Jump to content

Timo Glock

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Timo Glock
Glock në vitin 2011
Glock në vitin 2011
Karriera në Formula Një
Kombësia Flamuri Gjerman
Vitet aktiv 2004, 20082012
Ekipe Jordan, Toyota, Virgin, Marussia
Pjesmarrje 95
Kampionate 0
Fitore 0
Podiume 3
Pikët gjithsej 51
Pol pozita 0
Xhiro të shpejta 1
Pjesmarrja e parë Çmimi i madh i Kanadasë 2004
Fitorja e parë
Fitorja e fundit
Pjesmarrja e fundit Çmimi i madh i Brazilit 2012
Sezoni i fundit 20ti (0 pikë)

Timo Glock (lindur më 18 mars 1982) është një pilot garash profesionist gjerman.

Ai më përpara ka garuar në Formula Një me ekipet Jordan, Toyota, Virgin dhe Marussia. Ai përfundoi i 10ti në renditjen për pilotë të sezoneve 2008 dhe 2009, duke arritur edhe tre podiume.

Pasi u largua nga Formula Një në vitin 2013, Glock u bë një puntor pilotësh për BMWDeutsche Tourenwagen Masters, duke garuar për ekipin BMW MTEK; ai arriti podiumin e tij të parë DTM në cirkuitin Red Bull Ring dhe fitoi për herë të parë në garën e fundit të sezonit në Hockenheimring.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Glock ka lindur në Lindenfels të Gjermanisë Perëndimore. Ai filloi karrierën e garimit në vitin 1998 në moshën 15 vjeç. Ai fitoi disa kampionte kartingu si kupën e të rinjëve BMW ADAC Formula në vitin 2000, që e ndoqi me triumfin në kampionatin Formula BMW ADAC një vit më pas. Në sezonin e parë të Formulës Tre Gjermane në vitin 2002, ai u rendit i treti si dhe u shpall fillestari i vitit. Në vitin 2003, ai konkuroi në Formula Tre Euroseries, duke fituar tre gara dhe tre podiume, që ishin të mjaftueshme për t'i siguruar vendin e pestë në renditjen për pilotë.

Champ Car[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rocketsports (2005)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2005, Glock vijoi karrierën e tij në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku garoi në kampionatin Champ Car World Series me ekipin Rocketsports.[1] Rezultati i tij më i mirë ishte vendi i dytë i arritur në Cirkuitin Gilles VilleneuveMolson Indy Montreal të Kanadasë. Në atë garë, ai humbi duelin për kreun me Oriol Servià. Në xhirot e fundit, ai e mori dy herë kreun e garës ndaj Serviàs, por në herën e dytë ai e preu shkurt kthesën e fundit të cirkuitit. Rregullat nënvizonin që nëse një pilot fiton ose mbron një pozicion duke dalë nga pista, atëherë ai duhet të hapi rrugë. Gjermanit j'u kërkua të hapte rrugën nga zyrtarët e Champ Car dhe të lejonte Serviàn të merrte kryesimin. Glock u bind në mesin e xhiros së fundit dhe në fund ai e përfundoi garën vetëm 1 sekond larg spanjollit.[2] Glock përfundoi i teti në renditjen për pilotë si dhe fitoi çmimin "Fillestari i Vitit i Champ Car".

GP2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2006–2007[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Glock brënda makinës së tij GP2 gjatë fundjavës së Çmimit të madh të Monakos 2007.

vitin 2006, Glock garoi në GP2 Series në Evropë, një nivel poshtë Formula Një. Ai e nisi me ekipin mesatar BCN Competicion, me të cilën arriti rezultate mesatare. Megjithatë, në mes të sezonit, ai kaloi te ekipi pretendent iSport dhe pas disa rezultateve të përmirsuara, ai e mbylli kampionatin në vendin e katërt. Ai gjithashtu fitoi çmimin "piloti më i përmirsuar".[3] Po në atë vit, Glock u rikthye në Formula Një ku testoi për një kohë të shkurtër makinën e ekipit BWM Sauber,[4] gjë që solli edhe afrimin e tij përfundimtar në ekip si pilot rezervë në janar 2007.[5]

Glock vazhdoi të garonte në GP2 Series edhe për vitin 2007, ku ai vazhdoi të ishte pjesë e iSport dhe fitoi pesë gara në kampionat të cilin e fitoi me 88 pikë.[6] Pas një aksidenti serioz të pilotit kryesor të BWM Sauber Robert Kubica në Çmimin e madh të Kanadasë 2007, u përfol se do të ishte Glock ai që do t'a zëvëndësonte. Megjithatë, ekipi zgjodhi gjermanin tjetër Sebastian Vettel, i cili ishte piloti kryesor testues.[7] Garimi i Vettel si pilot zëvëndësues e ndihmoi atë që të merrte një rol piloti kryesor te Scuderia Toro Rosso gjatë atij sezoni, duke nisur me Çmimin e madh të Hungarisë, duke bërë që Glock të promovohej si piloti rezervë kryesor i BWM.

Formula Një[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jordan (2004)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Glock u mor nga ekipi Jordan Grand Prix si piloti testues për sezonin 2004. Gjermani debutoi në atë sezon,zëvëndësuar Giorgio Pantanon (i cili kishte një çështje kontraktuale) për Çmimin e madh të Kanadasë. Ai e mbylli garën në vendin e 11të,[8] por u ngjit me katër pozicione në vendin e 7të pas skualifikimit të makinave Williams dhe Toyota, duke shënuar dy pikët e para në karrierë.[9]

Glock më pas garoi edhe në tre garat e fundit të sezonit, duke zëvëndësuar sërisht italianin Pantano. Sponsorizimi i Glock me Deutsche Post bëri që Jordan t'i riktheheshin ngjyrat e DHL.[10]

Toyota (2008–2009)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Glock duke garuar për Toyota F1Çmimin e madh të Kanadasë 2008.

