Jump to content

Kampionati Botëror i Formula Një 2004

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Rezultatet e F1 2004)

Formula 12004
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 18
Piloti kampion Michael Schumacher
Ekipi kampion Scuderia Ferrari
Koment:
Ky ishte titulli i 5 radhazi për pilotin Michael Schumacher si dhe titulli i fundit ne karrierën e tijë.
Përdorimi i stampës
Zsolt Baumgartner fitoi pikën e vetme gjat sezonit në garën e mbajtur për çmimin e SHBA-ve.

Formula 1 sezoni i vitit 2004 ishte kampionati i 55të i ogranizuar nga FIA në garimet nëFormula 1. Ky kampionat u mbajt nga 7 mars gjer më 24 tetor, 2004 me gjithësej 18 gara të zhvilluara. Dominues në këtë sezon si dhe në katër sezonët e mëparshme vijuese ishte piloti Michael Schumacher dhe ekipi i tij Scuderia Ferrari Marlboro. Gjithashtu në këtë sezon i dukshem ishte edhe suksesi i ekipeve BAR dhe Renault, si dhe performanca e dobët e konkurentëve të Ferrari-t Williams dhe McLaren. majkëll Shumaker fitoi 12 nga 13 garat e para dhe në fund arriti 13 fitore, duke thyer rekordin e tij me 11 fitore në sezon, të vendosur në vitin 2002. Ai gjithashtu fitoi një kampionat të shtatë pilotësh duke vendosur rekord të ri ndërsa shoku i tij i skuadrës Rubens Barrichello fitoi dy nga katër garat e fundit dhe e përfundoi kampionatin në vend të dytë. Jenson Button, pavarësisht se nuk arriti të fitonte asnjë garë, arriti të merrte 10 podiume dhe një pole position për të përfunduar në vendin e tretë në rënditjen përfundimtare të pilotëve. Së bashku me shokun e tij të skuadrës japonez, Takuma Sato, Baton e rënditi BAR-in në një vend të dytë impresionues në rënditjen përfundimtare të konstruktorëve, menjëherë prapa Ferrarit. Katër nga 10 skuadrat, Ferrari, Reno, Xhaguar dhe Tojota ishin prodhime të kompanive të mëdha të prodhimit të makinave ndërsa njëra nga skuadrat, BAR, ishte krijim i një kompanie duhani. Uilliams dhe Meklaren, që të dyja skuadra private, kishin marrëveshje për furnizim motorrësh me kompani të mëdha të prodhimit të makinave, respektivisht me BMW dhe Mercedes, ndërsa Honda prodhonte motorrë për BAR-in. Tri skuadrat e tjera, Jordan, Sauber dhe Minardi ishin gjithashtu skuadra private por kishin pka sponsora, dhe për rrjedhojë kishin tendencë të përfundonin në fund të rënditjes së përgjithshme. Sauberi merrte motorrë Ferrari të riemëruar Petronas, dhe gjithashtu merrte sponsorizim nga kompania malajziane e naftës dhe gazit.

Kampionati Botëror i Formula Një 2004 - komente[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë këtij sezoni Michael Schumacher dhe ekipi i tij ishin dukshëm dominant, ai arriti të fitoj pesë garat e para radhazi si dhe një seri prej 12 garave nga 13 garat e zhvilluara në fillim, kurse Scuderia Ferrari gjat ketij sezoni kishte 8 (tetë) herë 1 dhe 2 pozitat duke arritur 29 podiume dhe 262 pikë përkundër konkurentit më serioz sezonal BAR që arriti 11 podiume dhe 119 pikë pa asnjë fitore.

Pilotët dhe ekipet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tabela e mëposhtme paraqet listën e pilotëve dhe konstruktorëve pjesmarrës në kampionatin e 55të në Formula 1 të organizuar nga FIA.

