Jump to content

Çmimi i madh i Australisë 2008

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
  F1 Australia - 2008
Statistikat
Gara e 1 nga 18 në vitin 2008.

Data 16 mars, 2008
Vendi Qarku rrugor në Melburn,
Melbourne, Australia
Drejtimi Qarku i përkohëshëm rrugorë
3.295 mi / 5.303 km
Distanca 58 xhiro, 191.12 mi / 307.574 km
Moti Me diell
Pol pozita
Piloti Britania e Madhe Lewis Hamilton McLaren-Mercedes
Koha 1:26.714
Xhiro më e shpejtë
Piloti Finlanda Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes
Koha 1:27.418 (43)
Podiumi
I pari Britania e Madhe Lewis Hamilton McLaren-Mercedes
I dyti Gjermania Nick Heidfeld BMW Sauber
I treti Gjermania Nico Rosberg Williams-Toyota

F1 Australia për vitin 2008 ishte gara e parë e sezonit për Kampionatin Botërorë në Formula Një organizuar nga FIA. Fitues i kësaj gare ishte piloti anglez i ekipit McLaren-Mercedes, Lewis Hamilton. Gara ishte e para që nga viti 2001 pa kontroll për tërheqje që rezultoi me shumë aksidente dhe vetëm shtatë vetura përfunduan garën (një nga këto u diskualifikua).

Gara u mbajt nga 14 mars gjer më 16 marsAlbert Park Lake në Melburn, Australi. Kjo ishte gara e 13-të në këtë qark dhe gara e 24 në Australi. Kampioni i vitit 2007, Kimi Räikkönen, edhe pse kishte fituar garën e sezonit të kaluar dhe qaku nuk kishte pësuar ndryshime të mëdha, prapë se prapë arriti të radhitet vetëm si i teti duke realizuar 53 nga 58 xhiro.

Në këtë garë debutoi ekipi Force India F1, ekip që bleu Spyker në fund të sezonit të vitit 2007 . Të dy pilotët e këtij ekipi gjithashtu debutuan në këtë garë Nelson Piquet Jr. dhe Sébastien Bourdais. Kampioni në GP2, Timo Glock, u rikthye në Formula Një në ekipin Toyota.

Raporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provat e lira[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kimi Räikkönen shënoi kohën më të shpejtë me Ferrari në sezonin e parë të lirë të ushtrimeve, kurse piloti i ekipit McLaren, Lewis Hamilton, dhe Felipe Massa nga Ferrari u radhitën i dyti dhe i treti. Heikki Kovalainen arriti kohën e katërt më të mirë.[1]

Gjatë ushtrimeve të dyta, Hamilton ishte më i shpejti me gati një sekondë diferenv nga i dyti, Mark Webber. Massa dhe Kovalainen ishin në pozitën e tretë dhe të katërt. Räikkönen ishte i gjashti, por koha e tijë gjatë ushtrimeve të para ishte më e mirë se ajo e Hamiltonit e arritur si e para në ushtrimet e dyta.[2]

Kualifikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lewis Hamilton arriti pol pozitën me McLaren.

Hamilton arriti pol pozitën, pasi që të dy rivalët e tijë, Räikkönen dhe Alonso, dështuan në për pjekjet e tyre për tu kualifikuar si të parët.

Rundi i parë

Sipas rregullave të sezonit të vitit 2008 rundin i parë u zgjat për 5 minuta, por prapë se prapë aliminoi gjashtë pilotët më të ngadalshëm. Pilotët e ekipit Super Aguri, Takuma Sato dhe Anthony Davidson, nuk arritën të kualifikohen për në rundin e dytë. Gjithashtu dështuan edhe Sebastian Bourdais dhe Nelson Piquet Jr..

Rundi i dytë

Gjashtë pilotë të tjerë u eliminuan në rundin e dytë të kualifikimeve. Për shkak të problemeve me veturën Räikkönen automatikish u eliminua, pastaj Mark Webber kishte aksident dhe kualifikimet u ndërprenë përkohësisht. Këtyre dy pilotëve në dështim iu bashkangjitën edhe pilotët e ekipit Honda, Jenson Button dhe Rubens Barrichello, si dhe piloti i ekipit Williams, Kazuki Nakajima si dhe ish kampioni Fernando Alonso.

Rundi i tretë

Sipas rregullave të reja rundi i tretë i kualifikimit u shkurtua në 10 minuta si dhe pilotët do do të fillojnë garën me aq sasi sa ju ka mbetur në fund të këtij rundi kualifikues. Ky vendim u mor pasiqë pilotët në kualifikim paraqiteshin me më pakë derivat për të qen vetura më e lehtë dhe për të arritur kohëra më të shpejta. Piloti polak Kubica mezi mbajti xhiron më të shpejtë për një kohë të shkurtë pasi Hamilton e shtyti në të dytën. Piloti nga Scuderia Toro Rosso, Sebastian Vettel gjithashtu dështoi që të realizojë xhiro kualifikuese për shkak të problemeve me vajin kështu që u radhit si i dhjeti.

