Kampionati Botëror i Formula Një 2004

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
110px-F1 logo svg.png

Formula 12004
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 18
Piloti kampion Michael Schumacher
Ekipi kampion Scuderia Ferrari
Koment:
Ky ishte titulli i 5 radhazi për pilotin Michael Schumacher si dhe titulli i fundit ne karrierën e tijë.
Përdorimi i stampës
Zsolt Baumgartner fitoi pikën e vetme gjat sezonit në garën e mbajtur për çmimin e SHBA-ve.

Formula 1 sezoni i vitit 2004 ishte kampionati i 55të i ogranizuar nga FIA në garimet nëFormula 1. Ky kampionat u mbajt nga 7 mars gjer më 24 tetor, 2004 me gjithësej 18 gara të zhvilluara. Dominues në këtë sezon si dhe në katër sezonët e mëparshme vijuese ishte piloti Michael Schumacher dhe ekipi i tij Scuderia Ferrari Marlboro. Gjithashtu në këtë sezon i dukshem ishte edhe suksesi i ekipeve BAR dhe Renault, si dhe performanca e dobët e konkurentëve të Ferrari-t Williams dhe McLaren. majkëll Shumaker fitoi 12 nga 13 garat e para dhe në fund arriti 13 fitore, duke thyer rekordin e tij me 11 fitore në sezon, të vendosur në vitin 2002. Ai gjithashtu fitoi një kampionat të shtatë pilotësh duke vendosur rekord të ri ndërsa shoku i tij i skuadrës Rubens Barrichello fitoi dy nga katër garat e fundit dhe e përfundoi kampionatin në vend të dytë. Jenson Button, pavarësisht se nuk arriti të fitonte asnjë garë, arriti të merrte 10 podiume dhe një pole position për të përfunduar në vendin e tretë në rënditjen përfundimtare të pilotëve. Së bashku me shokun e tij të skuadrës japonez, Takuma Sato, Baton e rënditi BAR-in në një vend të dytë impresionues në rënditjen përfundimtare të konstruktorëve, menjëherë prapa Ferrarit. Katër nga 10 skuadrat, Ferrari, Reno, Xhaguar dhe Tojota ishin prodhime të kompanive të mëdha të prodhimit të makinave ndërsa njëra nga skuadrat, BAR, ishte krijim i një kompanie duhani. Uilliams dhe Meklaren, që të dyja skuadra private, kishin marrëveshje për furnizim motorrësh me kompani të mëdha të prodhimit të makinave, respektivisht me BMW dhe Mercedes, ndërsa Honda prodhonte motorrë për BAR-in. Tri skuadrat e tjera, Jordan, Sauber dhe Minardi ishin gjithashtu skuadra private por kishin pka sponsora, dhe për rrjedhojë kishin tendencë të përfundonin në fund të rënditjes së përgjithshme. Sauberi merrte motorrë Ferrari të riemëruar Petronas, dhe gjithashtu merrte sponsorizim nga kompania malajziane e naftës dhe gazit.

Kampionati Botëror i Formula Një 2004 - komente[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë këtij sezoni Michael Schumacher dhe ekipi i tij ishin dukshëm dominant, ai arriti të fitoj pesë garat e para radhazi si dhe një seri prej 12 garave nga 13 garat e zhvilluara në fillim, kurse Scuderia Ferrari gjat ketij sezoni kishte 8 (tetë) herë 1 dhe 2 pozitat duke arritur 29 podiume dhe 262 pikë përkundër konkurentit më serioz sezonal BAR që arriti 11 podiume dhe 119 pikë pa asnjë fitore.

Pilotët dhe ekipet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tabela e mëposhtme paraqet listën e pilotëve dhe konstruktorëve pjesmarrës në kampionatin e 55të në Formula 1 të organizuar nga FIA.