Ekipi Shasia Motori Goma Nr. Piloti Piloti i tretë Test piloti
Italia

Ferrari

F2004 Ferrari

053 3.0 V10

B 1 GjermaniaMichael Schumacher n/a Italia Luca Badoer
2 Brazil Rubens Barrichello
Anglia

Williams

FW26 BMW

P84 3.0 V10

M 3 Kolumbia Juan Pablo Montoya n/a Brazil Antônio Pizzonia
Spanja Marc Gené
4 Gjermania Ralf Schumacher
Spanja Marc Gené
Brazil Antônio Pizzonia
Anglia

McLaren

MP4-19
MP4-19B
Mercedes

FO 110Q 3.0 V10

M 5 Anglia David Coulthard n/a Austria Alexander Wurz
Spanja Pedro de la Rosa
6 Finlanda Kimi Räikkönen
Franca

Renault

R24 Renault

RS24 3.0 V10

M 7 Italia Jarno Trulli n/a Franca Franck Montagny
Kanadaja Jacques Villeneuve
8 Spanja Fernando Alonso
Anglia

BAR

006 Honda

RA004E 3.0 V10

M 9 Anglia Jenson Button Anglia Anthony Davidson Anglia Anthony Davidson
10 Japonia Takuma Sato
Zvicra

Sauber

C23 Petronas

04A 3.0 V10

B 11 Italia Giancarlo Fisichella n/a Zvicra Neel Jani
12 Brazil Felipe Massa
Anglia

Jaguar

R5 Cosworth

CR-6 3.0 V10

M 14 Australia Mark Webber Suedia Bjorn Wirdheim Suedia Bjorn Wirdheim
15 Austria Christian Klien
Japonia

Toyota

TF104
TF104B
Toyota

RVX-04 3.0 V10

M 16 Brazil Cristiano da Matta Brazil Ricardo Zonta
Australia Ryan Briscoe
Australia Ryan Briscoe
Italia Jarno Trulli
16/17 Brazil Ricardo Zonta
17 Franca Olivier Panis
Republika e Irlandës

Jordan

EJ14 Ford

RS2 3.0 V10

B 18 Gjermania Nick Heidfeld Gjermania Timo Glock
Netherlands Robert Doornbos
Netherlands Robert Doornbos
19 Italia Giorgio Pantano
Gjermania Timo Glock
Italia

Minardi

PS04B Cosworth

CR-3 3.0 V10

B 20 Italia Gianmaria Bruni Belgjika Bas Leinders Belgjika Bas Leinders
Portugalia Tiago Monteiro
21 Hungaria Zsolt Baumgartner

Garat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampionati botërorë në Formula 1 u pasurua dhe me dy qarqe të reja garimi edhe ate në vendet: Bahrain dhe China me qarqet e garimit Sakhir dhe Shanghai. Largimi i vetëm nga organizimi i çmimit kampional ishte F1 Australia pas 7 viteve pjesmarrje me seli në pistën A1-Ring qarku i ndryshuar i Osterreichring të vjetër.

Gara Çmimi Qarku Data Piloti fitues Ekipi fitues
1 Australia F1 Australia - 2004 Melbourne Grand Prix Circuit 7 mars Gjermania Michael Schumacher Italia Ferrari
2 Malaysia F1 Malajzia - 2004 Sepang International Circuit 21 mars Gjermania Michael Schumacher Italia Ferrari
3 Bahrain F1 Bahrain - 2004 Bahrain International Circuit 4 prill Gjermania Michael Schumacher Italia Ferrari
4 San Marino F1 San Marino - 2004 Autodromo Enzo e Dino Ferrari 25 prill Gjermania Michael Schumacher Italia Ferrari
5 Spanja F1 Spanja - 2004 Circuit de Catalunya 9 maj Gjermania Michael Schumacher Italia Ferrari
6 Monako F1 Monako - 2004 Circuit de Monaco 23 maj Italia Jarno Trulli Franca Renault
7 Stampa:Country data the European Union F1 Evropa - 2004 Nürburgring 30 maj Gjermania Michael Schumacher Italia Ferrari
8 Kanadaja F1 Kanada - 2004 Circuit Gilles Villeneuve 13 qershor Gjermania Michael Schumacher Italia Ferrari
9 United States F1 SHBA - 2004 Indianapolis Motor Speedway 20 qershor Gjermania Michael Schumacher Italia Ferrari
10 Franca F1 Franca - 2004 Circuit de Nevers Magny-Cours 4 korrik Gjermania Michael Schumacher Italia Ferrari
11 Anglia F1 Anglia - 2004 Silverstone 11 korrik Gjermania Michael Schumacher Italia Ferrari
12 Gjermania F1 Gjermania - 2004 Hockenheimring 25 korrik Gjermania Michael Schumacher Italia Ferrari
13 Hungaria F1 Hungaria - 2004 Hungaroring 15 gusht Gjermania Michael Schumacher Italia Ferrari
14 Belgjika F1 Belgjika - 2004 Circuit de Spa-Francorchamps 29 gusht Finlanda Kimi Räikkönen Anglia McLaren-Mercedes
15 Italia F1 Italia - 2004 Autodromo Nazionale Monza 12 shtator Brazil Rubens Barrichello Italia Ferrari
16 China F1 Kina - 2004 Shanghai International Circuit 26 shtator Brazil Rubens Barrichello Italia Ferrari
17 Japonia F1 Japonia - 2004 Suzuka Circuit 10 tetor Gjermania Michael Schumacher Italia Ferrari
18 Brazil F1 Brazili - 2004 Autódromo José Carlos Pace 24 tetor Kolumbia Juan Pablo Montoya Anglia Williams-BMW