Gara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nick Heidfeld përfundoi i dyti dhe Nico Rosberg i treti.

Në fillim Kubica arriti që të mbajë pozitën e dytë, ndërsa Sebastian Vettel ishte i ngadalshëm në vijën e startit. Nelson Piquet Jnr u ndesh me italianin Giancarlo Fisichella në kthesën e parë gjë që shtyti Fizikellën të tërhiqet nga gara. Felipe Massa u fërkua me murin gjë që e detyoi të ndërrojë krahun e përparëm. Në një aksident tjetër u ndeshën Mark Webber, Anthony Davidson dhe Jenson Button dhe që të tre u tërhoqën nga gara. Vetura e sigurisë u paraqit në pistë për shkak të aksidentit. Në anën tjetër Lewis Hamilton arritu të distancohet në udhëheqje i përcjellur nga Kubica dhe Rosberg. Räikkönen u zhvendos nga pozita e 15-të në të 18-tën që në xhiron e parë.

Vetura e sigurisë u paraqit në një xhiro në xhiron e tretë dhe Hamilton me shpejtësi u distancua për një sekondë nga Kubica. Räikkönen mbreti pas brazilianit Rubens Barrichello të cilin e tejkaloi në xhiron e 19-të. Gjat pit stop-it të parë Jarno Trulli u detyrua të largohet për shkak të problemeve elektrike.

Në xhiron e 26-të Massa tentoi të tejkalojë pilotin David Coulthard ku u ndeshen dhe Coulthard u largua nga gara me dëmtime serioze të veturës së tijë. Ky askident pësëri solli veturën e sigurisë në pistë. Massa u largua nga gara në xhiton e 29-të për shkak të problemeve me motorin.

Gara rifilloi në xhiron e 30-të kur Räikkönen frenoi shumë vonë gjatë tentimit të tejkalojë pilotin Heikki Kovalainen, për tu radhitur i dyti, gjë që bëri të humbë disa vende. Edhe një gabim bëri dy xhiro më vonë dhe u radhit i fundit nga 11 veturat e mbetura. Ai doli nga pista përsëri në xhiron e 42-të.

Në xhiron e 44-të Timo Glock doli në pjesën me barë dhe u largua nga gara dhe bëri që vetura e sigurimit të paraqitet për herë të tretë në pistë. Në të njejtën xhiro, për shkak të sinjalit të gabuar të udhëheqësit të mekanikëve Barrichello u largua nga pit stopi para se gypi i derivatit t'i largohej nga vetura gjë që shkaktoi lëndimin lehtë të disa mekanikëve si dhe u dënua me 10 sekonda, ndërsa vija e ndaljeve u mbyll. Menjëherë u diskualifikua për shkak të daljes nga vija e ndaljeve gjersa ajo ishte e mbyllur.

Në xhiron e 47 Kubica u largua nga gara pas ndeshjes me Kazuki Nakajima. Fernando Alonso u ngjit lartë si rezultat i largimeve të mëdha dhe pasi tejkaloi Kovalainen dhe Räikkönen me një lëvizje të vetme,[3] dhe u radhit i pesti në vetëm 8 xhiro gjer në përfundim të garës. Räikkönen në xhiron e 54-të u largua nga gara pas problemit të dytë me motorin. Sébastien Bourdais u largua nga gara në xhiron e 56-të gjithashtu për shkak të problemeve me motorin. Ai në atë kohë ishte në pozitën e katërt dhe kishte realizuar pit stopin e katërt. Gati një xhiro para përfundimit Kovalainen më në fund tejkaloi Alonzon, por Alonzo u rikthye në pozitën vetëm pas pak kohe.

Shtatë vetura përfunduan garën, por Barrichello më vonë u diskualifikua për kalimin e dritës së kuqe në vijën e ndalesave. Lewis Hamilton doli fitues duke udhëhequr në pjesën më të madhe të garës. Nick Heidfeld u radhit i dyti dhe Nico Rosberg i treti. Kazuki Nakajima ishte vetura e fundit që përfundoi, por më vonë u dënua me dhjetë pozita për garën e ardhëshme pasi u ndesh me Kubikën gjatë kohës së udhëheqjes nga vetura e sigurisë.[4]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kualifikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz. Nr. Piloti Ekipi Pjesa 1 Pjesa 2 Pjesa 3 Lëvizje
1 22 Britania e Madhe Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1:26.572 1:25.187 1:26.714 1
2 4 Polonia Robert Kubica BMW Sauber 1:26.103 1:25.315 1:26.869 2
3 23 Finlanda Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes 1:25.664 1:25.452 1:27.079 3
4 2 Brazil Felipe Massa Ferrari 1:25.994 1:25.691 1:27.178 4
5 3 Gjermania Nick Heidfeld BMW Sauber 1:25.960 1:25.518 1:27.236 5
6 11 Italia Jarno Trulli Toyota 1:26.427 1:26.101 1:28.527 6
7 7 Gjermania Nico Rosberg Williams-Toyota 1:26.295 1:26.059 1:28.687 7
8 9 Britania e Madhe David Coulthard Red Bull-Renault 1:26.381 1:26.063 1:29.041 8
9 12 Gjermania Timo Glock Toyota 1:26.919 1:26.164 1:29.593 19
10 15 Gjermania Sebastian Vettel Toro Rosso-Ferrari 1:26.702 1:25.842 - 9
11 17 Brazil Rubens Barrichello Honda 1:26.369 1:26.173 10
12 5 Spanja Fernando Alonso Renault 1:26.907 1:26.188 11
13 16 Britania e Madhe Jenson Button Honda 1:26.712 1:26.259 12
14 8 Japonia Kazuki Nakajima Williams-Toyota 1:26.891 1:26.413 13
15 10 Australia Mark Webber Red Bull-Renault 1:26.914 - 14
16 1 Finlanda Kimi Räikkönen Ferrari 1:26.140 - 15
17 21 Italia Giancarlo Fisichella Force India-Ferrari 1:27.207 16
18 14 Franca Sébastien Bourdais Toro Rosso-Ferrari 1:27.446 17
19 20 Gjermania Adrian Sutil Force India-Ferrari 1:27.859 22
20 18 Japonia Takuma Sato Super Aguri-Honda 1:28.208 18
21 6 Brazil Nelson Piquet Jr. Renault 1:28.330 20
22 19 Britania e Madhe Anthony Davidson Super Aguri-Honda 1:29.059 21

