vetëm një gjë nën kokën e tijë: aerodinamikët. Krahët e përparëm të veturës ishin të zbritur në pikat më të ulëta duke i mundësuar të arrijë shpejtësi maksimale por duke hyr në rrezik për pushtimin e kthesave. Kjo taktikë u bë për të arritur shpejtësi konkuruese ndaj veturave të fuqishme të ekipit Williams-Renault. Kampioni i vitit [[Rezultatet e F1 1992|1992, Nigel Mansell ndërhyri në garë duke arritur pol pozitën duke e lën gjermanin prapa. Megjithatë pas fillimit të garës Mansell mbeti prapa në pozitën e tretë për shkak të startit të dobët, kurse dy protagonistët për titull filluan garën njëri pas tjetrit. Aerodinamikët e Shumaherit filluan të ndikojnë më vonë në garë kur ai për një moment doli nga qarku dhe u ndesh me murin rrethues . Hill rrëshqiti në një nga anët por Schumacher u kthye direkt në veturën e Hillit që u bë shkakë të largimit të të dyve nga gara. Schumacher në moshën 25 vjeçare u bë gjermani i parë Kampion Botërorë në Formula 1 por nën kushte shumë kontraverze, megjithatë asnjë veprim nuk është marr kundër tijë lidhur me ngjarjen në këtë garë. Pas largimit të dy udhëheqësve dhe konkurentëve për titull Mansell arriti fitoren e tijë të 31 dhe të fundit në karierë.

Pilotët dhe konstruktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tabela në vijim paraqet listën e pilotëve dhe konstruktorëve të cilët do të jenë pjesmarrës në kampionatin botërorë të Formula 1 për vitin 1994.

Ekipi Shasia Motorii Goma Nr. Piloti Test piloti
Flag of the United Kingdom (3-5).svg Rothmans Williams Renault FW16
FW16B
Renault
RS6 3.5 V10
G 1 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Damon Hill Flag of the United Kingdom (3-5).svg David Coulthard
2 Flag of Brazil.svg Ayrton Senna
Flag of the United Kingdom (3-5).svg David Coulthard
Flag of the United Kingdom (3-5).svg Nigel Mansell
Flag of the United Kingdom (3-5).svg Tyrrell 022 Yamaha
OX10B 3.5 V10
G 3 Flag of Japan.svg Ukyo Katayama n/a
4 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Mark Blundell
Flag of the United Kingdom (3-5).svg Mild Seven Benetton Ford B194 Ford
ECA Zetec-R 3.5 V8
G 5 Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of the Netherlands.svg Jos Verstappen
5/6 Flag of Finland.svg JJ Lehto
6 Flag of the Netherlands.svg Jos Verstappen
Flag of the United Kingdom (3-5).svg Johnny Herbert
Flag of the United Kingdom (3-5).svg Marlboro McLaren Peugeot MP4-9 Peugeot
A6 3.5 V10
G 7 Flag of Finland.svg Mika Häkkinen Flag of France.svg Philippe Alliot
Flag of France.svg Philippe Alliot
8 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Martin Brundle
Flag of the United Kingdom (3-5).svg Footwork Ford FA15 Ford
HBE7/8 3.5 V8
G 9 Flag of Brazil.svg Christian Fittipaldi n/a
10 Flag of Italy.svg Gianni Morbidelli
Flag of the United Kingdom (3-5).svg Team Lotus 107C
109
Mugen Honda
MF-351 HB 3.5 V10
G 11 Flag of Portugal.svg Pedro Lamy n/a
Flag of Belgium.svg Philippe Adams
Flag of Finland.svg Mika Salo
11/12 Flag of Italy.svg Alessandro Zanardi
12 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Johnny Herbert
Flag of France.svg Eric Bernard
Flag of Ireland.svg Sasol Jordan 194 Hart
1035 3.5 V10
G 14 Flag of Brazil.svg Rubens Barrichello n/a
15 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Eddie Irvine
Flag of Japan.svg Aguri Suzuki
Flag of Italy.svg Andrea de Cesaris
Flag of France.svg Tourtel Larrousse F1 LH94 Ford
HBF7/8 3.5 V8
G 19 Flag of Monaco.svg Olivier Beretta n/a
Flag of France.svg Philippe Alliot
Flag of France.svg Yannick Dalmas
Flag of Japan.svg Hideki Noda
20 Flag of France.svg Érik Comas
Flag of Switzerland.svg Jean-Denis Deletraz
Flag of Italy.svg Minardi Scuderia Italia M193B
M194
Ford
HBC7/8 3.5 V8
G 23 Flag of Italy.svg Pierluigi Martini Flag of Italy.svg Luca Badoer
24 Flag of Italy.svg Michele Alboreto
Flag of France.svg Ligier Gitanes Blondes JS39B Renault
RS6 3.5 V10
G 25 Flag of France.svg Eric Bernard Flag of France.svg Franck Lagorce
Flag of the United Kingdom (3-5).svg Johnny Herbert
Flag of France.svg Franck Lagorce
26 Flag of France.svg Olivier Panis
Flag of Italy.svg Scuderia Ferrari 412T1
412T1B
Ferrari
043 3.5 V12
G 27 Flag of France.svg Jean Alesi Flag of Italy.svg Nicola Larini
Flag of Italy.svg Nicola Larini
28 Flag of Austria.svg Gerhard Berger
Flag of Switzerland.svg Broker Sauber Mercedes C13 Mercedes-Benz
2175B 3.5 V10
G 29 Flag of Austria.svg Karl Wendlinger n/a
Flag of Italy.svg Andrea De Cesaris
Flag of Finland.svg JJ Lehto
30 Flag of Germany.svg Heinz-Harald Frentzen
Flag of the United Kingdom (3-5).svg MTV Simtek Ford S941 Ford
HBD6 3.5 V8
G 31 Flag of Australia.svg David Brabham Flag of Italy.svg Andrea Montermini
32 Flag of Austria.svg Roland Ratzenberger
Flag of Italy.svg Andrea Montermini
Flag of France.svg Jean-Marc Gounon
Flag of Italy.svg Mimmo Schiattarella
Flag of Japan.svg Taki Inoue
Flag of the United Kingdom (3-5).svg Pacific Grand Prix Ltd
Ursus Pacific Grand Prix
PR01 Ilmor
2175A 3.5 V10
G 33 Flag of France.svg Paul Belmondo Flag of Italy.svg Giovanni Lavaggi
Flag of the United Kingdom (3-5).svg Oliver Gavin
34 Flag of Belgium.svg Bertrand Gachot