Radhitja e pilotëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Piloti AUS Australia MYS Malaysia BHR Bahrain SMR San Marino ESP Spanja MCO Monako EUR Stampa:Country data the European Union CAN Kanadaja USA United States FRA Franca GBR Anglia DEU Gjermania HUN Hungaria BEL Belgjika ITA Italia CHN China JPN Japonia BRA Brazil Pikë
1 Gjermania M. Schumacher 1 1 1 1 1 Ret 1 1 1 1 1 1 1 2 2 12 1 7 148
2 Brazil Barrichello 2 4 2 6 2 3 2 2 2 3 3 12 2 3 1 1 Ret 3 114
3 Anglia Button 6 3 3 2 8 2 3 3 Ret 5 4 2 5 Ret 3 2 3 Ret 85
4 Spanja Alonso 3 7 6 4 4 Ret 5 Ret Ret 2 10 3 3 Ret Ret 4 5 4 59
5 Kolumbia Montoya 5 2 13 3 Ret 4 8 DSQ DSQ 8 5 5 4 Ret 5 5 7 1 58
6 Italia Trulli 7 5 4 5 3 1 4 Ret 4 4 Ret 11 Ret 9 10 11 12 46
7 Finlanda Räikkönen Ret Ret Ret 8 11 Ret Ret 5 6 7 2 Ret Ret 1 Ret 3 6 2 45
8 Japonia Sato 9 15 5 16 5 Ret Ret Ret 3 Ret 11 8 6 Ret 4 6 4 6 34
9 Gjermania R. Schumacher 4 Ret 7 7 6 10 Ret DSQ Ret Ret 2 5 24
10 Anglia Coulthard 8 6 Ret 12 10 Ret Ret 6 7 6 7 4 9 7 6 9 Ret 11 24
11 Italia Fisichella 10 11 11 9 7 Ret 6 4 9 12 6 9 8 5 8 7 8 9 22
12 Brazil Massa Ret 8 12 10 9 5 9 Ret Ret 13 9 13 Ret 4 12 8 9 8 12
13 Australia Webber Ret Ret 8 13 12 Ret 7 Ret Ret 9 8 6 10 Ret 9 10 Ret Ret 7
14 Franca Panis 13 12 9 11 Ret 8 11 DSQ 5 15 Ret 14 11 8 Ret 14 14 6
15 Brazil Pizzonia 7 7 Ret 7 6
16 Austria Klien 11 10 14 14 Ret Ret 12 9 Ret 11 14 10 13 6 13 Ret 12 14 3
17 Brazil da Matta 12 9 10 Ret 13 6 Ret DSQ Ret 14 13 Ret 3
18 Gjermania Heidfeld Ret Ret 15 Ret Ret 7 10 8 Ret 16 15 Ret 12 11 14 13 13 Ret 3
19 Gjermania Glock 7 15 15 15 2
20 Hungaria Baumgartner Ret 16 Ret 15 Ret 9 15 10 8 Ret Ret 16 15 Ret 15 16 Ret 16 1
21 Kanadaja Villeneuve 11 10 10 0
22 Brazil Zonta Ret 10 11 Ret 13 0
23 Spanja Gené 10 12 0
24 Italia Pantano 14 13 16 Ret Ret Ret 13 Ret 17 Ret 15 Ret Ret Ret 0
25 Italia Bruni NC 14 17 Ret Ret Ret 14 Ret Ret 18 16 17 14 Ret Ret Ret 16 17 0
Pozita Piloti AUS Australia MYS Malaysia BHR Bahrain SMR San Marino ESP Spanja MCO Monako EUR Stampa:Country data the European Union CAN Kanadaja USA United States FRA Franca GBR Anglia DEU Gjermania HUN Hungaria BEL Belgjika ITA Italia CHN China JPN Japonia BRA Brazil Pikë
Ngjyra / Rezultatet
Fitues
i dyti
i treti
Mbaroi, me pikë
Mbaroi, pa pikë
Nuk mbaroi (Ret)
Nuk u kualifikua (DNQ)
Diskualifikim (DSQ)
S'ka marr pjesë /
përjashtuar (Ex)