Ekipi Shasia Motori Goma Nr. Piloti Piloti i tretë Test piloti
Flag of Italy.svg

Ferrari

F2004 Ferrari

053 3.0 V10

B 1 Flag of Germany.svgMichael Schumacher n/a Flag of Italy.svg Luca Badoer
2 Flag of Brazil.svg Rubens Barrichello
Flag of England.svg

Williams

FW26 BMW

P84 3.0 V10

M 3 Flag of Colombia.svg Juan Pablo Montoya n/a Flag of Brazil.svg Antônio Pizzonia
Flag of Spain.svg Marc Gené
4 Flag of Germany.svg Ralf Schumacher
Flag of Spain.svg Marc Gené
Flag of Brazil.svg Antônio Pizzonia
Flag of England.svg

McLaren

MP4-19
MP4-19B
Mercedes

FO 110Q 3.0 V10

M 5 Flag of England.svg David Coulthard n/a Flag of Austria.svg Alexander Wurz
Flag of Spain.svg Pedro de la Rosa
6 Flag of Finland.svg Kimi Räikkönen
Flag of France.svg

Renault

R24 Renault

RS24 3.0 V10

M 7 Flag of Italy.svg Jarno Trulli n/a Flag of France.svg Franck Montagny
Flag of Canada.svg Jacques Villeneuve
8 Flag of Spain.svg Fernando Alonso
Flag of England.svg

BAR

006 Honda

RA004E 3.0 V10

M 9 Flag of England.svg Jenson Button Flag of England.svg Anthony Davidson Flag of England.svg Anthony Davidson
10 Flag of Japan.svg Takuma Sato
Flag of Switzerland.svg

Sauber

C23 Petronas

04A 3.0 V10

B 11 Flag of Italy.svg Giancarlo Fisichella n/a Flag of Switzerland.svg Neel Jani
12 Flag of Brazil.svg Felipe Massa
Flag of England.svg

Jaguar

R5 Cosworth

CR-6 3.0 V10

M 14 Flag of Australia.svg Mark Webber Flag of Sweden.svg Bjorn Wirdheim Flag of Sweden.svg Bjorn Wirdheim
15 Flag of Austria.svg Christian Klien
Flag of Japan.svg

Toyota

TF104
TF104B
Toyota

RVX-04 3.0 V10

M 16 Flag of Brazil.svg Cristiano da Matta Flag of Brazil.svg Ricardo Zonta
Flag of Australia.svg Ryan Briscoe
Flag of Australia.svg Ryan Briscoe
Flag of Italy.svg Jarno Trulli
16/17 Flag of Brazil.svg Ricardo Zonta
17 Flag of France.svg Olivier Panis
Flag of Ireland.svg

Jordan

EJ14 Ford

RS2 3.0 V10

B 18 Flag of Germany.svg Nick Heidfeld Flag of Germany.svg Timo Glock
Flag of the Netherlands.svg Robert Doornbos
Flag of the Netherlands.svg Robert Doornbos
19 Flag of Italy.svg Giorgio Pantano
Flag of Germany.svg Timo Glock
Flag of Italy.svg

Minardi

PS04B Cosworth

CR-3 3.0 V10

B 20 Flag of Italy.svg Gianmaria Bruni Flag of Belgium.svg Bas Leinders Flag of Belgium.svg Bas Leinders
Flag of Portugal.svg Tiago Monteiro
21 Flag of Hungary.svg Zsolt Baumgartner

Garat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampionati botërorë në Formula 1 u pasurua dhe me dy qarqe të reja garimi edhe ate në vendet: Bahrain dhe China me qarqet e garimit Sakhir dhe Shanghai. Largimi i vetëm nga organizimi i çmimit kampional ishte F1 Australia pas 7 viteve pjesmarrje me seli në pistën A1-Ring qarku i ndryshuar i Osterreichring të vjetër.

