Kampionati Botëror i Formula Një 1996

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Formula 11996
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 17
Piloti kampion Damon Hill
Ekipi kampion Williams
Koment:
Përdorimi i stampës

Formula 1 kampionati i vitit 1996 ishte Formula 1 Kampionati Botërorë i 47-ti me radhë i organizuar nga FIA i cili filloi më 10 mars dhe mbaroi më 13 tetor të vitit 1996, pas gjashtëmbëdhjet garave të zhvilluara.

Damon Hill fitoi kampionatin pas dy vitesh shtytje në pozitën e dytë nga Michael Schumacher, duke e mundut pilotin Jacques Villeneuve pas një lufte të madhe sezonale. Olivier Panis fitoren e vetme në karierën e tijë e fitoi në garën për çmimin e Monakon. Në këtë vit u vedos dhe rregulla e '107' sipas së cilës çdo veturë për tu kualifikuar maksimalisht duhet të jet 107% larg pozitës së parë në garën kualifikuese.

U vendos dhe rregulli i mbajtjes së numrave të veturave kështu që u vendos që numrat të vendoses bazuar në perfrmancën e ekipit.

Ekipi i konstruktorëve Forti bankrotoi pas garës së madhe për çmimin e Anglisë.

Pilotët dhe konstruktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tabela në vijim paraqet listën e pilotëve dhe konstruktorëve të cilët do të jenë pjesmarrës në kampionatin botërorë të Formula 1 për vitin 1996.

Ekipi Shasia Motorii Goma Nr. Piloti Test piloti
Italia Ferrari F310 Ferrari
046 3.0 V10
G 1 Gjermania Michael Schumacher Italia Nicola Larini
2 Anglia Eddie Irvine
Italia Benetton B196 Renault
RS8 3.0 V10
G 3 Franca Jean Alesi Italia Vincenzo Sospiri
4 Austria Gerhard Berger
Anglia Williams FW18 Renault
RS8 3.0 V10
G 5 Anglia Damon Hill Franca Jean-Christophe Boullion
6 Kanadaja Jacques Villeneuve
Anglia McLaren MP4/11
MP4/11B
Mercedes
FO 110 3.0 V10
G 7 Finlanda Mika Häkkinen Danimarka Jan Magnussen
8 Anglia David Coulthard
Franca Ligier JS43 Mugen-Honda
MF-301 HA 3.0 V10
G 9 Franca Olivier Panis Anglia Kelvin Burt
10 Brazil Pedro Diniz
Republika e Irlandës Jordan 196 Peugeot
A12 EV5 3.0 V10
G 11 Brazil Rubens Barrichello Italia Gianni Morbidelli
12 Anglia Martin Brundle
Zvicra Sauber C15 Ford
JD Zetec-R 3.0 V10
G 14 Anglia Johnny Herbert Argjentina Norberto Fontana
15 Gjermania Heinz-Harald Frentzen
Anglia Footwork FA17 Hart
830 3.0 V8
G 16 Brazil Ricardo Rosset s'ka
17 Netherlands Jos Verstappen
Anglia Tyrrell 024 Yamaha
OX11A 3.0 V10
G 18 Japonia Ukyo Katayama Franca Emmanuel Collard
19 Finlanda Mika Salo
Italia Minardi M195B Ford
EDM2 3.0 V8
Ford EDM3 3.0 V8
G 20 Portugalia Pedro Lamy s'ka
21 Italia Giancarlo Fisichella
Brazil Tarso Marques
Italia Giovanni Lavaggi
Italia Forti FG01B
FG03
Ford
ECA Zetec-R 3.0 V10
G 22 Italia Luca Badoer Franca Franck Lagorce
23 Italia Andrea Montermini

Garat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gara Çmimi Data Qarku Piloti fitues Ekipi fitues
1 Australia F1 Australia - 1996 10 mars Melbourne Anglia Damon Hill Williams-Renault
2 Brazil F1 Brazili - 1996 31 mars Interlagos Anglia Damon Hill Williams-Renault
3 Argjentina F1 Argjentina - 1996 7 prill Oscar Gálvez Anglia Damon Hill Williams-Renault
4 Stampa:Country data the European Union F1 Evropa - 1996 28 prill Nürburgring Kanadaja Jacques Villeneuve Williams-Renault
5 San Marino F1 San Marino - 1996 5 maj Imola Anglia Damon Hill Williams-Renault
6 Monako F1 Monako - 1996 19 maj Monaco Franca Olivier Panis Ligier-Mugen-Honda
7 Spanja F1 Spanja - 1996 2 qershor Catalunya Gjermania Michael Schumacher Ferrari
8 Kanadaja F1 Kanada - 1996 16 qershor Circuit Gilles Villeneuve Anglia Damon Hill Williams-Renault
9 Franca F1 Franca - 1996 30 qershor Magny-Cours Anglia Damon Hill Williams-Renault
10 Anglia F1 Anglia - 1996 14 korrik Silverstone Kanadaja Jacques Villeneuve Williams-Renault
11 Gjermania F1 Gjermania - 1996 28 korrik Hockenheimring Anglia Damon Hill Williams-Renault
12 Hungaria F1 Hungaria - 1996 11 gusht Hungaroring Kanadaja Jacques Villeneuve Williams-Renault
13 Belgjika F1 Belgjika - 1996 25 gusht Spa-Francorchamps Gjermania Michael Schumacher Ferrari
14 Italia F1 Italia - 1996 8 shtator Monza Gjermania Michael Schumacher Ferrari
15 Portugalia F1 Portugalia - 1996 22 shtator Estoril Kanadaja Jacques Villeneuve Williams-Renault
16 Japonia F1 Japonia - 1996 13 tetor Suzuka Anglia Damon Hill Williams-Renault

