Kampionati Botëror i Formula Një 2008

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Formula 12008
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 18
Piloti kampion Lewis Hamilton
Ekipi kampion Scuderia Ferrari
Koment:
Përdorimi i stampës


Fernando Alonso duke testuar Renault R28Valencia.
Sébastien BourdaisToro Rosso STR2B.

Formula 1 kampionati i vitit 2008 është kampionati i 59-të botërorë në Formula 1, organizuar nga FIA. Ky kampionat filloi më 16 mars dhe do të mbarojë më 2 nëntor të vitit 2008 pas 18 garave të zhvilluara. Është sezoni i parë nën marrëveshjen e re Kondord. Këtë sezon garojnë shtatë ekipe me nga dy pilotë për garë. Për këtë sezon paraqiten edhe dy qarqe garuese qarku rrugorë në Valencia dhe qarku rrugorë në Singapur ku tek i pari do të zhvillohet gara për çmimin e Evropës dhe tek i dyti për të Singapurit. Gjithashtu gara në Singapur do të jetë gara e parë e cila do të zhvillohet natën.

Para sezoni dhe testimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni i parë multi ekiporë filloi në Jerez14 janar të vitit 2008. Në këtë ditë Ferrari, McLaren dhe Toyota i testuan veturat e tyre të vitit 2008. Williams testoi versionin e modifikuar të FW29 gjersa Renault dhe Red Bull testuan veturat e tyre të vitit 2007. Në testim morrën pjesë gjithashtu edhe Honda, Toro Rosso, Super Aguri dhe Force India. BMW nuk morën pjesë në testim pasi përgatisnin veturën e re F1.08.[1] Pastaj më 22 janar testimi kaloi tek Valenci. Renault dhe Williams ishin ekipet e vetme që testuan ditën e parë. Që të dy ekipet testuan veturat konkuruese të vitit 2008.[2] Tri ditët e ardhëshme testimit iu bashkangjitën të gjithë ekipet tjera përveç Super Aguri-t. Më 1 shkurt për testim ekipet kaluan në Barcelonë ku përsëri Super Aguri i lëshoi testimet. Ditën e parë të testimit Kazuki Nakajima pati aksident me veturën e tijë FW30.[3] Gjithashtu gjatë kësaj dite kishte sulm racist ndaj pilotit anglez Lewis Hamilton. Williams u largua ditën e tretë të testimit që të tentojë të përmirësojë defektin i cili shkaktoi aksidentin e Nakajima-s. Në ndërkohë më 4 shkurt Ferrari dhe Toyota kaluan në Bahrain për të vazhduar testimet me veturat F2008 dhe TF108.[4]

12 shkurt testimi kaloi në Jerez. Ditën e parë Red Bull dhe Williams ishin ekipet e para që testuan.[5] Ditën e dytë u paraqitën ekipet tjera përveç Ferrari dhe Toyota (që ishin akoma në Bahrain).

19 shkurt ekipet kaluan në Barcelonë, kurse testimi përfundimtarë u realizua më 25 shkurt ku morën pjesë tëgjitha ekipet përveç Super Agurit.

Ekipet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

4 shkurt të vitit 2006 presidenti i FIA-s, Max Mosley, deklaroi se të gjitha ekipet e interesuara për garim në sezonin e vitit 2008 do të kenë shtatë ditë kohë gjatë së cilës duhet të dorëzojnë një aplikacion për të garuar.[6] Të gjitha ekipet aktuale aplikuan, gjithashtu edhe disa të tjera. Më 28 prill të vitit 2006, FIA shpalli se të gjitha aplikimet e ekipeve për vitin 2008 u pranuan sëbashku me ekipin e ri Prodrive, i krijuar nga ish kryetari i BAR dhe Benetton, David Richards. Në atë kohë u paraqitën 21 aplikime nga të cilat u vërejtën: European Minardi F1 Team Ltd, Jordan Grand Prix, Direxiv dhe Carlin Motorsport. Sidoqoftë edhepse aplikacioni i ekipit Prodrive u pranua, prapë se prapë ekipi deklarioi se nuk do të garojë në sezonin e vitit 2008 për shkak të legalitetit të veturave të konsumatorëve.[7]

Ekipet nënshkruese me FOM

Ekipi sportiv japonez Super Aguri u tërhoq nga kampionati më 6 maj pas 4 garave të zhvilluara me asnjë pikë të arritur dhe me pozitën e 13 si pozitën më të mirë të arritur (nga Sato).