Gara Çmimi Qarku Data Piloti fitues Ekipi fitues
1 Flag of Australia.svg F1 Australia - 2004 Melbourne Grand Prix Circuit 7 mars Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
2 Flag of Malaysia.svg F1 Malajzia - 2004 Sepang International Circuit 21 mars Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
3 Flag of Bahrain.svg F1 Bahrain - 2004 Bahrain International Circuit 4 prill Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
4 Flag of San Marino.svg F1 San Marino - 2004 Autodromo Enzo e Dino Ferrari 25 prill Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
5 Flag of Spain.svg F1 Spanja - 2004 Circuit de Catalunya 9 maj Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
6 Flag of Monaco.svg F1 Monako - 2004 Circuit de Monaco 23 maj Flag of Italy.svg Jarno Trulli Flag of France.svg Renault
7 Flag of Europe.svg F1 Evropa - 2004 Nürburgring 30 maj Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
8 Flag of Canada.svg F1 Kanada - 2004 Circuit Gilles Villeneuve 13 qershor Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
9 Flag of the United States.svg F1 SHBA - 2004 Indianapolis Motor Speedway 20 qershor Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
10 Flag of France.svg F1 Franca - 2004 Circuit de Nevers Magny-Cours 4 korrik Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
11 Flag of England.svg F1 Anglia - 2004 Silverstone 11 korrik Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
12 Flag of Germany.svg F1 Gjermania - 2004 Hockenheimring 25 korrik Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
13 Flag of Hungary.svg F1 Hungaria - 2004 Hungaroring 15 gusht Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
14 Flag of Belgium.svg F1 Belgjika - 2004 Circuit de Spa-Francorchamps 29 gusht Flag of Finland.svg Kimi Räikkönen Flag of England.svg McLaren-Mercedes
15 Flag of Italy.svg F1 Italia - 2004 Autodromo Nazionale Monza 12 shtator Flag of Brazil.svg Rubens Barrichello Flag of Italy.svg Ferrari
16 Flag of the People's Republic of China.svg F1 Kina - 2004 Shanghai International Circuit 26 shtator Flag of Brazil.svg Rubens Barrichello Flag of Italy.svg Ferrari
17 Flag of Japan.svg F1 Japonia - 2004 Suzuka Circuit 10 tetor Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
18 Flag of Brazil.svg F1 Brazili - 2004 Autódromo José Carlos Pace 24 tetor Flag of Colombia.svg Juan Pablo Montoya Flag of England.svg Williams-BMW