Statistikat e pilotëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Piloti Ekipi Gara Fitore Podiume Pol pozita Xhiro sh. Pikë
1 Gjermania Michael Schumacher Italia Ferrari 18 13 15 8 10 148
2 Brazil Rubens Barrichello Italia Ferrari 18 2 14 4 4 114
3 Anglia Jenson Button Anglia BAR Honda 18 0 10 1 0 85
4 Spanja Fernando Alonso Franca Renault 18 0 4 1 0 59
5 Kolumbia Juan Pablo Montoya Anglia Williams BMW 18 1 3 0 2 58
6 Italia Jarno Trulli Franca Renault
Japonia Toyota
17 1 2 2 0 46
7 Finlanda Kimi Räikkönen Anglia McLaren Mercedes 18 1 4 1 2 45
8 Japonia Takuma Sato Anglia BAR Honda 18 0 1 0 0 34
9 Gjermania Ralf Schumacher Anglia Williams BMW 12 0 1 1 0 24
10 Anglia David Coulthard Anglia McLaren Mercedes 18 0 0 0 0 24
11 Italia Giancarlo Fisichella Zvicra Sauber Petronas 18 0 0 0 0 22
12 Brazil Felipe Massa Zvicra Sauber Petronas 18 0 0 0 0 12
13 Australia Mark Webber Anglia Jaguar Cosworth 18 0 0 0 0 7
14 Franca Olivier Panis Japonia Toyota 17 0 0 0 0 6
15 Brazil Antônio Pizzonia Anglia Williams BMW 4 0 0 0 0 6
16 Austria Christian Klien Anglia Jaguar Cosworth 18 0 0 0 0 3
17 Brazil Cristiano da Matta Japonia Toyota 12 0 0 0 0 3
18 Gjermania Nick Heidfeld Republika e Irlandës Jordan Ford 18 0 0 0 0 3
19 Gjermania Timo Glock Republika e Irlandës Jordan Ford 4 0 0 0 0 2
20 Hungaria Zsolt Baumgartner Italia Minardi Cosworth 18 0 0 0 0 1
21 Kanadaja Jacques Villeneuve Franca Renault 3 0 0 0 0 0
22 Brazil Ricardo Zonta Japonia Toyota 5 0 0 0 0 0
23 Spanja Marc Gené Anglia Williams BMW 2 0 0 0 0 0
24 Italia Giorgio Pantano Republika e Irlandës Jordan Ford 14 0 0 0 0 0
25 Italia Gianmaria Bruni Italia Minardi Cosworth 18 0 0 0 0 0