Pasi fitoi GP2 Series në vitin 2007, Glock ishte i lidhur me një kalim te disa ekipe të Formula Një. Në fund, ai firmosi një kontratë me Toyota F1, edhe pse ishte ende nën kontratë me BWM si pilot testues, që solli hapjen e një çështjeje te Bordi i Njohjes së Kontratave. Në nëntor, BNK doli në përfundimin se Glock ishte i lirë të garonte për ekipin japonez për sezonin 2008,[11] me shpejt pas këtij vendimi, gjermani firmosi një kontratë tre-vjeaçre duke zëvëndësuar Ralf Schumacher.[12] Ai shënoi pikët e para të sezonit 2008 në Çmimin e madh të Kanadasë, duke përfunduar në vendin e katërt para Felipe Massës me Ferrari.[13] Glock u kualifikua i pesti për Çmimin e madh të Hungarisë, një rekord personal, dhe e mbylli garën në vendin e dytë, duke arritur podiumin e parë në karrierë.[14]Çmimin e madh të Singaporit, Glock doli i katërti, duke arritur një nga rezultatet më të mira të sezonit.[15]

Në garën e fundit të sezonit 2008, në Çmimin e madh të Brazilit, Glock ishte në pozicionin e shtatë disa xhiro nga përfundimi dhe vendosi të qëndronte në pistë me goma për pistë të thatë, kurse shumica e pilotëve vendosën të kishin goma për shi për shkak se shiu filloi në xhirot e fundit.[16] Duke nisur xhiron e fundit, Glock ishte i katërti, por ai u parakalua në kthesat e fundit nga Toro Rosso i Sebastian Vettel dhe McLaren i Lewis Hamilton. Parakalimi që britaniku kreu ndaj Glock ishte i mjatueshëm për t'i siguruar fitimin e titullit kampion për pilotë.[17] Glock e përfundoi garën i gjashti dhe kampionatin i dhjeti, me 25 pikë, mbrapa shokut të skuadrës Jarno Trulli.[18]

Viti 2009 nisi mjaft mirë për Glock. Pasi u rendit në tre vendet e para në tre seancat e praktikës në Australi, ai arriti vendin e gjashtë në provat zyrtare. Megjithatë, bishti i makinës së tij dhe i shokut të tij të skuadrës Trulli u konsiderua në kundërshtim të rregullores sportive të FIA-s, duke bërë që t'a niste garën nga vendi i 19të.[19] Në garë, Glock bëri një parqitje mbreslënëse, duke kryer manovra të fuqishme, përfshirë dy ndaj Fernando Alonsos dhe Sébastien Buemi për t'a përfunduar garën në vendin e pestë.[20] Megjithatë, pas garës, piloti i McLaren Lewis Hamilton u skualifikua dhe j'u hoq vendi i katërt i arritur në garë, duke bërë që Glock të renditej i katërti.[21] Një javë më pas, në Malajzi, ai u kualifikua i pesti, por e nisi garën nga vendi i tretë për shkak të penaliteteve të Sebastian Vettel dhe Rubens Barrichellos.[22][23] Në nisjen e garës, Glock zbriti në vendin e 8të, por një ndryshim i saktë i gomave pas nisjes së shiut në kombimin me një pilot të shkëlqyer nga gjermani, bënë që ai t'a mbyllte garën në vendin e 3të; gara u mbyll në xhiron e 33të për shkak të terrenit të rënduar nga shiu.[24][25]

Glock gjatë praktikës në Çmimin e madh të Japonisë 2009, të cilën ai e humbi pasi pësoi një dëmtim pas një aksidenti të rëndë.

Glock arriti dy vende të shtata në garat e rradhës në Kinë me shi dhe në pistën e thatë të Bahrainit, duke arritur në kuotën e 12 pikëve edhe pse këto rezultate erdhën në rrugë kontrast.[26] Në Kinë ai regjistroi vetëm kohën e 14të më të shpejtë, duke mos arritur dot seancën e dytë të provave zyrtare, kurse në Bahrain u kualifikua i 2ti,[27] por strategjia e dobët me gomat e forta bëri që ai t'a përfundonte garën në vendin e shtatë.[28] Glock mori podiumin e dytë të sezonit në Çmimin e madh të Singaporit duke arritur një vend të dytë, mbrapa Hamiltonit, edhe pse e nisi garën nga vendi i 6të.[29] Gara filloi mirë për gjermanin që parakaloi Alonson dhe më pas Webberin i cili u detyrua të lejonte Alonson të kalonte. Më pas në garë, Glock dukej se do të përfundonte i 3ti deri sa Nico Rosberg kaloi vijën e bardhë kur po dilte nga bokset, duke marrë një penalitet që e lejoi Glock të merrte vendin e 2të lehtësisht.[29]