Radhitja e pilotëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Piloti AUS Flag of Australia.svg MYS Flag of Malaysia.svg BHR Flag of Bahrain.svg SMR Flag of San Marino.svg ESP Flag of Spain.svg MCO Flag of Monaco.svg EUR Flag of Europe.svg CAN Flag of Canada.svg USA Flag of the United States.svg FRA Flag of France.svg GBR Flag of England.svg DEU Flag of Germany.svg HUN Flag of Hungary.svg BEL Flag of Belgium.svg ITA Flag of Italy.svg CHN Flag of the People's Republic of China.svg JPN Flag of Japan.svg BRA Flag of Brazil.svg Pikë
1 Flag of Germany.svg M. Schumacher 1 1 1 1 1 Ret 1 1 1 1 1 1 1 2 2 12 1 7 148
2 Flag of Brazil.svg Barrichello 2 4 2 6 2 3 2 2 2 3 3 12 2 3 1 1 Ret 3 114
3 Flag of England.svg Button 6 3 3 2 8 2 3 3 Ret 5 4 2 5 Ret 3 2 3 Ret 85
4 Flag of Spain.svg Alonso 3 7 6 4 4 Ret 5 Ret Ret 2 10 3 3 Ret Ret 4 5 4 59
5 Flag of Colombia.svg Montoya 5 2 13 3 Ret 4 8 DSQ DSQ 8 5 5 4 Ret 5 5 7 1 58
6 Flag of Italy.svg Trulli 7 5 4 5 3 1 4 Ret 4 4 Ret 11 Ret 9 10 11 12 46
7 Flag of Finland.svg Räikkönen Ret Ret Ret 8 11 Ret Ret 5 6 7 2 Ret Ret 1 Ret 3 6 2 45
8 Flag of Japan.svg Sato 9 15 5 16 5 Ret Ret Ret 3 Ret 11 8 6 Ret 4 6 4 6 34
9 Flag of Germany.svg R. Schumacher 4 Ret 7 7 6 10 Ret DSQ Ret Ret 2 5 24
10 Flag of England.svg Coulthard 8 6 Ret 12 10 Ret Ret 6 7 6 7 4 9 7 6 9 Ret 11 24
11 Flag of Italy.svg Fisichella 10 11 11 9 7 Ret 6 4 9 12 6 9 8 5 8 7 8 9 22
12 Flag of Brazil.svg Massa Ret 8 12 10 9 5 9 Ret Ret 13 9 13 Ret 4 12 8 9 8 12
13 Flag of Australia.svg Webber Ret Ret 8 13 12 Ret 7 Ret Ret 9 8 6 10 Ret 9 10 Ret Ret 7
14 Flag of France.svg Panis 13 12 9 11 Ret 8 11 DSQ 5 15 Ret 14 11 8 Ret 14 14 6
15 Flag of Brazil.svg Pizzonia 7 7 Ret 7 6
16 Flag of Austria.svg Klien 11 10 14 14 Ret Ret 12 9 Ret 11 14 10 13 6 13 Ret 12 14 3
17 Flag of Brazil.svg da Matta 12 9 10 Ret 13 6 Ret DSQ Ret 14 13 Ret 3
18 Flag of Germany.svg Heidfeld Ret Ret 15 Ret Ret 7 10 8 Ret 16 15 Ret 12 11 14 13 13 Ret 3
19 Flag of Germany.svg Glock 7 15 15 15 2
20 Flag of Hungary.svg Baumgartner Ret 16 Ret 15 Ret 9 15 10 8 Ret Ret 16 15 Ret 15 16 Ret 16 1
21 Flag of Canada.svg Villeneuve 11 10 10 0
22 Flag of Brazil.svg Zonta Ret 10 11 Ret 13 0
23 Flag of Spain.svg Gené 10 12 0
24 Flag of Italy.svg Pantano 14 13 16 Ret Ret Ret 13 Ret 17 Ret 15 Ret Ret Ret 0
25 Flag of Italy.svg Bruni NC 14 17 Ret Ret Ret 14 Ret Ret 18 16 17 14 Ret Ret Ret 16 17 0
Pozita Piloti AUS Flag of Australia.svg MYS Flag of Malaysia.svg BHR Flag of Bahrain.svg SMR Flag of San Marino.svg ESP Flag of Spain.svg MCO Flag of Monaco.svg EUR Flag of Europe.svg CAN Flag of Canada.svg USA Flag of the United States.svg FRA Flag of France.svg GBR Flag of England.svg DEU Flag of Germany.svg HUN Flag of Hungary.svg BEL Flag of Belgium.svg ITA Flag of Italy.svg CHN Flag of the People's Republic of China.svg JPN Flag of Japan.svg BRA Flag of Brazil.svg Pikë
Ngjyra / Rezultatet
Fitues
i dyti
i treti
Mbaroi, me pikë
Mbaroi, pa pikë
Nuk mbaroi (Ret)
Nuk u kualifikua (DNQ)
Diskualifikim (DSQ)
S'ka marr pjesë /
përjashtuar (Ex)

