Niki Lauda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Niki Lauda (* 22 shkurt 1949Vjenë; † 20 maj 2019). Është garues në garat automobilistike Formula 1. Vije nga Austria dhe ka fituar tri herë titullin e kampionit në këtë garë sportive.

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Formula 1 kampionët (sipas titujve)

7 tituj: Flamuri M. Schumacher
5 tituj: Flamuri J. M. Fangio  · Flag of the United Kingdom (3-5).svg L. Hamilton
4 tituj: Flamuri A. Prost  · Flamuri S. Vettel
3 tituj: Flamuri A. Senna  · Flamuri Jack Brabham  · Flag of the United Kingdom (3-5).svg J. Stewart  · Flamuri N. Lauda
2 tituj: Flamuri F. Alonso  · Flamuri A. Ascari  · Flamuri E. Fittipaldi  · Flag of the United Kingdom (3-5).svg G. Hill  · Flamuri M. Häkkinen  · Flamuri N. Piquet
1 titull: Flamuri A. Jones  · Flamuri D. Hill  · Flag of New Zealand.svg D. Hulme  · Flamuri G. Farina  · Flag of Canada.svg J. Villeneuve  · Flag of the United Kingdom (3-5).svg J. Hunt  · Flamuri J. Clark  · Flag of Austria.svg J. Rindt  · Flamuri J. Scheckter  · Flamuri K. Rosberg  · Flamuri M. Andretti  · Flag of the United Kingdom (3-5).svg M. Hawthorn  · Flag of the United Kingdom (3-5).svg N.Mansel  · Flamuri P. Hill  · Flag of Finland.svg K. Räikkönen  · Flag of the United Kingdom (3-5).svg J. Button  · Flamuri Rosberg