Garat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gara Çmimi Data Qarku Piloti fitues Ekipi fitues
1 Flag of Brazil.svg F1 Brazili - 1994 March 27 Interlagos Flag of Germany.svg Michael Schumacher Benetton-Ford
2 Flag of the Pacific Community.svg F1 Paqësori - 1994 April 17 TI Circuit, Aida Flag of Germany.svg Michael Schumacher Benetton-Ford
3 Flag of San Marino.svg F1 San Marino - 1994 May 1 Imola Flag of Germany.svg Michael Schumacher Benetton-Ford
4 Flag of Monaco.svg F1 Monako - 1994 May 15 Monaco Flag of Germany.svg Michael Schumacher Benetton-Ford
5 Flag of Spain.svg F1 Spanja - 1994 May 29 Catalunya Flag of the United Kingdom (3-5).svg Damon Hill Williams-Renault
6 Flag of Canada.svg F1 Kanada - 1994 June 12 Circuit Gilles Villeneuve Flag of Germany.svg Michael Schumacher Benetton-Ford
7 Flag of France.svg F1 Franca - 1994 July 3 Magny-Cours Flag of Germany.svg Michael Schumacher Benetton-Ford
8 Flag of the United Kingdom (3-5).svg F1 Anglia - 1994 July 10 Silverstone Flag of the United Kingdom (3-5).svg Damon Hill Williams-Renault
9 Flag of Germany.svg F1 Gjermania - 1994 July 31 Hockenheimring Flag of Austria.svg Gerhard Berger Ferrari
10 Flag of Hungary.svg F1 Hungaria - 1994 August 14 Hungaroring Flag of Germany.svg Michael Schumacher Benetton-Ford
11 Flag of Belgium.svg F1 Belgjika - 1994 August 28 Spa-Francorchamps Flag of the United Kingdom (3-5).svg Damon Hill Williams-Renault
12 Flag of Italy.svg F1 Italia - 1994 September 11 Monza Flag of the United Kingdom (3-5).svg Damon Hill Williams-Renault
13 Flag of Portugal.svg F1 Portugalia - 1994 September 25 Estoril Flag of the United Kingdom (3-5).svg Damon Hill Williams-Renault
14 Flag of Europe.svg F1 Evropa - 1994 October 16 Jerez Flag of Germany.svg Michael Schumacher Benetton-Ford
15 Flag of Japan.svg F1 Japonia - 1994 November 6 Suzuka Flag of the United Kingdom (3-5).svg Damon Hill Williams-Renault
16 Flag of Australia.svg F1 Australia - 1994 November 13 Adelaide Flag of the United Kingdom (3-5).svg Nigel Mansell Williams-Renault