Gjatë praktikës së të premtes në Çmimin e madh të Japonisë, Glock u përplas rëndë në kthesën e fundit dhe u dërgua në spital pasi kishte dëmtuar këmbën.[30] Kjo gjë e bëri të pamundur pjesmarrjen e tij në garë, duke e lënë Toyotën me vetëm një pilot, italianin Trulli.[31] Më 11 tetor 2009, Toyota konfirmoi se piloti testues Kamui Kobayashi do të ishte zëvëndësuesi i gjermanit për Çmimin e madh të Brazilit, pasi Glock ende nuk ishte rikuperuar dhe se dëmtimi i kishte shkaktuar komplikacione të tjera.[32] Glock kishte thyer edhe vertebrën, duke bërë që të mungonte edhe në Çmimin e madh të Abu Dabit, që ishte edhe gara e fundit e sezonit.[33] Glock e mbylli kampionatin në vendin e 10të me 24 pikë. Pas përfundimit të sezonit, Toyota deklaroi tërheqjen e menjëhershme nga sporti, duke e lënë Glock pa ekip dhe me një të ardhme të paqartë.[34][35]

Virgin (2010–2011)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Glock duke garuar me Virgin RacingÇmimin e madh të Malajzisë 2010.

E ardhmja e gjermanit në atë kohë ishte e paqartë, por më 17 nëntor ekipi i ri Manor Grand Prix lajmëroi se Glock do të ishte piloti kryesor i ekipit për sezonet 2010 dhe 2011.[36] Në fillim dukej si Glock do të ish shok skuadre me polakun Robert Kubica te Renault, por ekipi francez ishte në mëdyshje nëse do të merrte pjesë në sezonin 2010, duke bërë që Glock të zgjidhje menjëherë Manor, edhe pse nuk ekip më pak konkurues.[36] Manor u bë Virgin Racing në nëntor 2009 dhe shoku i ri i skuadrës i Glock ishte ish rivali i tij në GP2 Series, Lucas di Grassi.[37]

Glock e nisi sezonin me tre tërheqje në tre garat e para në Bahrain, Australi dhe Malajzi. Ai nuk garoi dot në Çmimin e madh të Kinës për shkak të një difekti në motorr;[38] pavarësisht kësaj, gjermani kishte zhvilluar një paraqitje pozitive në kualifikuese duke qënë më i shpejtë se pilotët e ekipeve të reja (Lotus & HRT) dhe se shoku i skuadrës Di Grassi.[39] Glock arriti rezultatin më të mirë të sezonit në Çmimin e madh të Japonisë, duke përfunduar në vendin e 14të që ishte gjithashtu edhe rezultati më i mirë i sezonit për ekipin.[40]

Për sezonin 2011, Glock u konfirmua te Marussia sëbashku me pilotin e ri të ekipit, belgun Jérôme d'Ambrosio.[41]Çmimin e madh të Turqisë, Glock regjistroi kohën e 22të më të shpejtë, duke lënë pas vetëm iranianin Narain Karthikeyan.[42] Megjithatë, ai ishte piloti i vetëm që nuk e nisi garën pasi humbi marshin e pestë në makinë. Më 24 korrik 2011, u lajmërua se Glock kishte firmosur një kontratë të re tre-vjeçare me ekipin, duke bërë që ai të ishte pjesë e Virgin Racing deri në fund të sezonit 2014.[43]

Marussia (2012)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Glock në Çmimin e madh të Malajzisë 2012.

Ekipi ndryshoi emrin për sezonin 2012 duke e bërë Marussia F1; u lajmërua gjithashtu se Glock do të kishte një tjetër pilot si shok skuadre, të tretin në tre vite. Piloti i ri ishte fillestari francez Charles Pic.[44] Marussia u detyrua të mos merrte pjesë në provat para-sezonale pasi dështuan provën e hundës së makinës, por në fund gjithçka u zgjidh dhe Glock j'u dha leja për të marrë pjesë në garën e parë të sezonit.[45] Ai u rendit i 14ti në Australi, duke barazuar rezultatin më të mirë në historinë e ekipit Virgin/Marussia. Në garën e rradhës në Malajzi, ai u rendit i 17ti, para se të arrinte vendin e 19të në dy garat e rradhës në Kinë dhe Bahrain. Pas kësaj, ai u rendit i 18ti në Spanjë para se të përsëriste vendin e 14të në Monakos.[46]Çmimin e madh të Kanadasë, ai u tërhoq për shkak të një problemi me frenat.

Glock u tërhoq nga Çmimin i madh i Evropës për shkak se kishte probleme me stomakun.[47] Ai u rikthye në Çmimin e madh të Britanisë ku përfundoi i 18ti, një rezultat i pasuar nga një vend i 22të në garën e shtëpisë. U raportua se gjatë Çmimit të madh të Hungarisë, Glock u përfshi në një ballafaqim me shokun e skuadrës Pic pasi ky i fundit e bllokoi gjermanin gjatë provave zyrtare.[48] Glock në fund u rendit i 21ti në garë pas një dueli me bashkëkombasin Michael Schumacher dhe spanjollin Pedro de la Rosa. Glock përfundoi në pozitën e 15të në Spa pas një përplasje me Pastor Maldonadon. Ai doli i padëmtuar nga aksidenti dhe e përfundoi garën para shokut të skuadrës, duke dueluar sëbashku në xhirot e fundit të garës gjatë kohës që u dubluan edhe nga makinat e pozicioneve të para.[49]Monza, ai përfundoi në vendin e 17të pasi pësoi dëmtim në një pjesë të hundës së makinës pas një përplasje me Vitaly Petrov në kthesën e dytë të xhiros së parë.[50]

Glock në duel me Caterhamin e Heikki Kovalainen në Çmimin e madh të Japonisë.