Veturat e reja për sezonin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konstruktorë Shasia Data e paraqitjes Vendi i paraqitjes
Ferrari F2008 6 janar[9] Italia Fiorano, Italy
McLaren-Mercedes MP4-23 7 janar[10] Gjermania Stuttgart, Germany
Toyota TF108 10 janar[11] Gjermania Cologne, Germany
BMW Sauber F1.08 14 janar[12] Gjermania Munich, Germany
Red Bull-Renault RB4 16 janar[13] Spanja Jerez, Spain
Honda RA108 29 janar[14] Britania e Madhe Brackley, United Kingdom
Renault R28 31 janar[15] Franca Paris, France
Force India-Ferrari* VJM-01 7 shkurt[16] India Mumbai, India
Williams-Toyota FW30 Pa ditë zyrtare të paraqitjes.[17]
Toro Rosso-Ferrari* STR3 Pa ditë zyrtare të paraqitjes.
Super Aguri-Honda SA08 Pa ditë zyrtare të paraqitjes.

* Ekipet që filluan sezonin me veturat e përmirësuara të vitit 2007.

Ekipet dhe pilotët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipet dhe pilotë pjesmarrës në kampionatin botërorë të vitit 2008[18] :

Hyrja Konstruktorë Shasia Motori Gomat Nr. Piloti Nr. Test piloti
Italia Scuderia Ferrari Ferrari F2008[19] Ferrari 056 B 1 Finlanda Kimi Räikkönen[20] 31 Italia Luca Badoer[21]
Spanja Marc Gené[21]
2 Brazil Felipe Massa[22]
Gjermania BMW Sauber F1 Team BMW Sauber F1.08[23] BMW P86/8 B 3 Gjermania Nick Heidfeld[24] 32 Austria Christian Klien[25]
Estonia Marko Asmer[25]
4 Polonia Robert Kubica[24]
Franca ING Renault F1 Team Renault R28[26] Renault RS27 B 5 Spanja Fernando Alonso[27] 33 Brazil Lucas Di Grassi[28]
Franca Romain Grosjean[29]
Japonia Sakon Yamamoto[30]
6 Brazil Nelson Piquet Jr.[27]
Britania e Madhe AT&T WilliamsF1 Team Williams FW30[31] Toyota RVX-08[32] B 7 Gjermania Nico Rosberg[33] 34 Gjermania Nico Hülkenberg[34]
8 Japonia Kazuki Nakajima[33]
Austria Red Bull Racing Red Bull RB4[35] Renault RS27 B 9 Britania e Madhe David Coulthard[36] 35 Zvicra Sébastien Buemi[37]
10 Australia Mark Webber[38]
Japonia Panasonic Toyota Racing Toyota TF108[39] Toyota RVX-08 B 11 Italia Jarno Trulli[40] 36 Japonia Kamui Kobayashi[41]
12 Gjermania Timo Glock[42]
Italia Scuderia Toro Rosso Toro Rosso STR2B[43]
STR3[44]
Ferrari 056 B 14 Franca Sébastien Bourdais[45] 37 None
15 Gjermania Sebastian Vettel[46]
Japonia Honda Racing F1 Team Honda RA108[47] Honda RA808E B 16 Britania e Madhe Jenson Button[48] 38 Austria Alexander Wurz[49]
17 Brazil Rubens Barrichello[50]
Japonia Super Aguri F1 Super Aguri SA08[51] Honda RA808E B 18 Japonia Takuma Sato[52] 39 None
19 Britania e Madhe Anthony Davidson[52]
India Force India Formula One Team Force India VJM-01[53] Ferrari 056[54] B 20 Gjermania Adrian Sutil[55] 40 Italia Vitantonio Liuzzi[55]
21 Italia Giancarlo Fisichella[55]
Britania e Madhe Vodafone McLaren Mercedes McLaren MP4-23[56] Mercedes FO108V B 22 Britania e Madhe Lewis Hamilton[57] 41 Spanja Pedro de la Rosa[58]
Britania e Madhe Gary Paffett[58]
23 Finlanda Heikki Kovalainen[59]

Orari i garave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Orari i garave të caktuara nga këshilli botërorë i FIA-s për vitin 2008[60]:

Nr. Emri zyrtarë Çmimi Qarku Lokacioni Data Ora
Lokale UTC
1 Australia ING Australian Grand Prix F1 Australia - 2008 Albert Park Grand Prix Circuit Mellburn 16 mars 15:30 04:30
2 Malaysia Petronas Malaysian Grand Prix F1 Malajzia - 2008 Sepang International Circuit Kuala Lumpur 23 mars 15:00 07:00
3 Bahrain Gulf Air Bahrain Grand Prix F1 Bahrain - 2008 Bahrain International Circuit Sakhir, Manama 6 prill 14:30 11:30
4 Spanja Gran Premio de España Telefónica F1 Spanja - 2008 Circuit de Catalunya Barcelona 27 prill 14:00 12:00
5 Turqia Petrol Ofisi Turkish Grand Prix F1 Turqia - 2008 Istanbul Park Stamboll 11 maj 15:00 12:00
6 Monako Grand Prix de Monaco F1 Monako - 2008 Circuit de Monaco Monte-Karlo 25 maj 14:00 12:00
7 Kanadaja Grand Prix du Canada F1 Kanadaja - 2008 Circuit Gilles Villeneuve Montreal 8 qershor 13:00 17:00
8 Franca Grand Prix de France F1 Franca - 2008 Circuit de Nevers Magny-Cours Magny Cours 22 qershor 14:00 12:00
9 Britania e Madhe Santander British Grand Prix F1 Anglia - 2008 Silverstone Circuit Silverston 6 korrik 13:00 12:00
10 Gjermania Großer Santander von Deutschland F1 Gjermania - 2008 Hockenheimring Hokenheim 20 korrik 14:00 12:00
11 Hungaria ING Magyar Nagydij F1 Hungaria - 2008 Hungaroring Budapesti 3 gusht 14:00 12:00
12 Stampa:Country data Europe Grand Prix of Europe Telefónica[61] F1 Evropa - 2008 Valencia Street Circuit Valencia 24 gusht 14:00 12:00
13 Belgjika ING Belgian Grand Prix F1 Belgjika - 2008 Circuit de Spa-Francorchamps Spa 7 shtator 14:00 12:00
14 Italia Gran Premio Santander d'Italia F1 Italia - 2008 Autodromo Nazionale di Monza Monca 14 shtator 14:00 12:00
15 Singapore SingTel Singapore Grand Prix F1 Singapuri - 2008 Singapore Street Circuit Singapur 28 shtator 20:00 12:00
16 Japonia Fuji Television Japanese Grand Prix F1 Japonina - 2008 Fuji Speedway Ojama 12 tetor 13:30 04:30
17 China Sinopec Chinese Grand Prix F1 Kina - 2008 Shanghai International Circuit Shangai 19 tetor 15:00 07:00
18 Brazil Grande Prêmio do Brasil F1 Brazili - 2008 Autódromo José Carlos Pace Sao Paolo 2 nëntor TBC TBC

Ndryshime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndryshimi i rregullave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Motori dhe ndërruesi i shpejtësisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Max Mosley propozoi "ngrirje" të motorit për dhjetë vite. Më vonë të gjithë ekipet u pajtuan për "ngrirje" të motorit për pesë vite.[64]
 • Motorët u kufizuan në 19,000 rpm sipas kodit sportiv 5.1.3.[65]
 • Ndërrimi i parë i pa pritur i motorit nga ana e ekipit nuk do të shpie në 10 vende zhvendosje dënim të zakonshëm.[66]
 • Një motor duhet të zgjasë dy gara, nëse motori është ndërruar para kualifikimeve atëherë piloti dënohet me 10 vende zhvendosje. Nëse motori është ndërruar pas fillimit të kualifikimeve, piloti duhet të fillojë garën si i fundit. Në ushtrimet e së premtes ekipeve u lejohet të përdorin motorë tjerë.[67]
 • Derivati i veturave duhet të ketë sëpaku 5.75% materiale biologjike,[68] ashtu që veturat tu përgjigjen ligjeve evropiane për derivate.
 • Ndërruesi i shpejtësive të zgjasë katër gara, 5 vende zhvendosje dënim për ndërrim të ndërruesit të shpejtësive. Nëse piloti nuk e mbaron garën, i lejohet të ndërrojë ndërruesin e shpejtësive për garën e radhës pa u dënuar.[67]

Veturat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kabina mbrojtëse është përmirësuar.[69]
 • Përdorimi i "veturës shpëtuese" është kufizuar. Çdo ekip nuk lejohet të ketë më shumë se dy vetura për përdorim në çdo kohë. Në këtë kontekst, një veturë konsiderohet nëse një veturë vlerësohet pjesërisht mbijetuese, me motor, pjesët e përparme, me radiatorë, rezervuarin e vajit ose me ngrohës.[67]
 • Krahu i veturës nuk mund të jetë më i lehtë se 605 kg (afërsisht 1,334 lbs.) gjatë garave.[67]

Gomat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Asnjë pilot nuk mund të përdorë më shumë se dy palë goma gjatë ushtrimeve të së premtes.[67]
 • Gjatë një gare asnjë pilot nuk lejohet të përdorë më shumë se 14 palë goma.[67]
 • Bridgestone do të jetë furnizues zyrtarë i gomave për sezonet 2008-2010.[70]

Kualifikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Pjesa e parë e kualifikimeve do të zgjasë 20 minuta dhe pjesa e tretë 10 minuta. Ekipet pjesmarrëse në pjesën e tretë të kualifikimeve nuk kanë të drejtë pas kualifikimeve të mbishin rezervuarët e veturave me derivate.
 • Koha minimale për cdo kualifikim është caktuar posaçërisht për çdo garë.

Testimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Asnjë ekip garues nuk ka të drejta që të bëjë më shumë se 30,000 km (~18,640 mi) testim brenda vitit 2008.[67]

Emetimi medial[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Në Shtetet e Bashkuara të drejtën e transmetimit e ka Speed Channel, por gjithashtu FOX do të emetojë 4 gara edhe atë të Kanadasë, Francës, Anglisë dhe Gjermanisë. Sidoqoftë vetëm gara në Kanada transmetohet drejt për drejtë, kurse të tjerat transmetohen të xhiruara.
 • Në Britaninë e Madhe të drejtën e transmetimit e ka ITV për herë të fundit pasi që nga viti 2009 merr përsipër transmetimin kanali televiziv BBC.
 • Në Suedi transmetimin e bën TV6, kurse kualifikimet Viasat Sport.
 • Në Kosovë të drejtën e transmetimit e ka TRK.
 • Në Maqedoni të drejtën e transmetimit e ka TVM.

Rezultatet e garimeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fituesit e garave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Çmimi Pol Pozita Xhiro më e shpejtë Piloti Fitues Ekipi Fitues
1 Australia F1 Australia - 2008 Britania e Madhe Lewis Hamilton Finlanda Heikki Kovalainen Britania e Madhe Lewis Hamilton Britania e Madhe McLaren-Mercedes
2 Malaysia F1 Malajzia - 2008 Brazil Felipe Massa Gjermania Nick Heidfeld Finlanda Kimi Räikkönen Italia Ferrari
3 Bahrain F1 Bahrain - 2008 Polonia Robert Kubica Finlanda Heikki Kovalainen Brazil Felipe Massa Italia Ferrari
4 Spanja F1 Spanja - 2008 Finlanda Kimi Räikkönen Finlanda Kimi Räikkönen Finlanda Kimi Räikkönen Italia Ferrari
5 Turqia F1 Turqia - 2008 Brazil Felipe Massa Finlanda Kimi Räikkönen Brazil Felipe Massa Italia Ferrari
6 Monako F1 Monako - 2008 Brazil Felipe Massa Finlanda Kimi Räikkönen Britania e Madhe Lewis Hamilton Britania e Madhe McLaren-Mercedes
7 Kanadaja F1 Kanadaja - 2008 Britania e Madhe Lewis Hamilton Finlanda Kimi Räikkönen Polonia Robert Kubica Gjermania BMW Sauber
8 Franca F1 Franca - 2008 Finlanda Kimi Räikkönen Finlanda Kimi Räikkönen Brazil Felipe Massa Italia Ferrari
9 Britania e Madhe F1 Anglia - 2008 Finlanda Heikki Kovalainen Finlanda Kimi Räikkönen Britania e Madhe Lewis Hamilton Britania e Madhe McLaren-Mercedes
10 Gjermania F1 Gjermania - 2008 Britania e Madhe Lewis Hamilton Gjermania Nick Heidfeld Britania e Madhe Lewis Hamilton Britania e Madhe McLaren-Mercedes
11 Hungaria F1 Hungaria - 2008 Britania e Madhe Lewis Hamilton Finlanda Kimi Räikkönen Finlanda Heikki Kovalainen Britania e Madhe McLaren-Mercedes
12 Stampa:Country data Europe F1 Evropa - 2008 Brazil Felipe Massa Brazil Felipe Massa Brazil Felipe Massa Italia Ferrari
13 Belgjika F1 Belgjika - 2008 Britania e Madhe Lewis Hamilton Finlanda Kimi Räikkönen Brazil Felipe Massa Italia Ferrari
14 Italia F1 Italia - 2008 Gjermania Sebastian Vettel Finlanda Kimi Räikkönen Gjermania Sebastian Vettel Italia Toro Rosso-Ferrari
15 Singapore F1 Singapuri - 2008 Brazil Felipe Massa Finlanda Kimi Räikkönen Spanja Fernando Alonso Franca Renault
16 Japonia F1 Japonia - 2008
17 China F1 Kina - 2008
18 Brazil F1 Brazili - 2008

