Renault në Formula Një

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Renault F1)
Renault F1
Emri i plotë Mild Seven Renault F1
Vendndodhja Enstone, Oxfordshire, Angli
Drejtori i ekipit Flavio Briatore
Drejtori teknik Bob Bell
Pilotët kryesorë 1. Fernando Alonso
2. Giancarlo Fisichella
Pilotët testues Heikki Kovalainen
Shasia Renault R26
Motorri Renault RS26
Gomat M
Gara e parë 1977 British Grand Prix (1981 Italian Grand Prix si Toleman; 1986 Brazilian Grand Prix si Benetton)
Gara të zhvilluara 205 (57 si Toleman; 439 si Benetton)
Tituj konstruktorësh 1 (2005) (1 as Benetton: 1995)
Tituj pilotësh 1 (2005) (2 as Benetton: 1994, 1995)
Gara të fituara 24 (27 si Benetton)
Pol pozita 34
Xhiro të shpejta 22
Fernando Alonso në vitin 2005

Renault F1 është Formula 1 ekip që garon edhe si ekip konstruktorësh edhe si furnizues motorash që nga vitet e shtatëdhjeta e gjer më ditët e sotme me disa ndërprerje. Renault F1 koordinohet nga ekipet angleze vendosur në Enstone dhe Exfordshire ku shasia është dizajnuar dhe ndërtuar. Motori prodhohet është ndërtuar nga ekipi Françez Viry-Châtillon.


Historia e Renault F1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Renauilt u paqarit si garues në Formula 1 në vitin 1977 kur dhe paraqitit turbo motorin. Suksesi më dominues i Realut-s ishte në vitet 90-ta si furnizues i me motor i për ekipin

Williams. Renault kthehet në kategorinë e konstruktorëve duke marr përsipër Benetton në vitin 2001 që u riemërua Renault në vitin 2002. Kampionati i parë si konstruktorë u arrit në vitin 2005.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]