Në garën e Singaporit, Glock u rendit i 12ti duke arritur rezultatin më të lartë në historinë e ekipit. Ky rezultat vendimtar e ngjiti Marussian në vendin e 10të në renditjen për konstruktorë, duke kaluar HRT për shkak të renditjes më të lartë në gara.[51]Çmimin e madh të Japonisë, Glock ishte në pozicionin e 12të në xhiron e dytë, kjo falë dy incidenteve në dy kthesat e para të xhiros së parë, megjithatë, në fund ai u rendit i 16ti.[52] Ai pati sërisht një duel me Schumacherin në Abu Dabi, të cilin e la të kalonte për të kaluar finlandezin Heikki Kovalainen i cili me Caterhamin e tij ishte në vendin e 12të, që mund t'a rrëzonte Marussian nga vendin e 10të në renditjen e konstruktorëve.[53]

Në garën e fundit të sezonit në Brazil, ai po garonte fuqishëm dhe ishte përpara pilotëve të Caterham deri sa u godit nga Jean-Éric Vergne. Glock më pas deklaroi se kjo gjë "i shkatërroi garën", kurse më pas Petrov parakaloi Pic për të marrë vendin e 11të në garë. Kjo gjë zbriti edhe Marussian në vendin e 11të në renditjen për konstruktorë.[54] Glock e përfundoi kampionatin në vendin e 20të, rezultati më i mirë i ekipit Virgin/Marussia.

Ai duhej të vazhdonte me Marussian edhe për sezonin 2013 për shkak se ishte ende nën kontratë dhe shok skuadre do të kishte britanikun Max Chilton, i cili do të ishte shoku i skuadrës i katërt në katër vite, por më 21 janar 2013, u njoftua se Glock kishte ndërprerë kontratën me ekipin me mirëkuptim.[55]

DTM (2013–)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Glock kaloi në kampionatin DTM për sezonin 2013, duke firmosur me BWM.[56] Ai mori pikët e para të sezonit në garën e tretë, ku arriti edhe podiumin e parë. Ai shënoi pikët e rradhës vetëm në garën e fundit të sezonit në Hockenheim, ku ai fitoi garën e parë në karrierën e tij në DTM.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Glock aktualisht jeton në Zvicër me të dashurën e tij Isabell Reis, e cila është një modele gjermane. Ajo e ndjek atë gjatë karrierës së tij të garimit. Glock dhe Reis janë komshi dhe miq të afërm me ish pilotin e Caterham F1 Heikki Kovalainen dhe të dashurën e tij britanike Catherine Hyde.[57]

Rekordi i garimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbledhja e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Seria Ekipi Gara Fitore Pol pozita Xhiro/sh Podiume Pikët Pozicioni
2000 ADAC Formula Junior Cup 19 11 6 ? 15 285.5 1ri
2001 Formula BMW ADAC BMW Formel ADAC Rookie Team 20 8 3 ? 13 268 1ri
2002 German Formula 3 Championship Opel Team KMS 18 3 2 3 6 52 3ti
2003 Formula 3 Euro Series Opel Team KMS 20 3 0 1 6 55 5ti
Masters of Formula 3 1 0 0 0 0 0 30ti
2004 Porsche Supercup Porsche AG VIP Team 1 0 0 ? 0 0 NC
Formula Një Jordan Ford 4 0 0 0 0 2 19ti
2005 Champ Car World Series Rocketsports Racing 13 0 0 1 1 202 8ti
2006 GP2 Series BCN Competicion 9 0 0 0 0 60 4ti
iSport International 11 2 0 1 5
2007 GP2 Series iSport International 20 5 4 4 10 88 1ri
Formula Një BMW Sauber F1 Team Pilot testues
2008 Formula Një Panasonic Toyota Racing 18 0 0 0 1 25 10ti
2009 Formula Një Panasonic Toyota Racing 14 0 0 1 2 24 10ti
2010 Formula Një Virgin Racing 19 0 0 0 0 0 25ti
2011 Formula Një Marussia Virgin Racing 19 0 0 0 0 0 25ti
2012 Formula Një Marussia F1 Team 20 0 0 0 0 0 20ti
2013 Deutsche Tourenwagen Masters BMW Team MTEK 10 1 0 0 2 40 9ti
2014 Deutsche Tourenwagen Masters BMW Team MTEK 10 0 0 0 1 33 16ti
2015 Deutsche Tourenwagen Masters BMW Team MTEK 18 1 1 2 1 56 15ti
Blancpain Endurance Series ROAL Motorsport 2 0 0 0 0 4 38ti
2016 Deutsche Tourenwagen Masters BMW Team RMG 18 1 0 0 1 84 10ti
2017 Deutsche Tourenwagen Masters BMW Team RMG 18 1 3 0 4 133 7ti
Intercontinental GT Challenge BMW 1 0 0 0 0 0 NC
2018 Deutsche Tourenwagen Masters BMW Team RMR 20 1 0 1 5 144 5ti
Intercontinental GT Challenge BMW 1 0 0 0 0 2 9ti*

Glock ishte pilot i ftuar dhe nuk mundej të shënonte pikë.
* Sezoni ende në vazhdim.

Rezultatet në Formula Tre Euro Series[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Ekipi Shasia Motorri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 DC Pikët
2003 Opel Team KMS Dallara F303/009 Spiess-Opel HOC
1

6
HOC
2

7
ADR
1

1
ADR
2

13
PAU
1

3
PAU
2

Ret
NOR
1

2
NOR
2

3
LMS
1

18
LMS
2

25
NÜR
1

14
NÜR
2

12
A1R
1

12
A1R
2

9
ZAN
1

15
ZAN
2

14
HOC
1

1
HOC
2

22
MAG
1

13
MAG
2

1
5ti 55

Rezultatet në Porsche Supercup[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Ekipi Makina 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 DC Pikët
2004 Porsche AG Porsche 996 GT3 ITA CAT MON NÜR
7
USA USA MAG SIL HOC HUN SPA MNZ NC‡ 0‡

‡ Nuk mund të marri dot pikë.