Radhitja e pilotëve në garime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz. Piloti Ekipi AUS Australia MAS Malaysia BHR Bahrain ESP Spanja TUR Turqia MON Monako CAN Kanadaja FRA Franca GBR United Kingdom GER Gjermania HUN Hungaria EUR Stampa:Country data Europe BEL Belgjika ITA Italia SIN Singapore JPN Japonia CHN China BRA Brazil Pikë
1 Britania e Madhe Hamilton McLaren 1 5 13 3 2 1 Ret 10 1 1 5 2 3 7 3 84
2 Brazil Massa Ferrari Ret Ret 1 2 1 3 5 1 13 3 17 1 1 6 13 77
3 Polonia Kubica BMW Sauber Ret 2 3 4 4 2 1 5 Ret 7 8 3 6 3 11 64
4 Finlanda Räikkönen Ferrari 8 1 2 1 3 9 Ret 2 4 6 3 Ret 18 9 15 57
5 Gjermania Heidfeld BMW Sauber 2 6 4 9 5 14 2 13 2 4 10 9 2 5 6 56
6 Finlanda Kovalainen McLaren 5 3 5 Ret 12 8 9 4 5 5 1 4 10 2 10 51
7 Spanja Alonso Renault 4 8 10 Ret 6 10 Ret 8 6 11 4 Ret 4 4 1 38
8 Gjermania Vettel Toro Rosso Ret Ret Ret Ret 17 5 8 12 Ret 8 Ret 6 5 1 5 27
9 Italia Trulli Toyota Ret 4 6 8 10 13 6 3 7 9 7 5 16 13 Ret 26
10 Gjermania Glock Toyota Ret Ret 9 11 13 12 4 11 12 Ret 2 7 9 11 4 20
11 Australia Webber Red Bull Ret 7 7 5 7 4 12 6 10 Ret 9 12 8 8 Ret 20
12 Gjermania Rosberg Williams 3 14 8 Ret 8 Ret 10 16 9 10 14 8 12 14 2 17
13 Brazil Piquet Renault Ret 11 Ret Ret 15 Ret Ret 7 Ret 2 6 11 Ret 10 Ret 13
14 Brazil Barrichello Honda DSQ 13 11 Ret 14 6 7 14 3 Ret 16 16 Ret 17 Ret 11
15 Japonia Nakajima Williams 6 17 14 7 Ret 7 Ret 15 8 14 13 15 14 12 8 9
16 Britania e Madhe Coulthard Red Bull Ret 9 18 12 9 Ret 3 9 Ret 13 11 17 11 16 7 8
17 Franca Bourdais Toro Rosso 7 Ret 15 Ret Ret Ret 13 17 11 12 18 10 7 18 12 4
18 Britania e Madhe Button Honda Ret 10 Ret 6 11 11 11 Ret Ret 17 12 13 15 15 9 3
19 Italia Fisichella Force India Ret 12 12 10 Ret Ret Ret 18 Ret 16 15 14 17 Ret 14 0
20 Gjermania Sutil Force India Ret Ret 19 Ret 16 Ret Ret 19 Ret 15 Ret Ret 13 19 Ret 0
21 Japonia Sato Super Aguri Ret 16 17 13 WD 0
22 Britania e Madhe Davidson Super Aguri Ret 15 16 Ret WD 0
Poz. Piloti Ekipi AUS Australia MAS Malaysia BHR Bahrain ESP Spanja TUR Turqia MON Monako CAN Kanadaja FRA Franca GBR United Kingdom GER Gjermania HUN Hungaria EUR Stampa:Country data Europe BEL Belgjika ITA Italia SIN Singapore JPN Japonia CHN China BRA Brazil Pikë
Ngjyra / Rezultatet
Fitues
i dyti
i treti
Mbaroi, me pikë
Mbaroi, pa pikë
Nuk mbaroi (Ret)
Nuk u kualifikua (DNQ)
Diskualifikim (DSQ)
S'ka marr pjesë /
përjashtuar (Ex)

