Sezoni 1974 i Formula Një

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
110px-F1 logo svg.png

Formula 11973
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 15
Piloti kampion Flag of Brazil.svg Emerson Fittipaldi
Ekipi kampion Flag of the United Kingdom (3-5).svg McLaren-Ford
Koment: Vetëm 7 nga tetë garat e para dhe 6 rezultatet më të mira nga shtatë garat janë llogaritur për këtë Kampionat.
Përdorimi i stampës

Kampionati botërorë në Formula 1 për vitin 1974 ishte kampionati i 25të botërorë i organizuar nga FIA. Ky kampionat filloi më 13 janar dhe mbaroi më 6 tetor pas 15 garave të zhvilluara.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emerson Fittipaldi dhe Clay Regazzoni luftuan gjer në garën e fundit për të fituar titullin e kampionit, por Regazzoni kishte probleme në garën e fundit duke u radhitur vetëm si i 11-ti dhe duke humbur titullin e kampionit. Fittipaldi, Ronnie Peterson dhe Carlos Reutemann secili fituan nga tri gara, Jody Scheckter dhe Niki Lauda nga dy, Regazzoni dhe Denny Hulme i cili u largua nga garimi në fund të sezonit, fituan nga një. Graham Hill themeloi ekipin e ri të quajtur Lolas.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Garat sezonale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Gara Data Vendi Piloti fitues Ekipi fitues
1 Flag of Argentina.svg F1 Argjentina - 1974 13 janar Oscar Gálvez Flag of New Zealand.svg Denny Hulme McLaren-Ford
2 Flag of Brazil.svg F1 Brazili - 1974 27 janar Interlagos Flag of Brazil.svg Emerson Fittipaldi McLaren-Ford
3 Flag of South Africa.svg F1 Afrika Jugore - 1974 30 mars Kyalami Flag of Argentina.svg Carlos Reutemann Brabham-Ford
4 Flag of Spain.svg F1 Spanja - 1974 28 prill Jarama Flag of Austria.svg Niki Lauda Ferrari
5 Flag of Belgium.svg F1 Belgjika - 1974 12 maj Nivelles-Baulers Flag of Brazil.svg Emerson Fittipaldi McLaren-Ford
6 Flag of Monaco.svg F1 Monako - 1974 26 maj Monaco Flag of Sweden.svg Ronnie Peterson Lotus-Ford
7 Flag of Sweden.svg F1 Suedia - 1974 9 qershor Scandinavian Raceway Flag of South Africa.svg Jody Scheckter Tyrrell-Ford
8 Flag of the Netherlands.svg F1 Holanda - 1974 23 qershor Zandvoort Flag of Austria.svg Niki Lauda Ferrari
9 Flag of France.svg F1 Franca - 1974 7 korrik Dijon-Prenois Flag of Sweden.svg Ronnie Peterson Lotus-Ford
10 Flag of the United Kingdom (3-5).svg F1 Britania - 1974 20 korrik Brands Hatch Flag of South Africa.svg Jody Scheckter Tyrrell-Ford
11 Flag of Germany.svg F1 Gjermania - 1974 4 gusht Nürburgring Flag of Switzerland.svg Clay Regazzoni Ferrari
12 Flag of Austria.svg F1 Austria - 1974 18 gusht Österreichring Flag of Argentina.svg Carlos Reutemann Brabham-Ford
13 Flag of Italy.svg F1 Italia - 1974 8 shtator Monza Flag of Sweden.svg Ronnie Peterson Lotus-Ford
14 Flag of Canada.svg F1 Kanadaj - 1974 22 shtator Mosport Park Flag of Brazil.svg Emerson Fittipaldi McLaren-Ford
15 Flag of the United States.svg F1 ShBA - 1974 6 tetor Watkins Glen Flag of Argentina.svg Carlos Reutemann Brabham-Ford