Rezultatet në Formula Një[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

(Garat me të trasha tregon pol pozitën) (Garat me të pjerrta tregon xhiron më të shpejtë)

Viti Ekipi Shasia Motorri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 WDC Pikët
2004 Jordan Ford Jordan EJ14 Ford RS2 3.0 V10 AUS
TD
MAL
TD
BHR
TD
SMR
TD
SPA
TD
MON
TD
EUR
TD
KAN
7
USA
TD
FRA
TD
GBR
TD
GER
TD
HUN
TD
BEL
TD
ITA
TD
KIN
15
JPN
15
BRA
15
19ti 2
2008 Panasonic Toyota Racing Toyota TF108 Toyota RVX-08 2.4 V8 AUS
Ret
MAL
Ret
BHR
9
SPA
11
TUR
13
MON
12
KAN
4
FRA
11
GBR
12
GER
Ret
HUN
2
EUR
7
BEL
9
ITA
11
SIN
4
JPN
Ret
KIN
7
BRA
6
10ti 25
2009 Panasonic Toyota Racing Toyota TF109 Toyota RVX-09 2.4 V8 AUS
4
MAL
3
KIN
7
BHR
7
SPA
10
MON
10
TUR
8
GBR
9
GER
9
HUN
6
EUR
14
BEL
10
ITA
11
SIN
2
JPN
DNS
BRA ABU 10ti 24
2010 Virgin Racing Virgin VR-01 Cosworth CA2010 2.4 V8 BHR
Ret
AUS
Ret
MAL
Ret
KIN
DNS
SPA
18
MON
Ret
TUR
18
KAN
Ret
EUR
19
GBR
18
GER
18
HUN
16
BEL
18
ITA
17
SIN
Ret
JPN
14
KOR
Ret
BRA
20
ABU
Ret
25ti 0
2011 Marussia Virgin Racing Virgin MVR-02 Cosworth CA2011 2.4 V8 AUS
NC
MAL
16
KIN
21
TUR
DNS
SPA
19
MON
Ret
KAN
15
EUR
21
GBR
16
GER
17
HUN
17
BEL
18
ITA
15
SIN
Ret
JPN
20
KOR
18
IND
Ret
ABU
19
BRA
Ret
25ti 0
2012 Marussia F1 Team Marussia MR01 Cosworth CA2012 2.4 V8 AUS
14
MAL
17
KIN
19
BHR
19
SPA
18
MON
14
KAN
Ret
EUR
DNS
GBR
18
GER
22
HUN
21
BEL
15
ITA
17
SIN
12
JPN
16
KOR
18
IND
20
ABU
14
USA
19
BRA
16
20ti 0

Gjysma e pikëve u shpërndanë në Çmimin e madh të Malajzisë 2009 pasi më pak se 75% e garës ishte kryer.

Rezultatet në Complete Champ Car Series[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

(Garat me të trasha tregon pol pozitën) (Garat me të pjerrta tregon xhiron më të shpejtë)

Viti Ekipi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Rend Pikët
2005 Rocketsports LBH
6
MTY
11
MIL
9
POR
10
CLE
10
TOR
7
EDM
13
SJO
6
DEN
13
MTL
2
LVG
8
SRF
6
MXC
5
8ti 202

Rezultatet në GP2 Series[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

(Garat me të trasha tregon pol pozitën) (Garat me të pjerrta tregon xhiron më të shpejtë)

Viti Ekipi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 DC Pikët
2006 BCN Competicion VAL
FEA

16
VAL
SPR

8
IMO
FEA

7
IMO
SPR

4
NÜR
FEA

17
NÜR
SPR

Ret
CAT
FEA

11
CAT
SPR

10
MON
FEA

Ret
4ti 58
iSport International SIL
FEA

2
SIL
SPR

6
MAG
FEA

1
MAG
SPR

4
HOC
FEA

3
HOC
SPR

1
HUN
FEA

2
HUN
SPR

5
IST
FEA

4
IST
SPR

4
MNZ
FEA

Ret
MNZ
SPR

DNS
2007 iSport International BHR
FEA

2
BHR
SPR

2
CAT
FEA

2
CAT
SPR

1
MON
FEA

3
MAG
FEA

Ret
MAG
SPR

Ret
SIL
FEA

Ret
SIL
SPR

Ret
NÜR
FEA

1
NÜR
SPR

5
HUN
FEA

10
HUN
SPR

Ret
IST
FEA

4
IST
SPR

1
MNZ
FEA

3
MNZ
SPR

1
SPA
FEA

17
SPA
SPR

DNS
VAL
FEA

7
VAL
SPR

1
1ri 88

Rezultatet në Deutsche Tourenwagen Masters[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

(Garat me të trasha tregon pol pozitën) (Garat me të pjerrta tregon xhiron më të shpejtë)

Viti Ekipi Makina 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Poz Pikët
2013 BMW Team MTEK BMW M3 DTM HOC
Ret
BRH
13
SPL
3
LAU
14
NOR
13
MSC
16
NÜR
18
OSC
15
ZAN
18
HOC
1
9ti 40
2014 BMW Team MTEK BMW M4 DTM HOC
5
OSC
Ret
HUN
19
NOR
16
MSC
6
SPL
3
NÜR
17
LAU
Ret
ZAN
12
HOC
11
16ti 33
2015 BMW Team MTEK BMW M4 DTM HOC
1

