Jenson Button

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jenson Button
Button në vitin 2012
Button në vitin 2012
Karriera në Formula Një
Kombësia Flamuri Britanik
Vitet aktiv 20002017
Ekipe Williams, Benetton, Renault, BAR, Honda, Brawn, McLaren
Pjesmarrje 309 (306 nisje)
Kampionate 1 (2009)
Fitore 15
Podiume 50
Pikët gjithsej 1,235
Pol pozita 8
Xhiro të shpejta 8
Pjesmarrja e parë Çmimi i madh i Australisë 2000
Fitorja e parë Çmimi i madh i Hungarisë 2006
Fitorja e fundit Çmimi i madh i Brazilit 2012
Pjesmarrja e fundit Çmimi i madh i Monakos 2017
Sezoni i fundit


Jenson Alexander Lyons Button (sq. Xhenson Aleksandër Lons Buton) (lindur më 19 janar 1980) është një pilot britanik i Formula Një nga Anglia i cili aktualisht garon me McLaren. Ai është shpallur Kampion Botëror i Formula Njësezonin 2009, duke garuar me Brawn GP.

Button filloi karrierën e tij të garimit në kategorinë karting që në moshën tetë vjeçare duke arritur një sukses të hershëm, përpara se të përparonte te Kampionati Britanik i Formula Ford dhe Kampionati Britanik i Formula Tre. Ai garoi për herë të parë në Formula Një me Williams F1vitin 2000. Në vitin e ardhshëm ai kaloi te Benetton, një vit më vonë te Renaulti, dhe në vitin 2003 kaloi te BAR. Ai e mbylli sezonin 2004 në vendin e tretë në renditjen e pilotëve, duke u renditur mbrapa dy pilotëve të Ferrarit. BAR përfundimish u riemërua Honda për sezonin 2006, gjatë të cilës Button fitoi Çmimin e tij të parë të madh në Hungari, pas 113 garash.[1]

Pas tërheqjes së Hondës nga sporti në dhjetor 2008, ai ngeli pa skuadër për sezonin 2009, deri sa Ross Brawn bleu një skuadër në shkurt 2009, dhe Button çudërisht e gjeti veten e tij në nivele të larta me makinën e tij me motorr Mercedes. Ai arriti të barazojë rekordin me gjashtë fitore në shtatë garat e para të sezonit 2009, duke siguruar Titullin Kampion për Pilotë pas 2009 Çmimit të madh të Brazilit, duke udhëhequr me pikë gjatë gjithë sezonit; suksesi i tij gjithashtu ndihmoi Brawn GP për të siguruar Titullin Kampion për Konstruktorë.

Për sezonin 2010, ai kaloi te McLaren, duke qënë shok skuadre i britanikut tjetër dhe ish kampionit tjetër të Formula Një, Lewis Hamilton. Pasi e mbylli sezonin e parë me skuadrën në vendin e dhjetë, Button e mbylli sezonin 2011 si ndjekës. Në sezonin 2012, ai mori poz pozitën e tij të parë me McLaren në 2012 Çmimin e madh të Belgjikës. Ai e shpenzoi sezonin e pestë me McLaren në vitin 2014, i 15ti i tij në Formula Një. Nga 275 gara që Button ka startuar, ai ka fituar 15 të tilla, duke marrë edhe 50 podiume. Button është shpallur "Njeriu i Vitit" në vitet 2009 dhe 2011 nga Top Gear.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet 2000 - 2002[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet 2003 - 2005[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet 2006 - 2007[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Ekipi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Vendi Pikët
2000 WilliamsF1 AUS
Ret
BRA
6
SMR
Ret
GBR
5
ESP
17
EUR
10
MON
Ret
CAN
11
FRA
8
AUT
5
GER
4
HUN
9
BEL
5
ITA
Ret
USA
Ret
JPN
5
MYS
Ret
8ti 12
2001 Benetton Formula AUS
Ret
MYS
11
BRA
10
SMR
12
ESP
15
AUT
Ret
MON
7
CAN
Ret
EUR
13
FRA
16
GBR
15
GER
5
HUN
Ret
BEL
Ret
ITA
Ret
USA
9
JPN
7
17ti 2
2002 Renault F1 AUS
Ret
MYS
4
BRA
4
SMR
5
ESP
12
AUT
7
MON
Ret
CAN
15
EUR
5
GBR
12
FRA
6
GER
Ret
HUN
Ret
BEL
Ret
ITA
5
USA
8
JPN
6
7ti 14
2003 BAR AUS
10
MYS
7
BRA
Ret
SMR
8
ESP
9
AUT
4
MON
DNS
CAN
Ret
EUR
7
FRA
Ret
GBR
8
GER
8
HUN
10
ITA
Ret
USA
Ret
JPN
4
9ti 17
2004 BAR AUS
6
MYS
3
BAH
3
SMR
2
ESP
8
MON
2
EUR
3
CAN
3
USA
Ret
FRA
5
GBR
4
GER
2
HUN
5
BEL
Ret
ITA
3
CHN
2
JPN
3
BRA
Ret
3ti 85
2005 BAR AUS
11
MYS
Ret
BAH
Ret
SMR
DSQ
ESP
MON
EUR
10
CAN
Ret
USA
DNS
FRA
4
GBR
5
GER
3
HUN
5
TUR
5
ITA
8
BEL
3
BRA
7
JPN
5
CHN
8
9ti 37
2006 Honda F1 BAH
4
MYS
3
AUS
10
SMR
7
EUR
Ret
ESP
6
MON
11
GBR
Ret
CAN
9
USA
Ret
FRA
Ret
GER
4
HUN
1
TUR
4
ITA
5
CHN
4
JPN
4
BRA
3
6ti* 50*
2007 Honda F1 AUS
15
MAL
12
BHR
Ret
ESP
12
MON
11
CAN
Ret
USA
12
FRA
8
GBR
10
EUR
Ret
HUN
Ret
TUR
13
ITA
8
BEL
Ret
JPN
11
CHN
5
BRA
Ret
15ti 6
2008 Honda F1 AUS
Ret
MAL
10
BHR
Ret
ESP
6
TUR
11
MON
11
CAN
11
FRA
Ret
GBR
Ret
GER
17
HUN
12
EUR
13
BEL
15
ITA
15
SIN
9
JPN
14
CHN
16
BRA
13
18ti* 3*

Rezultatet e garimeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Button takes first Grand Prix win". BBC Sport. Londër. 6 gusht 2006. Marrë më 18 prill 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]