Ford Motor Company

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ford Motor Company
LlojiPublike
IndustriaAutomjete
Themeluar në16 qershor 1903
Zyrat qendroreShtetet e Bashkuara të Amerikës Dearborn, Michigan

Britania e Madhe London, Mbretëria e Bashkuar

Gjermania Saarlouis, Gjermani
Njerëzit kyç
Henry Ford, themelues
ProdhimiAutomjete
Fitimet158.057.000.000 Dollari amerikan (2022) Edit this on Wikidata
6.276.000.000 Dollari amerikan (2022) Edit this on Wikidata
−1.981.000.000 Dollari amerikan (2022) Edit this on Wikidata
Numri i punëtorëve
87.000 (2008)
SubsidiariesFord Credit, Ford itself, Lincoln, Mercury, Premier Automotive Group, Automotive Components Holdings, Volvo
Faqja e internetitFord.com

Ford Motor Company (shkurt Ford) është kompani amerikane që prodhon makina. Kjo kompani mban emrin e themeluesit të saj, Henry Ford. Makina e parë nga Ford u prodhua në vitin 1908, dhe modeli i saj ishte Model T. Edhe prodhuesit e makinave Mercury, Lincoln, Volvo dhe Mazda, zotërohen nga Ford.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Modele angleze

Në vitet 1920[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Model A

Në vitet 1930[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


1932 Ford Model B Coup
[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Model B
 • Ford Rheinland
 • Ford V8
 • Ford Taunus

Në vitet 1950[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ford 12M '52 - '62
 • Ford 15M '55 - '59
 • Ford 17M '57 - '60

Në vitet 1960[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ford P3
 • Ford P4
 • Ford P5
 • Ford P6
 • Ford P7
 • Ford Capri
 • Ford Transit

Në vitet 1970[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ford Consul
 • Ford Taunus
 • Ford Escort
 • Ford Fiesta
 • Ford Granada
 • Ford Capri

Në vitet 1980[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ford RS200
 • Ford Capri
 • Ford Escort
 • Ford Orion
 • Ford RS200
 • Ford Sierra
 • Ford Scorpio

Në vitet 1990[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ford Cougar
 • Ford Escort
 • Ford Explorer
 • Ford Focus (2001 and 2002)
 • Ford Galaxy (VW Sharan and Seat Alhambra)
 • Ford Ka
 • Ford Maverick
 • Ford Mondeo
 • Ford Probe
 • Ford Puma
 • Ford Windstar

Në vitet 2000[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ford Focus C-MAX
 • Ford Focus ST
 • Ford Fusion (British)
 • Ford StreetKa
 • Ford Transit Connect
 • Ford Tourneo Connect
 • Ford S-MAX
 • Ford Focus Cabriolet (2006)
 • Ford CUV (2007, )

Modele amerikane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktualisht

 • Ford E-Series Vans
 • Ford Edge
 • Ford Escape
 • Ford Escape Hybrid
 • Ford Expedition
 • Ford Explorer
 • Ford Explorer SportTrac
 • Ford F-Series Pickups
 • Ford F-Series Super Duty
 • Ford F-Series Commercial Truck
 • Ford Flex
 • Ford Focus Coupe (American)
 • Ford Focus Sedan (American)
 • Ford Fusion (American)
 • Ford Mustang
 • Ford Ranger
 • Ford Taurus
 • Ford Taurus X
 • Ford Transit Connect

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]