8
HOC
2

10
LAU
1

18
LAU
2

12
NOR
1

13
NOR
2

Ret
ZAN
1

6
ZAN
2

4
SPL
1

19
SPL
2

14
MSC
1

Ret
MSC
2

17
OSC
1

1
OSC
2

7
NÜR
1

13
NÜR
2

20
HOC
1

18†
HOC
2

21
15ti 56
2016 BMW Team RMG BMW M4 DTM HOC
1

Ret
HOC
2

DSQ
SPL
1

4
SPL
2

1
LAU
1

12
LAU
2

10
NOR
1

21
NOR
2

9
ZAN
1

21
ZAN
2

6
MSC
1

11
MSC
2

24†
NÜR
1

5
NÜR
2

14
HUN
1

13
HUN
2

5
HOC
1

7
HOC
2

4
10ti 84
2017 BMW Team RMG BMW M4 DTM HOC
1

2
HOC
2

8
LAU
1

11
LAU
2

15
HUN
1

2
HUN
2

7
NOR
1

5
NOR
2

10
MSC
1

5
MSC
2

13
ZAN
1

1
ZAN
2

7
NÜR
1

12
NÜR
2

8
SPL
1

10
SPL
2

7
HOC
1

3
HOC
2

12
7ti 133
2018 BMW Team RMR BMW M4 DTM HOC
1

3
HOC
2

1
LAU
1

2
LAU
2

5
HUN
1

14
HUN
2

2
NOR
1

10
NOR
2

10
ZAN
1

6
ZAN
2

10
BRH
1

13
BRH
2

11
MIS
1

7
MIS
2

15
NÜR
1

4
NÜR
2

16
SPL
1

Ret
SPL
2

7
HOC
1

3
HOC
2

10
5ti 144
2019 BMW Team RMR BMW M4 Turbo DTM HOC
1

4
HOC
2

6
6ti* 20*

Piloti është tërhequr, por renditet pasi ka përshkurtuar 75% të distancës së fituesit të garës. * Sezoni ende në vazhdim.

Rezultatet në Bathurst 12 Hour[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Numri Ekipi Bashk-piloti Makina Klasi Xhiro Poz. Klas
Poz.
2017 7 Flamuri BMW Team SRM Flamuri Russell Ingall
Flamuri Tony Longhurst
Flamuri Mark Skaife
BMW M6 GT3 APP 134 DNF DNF
2018 100 Flamuri BMW Team SRM Flamuri Steven Richards
Flamuri Philipp Eng
BMW M6 GT3 APP 270 9ti 6ti

