Renault në Formula Një

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Renault F1
Renault F1 team.png
Emri i plotë Mild Seven Renault F1
Vend ndodhja Enstone, Oxfordshire, Angli
Kryesues Flavio Briatore
Drejtues Teknik Bob Bell
Pilotët kryesorë 1. Fernando Alonso
2. Giancarlo Fisichella
Pilotët testues Heikki Kovalainen
Shasia Renault R26
Motorri Renault RS26
Gomat M
Debutoi 1977 British Grand Prix (1981 Italian Grand Prix si Toleman; 1986 Brazilian Grand Prix si Benetton)
Gara të zhvilluara 205 (57 si Toleman; 439 si Benetton)
Tituj konstruktorësh 1 (2005) (1 as Benetton: 1995)
Tituj pilotësh 1 (2005) (2 as Benetton: 1994, 1995)
Gara të fituara 24 (27 si Benetton)
Pol pozita 34
Xhiro të shpejta 22
Fernando Alonso në vitin 2005

Renault F1 është Formula 1 ekip që garon edhe si ekip konstruktorësh edhe si furnizues motorash që nga vitet e shtatëdhjeta e gjer më ditët e sotme me disa ndërprerje. Renault F1 koordinohet nga ekipet angleze vendosur në Enstone dhe Exfordshire ku shasia është dizajnuar dhe ndërtuar. Motori prodhohet është ndërtuar nga ekipi Françez Viry-Châtillon.


Historia e Renault F1[redakto | përpunoni burim]

Renauilt u paqarit si garues në Formula 1 në vitin 1977 kur dhe paraqitit turbo motorin. Suksesi më dominues i Realut-s ishte në vitet 90-ta si furnizues i me motor i për ekipin

Renault RS10 1979.jpg

Williams. Renault kthehet në kategorinë e konstruktorëve duke marr përsipër Benetton në vitin 2001 që u riemërua Renault në vitin 2002. Kampionati i parë si konstruktorë u arrit në vitin 2005.

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]