Hiroshima

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hiroshima
広島市
Qytet
noform
Pamje e qytetit gjatë natës
Flamuri_figura
Flamuri i Hiroshimës
Vendndodhja
Hiroshima is located in Japoni
Hiroshima
Hiroshima

Koordinatat: 34°23′7″V 132°27′19″L / 34.38528°V 132.45528°L / 34.38528; 132.45528

Administrimi
Shteti Flamuri Japonia
Rajoni Chūgoku
Kryetari i Bashkisë Kazumi Matsui
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 905.01 km2
Popullsia 1,173,980 banorë
Dendësia 1,297.2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1589
Zona Kohore Ora Standarte e Japonisë(UTC+9)
Koordinatat 34° 23′ 7″ Veri

132° 27′ 19″ Lindje

Faqja Zyrtare Uebfaqja zyrtare

Hiroshima (Japonisht: 広島市) është qyteti më i madh në rajonin Chūgoku të Honshus perëndimore, ishulli më i madh në Japoni. Kazumi Matsui është kryetar i qytetit që nga prilli 2011. Hiroshima është i njohur për ngjarjen e 6 gushtit të vitit 1945, pasi që forcat ajrore të SHBA-së hedhën bombën atomike në qytet në fund të Luftës së Dytë Botërore.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para luftës së dytë botërore, popullsia në Hiroshimë ishte rritur deri në 360,000. Por pas hedhjes së bombës atomike, popullsia ra në 137,197. Sipas vitit 2006, popullsia e qytetit ishte 1,154,391.

Aeroporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti i Hiroshimë ndodhet në qytetin e Miharës. Ndodhet 50 km në lindje të Hiroshimës. Është aeroporti më i madh në rajonin Chūgoku.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]