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Rocketsports targets success with Glock" [Rocketsports sinjestron sukses me Glock] (në anglisht). Auto123.com. 6 prill 2005. Marrë më 4 maj 2019.
 2. ^ "Molson Indy Montréal" (në anglisht). Champcarstats.com. 28 gusht 2005. Marrë më 4 maj 2019.
 3. ^ "Timo Glock" (në anglisht). Motorsport Magazine. Marrë më 4 maj 2019.
 4. ^ "Glock to test for BMW Sauber" [Glock do të testoj për BMW Sauber] (në anglisht). IOL.co.za. 8 nëntor 2006. Marrë më 4 maj 2019.
 5. ^ "BMW signs Glock as second tester" [BMW firmos me Glock si testues të dytë] (në anglisht). Motorsport.com. 16 janar 2007. Arkivuar nga origjinali më 4 maj 2019. Marrë më 4 maj 2019.
 6. ^ "Glock signed as BMW second driver" [Glock firmos si piloti i dytë i BWM] (në anglisht). Grandprix.com. 21 dhjetor 2006. Marrë më 21 dhjetor 2006.
 7. ^ "Vettel to replace Kubica at Indianapolis" [Vettel do të zëvëndësoj Kubicën në Indianapolis] (në anglisht). Autosport.com. 14 qershor 2007. Marrë më 14 qershor 2007.
 8. ^ "2004 Canadian Grand Prix - Race Results" [Çmimi i madh i Kanadasë 2004 - Rezultatet e garës]. Formula1.com (në anglisht). Formula1.com Limited. Arkivuar nga origjinali më 16 nëntor 2014. Marrë më 27 dhjetor 2015.
 9. ^ Will Gray (13 qershor 2004). "Williams, Toyota Disqualified from Canadian GP" [Williams dhe Toyota skualifikohen nga Çmimi i madh i Kanadasë] (në anglisht). Autosport.com. Arkivuar nga origjinali më 4 maj 2019. Marrë më 4 maj 2019.
 10. ^ "Deutsche Post World Net - Speed Academy" [Rjeti botëror i Deutsche Post - Akademia e shpejtësisë] (në gjermanisht). Dpwn.de. Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2007. Marrë më 4 maj 2019.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 11. ^ "CRB says Glock free to race for Toyota" [BNK thotë se Glock është i lirë të garoj për Toyotën] (në anglisht). Autosport.com. 16 nëntor 2007. Marrë më 16 nëntor 2007.
 12. ^ Michele Lostia; Pablo Elizalde (13 shkurt 2008). "Toyota F1 confirms Glock for 2008" [Toyota F1 konfirmon Glock për sezonin 2008] (në anglisht). Autosport.com. Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2019. Marrë më 30 prill 2019.
 13. ^ "Glock delighted with fourth in Canada" [Glock i kënaqur me vendin e katërt në Kanada] (në anglisht). Crash.net. 11 qershor 2008. Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2019. Marrë më 5 maj 2019.
 14. ^ Simon Arron (3 gusht 2008). "Timo Glock finishes second in Hungarian Grand Prix for career-best result" [Glock përfundon i dyti në Çmimin e madh të Hungarisë për rezultatin më të mirë të karrierës] (në anglisht). The Telegraph. Marrë më 5 maj 2019.
 15. ^ "Alonso ends victory drought in Singapore" [Alonso i jep fund zbrastisë së fitores në Singapor] (në anglisht). RTE.ie. 4 tetor 2008. Marrë më 5 maj 2019.
 16. ^ Benson, Andrew (2 nëntor 2008). "Brazilian Grand Prix" [Çmimi i madh i Brazilit] (në anglisht). BBC Sports.
 17. ^ "McLaren's Hamilton becomes youngest ever F1 Champion" [Hamilton i McLaren bëhet kampioni më i ri i F1] (në anglisht). tsn.ca. 2 nëntor 2008. Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2013. Marrë më 30 prill 2019.
 18. ^ "2008 Standings" [Renditjet e sezonit 2008] (në anglisht). tsn.ca. Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2013. Marrë më 2 nëntor 2008.
 19. ^ Noble, Jonathan (28 mars 2009). "Toyota duo excluded from qualifying" [Dyshja e Toyotës përjashtohet nga kualifikueset] (në anglisht). autosport.com. Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2009. Marrë më 28 mars 2009.
 20. ^ "Australian Grand Prix race result" [Rezultati i garës i Çmimit të madh të Australisë] (në anglisht). BBC Sport. 29 mars 2009. Marrë më 18 qershor 2009.
 21. ^ "Hamilton excluded from Aussie GP" [Hamilton përjashtohet nga Çmimi i madh i Australisë]. BBC Sport (në anglisht). BBC. 2 prill 2009. Arkivuar nga origjinali më 4 prill 2009. Marrë më 2 prill 2009.
 22. ^ "Vettel gets 10-place grid penalty" [Vettel merr një penalitet me 10 pozicione në nisje]. BBC Sport (në anglisht). BBC. 29 mars 2009. Arkivuar nga origjinali më 1 prill 2009. Marrë më 3 prill 2009.
 23. ^ "Barrichello gets 5 place penalty". autosport.com (në anglisht). Haymarket Publications. 3 prill 2009. Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2009. Marrë më 3 prill 2009.
 24. ^ Whyatt, Chris (5 prill 2009). "Classy Button wins abandoned race" [Button me klas fiton garën e braktisur]. BBC Sport (në anglisht). BBC. Arkivuar nga origjinali më 7 prill 2009. Marrë më 5 prill 2009.
 25. ^ "The Time Toyota Almost Won A Formula One Race" [Koha kur Toyota pothuajse fitoi një garë të Formula Një] (në anglisht). wtf1.com. 29 shtator 2016. Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2019. Marrë më 5 maj 2019.
 26. ^ "Chinese GP Race: Glock's one-stop succes" [Çmimi i madh i Kinës: Suksesi me një pit-stop i Glock] (në anglisht). TotallyToyotaF1.com. 19 tetor 2008. Marrë më 5 maj 2019.
 27. ^ "Trulli, Glock take Bahrain front row" [Trulli, Glock marrin rreshtin e parë të Bahrainit] (në anglisht). Motorsport.com. 19 qershor 2008. Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2019. Marrë më 5 maj 2019.
 28. ^ "Results 2009 Formula 1 Grand Prix of Bahrain" [Rezultatet nga Formula 1 Çmimi i madh i Bahrainit 2009] (në anglisht). f1-fansite.com. 26 prill 2009. Marrë më 30 prill 2019.
 29. ^ a b Ravikumar Rajagopal (27 shtator 2009). "2009 Singapore GP Review: Hamilton Wins As Button Extends His Lead!" [Çmimi i madh i Singaporit 2009: Hamilton fiton, Button rrit kryesimin!] (në anglisht). Bleacher Report. Marrë më 5 maj 2019.
