Mazda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mazda Motor Corporation
マツダ株式会社
LlojiPublike (TOY:7261)
Degë e kompanisë Ford Motor Company (33.9% nën posedim)
IndustriaKompani Automobilistike
Themeluar nëJanuar 1920
Zyrat qendroreJaponia 3-1 Shinchi, Fuchu, Aki, Hiroshima 730-8670, Japoni
Njerëzit kyç
Jujiro Matsuda (founder)
Kazuhide Watanabe (Kryetarë)
Hisakazu Imaki (CEO)
Fitimet ¥2,919,8 miliard (2005)
¥66.7 miliard (2005)
Numri i punëtorëve
36,626
Faqja e internetitMazda.com

Mazda Motor Corporation (japonisht: マツダ株式会社 (Matsuda Kabushiki-kaisha) në (TOY: 7261) është një kompai automobilistike japoneze me qendër në Hiroshima, Japoni. Që nga viti 2006 kompania pritet të prodhojë 1.25 milion automobila çdo vitë duke i plasuar në tregun autoobilistik në Japoni, Evropë dheAmerikën Veriore. Kompania Ford posedon 33.4% të kapitalit të kompanisë Mazda.[1]

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sqarohet se emri Mazda është derivat nga Ahura Mazda, zoti tradicional iZoroastrianizmit. Gjithashtu thuhet se Mazda koincidetalisht është analogjike me emrin e themeluesit Jujiro Matsuda i cili ishte i interesuar spiritualizëm dhe e emëroi për hirë të familjes dhe Zoroastrianistëve.[2] Mazda don të thotë "urtësi" nëgjuhën avestane. Japonisht, kompania njihet ose me emrin anglez Mazda Motors ose si マツダ (Matsuda), sipas themeluesit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mazda filloi si Toyo Cork Kogyo Co., Ltd, themeluar në Japoni në vitin 1920. Toyo Kogyo kaloi nga prodhimi i makinerive në poridhimin e automobilave me automobilin e parë njohur si Mazda-Go në vitin 1931, ata gjithashtu kan prodhuar armatim për armatën japoneze gjat Luftës së Dytë Botërore. Kompania formalisht adaptoi emrin Mazda në vitin 1984 dhe tëgjitha automobilat e shitur nga fillimi mbanin këtë emër.. Vetura e parë katër rrotëshe Mazda R360 u praqit në vitin 1960 dhe kjo ishte e përcjellur nga Mazda Carol në vitin 1962.

Mazda Astina, 1990
2003 Mazda6 Classic Hatch në Titanium Grey

Tregu i shitjeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mazda Japoni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mazda Internacional[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Logos[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1962–1975 1975–1991 1991-1992 1992–1997 1997–2007
Simbol 1962 "M" S'ka Diamond flame Rounded flame Flying "M"
Markë Original Mazda script Technical Mazda script
Simbol dhe markë e kompanisë për herë të parë paraqitur tek Mazda R360 gjerë në vitin 1975. Simbol i paraqitur mes viteve 1975 dhe 1991. Simbol i paraqitur në vitin 1991. shkurt pas paraqitjes së simbolit të vitit 1991 kompania bëri ndryshime të simbolit për t'i ikur ngjashmëris me simbolin e Renault'së. Simbol i paraqitur në vitin 1997.

Gara automobilistike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sporte[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ford Motor Company Company Profile - Yahoo! Finance
  2. ^ www.mazda.co.uk: All about Mazda, What's in a name? Arkivuar 23 qershor 2008 tek Wayback Machine - Retrieved 04 January 2007

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]