Radhitja e konstruktorëve në garime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz. Ekipi Nr. AUS Australia MAS Malaysia BHR Bahrain ESP Spanja TUR Turqia MON Monako CAN Kanadaja FRA Franca GBR United Kingdom GER Gjermania HUN Hungaria EUR Stampa:Country data Europe BEL Belgjika ITA Italia SIN Singapore JPN Japonia CHN China BRA Brazil Pikë
1 Britania e Madhe McLaren-Mercedes 22 1 5 13 3 2 1 Ret 10 1 1 5 2 3 7 3 135
23 5 3 5 Ret 12 8 9 4 5 5 1 4 10 2 10
2 Italia Ferrari 1 8 1 2 1 3 9 Ret 2 4 6 3 Ret 18 9 15 134
2 Ret Ret 1 2 1 3 5 1 13 3 17 1 1 6 13
3 Gjermania BMW Sauber 3 2 6 4 9 5 14 2 13 2 4 10 9 2 5 6 120
4 Ret 2 3 4 4 2 1 5 Ret 7 8 3 6 3 11
4 Franca Renault 5 4 8 10 Ret 6 10 Ret 8 6 11 4 Ret 4 4 1 51
6 Ret 11 Ret Ret 15 Ret Ret 7 Ret 2 6 11 Ret 10 Ret
5 Japonia Toyota 11 Ret 4 6 8 10 13 6 3 7 9 7 5 16 11 Ret 46
12 Ret Ret 9 11 13 12 4 11 12 Ret 2 7 9 13 4
6 Italia Toro Rosso-Ferrari 14 7 Ret 15 Ret Ret Ret 13 17 11 12 18 10 7 18 12 31
15 Ret Ret Ret Ret 17 5 8 12 Ret 8 Ret 6 5 1 5
7 Austria Red Bull-Renault 9 Ret 9 18 12 9 Ret 3 9 Ret 13 11 17 11 16 7 28
10 Ret 7 7 5 7 4 12 6 10 Ret 9 12 8 8 Ret
8 Britania e Madhe Williams-Toyota 7 3 14 8 Ret 8 Ret 10 16 9 10 14 8 12 14 2 26
8 6 17 14 7 Ret 7 Ret 15 8 14 13 15 14 12 8
9 Japonia Honda 16 Ret 10 Ret 6 11 11 11 Ret Ret 17 12 13 15 15 9 14
17 DSQ 13 11 Ret 14 6 7 14 3 Ret 16 16 Ret 17 Ret
10 India Force India-Ferrari 20 Ret Ret 19 Ret 16 Ret Ret 19 Ret 15 Ret Ret 13 19 Ret 0
21 Ret 12 12 10 Ret Ret Ret 18 Ret 16 15 14 17 Ret 14
11 Japonia Super Aguri-Honda 18 Ret 16 17 13 WD 0
19 Ret 15 16 Ret WD
Poz. Ekipi Nr. AUS Australia MAS Malaysia BHR Bahrain ESP Spanja TUR Turqia MON Monako CAN Kanadaja FRA Franca GBR United Kingdom GER Gjermania HUN Hungaria EUR Stampa:Country data Europe BEL Belgjika ITA Italia SIN Singapore JPN Japonia CHN China BRA Brazil Pikë
Ngjyra / Rezultatet
Fitues
i dyti
i treti
Mbaroi, me pikë
Mbaroi, pa pikë
Nuk mbaroi (Ret)
Nuk u kualifikua (DNQ)
Diskualifikim (DSQ)
S'ka marr pjesë /
përjashtuar (Ex)
‡ - u largua nga garimi.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat e pilotëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Piloti Ekipi Gara Fitore Podiume Pol Pozita Xhiro Sh. Pikë
1 Britania e Madhe Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 15 4 9 5 0 84
2 Brazil Felipe Massa Ferrari 15 5 8 5 1 77
3 Polonia Robert Kubica BMW Sauber 15 1 6 1 0 64
4 Finlanda Kimi Räikkönen Ferrari 15 2 6 2 10 57
5 Gjermania Nick Heidfeld BMW Sauber 15 0 4 0 2 56
6 Finlanda Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes 15 1 3 1 2 51
7 Spanja Fernando Alonso Renault 15 1 1 0 0 38
8 Gjermania Sebastian Vettel Toro Rosso-Ferrari 15 1 1 1 0 27
9 Italia Jarno Trulli Toyota 15 0 1 0 0 26
10 Gjermania Timo Glock Toyota 15 0 1 0 0 20
11 Australia Mark Webber Red Bull-Renault 15 0 0 0 0 20
12 Gjermania Nico Rosberg Williams-Toyota 15 0 2 0 0 17
13 Brazil Nelson Piquet Jr. Renault 15 0 1 0 0 13
14 Brazil Rubens Barrichello Honda 15 0 1 0 0 11
15 Japonia Kazuki Nakajima Williams-Toyota 15 0 0 0 0 9
16 Britania e Madhe David Coulthard Red Bull-Renault 15 0 1 0 0 8
17 Franca Sébastien Bourdais Toro Rosso-Ferrari 15 0 0 0 0 4
18 Britania e Madhe Jenson Button Honda 15 0 0 0 0 3
19 Italia Giancarlo Fisichella Force India-Ferrari 15 0 0 0 0 0
20 Gjermania Adrian Sutil Force India-Ferrari 15 0 0 0 0 0
21 Japonia Takuma Sato Super Aguri-Honda 4 0 0 0 0 0
22 Britania e Madhe Anthony Davidson Super Aguri-Honda 4 0 0 0 0 0

Statistikat e konstruktorëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Ekipi Shasia Motori Starte Fitore Podiume Pol Pozita Xhiro Sh. Pikë
1 Britania e Madhe McLaren MP4-23 Mercedes 30 5 12 6 2 135
2 Italia Ferrari F2008 Ferrari 30 7 14 7 11 134
3 Gjermania BMW Sauber F1.08 BMW 30 1 10 1 2 120
4 Franca Renault R28 Renault 30 1 2 0 0 51
5 Japonia Toyota TF108 Toyota 30 0 2 0 0 46
6 Italia Toro Rosso STR2B, STR3 Ferrari 30 1 1 1 0 27
7 Austria Red Bull RB4 Renault 30 0 1 0 0 26
8 Britania e Madhe Williams FW30 Toyota 30 0 2 0 0 17
9 Japonia Honda RA108 Honda 30 0 1 0 0 14
10 India Force India VJM-01 Ferrari 30 0 0 0 0 0
11 Japonia Super Aguri SA08 Honda 8 0 0 0 0 0