Radhitja e konstruktorëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Ekipi AUS Australia MYS Malaysia BHR Bahrain SMR San Marino ESP Spanja MCO Monako EUR Stampa:Country data the European Union CAN Kanadaja USA United States FRA Franca GBR Anglia DEU Gjermania HUN Hungaria BEL Belgjika ITA Italia CHN China JPN Japonia BRA Brazil Pikë
1 Italia Ferrari 1
2
1
4
1
2
1
6
1
2
Ret
3
1
2
1
2
1
2
1
3
1
3
1
12
1
2
2
3
2
1
12
1
1
Ret
7
3
262
2 Anglia BAR 6
9
3
15
3
5
2
16
8
5
2
Ret
3
Ret
3
Ret
Ret
3
5
Ret
4
11
2
8
5
6
Ret
Ret
3
4
2
6
3
4
Ret
6
119
3 Franca Renault 7
3
5
7
4
6
5
4
3
4
1
Ret
4
5
Ret
Ret
4
Ret
4
2
Ret
10
11
3
Ret
3
9
Ret
10
Ret
11
4
10
5
10
4
105
4 Anglia Williams 5
4
2
Ret
13
7
3
7
Ret
6
4
10
8
Ret
DSQ
DSQ
DSQ
Ret
8
10
5
12
5
7
4
7
Ret
Ret
5
7
5
Ret
7
2
1
5
88
5 Anglia McLaren 8
Ret
6
Ret
Ret
Ret
12
8
10
11
Ret
Ret
Ret
Ret
6
5
7
6
6
7
7
2
4
Ret
9
Ret
7
1
6
Ret
9
3
Ret
6
11
2
69
6 Zvicra Sauber 10
Ret
11
8
11
12
9
10
7
9
Ret
5
6
9
4
Ret
9
Ret
12
13
6
9
9
13
8
Ret
5
4
8
12
7
8
8
9
9
8
34
7 Anglia Jaguar Ret
11
Ret
10
8
14
13
14
12
Ret
Ret
Ret
7
12
Ret
9
Ret
Ret
9
11
8
14
6
10
10
13
Ret
6
9
13
10
Ret
Ret
12
Ret
14
10
8 Japonia Toyota 12
13
9
12
10
9
Ret
11
13
Ret
6
8
Ret
11
DSQ
DSQ
Ret
5
14
15
13
Ret
Ret
14
Ret
11
10
8
11
Ret
Ret
14
11
14
12
13
9
9 Republika e Irlandës Jordan Ret
14
Ret
13
15
16
Ret
Ret
Ret
Ret
7
Ret
10
13
8
7
Ret
Ret
16
17
15
Ret
Ret
15
12
Ret
11
Ret
14
Ret
13
15
13
15
Ret
15
5
10 Italia Minardi NC
Ret
14
16
17
Ret
Ret
15
Ret
Ret
Ret
9
14
15
Ret
10
Ret
8
18
Ret
16
Ret
17
16
14
15
Ret
Ret
Ret
15
Ret
16
16
Ret
17
16
1
Pozita Ekipi AUS Australia MYS Malaysia BHR Bahrain SMR San Marino ESP Spanja MCO Monako EUR Stampa:Country data the European Union CAN Kanadaja USA United States FRA Franca GBR Anglia DEU Gjermania HUN Hungaria BEL Belgjika ITA Italia CHN China JPN Japonia BRA Brazil Pikë
Ngjyra / Rezultatet
Fitues
i dyti
i treti
Mbaroi, me pikë
Mbaroi, pa pikë
Nuk mbaroi (Ret)
Nuk u kualifikua (DNQ)
Diskualifikim (DSQ)
S'ka marr pjesë /
përjashtuar (Ex)

Statistikat e konstruktorëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Ekipi Shasia Motori Goma Gara Fitore Podiume Pol pozita Xhiro sh. Pikë
1 Italia Ferrari F2004 Ferrari B 18 15 29 12 14 262
2 Anglia BAR 006 Honda M 18 0 11 1 0 119
3 Franca Renault R24 Renault M 18 1 6 3 0 105
4 Anglia Williams FW26 BMW M 18 1 4 1 2 88
5 Anglia McLaren MP4-19 Mercedes M 18 1 4 1 2 69
6 Zvicra Sauber C23 Petronas B 18 0 0 0 0 34
7 Anglia Jaguar R5 Cosworth M 18 0 0 0 0 10
8 Japonia Toyota TF104 Toyota M 18 0 0 0 0 9
9 Republika e Irlandës Jordan EJ14 Cosworth B 18 0 0 0 0 5
10 Italia Minardi PS04 Cosworth B 18 0 0 0 0 1

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

FORMULA NJË PËR VITIN 2004
Garat Australi | Malajzi | Bahrain | San Marino | Spanjë | Monako | Evropë | Kanada | ShBA | Francë | Angli | Gjermani | Hungari | Belgjikë | Itali | Kinë | Japoni | Brazil
Pilotët M. Schumacher | Barrichello | Button | Alonso | Montoya | Trulli | Räikkönen | Sato | R. Schumacher | Coulthard | Fisichella | Massa | Webber | Panis | Pizzonia | Klien | da Matta | Heidfeld | Glock | Baumgartner | Villeneuve | Zonta | Gené | Pantano | Bruni
Konstruktorët Ferrari | BAR | Renault | Williams | McLaren | Sauber | Jaguar | Toyota | Jordan | Minardi

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]