Honolulu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Honolulu
Honolulu
Qytet
noform
Stema_figura Flag of Honolulu, Hawaii.svg
Vendndodhja
Honolulu is located in SHBA Hawaii
Honolulu
Honolulu

Koordinatat: 21°18′32″N 157°49′34″W / 21.30889°N 157.82611°W / 21.30889; -157.82611

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Hawaii
Qarku Honolulu
Kryetari i Bashkisë Kirk Caldwell
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 177,2 km2
Lartësia 6 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 337.256 banorë
Dendësia 2.152 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1907
Zona Kohore UTC-10
Kodi Postal 96801-96850
Prefiksi 808
Koordinatat 21° 18′ 32″ Veri

157° 49′ 34″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.honolulu.gov
Vendodhja e Honolulut në Havai


Honolulu është kryeqyteti i shtetit federal amerikanHawaiit.