Rradhitja e pilotve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Piloti BRA Flag of Brazil.svg PAC Flag of the Pacific Community.svg SMR Flag of San Marino.svg MON Flag of Monaco.svg ESP Flag of Spain.svg CAN Flag of Canada.svg FRA Flag of France.svg GBR Flag of the United Kingdom (3-5).svg GER Flag of Germany.svg HUN Flag of Hungary.svg BEL Flag of Belgium.svg ITA Flag of Italy.svg POR Flag of Portugal.svg EUR Flag of Europe.svg JPN Flag of Japan.svg AUS Flag of Australia.svg Pikë
1 Flag of Germany.svg Schumacher 1 1 1 1 2 1 1 DSQ Ret 1 DSQ Ex Ex 1 2 Ret 92
2 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Hill 2 Ret 6 Ret 1 2 2 1 8 2 1 1 1 2 1 Ret 91
3 Flag of Austria.svg Berger Ret 2 Ret 3 Ret 4 3 Ret 1 12 Ret 2 Ret 5 Ret 2 41
4 Flag of Finland.svg Häkkinen Ret Ret 3 Ret Ret Ret Ret 3 Ret 2 3 3 3 7 12 26
5 Flag of France.svg Alesi 3 5 4 3 Ret 2 Ret Ret Ret Ret Ret 10 3 6 24
6 Flag of Brazil.svg Barrichello 4 3 DNQ Ret Ret 7 Ret 4 Ret Ret Ret 4 4 12 Ret 4 19
7 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Brundle Ret Ret 8 2 11 Ret Ret Ret Ret 4 Ret 5 6 Ret Ret 3 16
8 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Coulthard Ret 5 5 Ret Ret 4 6 2 14
9 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Mansell Ret Ret 4 1 13
10 Flag of the Netherlands.svg Verstappen Ret Ret Ret 8 Ret 3 3 Ret 5 Ret 10
11 Flag of France.svg Panis 11 9 11 9 7 12 Ret 12 2 6 7 10 DSQ 9 11 5 9
12 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Blundell Ret Ret 9 Ret 3 10 10 Ret Ret 5 5 Ret Ret 13 Ret Ret 8
13 Flag of Germany.svg Frentzen Ret 5 7 DNQ Ret Ret 4 7 Ret Ret Ret Ret Ret 6 6 7 7
14 Flag of Italy.svg Larini Ret 2 6
15 Flag of Brazil.svg Fittipaldi Ret 4 13 Ret Ret DSQ 8 9 4 14 Ret Ret 8 17 8 8 6
16 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Irvine Ret 6 Ret Ret Ret Ret Ret 13 Ret 7 4 5 Ret 6
17 Flag of Japan.svg Katayama 5 Ret 5 Ret Ret Ret Ret 6 Ret Ret Ret Ret Ret 7 Ret Ret 5
18 Flag of France.svg Bernard Ret 10 12 Ret 8 13 Ret 13 3 10 10 7 10 18 4
19 Flag of Austria.svg Wendlinger 6 Ret 4 DNQ 4
19 Flag of Italy.svg de Cesaris Ret 4 Ret 6 Ret Ret Ret Ret Ret Ret Ret 4
21 Flag of Italy.svg Martini 8 Ret Ret Ret 5 9 5 10 Ret Ret 8 Ret 12 15 Ret 9 4
22 Flag of Italy.svg Morbidelli Ret Ret Ret Ret Ret Ret Ret Ret 5 Ret 6 Ret 9 11 Ret Ret 3
23 Flag of France.svg Comas 9 6 Ret 10 Ret Ret 11 Ret 6 8 Ret 8 Ret Ret 9 2
24 Flag of Finland.svg JJ Lehto Ret 7 Ret 6 9 Ret Ret 10 1
25 Flag of Italy.svg Alboreto Ret Ret Ret 6 Ret 11 Ret Ret Ret 7 9 Ret 13 14 Ret Ret 1
26 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Herbert 7 7 10 Ret Ret 8 7 11 Ret Ret 12 Ret 11 8 Ret Ret 0
27 Flag of Monaco.svg Beretta Ret Ret Ret 8 Ret Ret Ret 14 7 9 0
28 Flag of Portugal.svg Lamy 10 8 Ret 11 0
29 Flag of France.svg Gounon 9 16 Ret Ret 11 Ret 15 0
30 Flag of Italy.svg Zanardi 9 15 Ret Ret Ret 13 Ret 16 13 Ret 0
31 Flag of Australia.svg Brabham 12 Ret Ret Ret 10 14 Ret 15 Ret 11 Ret Ret Ret Ret 12 Ret 0
32 Flag of Finland.svg Salo 10 Ret 0
33 Flag of Austria.svg Ratzenberger DNQ 11 DNS 0
33 Flag of France.svg Lagorce Ret 11 0
35 Flag of France.svg Dalmas Ret 14 0
36 Flag of Belgium.svg Adams Ret 16 0
37 Flag of Italy.svg Schiattarella 19 Ret 0
Flag of Japan.svg Suzuki Ret 0
Flag of Brazil.svg Senna Ret Ret Ret 0
Flag of Belgium.svg Gachot Ret DNQ Ret Ret Ret Ret DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ 0
Flag of Japan.svg Noda Ret Ret Ret 0
Flag of Switzerland.svg Deletraz Ret 0
Flag of France.svg Belmondo DNQ DNQ DNQ Ret Ret DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ 0
Flag of France.svg Alliot Ret Ret 0
Flag of Italy.svg Montermini DNQ 0
Flag of Japan.svg Inoue Ret 0
Pozita Piloti BRA Flag of Brazil.svg PAC Flag of the Pacific Community.svg SMR Flag of San Marino.svg MON Flag of Monaco.svg ESP Flag of Spain.svg CAN Flag of Canada.svg FRA Flag of France.svg GBR Flag of the United Kingdom (3-5).svg GER Flag of Germany.svg HUN Flag of Hungary.svg BEL Flag of Belgium.svg ITA Flag of Italy.svg POR Flag of Portugal.svg EUR Flag of Europe.svg JPN Flag of Japan.svg AUS Flag of Australia.svg Pikë
Ngjyra / Rezultatet
Fitues
i dyti
i treti
Mbaroi, me pikë
Mbaroi, pa pikë
Nuk mbaroi (Ret)
Nuk u kualifikua (DNQ)
Diskualifikim (DSQ)
S'ka marr pjesë /
përjashtuar (Ex)