Konstruktorët fitues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Ekipi Shasia Motori Gomat Pikë Fitore Podiume Pol pozita
1 Flag of the United Kingdom (3-5).svg McLaren-Ford M23 Ford Cosworth DFV 73 (75) 4 10 2
2 Flag of Italy.svg Ferrari 312B3 Ferrari 001/11 65 3 12 10
3 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Tyrrell-Ford 005
006
007
Ford Cosworth DFV 52 2 7 1
4 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Lotus-Ford 72E
76
Ford Cosworth DFV 42 3 6 1
5 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Brabham-Ford BT42
BT44
Ford Cosworth DFV 35 3 5 1
6 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Hesketh-Ford 308 Ford Cosworth DFV 15 3
7 Flag of the United Kingdom (3-5).svg BRM P160E
P201
BRM P142 10 1
8 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Shadow-Ford DN1
DN3
Ford Cosworth DFV 7 1
9 Flag of the United Kingdom (3-5).svg March-Ford 741 Ford Cosworth DFV 6
10 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Iso Marlboro-Ford FW
IR
Ford Cosworth DFV 4
11 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Surtees-Ford TS16 Ford Cosworth DFV 3
12 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Lola-Ford T370 Ford Cosworth DFV 1
13 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Token-Ford RJ02 Ford Cosworth DFV
14 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Trojan-Ford T103 Ford Cosworth DFV
15 Flag of the United States.svg Penske-Ford PC1 Ford Cosworth DFV
16 Flag of the United States.svg Parnelli-Ford VPJ4 Ford Cosworth DFV
17 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Lyncar-Ford 006 Ford Cosworth DFV
18 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Ensign-Ford N173
N174
Ford Cosworth DFV
19 Flag of New Zealand.svg Amon-Ford AF1 Ford Cosworth DFV
20 Flag of Japan.svg Maki-Ford F101 Ford Cosworth DFV