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "2008 testing gets underway in Spain". formula1.com. 2008-01-14. Marrë më 2008-02-09. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Valencia day one - Alonso leads Hulkenberg". formula1.com. 2008-01-22. Marrë më 2008-02-09. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Barcelona day one - Hamilton sets the standard". formula1.com. 2008-02-02. Marrë më 2008-02-10. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Bahrain day one - Ferrari one-two in testing". formula1.com. 2008-02-04. Marrë më 2008-02-04. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Jerez day one - Red Bull lead Williams in Spain". formula1.com. 2008-02-12. Marrë më 2008-02-12. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Mosley gives GPMA deadline to sign up". Manipe F1. 2006-02-14. Arkivuar nga origjinali më 20 shkurt 2005. Marrë më 2006-02-14. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Prodrive rule out 2008 Formula One entry". formula1.com. 2007-11-23. Marrë më 2007-11-24. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Renault Decide to leave the GPMA". Autosport.com. 2006-02-16. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Ferrari confirm launch date for 2008 car". autosport.com. 2007-12-20. Marrë më 2007-12-20. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Stuttgart launch for new McLaren". formula1.com. 2008-01-02. Marrë më 2008-01-02. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "January launch for new Toyota". formula1.com. 2007-11-20. Marrë më 2007-11-20. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "BMW Sauber to unveil F1.08 in Munich". formula1.com. 2007-11-21. Marrë më 2007-11-21. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Jerez launch for new Red Bull challenger". formula1.com. 2007-12-21. Marrë më 2007-12-21. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Honda targeting points at every race". formula1.com. 2008-01-29. Marrë më 2008-01-29. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Revitalised Renault get ready to launch". formula1.com. 2008-01-31. Marrë më 2008-02-22. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Force India Launch and Testing Dates". autosport.com. 2008-01-25. Marrë më 2008-01-25. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "New Williams to appear next week". formula1.com. 2008-01-14. Marrë më 2008-02-04. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "2008 FIA Formula One Entry List". FIA.com. 2008-01-04. Marrë më 2008-01-04. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Ferrari unveil the F2008". formula1.com. 2008-01-06. Marrë më 2008-02-05. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Ferrari confirm Raikkonen, Massa for '07". formula1.com. 2007-09-10. Marrë më 2008-02-05. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ a b "Ferrari Team Profile". Formula 1.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Ferrari extend Massa's contract to 2010". formula1.com. 2007-10-16. Marrë më 2007-11-24. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "F1.08 a 'radical evolution', says Rampf". formula1.com. 2008-01-14. Marrë më 2008-02-05. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ a b "BMW Sauber retain Heidfeld and Kubica for 2008". formula1.com. 2007-08-21. Marrë më 2008-02-06. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ a b "Klien and Asmer join BMW Sauber as test drivers". formula1.com. 2008-02-04. Marrë më 2008-02-04. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "R28 designed for optimum tyre performance". formula1.com. 2008-01-31. Marrë më 2008-02-06. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ a b "Alonso to partner Piquet at Renault for 2008". formula1.com. 2007-12-10. Marrë më 2008-02-06. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Di Grassi named third driver at Renault". Yahoo Sport. 2008-02-08. Marrë më 2008-02-20. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Romain Grosjean looks forward". Yahoo Sport. 2008-01-31. Marrë më 2008-02-20. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Renault signs Yamamoto as test driver". formula1.com. 2008-02-04. Marrë më 2008-02-04. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "New Williams breaks cover in Spain". fomula1.com. 2008-01-21. Marrë më 2008-02-06. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "Toyota engines for Williams in 2007". formula1.com. 2006-07-27. Marrë më 2006-10-20. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ a b "Williams confirm Rosberg, Nakajima for 2008". formula1.com. 2007-11-07. Marrë më 2008-02-08. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Hulkenberg confirmed as Williams tester for 2008". formula1.com. 2007-12-14. Marrë më 2008-02-21. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Red Bull debut the RB4 at Jerez". formula1.com. 2008-01-16. Marrë më 2008-02-09. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "Red Bull confirm Coulthard for 2008". formula1.com. 2007-07-06. Marrë më 2008-02-09. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "Buemi confirmed as Red Bull test and reserve driver". formula1.com. 2008-01-16. Marrë më 2008-01-16. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ "Webber aims to improve on 2007". autosport.com. 2008-01-16. Marrë më 2008-01-16. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ "Longer wheelbase, new aero concept for latest Toyota". formula1.com. 2008-01-10. Marrë më 2008-02-09. