Kampionati Botëror i Formula Një 1996

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
110px-F1 logo svg.png

Formula 11996
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 17
Piloti kampion Damon Hill
Ekipi kampion Williams
Koment:
Përdorimi i stampës

Formula 1 kampionati i vitit 1996 ishte Formula 1 Kampionati Botërorë i 47-ti me radhë i organizuar nga FIA i cili filloi më 10 mars dhe mbaroi më 13 tetor të vitit 1996, pas gjashtëmbëdhjet garave të zhvilluara.

Damon Hill fitoi kampionatin pas dy vitesh shtytje në pozitën e dytë nga Michael Schumacher, duke e mundut pilotin Jacques Villeneuve pas një lufte të madhe sezonale. Olivier Panis fitoren e vetme në karierën e tijë e fitoi në garën për çmimin e Monakon. Në këtë vit u vedos dhe rregulla e '107' sipas së cilës çdo veturë për tu kualifikuar maksimalisht duhet të jet 107% larg pozitës së parë në garën kualifikuese.

U vendos dhe rregulli i mbajtjes së numrave të veturave kështu që u vendos që numrat të vendoses bazuar në perfrmancën e ekipit.

Ekipi i konstruktorëve Forti bankrotoi pas garës së madhe për çmimin e Anglisë.

Pilotët dhe konstruktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tabela në vijim paraqet listën e pilotëve dhe konstruktorëve të cilët do të jenë pjesmarrës në kampionatin botërorë të Formula 1 për vitin 1996.

Ekipi Shasia Motorii Goma Nr. Piloti Test piloti
Flag of Italy.svg Ferrari F310 Ferrari
046 3.0 V10
G 1 Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Nicola Larini
2 Flag of England.svg Eddie Irvine
Flag of Italy.svg Benetton B196 Renault
RS8 3.0 V10
G 3 Flag of France.svg Jean Alesi Flag of Italy.svg Vincenzo Sospiri
4 Flag of Austria.svg Gerhard Berger
Flag of England.svg Williams FW18 Renault
RS8 3.0 V10
G 5 Flag of England.svg Damon Hill Flag of France.svg Jean-Christophe Boullion
6 Flag of Canada.svg Jacques Villeneuve
Flag of England.svg McLaren MP4/11
MP4/11B
Mercedes
FO 110 3.0 V10
G 7 Flag of Finland.svg Mika Häkkinen Flag of Denmark.svg Jan Magnussen
8 Flag of England.svg David Coulthard
Flag of France.svg Ligier JS43 Mugen-Honda
MF-301 HA 3.0 V10
G 9 Flag of France.svg Olivier Panis Flag of England.svg Kelvin Burt
10 Flag of Brazil.svg Pedro Diniz
Flag of Ireland.svg Jordan 196 Peugeot
A12 EV5 3.0 V10
G 11 Flag of Brazil.svg Rubens Barrichello Flag of Italy.svg Gianni Morbidelli
12 Flag of England.svg Martin Brundle
Flag of Switzerland.svg Sauber C15 Ford
JD Zetec-R 3.0 V10
G 14 Flag of England.svg Johnny Herbert Flag of Argentina.svg Norberto Fontana
15 Flag of Germany.svg Heinz-Harald Frentzen
Flag of England.svg Footwork FA17 Hart
830 3.0 V8
G 16 Flag of Brazil.svg Ricardo Rosset s'ka
17 Flag of the Netherlands.svg Jos Verstappen
Flag of England.svg Tyrrell 024 Yamaha
OX11A 3.0 V10
G 18 Flag of Japan.svg Ukyo Katayama Flag of France.svg Emmanuel Collard
19 Flag of Finland.svg Mika Salo
Flag of Italy.svg Minardi M195B Ford
EDM2 3.0 V8
Ford EDM3 3.0 V8
G 20 Flag of Portugal.svg Pedro Lamy s'ka
21 Flag of Italy.svg Giancarlo Fisichella
Flag of Brazil.svg Tarso Marques
Flag of Italy.svg Giovanni Lavaggi
Flag of Italy.svg Forti FG01B
FG03
Ford
ECA Zetec-R 3.0 V10
G 22 Flag of Italy.svg Luca Badoer Flag of France.svg Franck Lagorce
23 Flag of Italy.svg Andrea Montermini