Gara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz. Nr. Piloti Ekipi Xhiro Koha/Mbetja Lëvizje Pikë
1 22 Britania e Madhe Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 58 1:34:50.616 1 10
2 3 Gjermania Nick Heidfeld BMW Sauber 58 +5.478 5 8
3 7 Gjermania Nico Rosberg Williams-Toyota 58 +8.163 7 6
4 5 Spanja Fernando Alonso Renault 58 +17.181 11 5
5 23 Finlanda Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes 58 +18.014 3 4
6 8 Japonia Kazuki Nakajima Williams-Toyota 57 +1 xhiro 13 3
Pilotët që nuk mbaruan garë
7 14 Franca Sébastien Bourdais Toro Rosso-Ferrari 55 17 2
8 1 Finlanda Kimi Räikkönen Ferrari 53 15 1
Ret 4 Polonia Robert Kubica BMW Sauber 47 2
Ret 12 Gjermania Timo Glock Toyota 43 18
Ret 18 Japonia Takuma Sato Super Aguri-Honda 32 19
Ret 6 Brazil Nelson Piquet Jr. Renault 30 20
Ret 2 Brazil Felipe Massa Ferrari 29 4
Ret 9 Britania e Madhe David Coulthard Red Bull-Renault 25 8
Ret 11 Italia Jarno Trulli Toyota 19 6
Ret 20 Gjermania Adrian Sutil Force India-Ferrari 8 22
Ret 10 Australia Mark Webber Red Bull-Renault 0[5] 14
Ret 16 Britania e Madhe Jenson Button Honda 0[5] 12
Ret 19 Britania e Madhe Anthony Davidson Super Aguri-Honda 0 21
Ret 15 Gjermania Sebastian Vettel Toro Rosso-Ferrari 0 9
Ret 21 Italia Giancarlo Fisichella Force India-Ferrari 0 16
DSQ 17 Brazil Rubens Barrichello Honda 58 Diskualifikim 10

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Raikkonen tops practice 1 - Australia" (në anglisht). Autosport. 14 mars 2008. Marrë më 14 mars 2008.
  2. ^ "Hamilton fastest in practice 2 - Australia" (në anglisht). Autosport. 14 mars 2008. Marrë më 14 mars 2008.
  3. ^ formula1.com
  4. ^ "Australian Grand Prix" (në anglisht). BBC Sport. 16 mars 2008. Marrë më 17 mars 2008.
  5. ^ a b "Grand Prix of Australia" (në anglisht). FIA. Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2008. Marrë më 20 mars 2008.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

FORMULA NJË PËR VITIN 2008
Garat Australi | Malajzi | Bahrain | Spanjë | Turqi | Monako | Kanada | Francë | Angli | Gjermani | Hungari | Evropë | Belgjikë| Itali | Singapur | Japoni | Kinë | Brazil
Pilotët Kimi Räikkönen | Lewis Hamilton | Robert Kubica | Felipe Massa | Nick Heidfeld | Heikki Kovalainen | Jarno Trulli | Mark Webber | Nico Rosberg | Fernando Alonso | Kazuki Nakajima | Jenson Button | Sébastien Bourdais | Timo Glock | David Coulthard | Giancarlo Fisichella | Rubens Barrichello | Nelson Piquet Jr. | Takuma Sato | Anthony Davidson | Adrian Sutil | Sebastian Vettel
Konstruktorët Ferrari | BMW Sauber | McLaren | Williams | Toyota | Red Bull | Renault | Honda | Toro Rosso | Force India | Super Aguri

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wikinews [[n:Lewis Hamilton wins 2008 Australian Grand Prix|Wikinews: Lewis Hamilton wins 2008 Australian Grand Prix - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.]] – Lajme