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "Trulli commits to Toyota future". formula1.com. 2006-07-28. Marrë më 2008-02-09. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ "Kobayashi announced as Toyota third driver". formula1.com. 2007-11-16. Marrë më 2008-02-21. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ "Glock to race for Toyota in 2008". formula1.com. 2007-11-19. Marrë më 2007-11-19. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ "Vettel: Starting '08 with '07 car has advantages". formula1.com. 2008-01-28. Marrë më 2008-02-09. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ "New Toro Rosso hits the track in Spain". formula1.com. 2008-04-16. Marrë më 2008-04-16. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ "Bourdais secures 2008 Toro Rosso seat". formula1.com. 2007-08-10. Marrë më 2008-02-09. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ "Vettel to stay at Toro Rosso for 2008". formula1.com. 2007-08-02. Marrë më 2008-02-09. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ "Honda targeting points at every race". formula1.com. 2008-01-29. Marrë më 2008-02-09. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ "Honda keep Button & Barrichello". BBC Sport. 2007-07-19. Marrë më 2008-02-09. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 49. ^ "Wurz signs to Honda as test and reserve driver". formula1.com. 2008-01-10. Marrë më 2008-02-09. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ "Barrichello staying with Honda for 2008". formula1.com. 2007-07-19. Marrë më 2008-02-09. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ "February launch for new Super Aguri". formula.com. 2008-08-01. Marrë më 2008-02-09. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ a b "Super Aguri F1 team confirms new partner and drivers for 2008 season". Super Aguri F1 team official website. 2008-03-10. Arkivuar nga origjinali më 23 nëntor 2008. Marrë më 2008-03-10. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 53. ^ "Force India usher in a new era at Mumbai launch". formula1.com. 2008-02-07. Marrë më 2008-02-11. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 54. ^ "Exclusive interview - Spyker's Dr Vijay Mallya". formula1.com. 2007-10-10. Marrë më 2007-10-10. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 55. ^ a b c "Fisichella, Sutil, Liuzzi confirmed at Force India". formula1.com. 2007-01-10. Marrë më 2007-02-11. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 56. ^ "McLaren launch the MP4-23 in Stuttgart". formula1.com. 2008-07-02. Marrë më 2008-02-20. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 57. ^ "Hamilton commits to McLaren until 2012". formula1.com. 2008-01-18. Marrë më 2008-02-20. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 58. ^ a b "Kovalainen confirmed at McLaren". autosport.com. 2007-12-14. Marrë më 2008-02-22. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 59. ^ "Kovalainen to partner Hamilton at McLaren for 2008". formula1.com. 2007-12-14. Marrë më 2007-12-14. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 60. ^ "2008 FIA Formula One Calendar". formula1.com. 2007-10-24. Marrë më 2007-10-24. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 61. ^ "Telefónica is European GP Sponsor (Translated from Spanish)". Valenciacircuitourbano.com. 28 janar 2008. Marrë më 2008-01-28. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 62. ^ "McLaren, Microsoft confirm ECU supply". autosport.com. 2006-12-11. Marrë më 2006-12-11. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 63. ^ "Traction control axed from 2008". formula1.com. 2007-03-30. Marrë më 2007-03-30. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 64. ^ "Engine freeze shortened to five years". autosport.com. 2008-01-13. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 65. ^ "FIA Engine Sporting Code". formula1.com. 2006-04-02. Marrë më 2007-11-29. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 66. ^ "Teams agree engine penalty rule tweak". itv-f1. 2008-01-18. Arkivuar nga origjinali më 19 janar 2008. Marrë më 30 prill 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 67. ^ a b c d e f g "Understanding F1 2008: New regulations". f1complete.com. Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2008. Marrë më 2008-03-09. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 68. ^ "F1 Rule Changes for 2008". Formula1.com. 2008-01-18. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 69. ^ "Cockpit safety to improve in 2008". autosport.com. 26 shtator 2007. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 70. ^ "Bridgestone to be sole tyre supplier". formula1.com. 2006-07-06. Marrë më 2006-07-06. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

FORMULA NJË PËR VITIN 2008
Garat Australi | Malajzi | Bahrain | Spanjë | Turqi | Monako | Kanada | Francë | Angli | Gjermani | Hungari | Evropë | Belgjikë| Itali | Singapur | Japoni | Kinë | Brazil
Pilotët Kimi Räikkönen | Lewis Hamilton | Robert Kubica | Felipe Massa | Nick Heidfeld | Heikki Kovalainen | Jarno Trulli | Mark Webber | Nico Rosberg | Fernando Alonso | Kazuki Nakajima | Jenson Button | Sébastien Bourdais | Timo Glock | David Coulthard | Giancarlo Fisichella | Rubens Barrichello | Nelson Piquet Jr. | Takuma Sato | Anthony Davidson | Adrian Sutil | Sebastian Vettel
Konstruktorët Ferrari | BMW Sauber | McLaren | Williams | Toyota | Red Bull | Renault | Honda | Toro Rosso | Force India | Super Aguri

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]