Statistikat e pilotëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Piloti Ekipi Gara Fitore Podiume Pol pozita Xhiro sh. Pikë
1 Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari 18 13 15 8 10 148
2 Flag of Brazil.svg Rubens Barrichello Flag of Italy.svg Ferrari 18 2 14 4 4 114
3 Flag of England.svg Jenson Button Flag of England.svg BAR Honda 18 0 10 1 0 85
4 Flag of Spain.svg Fernando Alonso Flag of France.svg Renault 18 0 4 1 0 59
5 Flag of Colombia.svg Juan Pablo Montoya Flag of England.svg Williams BMW 18 1 3 0 2 58
6 Flag of Italy.svg Jarno Trulli Flag of France.svg Renault
Flag of Japan.svg Toyota
17 1 2 2 0 46
7 Flag of Finland.svg Kimi Räikkönen Flag of England.svg McLaren Mercedes 18 1 4 1 2 45
8 Flag of Japan.svg Takuma Sato Flag of England.svg BAR Honda 18 0 1 0 0 34
9 Flag of Germany.svg Ralf Schumacher Flag of England.svg Williams BMW 12 0 1 1 0 24
10 Flag of England.svg David Coulthard Flag of England.svg McLaren Mercedes 18 0 0 0 0 24
11 Flag of Italy.svg Giancarlo Fisichella Flag of Switzerland.svg Sauber Petronas 18 0 0 0 0 22
12 Flag of Brazil.svg Felipe Massa Flag of Switzerland.svg Sauber Petronas 18 0 0 0 0 12
13 Flag of Australia.svg Mark Webber Flag of England.svg Jaguar Cosworth 18 0 0 0 0 7
14 Flag of France.svg Olivier Panis Flag of Japan.svg Toyota 17 0 0 0 0 6
15 Flag of Brazil.svg Antônio Pizzonia Flag of England.svg Williams BMW 4 0 0 0 0 6
16 Flag of Austria.svg Christian Klien Flag of England.svg Jaguar Cosworth 18 0 0 0 0 3
17 Flag of Brazil.svg Cristiano da Matta Flag of Japan.svg Toyota 12 0 0 0 0 3
18 Flag of Germany.svg Nick Heidfeld Flag of Ireland.svg Jordan Ford 18 0 0 0 0 3
19 Flag of Germany.svg Timo Glock Flag of Ireland.svg Jordan Ford 4 0 0 0 0 2
20 Flag of Hungary.svg Zsolt Baumgartner Flag of Italy.svg Minardi Cosworth 18 0 0 0 0 1
21 Flag of Canada.svg Jacques Villeneuve Flag of France.svg Renault 3 0 0 0 0 0
22 Flag of Brazil.svg Ricardo Zonta Flag of Japan.svg Toyota 5 0 0 0 0 0
23 Flag of Spain.svg Marc Gené Flag of England.svg Williams BMW 2 0 0 0 0 0
24 Flag of Italy.svg Giorgio Pantano Flag of Ireland.svg Jordan Ford 14 0 0 0 0 0
25 Flag of Italy.svg Gianmaria Bruni Flag of Italy.svg Minardi Cosworth 18 0 0 0 0 0