Statistikat e konstruktorëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Ekipi Shasia Motori Goma Pikë Fitore Podiume Pol pozita
1 Anglia Williams-Renault FW18 Renault G 175 12 21 12
2 Italia Ferrari F310 Ferrari G 70 3 9 4
3 Italia Benetton-Renault B196 Renault G 68 10
4 Anglia McLaren-Mercedes MP4/11
MP4/11B
Mercedes G 49 6
5 Republika e Irlandës Jordan-Peugeot 196 Peugeot G 22
6 Franca Ligier-Mugen-Honda JS43 Mugen-Honda G 15 1 1
7 Zvicra Sauber-Ford C15 Ford G 11 1
8 Anglia Tyrrell-Yamaha 024 Yamaha G 5
9 Anglia Footwork-Hart FA17 Hart G 1
10 Italia Minardi-Ford M195B Ford G 0
11 Italia Forti-Ford FG01B
FG03
Ford G 0

Rradhitja e pilotve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Piloti AUS Australia BRA Brazil ARG Argjentina EUR Stampa:Country data the European Union SMR San Marino MON Monako ESP Spanja CAN Kanadaja FRA Franca GBR Anglia GER Gjermania HUN Hungaria BEL Belgjika ITA Italia POR Portugalia JPN Japonia Pikë
1 Anglia Hill 1 1 1 4 1 Ret Ret 1 1 Ret 1 2 5 Ret 2 1 97
2 Kanadaja Villeneuve 2 Ret 2 1 11 Ret 3 2 2 1 3 1 2 7 1 Ret 78
3 Gjermania M.Schumacher Ret 3 Ret 2 2 Ret 1 Ret DNS Ret 4 9 1 1 3 2 59
4 Franca Alesi Ret 2 3 Ret 6 Ret 2 3 3 Ret 2 3 4 2 4 Ret 47
5 Finlanda Häkkinen 5 4 Ret 8 8 6 5 5 5 3 Ret 4 3 3 Ret 3 31
6 Austria Berger 4 Ret Ret 9 3 Ret Ret Ret 4 2 13 Ret 6 Ret 6 4 21
7 Anglia Coulthard Ret Ret 7 3 Ret 2 Ret 4 6 5 5 Ret Ret Ret 13 8 18
8 Brazil Barrichello Ret Ret 4 5 5 Ret Ret Ret 9 4 6 6 Ret 5 Ret 9 14
9 Franca Panis 7 6 8 Ret Ret 1 Ret Ret 7 Ret 7 5 Ret Ret 10 7 13
10 Anglia Irvine 3 7 5 Ret 4 7 Ret Ret Ret Ret Ret Ret Ret Ret 5 Ret 11
11 Anglia Brundle Ret 12 Ret 6 Ret Ret Ret 6 8 6 10 Ret Ret 4 9 5 8
12 Gjermania Frentzen 8 Ret Ret Ret Ret 4 4 Ret Ret 8 8 Ret Ret Ret 7 6 7
13 Finlanda Salo 6 5 Ret DSQ Ret 5 DSQ Ret 10 7 9 Ret 7 Ret 11 Ret 5
14 Anglia Herbert Ret Ret 9 7 Ret 3 Ret 7 DSQ 9 Ret Ret Ret 9 8 10 4
15 Brazil Diniz 10 8 Ret 10 7 Ret 6 Ret Ret Ret Ret Ret Ret 6 Ret Ret 2
16 Netherlands Verstappen Ret Ret 6 Ret Ret Ret Ret Ret Ret 10 Ret Ret Ret 8 Ret 11 1
Japonia Katayama 11 9 Ret DSQ Ret Ret Ret Ret Ret Ret Ret 7 8 10 12 Ret 0
Brazil Rosset 9 Ret Ret 11 Ret Ret Ret Ret 11 Ret 11 8 9 Ret 14 13 0
Italia Fisichella Ret 13 Ret Ret Ret 8 Ret 11 0
Portugalia Lamy Ret 10 Ret 12 9 Ret Ret Ret 12 Ret 12 Ret 10 Ret 16 12 0
Italia Badoer DNQ 11 Ret DNQ 10 Ret DNQ Ret Ret DNQ 0
Italia Lavaggi DNQ 10 DNQ Ret 15 DNQ 0
Italia Montermini DNQ Ret 10 DNQ DNQ DNS DNQ Ret Ret DNQ 0
Brazil Marques Ret Ret 0
Pozita Piloti AUS Australia BRA Brazil ARG Argjentina EUR Stampa:Country data the European Union SMR San Marino MON Monako ESP Spanja CAN Kanadaja FRA Franca GBR Anglia GER Gjermania HUN Hungaria BEL Belgjika ITA Italia POR Portugalia JPN Japonia Pikë
Ngjyra / Rezultatet
Fitues
i dyti
i treti
Mbaroi, me pikë
Mbaroi, pa pikë
Nuk mbaroi (Ret)
Nuk u kualifikua (DNQ)
Diskualifikim (DSQ)
S'ka marr pjesë /
përjashtuar (Ex)