Statistikat e konstruktorëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Ekipi Shasia Motori Goma Pikë Fitore Podiume Pol pozita
1 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Williams-Renault FW16
FW16B
RS6 3.5 V10 G 118 7 13 6
2 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Benetton-Ford B194 ECA Zetec-R 3.5 V8 G 103 8 12 6
3 Flag of Italy.svg Ferrari 412T1
412T1B
043 3.5 V12 G 71 1 11 3
4 Flag of the United Kingdom (3-5).svg McLaren-Peugeot MP4/9 A6 3.5 V10 G 42 8
5 Flag of Ireland.svg Jordan-Hart 194 1035 3.5 V10 G 28 1 1
6 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Tyrrell-Yamaha 023 OX10B 3.5 V10 G 13 1
7 Flag of France.svg Ligier-Renault JS39B RS6 3.5 V10 G 13 2
8 Flag of Switzerland.svg Sauber-Mercedes C13 2175B 3.5 V10 G 12
9 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Footwork-Ford FA15 HBE7/8 3.5 V8 G 9
10 Flag of Italy.svg Minardi-Ford M193
M194
HBC7/8 3.5 V8 G 5
11 Flag of France.svg Larrousse-Ford LH94 HBF7/8 3.5 V8 G 2
12 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Pacific-Ilmor PR01 2175A 3.5 V10 G
13 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Lotus-Mugen-Honda 107C
109
MF-351 HB 3.5 V10 G
14 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Simtek-Ford S941 HBD6 3.5 V8 G

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bruce Jones (1995), The Ultimate Encyclopedia of Formula One Page 72, Line 16-18. The Book Company. ISBN 0-340-64889-9 - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
  2. ^ Bruce Jones (1995), The Ultimate Encyclopedia of Formula One Page 72, Line 1-5. The Book Company. ISBN 0-340-64889-9 - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
  3. ^ Bruce Jones (1995), The Ultimate Encyclopedia of Formula One Page 72, Line 19-25. The Book Company. ISBN 0-340-64889-9 - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
  4. ^ Bruce Jones (1995), [The Ultimate Encyclopedia of Formula One] Page 72, Line 28-30. The Book Company. ISBN 0-340-64889-9 - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
  5. ^ Bruce Jones (1995), The Ultimate Encyclopedia of Formula One Faqe 73, Line 9-16. The Book Company. ISBN 0-340-64889-9
  6. ^ Bruce Jones (1995), The Ultimate Encyclopedia of Formula One Faqe 73, Line 67-69. The Book Company. ISBN 0-340-64889-9
  7. ^ Bruce Jones (1995), The Ultimate Encyclopedia of Formula One Page 73, Line 61-65. The Book Company. ISBN 0-340-64889-9

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]