Radhitja e konstruktorëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Ekipi AUS Flag of Australia.svg MYS Flag of Malaysia.svg BHR Flag of Bahrain.svg SMR Flag of San Marino.svg ESP Flag of Spain.svg MCO Flag of Monaco.svg EUR Flag of Europe.svg CAN Flag of Canada.svg USA Flag of the United States.svg FRA Flag of France.svg GBR Flag of England.svg DEU Flag of Germany.svg HUN Flag of Hungary.svg BEL Flag of Belgium.svg ITA Flag of Italy.svg CHN Flag of the People's Republic of China.svg JPN Flag of Japan.svg BRA Flag of Brazil.svg Pikë
1 Flag of Italy.svg Ferrari 1
2
1
4
1
2
1
6
1
2
Ret
3
1
2
1
2
1
2
1
3
1
3
1
12
1
2
2
3
2
1
12
1
1
Ret
7
3
262
2 Flag of England.svg BAR 6
9
3
15
3
5
2
16
8
5
2
Ret
3
Ret
3
Ret
Ret
3
5
Ret
4
11
2
8
5
6
Ret
Ret
3
4
2
6
3
4
Ret
6
119
3 Flag of France.svg Renault 7
3
5
7
4
6
5
4
3
4
1
Ret
4
5
Ret
Ret
4
Ret
4
2
Ret
10
11
3
Ret
3
9
Ret
10
Ret
11
4
10
5
10
4
105
4 Flag of England.svg Williams 5
4
2
Ret
13
7
3
7
Ret
6
4
10
8
Ret
DSQ
DSQ
DSQ
Ret
8
10
5
12
5
7
4
7
Ret
Ret
5
7
5
Ret
7
2
1
5
88
5 Flag of England.svg McLaren 8
Ret
6
Ret
Ret
Ret
12
8
10
11
Ret
Ret
Ret
Ret
6
5
7
6
6
7
7
2
4
Ret
9
Ret
7
1
6
Ret
9
3
Ret
6
11
2
69
6 Flag of Switzerland.svg Sauber 10
Ret
11
8
11
12
9
10
7
9
Ret
5
6
9
4
Ret
9
Ret
12
13
6
9
9
13
8
Ret
5
4
8
12
7
8
8
9
9
8
34
7 Flag of England.svg Jaguar Ret
11
Ret
10
8
14
13
14
12
Ret
Ret
Ret
7
12
Ret
9
Ret
Ret
9
11
8
14
6
10
10
13
Ret
6
9
13
10
Ret
Ret
12
Ret
14
10
8 Flag of Japan.svg Toyota 12
13
9
12
10
9
Ret
11
13
Ret
6
8
Ret
11
DSQ
DSQ
Ret
5
14
15
13
Ret
Ret
14
Ret
11
10
8
11
Ret
Ret
14
11
14
12
13
9
9 Flag of Ireland.svg Jordan Ret
14
Ret
13
15
16
Ret
Ret
Ret
Ret
7
Ret
10
13
8
7
Ret
Ret
16
17
15
Ret
Ret
15
12
Ret
11
Ret
14
Ret
13
15
13
15
Ret
15
5
10 Flag of Italy.svg Minardi NC
Ret
14
16
17
Ret
Ret
15
Ret
Ret
Ret
9
14
15
Ret
10
Ret
8
18
Ret
16
Ret
17
16
14
15
Ret
Ret
Ret
15
Ret
16
16
Ret
17
16
1
Pozita Ekipi AUS Flag of Australia.svg MYS Flag of Malaysia.svg BHR Flag of Bahrain.svg SMR Flag of San Marino.svg ESP Flag of Spain.svg MCO Flag of Monaco.svg EUR Flag of Europe.svg CAN Flag of Canada.svg USA Flag of the United States.svg FRA Flag of France.svg GBR Flag of England.svg DEU Flag of Germany.svg HUN Flag of Hungary.svg BEL Flag of Belgium.svg ITA Flag of Italy.svg CHN Flag of the People's Republic of China.svg JPN Flag of Japan.svg BRA Flag of Brazil.svg Pikë
Ngjyra / Rezultatet
Fitues
i dyti
i treti
Mbaroi, me pikë
Mbaroi, pa pikë
Nuk mbaroi (Ret)
Nuk u kualifikua (DNQ)
Diskualifikim (DSQ)
S'ka marr pjesë /
përjashtuar (Ex)

Statistikat e konstruktorëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Ekipi Shasia Motori Goma Gara Fitore Podiume Pol pozita Xhiro sh. Pikë
1 Flag of Italy.svg Ferrari F2004 Ferrari B 18 15 29 12 14 262
2 Flag of England.svg BAR 006 Honda M 18 0 11 1 0 119
3 Flag of France.svg Renault R24 Renault M 18 1 6 3 0 105
4 Flag of England.svg Williams FW26 BMW M 18 1 4 1 2 88
5 Flag of England.svg McLaren MP4-19 Mercedes M 18 1 4 1 2 69
6 Flag of Switzerland.svg Sauber C23 Petronas B 18 0 0 0 0 34
7 Flag of England.svg Jaguar R5 Cosworth M 18 0 0 0 0 10
8 Flag of Japan.svg Toyota TF104 Toyota M 18 0 0 0 0 9
9 Flag of Ireland.svg Jordan EJ14 Cosworth B 18 0 0 0 0 5
10 Flag of Italy.svg Minardi PS04 Cosworth B 18 0 0 0 0 1

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

FORMULA NJË PËR VITIN 2004
Garat Australi | Malajzi | Bahrain | San Marino | Spanjë | Monako | Evropë | Kanada | ShBA | Francë | Angli | Gjermani | Hungari | Belgjikë | Itali | Kinë | Japoni | Brazil
Pilotët M. Schumacher | Barrichello | Button | Alonso | Montoya | Trulli | Räikkönen | Sato | R. Schumacher | Coulthard | Fisichella | Massa | Webber | Panis | Pizzonia | Klien | da Matta | Heidfeld | Glock | Baumgartner | Villeneuve | Zonta | Gené | Pantano | Bruni
Konstruktorët Ferrari | BAR | Renault | Williams | McLaren | Sauber | Jaguar | Toyota | Jordan | Minardi

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]