Pilotët fitues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Piloti ARG
Flag of Argentina.svg
BRA
Flag of Brazil.svg
RSA
Flag of South Africa.svg
ESP
Flag of Spain.svg
BEL
Flag of Belgium.svg
MON
Flag of Monaco.svg
SWE
Flag of Sweden.svg
NED
Flag of the Netherlands.svg
FRA
Flag of France.svg
GBR
Flag of the United Kingdom (3-5).svg
GER
Flag of Germany.svg
AUT
Flag of Austria.svg
ITA
Flag of Italy.svg
CAN
Flag of Canada.svg
USA
Flag of the United States.svg
Pikë
1 Flag of Brazil.svg Emerson Fittipaldi 10 1 7 3 1 5 4 3 Ret 2 Ret Ret 2 1 4 55
2 Flag of Switzerland.svg Clay Regazzoni 3 2 Ret 2 4 4 Ret 2 3 4 1 5 Ret 2 11 52
3 Flag of South Africa.svg Jody Scheckter Ret 13 8 5 3 2 1 5 4 1 2 Ret 3 Ret Ret 45
4 Flag of Austria.svg Niki Lauda 2 Ret 16 1 2 Ret Ret 1 2 5 Ret Ret Ret Ret Ret 38
5 Flag of Sweden.svg Ronnie Peterson 13 6 Ret Ret Ret 1 Ret 8 1 10 4 Ret 1 3 Ret 35
6 Flag of Argentina.svg Carlos Reutemann 7 7 1 Ret Ret Ret Ret 12 Ret 6 3 1 Ret 9 1 32
7 Flag of New Zealand.svg Denny Hulme 1 12 9 6 6 Ret Ret Ret 6 7 Ret 2 6 6 Ret 20
8 Flag of the United Kingdom (3-5).svg James Hunt Ret 9 Ret 10 Ret Ret 3 Ret Ret Ret Ret 3 Ret 4 3 15
9 Flag of France.svg Patrick Depailler 6 8 4 8 Ret 9 2 6 8 Ret Ret Ret 11 5 6 14
10 Flag of Belgium.svg Jacky Ickx Ret 3 Ret Ret Ret Ret Ret 11 5 3 5 Ret Ret 13 Ret 12
11 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Mike Hailwood 4 5 3 9 7 Ret Ret 4 7 Ret 15 12
12 Flag of Brazil.svg Carlos Pace Ret 4 11 13 Ret Ret Ret DNQ 9 12 Ret 5 8 2 11
13 Flag of France.svg Jean-Pierre Beltoise 5 10 2 Ret 5 Ret Ret Ret 10 12 Ret Ret Ret NC DNQ 10
14 Flag of France.svg Jean-Pierre Jarier Ret Ret Ret 13 3 5 Ret 12 Ret 8 8 Ret Ret 10 6
15 Flag of the United Kingdom (3-5).svg John Watson 12 Ret Ret 11 11 6 11 7 16 11 Ret 4 7 Ret 5 6
16 Flag of Germany.svg Hans Joachim Stuck Ret Ret 5 4 Ret Ret Ret DNQ Ret 7 11 Ret Ret DNQ 5
17 Flag of Italy.svg Arturo Merzario Ret Ret 6 Ret Ret Ret Ret 9 Ret Ret Ret 4 Ret Ret 4
18 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Graham Hill Ret 11 12 Ret 8 7 6 Ret 13 13 9 12 8 14 8 1
19 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Tom Pryce Ret Ret Ret 8 6 Ret 10 Ret NC 1
20 Flag of Italy.svg Vittorio Brambilla 10 9 Ret 10 10 11 Ret 13 6 Ret DNQ Ret 1
21 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Guy Edwards 11 Ret DNQ 12 8 7 Ret 15 DNQ 0
22 Flag of the United Kingdom (3-5).svg David Hobbs 7 9 0
23 Flag of Germany.svg Jochen Mass Ret 17 Ret Ret Ret Ret Ret Ret 14 Ret 16 7 0
24 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Brian Redman 7 18 Ret 0
25 Flag of the United States.svg Mario Andretti 7 DSQ 0
26 Flag of New Zealand.svg Howden Ganley 8 Ret DNQ DNQ 0
27 Flag of Denmark.svg Tom Belsø Ret DNQ 8 DNQ 0
28 Flag of Liechtenstein.svg Rikky von Opel Ret Ret DNQ 9 9 DNQ 0
29 Flag of France.svg Henri Pescarolo 9 14 18 12 Ret Ret Ret Ret Ret Ret 10 Ret 0
30 Flag of New Zealand.svg Chris Amon Ret DNQ DNQ NC 9 0
31 Flag of Austria.svg Dieter Quester 9 0
32 Flag of Australia.svg Tim Schenken 14 10 Ret DNQ Ret DNQ 10 Ret DSQ 0
33 Flag of Austria.svg Helmuth Koinigg DNQ 10 Ret 0
34 Flag of Germany.svg Rolf Stommelen Ret Ret 11 12 0
35 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Derek Bell DNQ 11 DNQ DNQ DNQ 0
36 Flag of the United States.svg Mark Donohue 12 Ret 0
37 Flag of South Africa.svg Ian Scheckter 13 DNQ 0
38 Flag of France.svg François Migault Ret 16 15 Ret 16 Ret Ret 14 NC DNQ Ret 0
39 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Ian Ashley 14 NC DNQ DNQ 0
40 Flag of the Netherlands.svg Gijs van Lennep 14 DNQ 0
41 Flag of South Africa.svg Eddie Keizan 14 0
42 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Richard Robarts Ret 15 17 DNQ 0
43 Flag of Australia.svg Vern Schuppan 15 Ret Ret DSQ DNQ DNQ Ret 0
44 Flag of France.svg Jacques Laffite Ret NC Ret 15 Ret 0
45 Flag of Belgium.svg Teddy Pilette 17 0
46 Flag of South Africa.svg Dave Charlton 19 0
Flag of the United States.svg Peter Revson Ret Ret 0
Flag of Finland.svg Leo Kinnunen DNQ Ret DNQ DNQ DNQ DNQ 0
Flag of the United Kingdom (3-5).svg Mike Wilds DNQ DNQ DNQ DNQ NC 0
Flag of France.svg Gérard Larrousse Ret DNQ 0
Flag of South Africa.svg Paddy Driver Ret 0
Flag of Sweden.svg Reine Wisell Ret 0
Flag of Sweden.svg Bertil Roos Ret 0
Flag of the United Kingdom (3-5).svg Peter Gethin Ret 0
Flag of Canada.svg Eppie Wietzes Ret 0
Flag of France.svg José Dolhem DNQ DNQ WD 0
Flag of France.svg Jean-Pierre Jabouille DNQ DNQ 0
Flag of New Zealand.svg John Nicholson DNQ 0
Flag of Italy.svg Lella Lombardi DNQ 0
Flag of Australia.svg Larry Perkins DNQ 0
Flag of Italy.svg Carlo Facetti DNQ 0
Flag of the United Kingdom (3-5).svg David Purley DNQ 0
Pozita Piloti ARG
Flag of Argentina.svg
BRA
Flag of Brazil.svg
RSA
Flag of South Africa.svg
ESP
Flag of Spain.svg
BEL
Flag of Belgium.svg
MON
Flag of Monaco.svg
SWE
Flag of Sweden.svg
NED
Flag of the Netherlands.svg
FRA
Flag of France.svg
GBR
Flag of the United Kingdom (3-5).svg
GER
Flag of Germany.svg
AUT
Flag of Austria.svg
ITA
Flag of Italy.svg
CAN
Flag of Canada.svg
USA
Flag of the United States.svg
Pikë
Ngjyra / Rezultatet
Fitues
i dyti
i treti
Mbaroi, me pikë
Mbaroi, pa pikë
Nuk mbaroi (Ret)
Nuk u kualifikua (DNQ)
Diskualifikim (DSQ)
S'ka marr pjesë /
përjashtuar (Ex)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]