Garat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gara Çmimi Data Qarku Piloti fitues Ekipi fitues
1 Flag of Australia.svg F1 Australia - 1996 10 mars Melbourne Flag of England.svg Damon Hill Williams-Renault
2 Flag of Brazil.svg F1 Brazili - 1996 31 mars Interlagos Flag of England.svg Damon Hill Williams-Renault
3 Flag of Argentina.svg F1 Argjentina - 1996 7 prill Oscar Gálvez Flag of England.svg Damon Hill Williams-Renault
4 Flag of Europe.svg F1 Evropa - 1996 28 prill Nürburgring Flag of Canada.svg Jacques Villeneuve Williams-Renault
5 Flag of San Marino.svg F1 San Marino - 1996 5 maj Imola Flag of England.svg Damon Hill Williams-Renault
6 Flag of Monaco.svg F1 Monako - 1996 19 maj Monaco Flag of France.svg Olivier Panis Ligier-Mugen-Honda
7 Flag of Spain.svg F1 Spanja - 1996 2 qershor Catalunya Flag of Germany.svg Michael Schumacher Ferrari
8 Flag of Canada.svg F1 Kanada - 1996 16 qershor Circuit Gilles Villeneuve Flag of England.svg Damon Hill Williams-Renault
9 Flag of France.svg F1 Franca - 1996 30 qershor Magny-Cours Flag of England.svg Damon Hill Williams-Renault
10 Flag of England.svg F1 Anglia - 1996 14 korrik Silverstone Flag of Canada.svg Jacques Villeneuve Williams-Renault
11 Flag of Germany.svg F1 Gjermania - 1996 28 korrik Hockenheimring Flag of England.svg Damon Hill Williams-Renault
12 Flag of Hungary.svg F1 Hungaria - 1996 11 gusht Hungaroring Flag of Canada.svg Jacques Villeneuve Williams-Renault
13 Flag of Belgium.svg F1 Belgjika - 1996 25 gusht Spa-Francorchamps Flag of Germany.svg Michael Schumacher Ferrari
14 Flag of Italy.svg F1 Italia - 1996 8 shtator Monza Flag of Germany.svg Michael Schumacher Ferrari
15 Flag of Portugal.svg F1 Portugalia - 1996 22 shtator Estoril Flag of Canada.svg Jacques Villeneuve Williams-Renault
16 Flag of Japan.svg F1 Japonia - 1996 13 tetor Suzuka Flag of England.svg Damon Hill Williams-Renault

Statistikat e konstruktorëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Ekipi Shasia Motori Goma Pikë Fitore Podiume Pol pozita
1 Flag of England.svg Williams-Renault FW18 Renault G 175 12 21 12
2 Flag of Italy.svg Ferrari F310 Ferrari G 70 3 9 4
3 Flag of Italy.svg Benetton-Renault B196 Renault G 68 10
4 Flag of England.svg McLaren-Mercedes MP4/11
MP4/11B
Mercedes G 49 6
5 Flag of Ireland.svg Jordan-Peugeot 196 Peugeot G 22
6 Flag of France.svg Ligier-Mugen-Honda JS43 Mugen-Honda G 15 1 1
7 Flag of Switzerland.svg Sauber-Ford C15 Ford G 11 1
8 Flag of England.svg Tyrrell-Yamaha 024 Yamaha G 5
9 Flag of England.svg Footwork-Hart FA17 Hart G 1
10 Flag of Italy.svg Minardi-Ford M195B Ford G 0
11 Flag of Italy.svg Forti-Ford FG01B
FG03
Ford G 0

