Jenson Button

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jenson Button
Jenson Button bahrain 2012.jpg
Karriera në Formula Një
Kombësia Flamuri Britanik
Ekipi aktual McLaren-Honda
Numri i makinës 22[1]
Pjesmarrje 278
Kampionate 1 (2009)
Fitore 15
Podiume 50
Pikët gjithsej 126
Pol pozita 8
Xhiro të shpejta 8
Pjesmarrja e parë 2000 Çmimi i madh i Australisë
Fitorja e parë 2006 Çmimi i madh i Hungarisë
Fitorja e fundit 2012 Çmimi i madh i Brazilit
Pjesmarrja e fundit 2015 Çmimi i madh i Hungarisë
Sezoni i fundit 8ti (126 pikë)

Jenson Alexander Lyons Button (sq. Xhenson Aleksandër Lons Buton) (lindur më 19 janar 1980) është një pilot britanik i Formula Një nga Anglia i cili aktualisht garon me McLaren. Ai është shpallur Kampion Botëror i Formula Njësezonin 2009, duke garuar me Brawn GP.

Button filloi karrierën e tij të garimit në kategorinë karting që në moshën tetë vjeçare duke arritur një sukses të hershëm, përpara se të përparonte te Kampionati Britanik i Formula Ford dhe Kampionati Britanik i Formula Tre. Ai garoi për herë të parë në Formula Një me Williams F1vitin 2000. Në vitin e ardhshëm ai kaloi te Benetton, një vit më vonë te Renaulti, dhe në vitin 2003 kaloi te BAR. Ai e mbylli sezonin 2004 në vendin e tretë në renditjen e pilotëve, duke u renditur mbrapa dy pilotëve të Ferrarit. BAR përfundimish u riemërua Honda për sezonin 2006, gjatë të cilës Button fitoi Çmimin e tij të parë të madh në Hungari, pas 113 garash.[2]

Pas tërheqjes së Hondës nga sporti në dhjetor 2008, ai ngeli pa skuadër për sezonin 2009, deri sa Ross Brawn bleu një skuadër në shkurt 2009, dhe Button çudërisht e gjeti veten e tij në nivele të larta me makinën e tij me motorr Mercedes. Ai arriti të barazojë rekordin me gjashtë fitore në shtatë garat e para të sezonit 2009, duke siguruar Titullin Kampion për Pilotë pas 2009 Çmimit të madh të Brazilit, duke udhëhequr me pikë gjatë gjithë sezonit; suksesi i tij gjithashtu ndihmoi Brawn GP për të siguruar Titullin Kampion për Konstruktorë.

Për sezonin 2010, ai kaloi te McLaren, duke qënë shok skuadre i britanikut tjetër dhe ish kampionit tjetër të Formula Një, Lewis Hamilton. Pasi e mbylli sezonin e parë me skuadrën në vendin e dhjetë, Button e mbylli sezonin 2011 si ndjekës. Në sezonin 2012, ai mori poz pozitën e tij të parë me McLaren në 2012 Çmimin e madh të Belgjikës. Ai e shpenzoi sezonin e pestë me McLaren në vitin 2014, i 15ti i tij në Formula Një. Nga 275 gara që Button ka startuar, ai ka fituar 15 të tilla, duke marrë edhe 50 podiume. Button është shpallur "Njeriu i Vitit" në vitet 2009 dhe 2011 nga Top Gear.

Biografia[redakto | përpunoni burim]

Karriera[redakto | përpunoni burim]

Vitet 2000 - 2002[redakto | përpunoni burim]

Vitet 2003 - 2005[redakto | përpunoni burim]

Vitet 2006 - 2007[redakto | përpunoni burim]

Statistikat[redakto | përpunoni burim]

Viti Ekipi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Vendi Pikët
2000 WilliamsF1 AUS
Ret
BRA
6
SMR
Ret
GBR
5
ESP
17
EUR
10
MON
Ret
CAN
11
FRA
8
AUT
5
GER
4
HUN
9
BEL
5
ITA
Ret
USA
Ret
JPN
5
MYS
Ret
8ti 12
2001 Benetton Formula AUS
Ret
MYS
11
BRA
10
SMR
12
ESP
15
AUT
Ret
MON
7
CAN
Ret
EUR
13
FRA
16
GBR
15
GER
5
HUN
Ret
BEL
Ret
ITA
Ret
USA
9
JPN
7
17ti 2
2002 Renault F1 AUS
Ret
MYS
4
BRA
4
SMR
5
ESP
12
AUT
7
MON
Ret
CAN
15
EUR
5
GBR
12
FRA
6
GER
Ret
HUN
Ret
BEL
Ret
ITA
5
USA
8
JPN
6
7ti 14
2003 BAR AUS
10
MYS
7
BRA
Ret
SMR
8
ESP
9
AUT
4
MON
DNS
CAN
Ret
EUR
7
FRA
Ret
GBR
8
GER
8
HUN
10
ITA
Ret
USA
Ret
JPN
4
9ti 17
2004 BAR AUS
6
MYS
3
BAH
3
SMR
2
ESP
8
MON
2
EUR
3
CAN
3
USA
Ret
FRA
5
GBR
4
GER
2
HUN
5
BEL
Ret
ITA
3
CHN
2
JPN
3
BRA
Ret
3ti 85
2005 BAR AUS
11
MYS
Ret
BAH
Ret
SMR
DSQ
ESP
MON
EUR
10
CAN
Ret
USA
DNS
FRA
4
GBR
5
GER
3
HUN
5
TUR
5
ITA
8
BEL
3
BRA
7
JPN
5
CHN
8
9ti 37
2006 Honda F1 BAH
4
MYS
3
AUS
10
SMR
7
EUR
Ret
ESP
6
MON
11
GBR
Ret
CAN
9
USA
Ret
FRA
Ret
GER
4
HUN
1
TUR
4
ITA
5
CHN
4
JPN
4
BRA
3
6ti* 50*
2007 Honda F1 AUS
15
MAL
12
BHR
Ret
ESP
12
MON
11
CAN
Ret
USA
12
FRA
8
GBR
10
EUR
Ret
HUN
Ret
TUR
13
ITA
8
BEL
Ret
JPN
11
CHN
5
BRA
Ret
15ti 6
2008 Honda F1 AUS
Ret
MAL
10
BHR
Ret
ESP
6
TUR
11
MON
11
CAN
11
FRA
Ret
GBR
Ret
GER
17
HUN
12
EUR
13
BEL
15
ITA
15
SIN
9
JPN
14
CHN
16
BRA
13
18ti* 3*

Rezultatet e garimeve[redakto | përpunoni burim]

Shih dhe këtë[redakto | përpunoni burim]

Referenca[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "FIA entry list reveals driver numbers, confirms Chilton". Formula1.com. 10 janar 2014. Marrë më 27 dhjetor 2014. 
  2. ^ "Button takes first Grand Prix win". BBC Sport. Londër. 6 gusht 2006. Marrë më 18 prill 2009. 

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]