 30. ^ Chris Lines (3 tetor 2009). "Glock in serious crash at Japanese Grand Prix" [Glock aksident serioz në Çmimin e madh të Japonisë] (në anglisht). The Independent. Marrë më 5 maj 2019.
 31. ^ "No Glock or Kobayashi for Japanese GP" [As Glock as Kobayashi për Çmimin e madh të Japonisë] (në anglisht). Motorsport.com. 7 tetor 2009. Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2019. Marrë më 5 maj 2019.
 32. ^ Alan Baldwin (11 tetor 2009). "Kobayashi replaces injured Glock in Brazil" [Kobayashi zëvëndëson të dëmtuarin Glock në Brazil] (në anglisht). Londër: Reuters. Marrë më 5 maj 2019.
 33. ^ "Injured Glock to also miss Abu Dhabi" [I dëmtuari Glock do të humbasi edhe Abu Dabin] (në anglisht). Motor1.com. 27 tetor 2009. Marrë më 5 maj 2019.
 34. ^ "Toyota quit Formula One" [Toyota tërhiqet nga Formula Një] (në anglisht). The Telegraph. 4 nëntor 2009. Marrë më 1 maj 2019.
 35. ^ Matt Beer (4 nëntor 2009). "Toyota pulls out of Formula 1" [Toyota tërhiqet nga Formula Një] (në anglisht). Autosport.com. Marrë më 1 maj 2019.
 36. ^ a b "Glock to lead new Manor F1 team" [Glock do të udhëheqi ekipin e ri Manor F1]. BBC Sport (në anglisht). BBC. 17 nëntor 2009. Marrë më 5 maj 2010.
 37. ^ "Di Grassi to partner Glock at Virgin Racing" [Di Grassi shok skuadre me Glock te Virgin Racing] (në anglisht). NextGen-auto.com. 15 dhjetor 2009. Marrë më 5 maj 2019.
 38. ^ Ricketts, Paul (21 prill 2010). "Virgin suffer more problems" [Virgin pëson më shumë probleme]. Rotherham Advertiser (në anglisht). Marrë më 28 prill 2019.
 39. ^ "2010 Formula 1 Chinese Grand Prix – Qualifying Results" [Formula Një Çmimi i madh i Kinës 2010 - Rezultatet e kualifikueseve] (në anglisht). formula1.com. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2014. Marrë më 28 dhjetor 2015.
 40. ^ "2010 FORMULA 1 JAPANESE GRAND PRIX - Race Results" [Formula Një Çmimi i madh i Japonisë 2010 - Rezultatet e garës]. formula1.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 tetor 2014. Marrë më 28 dhjetor 2015.
 41. ^ "Virgin announces d'Ambrosio and Glock for 2011" [Virgin zyrtarizon d'Ambrosio and Glock për sezonin 2011] (në anglisht). Motor1.com. 21 dhjetor 2010. Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2019. Marrë më 5 maj 2019.
 42. ^ "2011 FORMULA 1 DHL TURKISH GRAND PRIX - Qualifying Results" [Formula Një Çmimi i madh i Turqisë 2011 - Rezultatet e kualifikueseve]. formula1.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 gusht 2013. Marrë më 28 dhjetor 2015.
 43. ^ "Glock signs long-term contract with Virgin" [Glock firmos një kontratë afatgjatë me Virgin]. formula1.com (në anglisht). Formula One Administration. 24 korrik 2011. Marrë më 24 korrik 2011.
 44. ^ Cooper, Adam (3 nëntor 2011). "Caterham, Lotus and Marussia name changes approved" [Caterham, Lotus dhe Marussia i miratohen ndrsyhimet e emrit]. Adam Cooper's F1 Blog (në anglisht). WordPress. Marrë më 3 janar 2012.
 45. ^ "Marussia pass final crash test ahead of Formula 1 opener" [Marussia kalon provën e fundit para garës hapesë të Formula Një]. BBC Sport (në anglisht). BBC. 6 mars 2012. Marrë më 24 korrik 2012.
 46. ^ "FORMULA 1 GRAND PRIX DE MONACO 2012" [Formula 1 Çmimi i madh i Monakos 2012] (në anglisht). formula1.com. 27 maj 2012. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2012. Marrë më 27 maj 2012.
 47. ^ "Glock ruled out of Valencia race on health grounds" [Glock jashtë garës së Valencias për shkaqe shëndetsore]. Formula1.com (në anglisht). Formula One Administration. 24 qershor 2012. Marrë më 24 korrik 2012.
 48. ^ "Teammate feud brewing at Marussia" [Sherr mes shokëve te Marussia] (në anglisht). inautonews FC. Arkivuar nga origjinali më 3 dhjetor 2013. Marrë më 5 maj 2019.
 49. ^ Collantine, Keith (2 shtator 2012). "Button storms to Spa win after first-lap shunt" [Button vërshon drejt fitores në Spa pas devijimit në xhiron e parë]. F1 Fanatic (në anglisht). Keith Collantine. Marrë më 2 shtator 2012.
 50. ^ Robert Wilkins (9 shtator 2012). "Race result - Italian GP" [Rezultati i garës - Çmimi i madh i Italisë] (në anglisht). Crash.net. Marrë më 5 maj 2019.
 51. ^ "Marussia celebrate Glock's P12" [Marussia feston vendin e 12të të Glock] (në anglisht). Planetf1.com. 24 shtator 2012. Marrë më 5 maj 2019.
 52. ^ Collantine, Keith (7 tetor 2012). "2012 Japanese Grand Prix review — Vettel's Suzuka masterclass as Alonso hits trouble" [Rishikimi i Çmimit të madh të Japonisë 2012 - Mjeshtëri e Vettel në Suzuka, Alonso në telashe]. F1 Fanatic (në anglisht). Keith Collantine. Marrë më 11 tetor 2012.
 53. ^ "Glock: Schumacher saved us" [Glock: Schmumacher na shpëtoi] (në anglisht). Planetf1.com. 8 nëntor 2012. Marrë më 5 maj 2019.
 54. ^ "Glock: Vergne destroyed my race, cost us dear" [Glock: Vergne shkatërroi garën time, na kushtoi shumë] (në anglisht). Crash.net. Marrë më 4 dhjetor 2012.
 55. ^ "Joint statement from the Marussia F1 Team and Timo Glock" [Deklaratë e përbashkët nga Marussia F1 team dhe Timo Glock]. Uebfaqja e Marussia F1 Team (në anglisht). Marussia F1. Arkivuar nga origjinali më 23 janar 2013. Marrë më 21 janar 2013.
 56. ^ O'Leary, Jamie (25 janar 2013). "BMW confirms Timo Glock for 2013 DTM season" [BWM konfirmon Glock për sezonin 2013 të DTM]. Autosport (në anglisht). Haymarket Publications. Marrë më 30 janar 2013.
 57. ^ "Timo Glock" (në anglisht). Celebstrendnow.com. Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2019. Marrë më 5 maj 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]