Rradhitja e pilotve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Piloti AUS Flag of Australia.svg BRA Flag of Brazil.svg ARG Flag of Argentina.svg EUR Flag of Europe.svg SMR Flag of San Marino.svg MON Flag of Monaco.svg ESP Flag of Spain.svg CAN Flag of Canada.svg FRA Flag of France.svg GBR Flag of England.svg GER Flag of Germany.svg HUN Flag of Hungary.svg BEL Flag of Belgium.svg ITA Flag of Italy.svg POR Flag of Portugal.svg JPN Flag of Japan.svg Pikë
1 Flag of England.svg Hill 1 1 1 4 1 Ret Ret 1 1 Ret 1 2 5 Ret 2 1 97
2 Flag of Canada.svg Villeneuve 2 Ret 2 1 11 Ret 3 2 2 1 3 1 2 7 1 Ret 78
3 Flag of Germany.svg M.Schumacher Ret 3 Ret 2 2 Ret 1 Ret DNS Ret 4 9 1 1 3 2 59
4 Flag of France.svg Alesi Ret 2 3 Ret 6 Ret 2 3 3 Ret 2 3 4 2 4 Ret 47
5 Flag of Finland.svg Häkkinen 5 4 Ret 8 8 6 5 5 5 3 Ret 4 3 3 Ret 3 31
6 Flag of Austria.svg Berger 4 Ret Ret 9 3 Ret Ret Ret 4 2 13 Ret 6 Ret 6 4 21
7 Flag of England.svg Coulthard Ret Ret 7 3 Ret 2 Ret 4 6 5 5 Ret Ret Ret 13 8 18
8 Flag of Brazil.svg Barrichello Ret Ret 4 5 5 Ret Ret Ret 9 4 6 6 Ret 5 Ret 9 14
9 Flag of France.svg Panis 7 6 8 Ret Ret 1 Ret Ret 7 Ret 7 5 Ret Ret 10 7 13
10 Flag of England.svg Irvine 3 7 5 Ret 4 7 Ret Ret Ret Ret Ret Ret Ret Ret 5 Ret 11
11 Flag of England.svg Brundle Ret 12 Ret 6 Ret Ret Ret 6 8 6 10 Ret Ret 4 9 5 8
12 Flag of Germany.svg Frentzen 8 Ret Ret Ret Ret 4 4 Ret Ret 8 8 Ret Ret Ret 7 6 7
13 Flag of Finland.svg Salo 6 5 Ret DSQ Ret 5 DSQ Ret 10 7 9 Ret 7 Ret 11 Ret 5
14 Flag of England.svg Herbert Ret Ret 9 7 Ret 3 Ret 7 DSQ 9 Ret Ret Ret 9 8 10 4
15 Flag of Brazil.svg Diniz 10 8 Ret 10 7 Ret 6 Ret Ret Ret Ret Ret Ret 6 Ret Ret 2
16 Flag of the Netherlands.svg Verstappen Ret Ret 6 Ret Ret Ret Ret Ret Ret 10 Ret Ret Ret 8 Ret 11 1
Flag of Japan.svg Katayama 11 9 Ret DSQ Ret Ret Ret Ret Ret Ret Ret 7 8 10 12 Ret 0
Flag of Brazil.svg Rosset 9 Ret Ret 11 Ret Ret Ret Ret 11 Ret 11 8 9 Ret 14 13 0
Flag of Italy.svg Fisichella Ret 13 Ret Ret Ret 8 Ret 11 0
Flag of Portugal.svg Lamy Ret 10 Ret 12 9 Ret Ret Ret 12 Ret 12 Ret 10 Ret 16 12 0
Flag of Italy.svg Badoer DNQ 11 Ret DNQ 10 Ret DNQ Ret Ret DNQ 0
Flag of Italy.svg Lavaggi DNQ 10 DNQ Ret 15 DNQ 0
Flag of Italy.svg Montermini DNQ Ret 10 DNQ DNQ DNS DNQ Ret Ret DNQ 0
Flag of Brazil.svg Marques Ret Ret 0
Pozita Piloti AUS Flag of Australia.svg BRA Flag of Brazil.svg ARG Flag of Argentina.svg EUR Flag of Europe.svg SMR Flag of San Marino.svg MON Flag of Monaco.svg ESP Flag of Spain.svg CAN Flag of Canada.svg FRA Flag of France.svg GBR Flag of England.svg GER Flag of Germany.svg HUN Flag of Hungary.svg BEL Flag of Belgium.svg ITA Flag of Italy.svg POR Flag of Portugal.svg JPN Flag of Japan.svg Pikë
Ngjyra / Rezultatet
Fitues
i dyti
i treti
Mbaroi, me pikë
Mbaroi, pa pikë
Nuk mbaroi (Ret)
Nuk u kualifikua (DNQ)
Diskualifikim (DSQ)
S'ka marr pjesë /
përjashtuar (Ex)